Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 минути , neuromancer каза:

Това е ок, мен ме притеснява друго. Примерно официално пише - изисква се пср за влизане в Х. Някой пита какво се иска за Х, двама казват "нищо не ми искаха", човека отива без нищо, но на границата искат да покаже документ. Какво прави?

Плюс това, че тези двамата нищо не са им искали, ама всичко изискващо се са имали🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , T.E.Lawrence каза:

Благодарение на тези двама очевидци в първия случай задрасквам страна А и купувам билет за страна Б.

При цялото ми уважение, но не разбирам как е възможно подобен избор да се основава на разкази от очевидци, а не въз основа на официална информация на властите?!

 

Миналата седмица съпругата ми беше в командировка в Нидерландия. На летището никой не е проявил интерес към европейския сертификат. В хотела в Утрехт (4 звезди) обаче са изискали представяне на сертификат. Първата вечер е хапнала виетнамска храна в близкото до хотела заведение за бързо хранене. Отново са поискали да покаже сертификат. На следващата вечер заедно с нидерландските си колеги е била на вечеря в скъп ресторант. Никой не е попитал за сертификат. На четвъртия ден се мести в Айндховен, където в 4 звезден хотел отново е трябвало да покаже сертификат. На летището при бординг отново никой не е поискал да покаже сертификат. В София обаче се е наложило да го покаже на хората от РЗИ...

 

От цялата тази история, лично аз не бих направил обоснован извод дали в Нидерландия е задължително представяне на сертификат, но предпочитам да се доверя на официалните източници, които казват, че той е задължителен. Играта на рулетка не е по моята част, съжалявам...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Еее,  ама чак да подценяваме четящите, че някой ще тръгне без серификат на база мнения във форум е малко пресилено.

( ПП. Пък ако все пак вземе та тръгне... ми никой не може да му помогне и то не само в насока пътуване )

 

  • Харесвам 10
  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , neuromancer каза:

Това е ок, мен ме притеснява друго. Примерно официално пише - изисква се пср за влизане в Х. Някой пита какво се иска за Х, двама казват "нищо не ми искаха", човека отива без нищо, но на границата искат да покаже документ. Какво прави?

Нали затова повдигам този въпрос? Всичко извън официалната информация от властите на съответната държава директно минава в графата "една жена каза".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пак стигнахме до черното  и бялото. Не всичко е сертификати  и визи, отворено/затворено. Говорим за неща, които търпят промяна и тълкуване на местно ниво. Ама по-добре от примера, който съм дал не мога да го обясня, кой разбрал разбрал.

 

Само да добавя, че нещата са между чука и наковалнята и лавиране. Ако хората се доверяваха на официалната информация с локдауни, маски и без алкохол, отварянето на Пукет щеше да е провал ,но вече тръгнаха стоотици хиляди натам, точно заради "една жена каза" и обратната връзка е повече от добра. Повече от ясно е, че "играещите на сигурно" се очакват след година-две най-рано. 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 16 минути , T.E.Lawrence каза:

но вече тръгнаха стоотици хиляди натам, точно заради "една жена каза" и обратната връзка е повече от добра.

Само ще допълня, че стотици хиляди карат кола с превишена скорост, въпреки ограниченията. И?

Връзка към коментар

те и "очевидците" виждат различно, според собствената си нагласа и както им харесва, ама айде... според мен обаче също е удачно вече да се пише по отделни държави - примерно в темите за Бързи въпроси за...., така е много по-вероятно човек тръгнал към Бари и Бергамо да види веднага какво са написали поне десетина човека за същите места, вместо през страница-две тук да има еднакви въпроси и еднакви обяснения, било то от очевидци или цитиране на официална информация

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

В крайна сметка всеки решава за себе си дали само и единствено написаното в официалните сайтове да вземе в предвид или и личните наблюдения на очевидци.

Та по този повод - всеки има право да чете само закачения линк отгоре с официалните правила или да чете и мненията на пишещите .

 

ПП. Магеланци не е ли ФОРУМ ?   Или  се очаква да е информационно бюро за препращане към официални сайтове 

  • Харесвам 21
Връзка към коментар

Много се надявам да обсъждаме по цял ден маски, тестове и РЗИ във всички теми из форума /защото е супер отегчително/. Ако някой се интересува от конкретна държава, да си селектира само нея и да си търси тук: 

image.png.6347b2685dcc805fffc807116b78504e.png

 

 

@neuromancer, относно официалната информация, може би да се преработи бързото меню и да води от един и същ коментар до: 

 

https://reopen.europa.eu

 

https://www.iatatravelcentre.com/world.php

 

https://apply.joinsherpa.com/

 

Ако вътре има и някакъв пряк път до нашите актуални цветни кодировки, направо ще е велико. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В тази връзка нека задам един въпрос, с който да върнем разговора към темата.

При влизане в Германия от България трябва да бъде попълнена онлайн формата им и ако си ваксиниран не подлежиш на карантина, но трябва да си качил в системата им и сертификата.

Това достатъчно ли е граничните власти да те пуснат без проблем да влезеш в страната и да няма нужда да влизаш под карантина?

