Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Знам че още е много рано, но ни се очертава пътуване до Германия в началото на декември. Все още се чудим кола или самолет. Трима възрастни, всички ваксинирани. 

Чудим се за самолет, защото целта ни е Бон, а полетите до там са само веднъж седмично. Значи 6-7 нощувки там. 

Ако тръгнем с колата има минаване на един куп граници и нощувка поне една в Австрия или Хърватска и после в Германия. 

Това дълго предисловие беше да попитам каква е ситуацията със сухопътните граници в ЕС. Ясно е, че за Германия ние сме тъмно червени и си имат критерии, на които отговаряме (за сега). 

А другите държави? 

Връзка към коментар
преди 40 минути , Lyubina каза:

Знам че още е много рано, но ни се очертава пътуване до Германия в началото на декември. Все още се чудим кола или самолет. Трима възрастни, всички ваксинирани. 

Чудим се за самолет, защото целта ни е Бон, а полетите до там са само веднъж седмично. Значи 6-7 нощувки там. 

Ако тръгнем с колата има минаване на един куп граници и нощувка поне една в Австрия или Хърватска и после в Германия. 

Това дълго предисловие беше да попитам каква е ситуацията със сухопътните граници в ЕС. Ясно е, че за Германия ние сме тъмно червени и си имат критерии, на които отговаряме (за сега). 

А другите държави? 

Пробвайте и до Айдховен.Много път е за кола.Преди година го правихме и не бих повторил.

Връзка към коментар

За нас, пътят с кола не е проблем. Правили сме го няколко пъти преди Пандемията. 

Като разходи, ако кацнем на Айндхофен и вземем кола под наем (не може без автомобил, имаме си и други местни планове), нещата изглеждат почти еквивалентни. 

Това, което притеснява останалата част от пътуващите е, че в самолет ще сме затворени с други, с неясен здравен статус и въздух, който не се обменя тези два часа. А третия пътуващ е свекърва ми, която е на близо 80. Въпреки че е ваксинирана (евентуално ще сложим и бустер доза тези дни), съпругът ми се притеснява да я поставим в такава обстановка.

А без нея не став, иска да си види внучката 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lyubina каза:

За нас, пътят с кола не е проблем. Правили сме го няколко пъти преди Пандемията. 

Като разходи, ако кацнем на Айндхофен и вземем кола под наем (не може без автомобил, имаме си и други местни планове), нещата изглеждат почти еквивалентни. 

Това, което притеснява останалата част от пътуващите е, че в самолет ще сме затворени с други, с неясен здравен статус и въздух, който не се обменя тези два часа. А третия пътуващ е свекърва ми, която е на близо 80. Въпреки че е ваксинирана (евентуално ще сложим и бустер доза тези дни), съпругът ми се притеснява да я поставим в такава обстановка.

А без нея не став, иска да си види внучката 🙂 

Е тогава кола.Проблемът е спането по пътя по същите съображения като самолета.Иначе са си над 20 часа път.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lyubina каза:

Проблемът са ограниченията по сухопътните граници 🙂 Затова пиша тук, а не на друго място. 

Засега няма проблеми по сухопътните граници. Преди седмица, 1-2 дни преди Германия да ни сложи в тъмно червената зона, мои приятели - без ваксини с бърз тест, дори нощуваха в Унгария. От Германия за България са се поразходили в Австрия и са нощували във Виена с тест от аптека. С него са влезли и в България. До декември нещата без ваксина ще се усложнят, но при вас най-много да се наложи тест. Така само си мисля🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Мирослав Василев каза:

И ви трябва само, добро настроение, друго не се изисква към горните условия 😂

Мерси, това го взимаме винаги 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, Lyubina каза:

Знам че още е много рано, но ни се очертава пътуване до Германия в началото на декември. Все още се чудим кола или самолет. Трима възрастни, всички ваксинирани. 

Чудим се за самолет, защото целта ни е Бон, а полетите до там са само веднъж седмично. Значи 6-7 нощувки там. 

Ако тръгнем с колата има минаване на един куп граници и нощувка поне една в Австрия или Хърватска и после в Германия. 

Това дълго предисловие беше да попитам каква е ситуацията със сухопътните граници в ЕС. Ясно е, че за Германия ние сме тъмно червени и си имат критерии, на които отговаряме (за сега). 

А другите държави? 

@Lyubina, a защо не летите до Дортмунд? От летището има шатъл до гара Холцвикеде. Билетчето е три евро. А и пеш е примерно половин час до гарата, но заради свекървата ти не го препоръчвам пеш. Взимате си еднодневна карта NRW-ticket 44 евро за тримата общо (от двама до петима е еднаква цена). И ви се включва за целия ден целия транспорт в провинция Северен Рейн - Вестфалия. Включително градския. 

До Кьолн е около час с влака. Не знам дали има директни влакове до Бон, но на Кьолн може да се смени. А Кьолн и бон са много близо. Влаковете са много начесто, а то има и s-bahn между двата града.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Мастер, обмислях всякакви варианти. Без автомобил (независимо дали rent-a-car или личен) няма да стане. А и допълнителното ми ограничение да не летим е заради бабет 😉 

Иначе аз нямам проблем и до Шарлероа да прелетя и от там с кола пак мога да стигна до Бон (при условие че Брюксел-Бон е има-няма 200 км и го правехме редовно преди години). Но съпругът ми се притеснява да затворим майка му в самолет с още 100-на с неясен здравен статус, въпреки сертификати и маски. И до някъде го разбирам. Човекът не иска (или почти не иска 😉 самолет). 

 

Ще го мислим следващите две седмици, но след днешния разговор усещам накъде вървят нещата, затова "тръгнах на разузнаване" 😉 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз доколкото си спомням мнения от лятото (аз не съм минавал, но доста хора писаха) сухопътните граници са отворени и никой от нищо не се интересува, освен на връщане ако влизате в България от Сърбия тя е червена зона. Ама какво ще стане след няколко месеца нямам идея. Ако нещо стане, най-много да трябва да минете транзит през някои държави.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 57 минути , neuromancer каза:

Аз доколкото си спомням мнения от лятото (аз не съм минавал, но доста хора писаха) сухопътните граници са отворени и никой от нищо не се интересува, освен на връщане ако влизате в България от Сърбия тя е червена зона. Ама какво ще стане след няколко месеца нямам идея. Ако нещо стане, най-много да трябва да минете транзит през някои държави.

от червена зона, се влиза с ваксина и пср едновременно, за да не си под карантина влизайки през границата от Румъния сега това е положението,

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сравнително прясна информация от мен - преди десетина дни в рамките на два-три дена минах границите на Хърватска, Словения и Австрия - и на трите граници искаха сертификати за ваксинация или тест + паспорт/лична карта. Внимателно проверяват всичко и чак тогава вдигат бариерата и ти пожелават приятен път. Освен това и в трите държави са задължителни маските FFP2, а в Австрия имам чувството, че едва ли не и спят с тях. Навсякъде, дори и в най-простите кафенета не пускат без сертификат.

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Някой може ли да ме насочи за Фанция има ли някакви иисквания за ваксинирани, че ровя из стари мнения, а след седмица имам полет? И в кой сайт да проверявам?

Връзка към коментар
преди 6 минути , 招き猫 каза:

Някой може ли да ме насочи за Фанция има ли някакви иисквания за ваксинирани, че ровя из стари мнения, а след седмица имам полет? И в кой сайт да проверявам?

 В reopen.europa.eu информацията е актуализирана на 25.10.

Отделно там има линкове към официалните сайтове на държавата : https://reopen.europa.eu/bg/map/FRA/7001

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

То и аз гледам там, и пише че се влиза с селен сертификат, но нали някой държави понякога слагат ваксина+тест от конкретни дестинации и понякога и тия подробности май-не ги пише в тоя сайт. Да не се окаже да влезна и да ме карантинират дори и със ваксина 🙂 Или пък да ми искат тест или карантина на обратно в БГ.

Връзка към коментар
преди 15 минути , 招き猫 каза:

То и аз гледам там, и пише че се влиза с селен сертификат, но нали някой държави понякога слагат ваксина+тест от конкретни дестинации и понякога и тия подробности май-не ги пише в тоя сайт. Да не се окаже да влезна и да ме карантинират дори и със ваксина 🙂 Или пък да ми искат тест или карантина на обратно в БГ.

Ако reopen.europa.eu не ти се струва достоверен - провери в линковете които са дадени вътре към официалните страници на държавата.

За връщането в БГ - заповедта на министъра

 

Връзка към коментар
преди 12 минути , muchachote каза:

Колеги, ако Бергамо /респективно Италия/ ми е транзитно летище, пак ли трябва да попълвам Passenger Locator Form за влизане?

Зависи, както обикновенно е. При положение, че си с официален транзит - не, при положение, че си на отделни билети на различни авиокомпаний - да.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, 招き猫 каза:

Някой може ли да ме насочи за Фанция има ли някакви иисквания за ваксинирани, че ровя из стари мнения, а след седмица имам полет? И в кой сайт да проверявам?

Аз за Франция гледам тук

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , vinidj каза:

https://www.expert-medicals.co.uk/collections/navigation

Нови цени на бързите антигенни тестове от Експерт Медикълс 15 Паунда за ваксинирани за UK - минават винаги.

Какво имаш предвид под “минават винаги”? Пътувам скоро и тестовете ме напрягат. Особено този за връщане - хем не искам да го правя в БГ, хем е е страх да не стане грешка с положителен тест там

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поради някаква причина от ECDC са махнали таблицата със заразените на 100 000 по държави за 14 дни назад. Някаква идея къде може да се види тази информация за Европа?

Връзка към коментар
преди 6 минути , iMari каза:

Поради някаква причина от ECDC са махнали таблицата със заразените на 100 000 по държави за 14 дни назад. Някаква идея къде може да се види тази информация за Европа?

Интересно защо. Аз намерих следната ниформация под общата статистика - https://covid19-country-overviews.ecdc.europa.eu/#weekly_surveillance_summary

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако някой е правил PCR self-test в Лондон, може ли да ми даде малко информация? Искам да направя теста в неделя - ден 2. Трябва ми да е валиден в 22 ч. в сряда, когато кацам в София. При всички положения направения тест ще тръгне към лабораторията в понеделник, защото Royal mail не събира в неделя от определените за тестове Postboxes. Въпросите ми са:

- Някъде аз ще отбележа ли в колко часа е взета пробата?

- В тази моя си схема, ще признаят ли, че съм направила теста на ден 2 (неделя) и ще получа ли резултат преди да се кача на самолета за България?

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.