 

При четене обстойно на сайта на Federal Ministry of Health човек започва да се губи във всичките условности.

А и особено при започване на процеса за попълване на онлайн формата и избиране на България като страна, която е класифицирана с "висок риск" -

 

"Following a stay in a high-risk area, you are required in general to stay in quarantine for 10 days after entry into Germany.

You can end this quarantine by submitting a negative test result taken after five days at the earliest. Exemptions from the quarantine obligation exist, for instance, for persons who have been vaccinated or have recovered from infection. Further information can be found on the website of the Federal Ministry of Health. You must transmit your test result, or proof of vaccination or recovery to the public health office. To transmit the file, please use the upload function at the end of the Digital Registration on Entry.
Връзка към коментар

проблемът е, че за тази тема сигурно получават известия всички участници във форума, и се получава пълен сбирщайн от мнения и коментари, които не са еднакво полезни за останалите в конкретния момент

вече е ясно, че няма държава, която на влизане да не изисква някакъв документ за статуса на пътника - щом трябва да го имаш на границата, е все тая дали ще ти го искат по заведения, хотели и тн, все едно нон-стоп да се коментира - не ми искаха паспорта/личната картга никъде, ама си ги носиш всеки път, нали? в обща тема като тази е  по-нормално да се коментират и по-общи за всички неща - като промяна в правилата за влизане в България например, зони, които касаят всички прибиращи се, или отваряне на държави, които до момента не са били достъпни, ей такива неща.... за да може най-сетне да се раздвижат и отделните подфоруми по държави, защото сега колкото и пъти да отвориш форума през деня има само тази тема, готвене, хумор, хвалбите и да се попитаме за каквото ни хрумне

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Темата си е много добре.  Чета тук е решавам къде да отида. Отдавна нямам желание към конкретна държава,  където може и където не се носят маски на открито и не се изисква кой знае какво за хотели и ресторанти. В противен случай ще трябва да чета за всяка държава отделно и трудно ще се решава.

Никъде в официалната информация не пише, че може да обикаляш 10 дни в Турция без HES код, без маска и без изобщо да се сетиш за Ковид,  но по информация от очевидци  - може. Информацията от очевидци винаги е била много полезна,  иначе нямаше да има нужда от форуми, щяхме да четем само официални сайтове. 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , agenta каза:

В тази връзка нека задам един въпрос, с който да върнем разговора към темата.

При влизане в Германия от България трябва да бъде попълнена онлайн формата им и ако си ваксиниран не подлежиш на карантина, но трябва да си качил в системата им и сертификата.

Това достатъчно ли е граничните власти да те пуснат без проблем да влезеш в страната и да няма нужда да влизаш под карантина?

 

При четене обстойно на сайта на Federal Ministry of Health човек започва да се губи във всичките условности.

А и особено при започване на процеса за попълване на онлайн формата и избиране на България като страна, която е класифицирана с "висок риск" -

 

"Following a stay in a high-risk area, you are required in general to stay in quarantine for 10 days after entry into Germany.

You can end this quarantine by submitting a negative test result taken after five days at the earliest. Exemptions from the quarantine obligation exist, for instance, for persons who have been vaccinated or have recovered from infection. Further information can be found on the website of the Federal Ministry of Health. You must transmit your test result, or proof of vaccination or recovery to the public health office. To transmit the file, please use the upload function at the end of the Digital Registration on Entry.Да.

Да. Миналата седмица бях в Германия, като летях от високорискова държава - няма карантина, ако си ваксиниран или преболедувал. При попълване на тази форма идва момент, в който се сканира qr кода на съответния документ. Препоръчвам обаче попълването на формата да е на компютър, че мобилната им версия не е много ок. Не ти изпращат документа по мейл (както гърците напроемр), а в края те карат да си го свалиш и разпечаташ.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 7 минути , slujitel каза:

Никъде в официалната информация не пише, че може да обикаляш 10 дни в Турция без HES код

HES кодът е задължителен и на нашето летище го изискват като задължителен. Два пъти бях в Турция на различни места тази година и без него не можеше. А в Истанбул при ползване на градски транспорт картата е обвързана с него.

Това не го казвам в опониране на това, което е било при вас, а с оглед това да не се заблудят хората, че изключението е правило.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 56 минути , slujitel каза:

Темата си е много добре.  Чета тук е решавам къде да отида. Отдавна нямам желание към конкретна държава,  където може и където не се носят маски на открито и не се изисква кой знае какво за хотели и ресторанти. В противен случай ще трябва да чета за всяка държава отделно и трудно ще се решава.

Никъде в официалната информация не пише, че може да обикаляш 10 дни в Турция без HES код, без маска и без изобщо да се сетиш за Ковид,  но по информация от очевидци  - може. Информацията от очевидци винаги е била много полезна,  иначе нямаше да има нужда от форуми, щяхме да четем само официални сайтове. 

Ако четеш сайта на МВНР, например, няма да посмееш да пътуваш в половината свят. Да не говорим за откровено подвеждащата или неактуална официална информация на моменти - попадал съм доста пъти на неточности при немалко държави, авиокомпании и тн.

 

Моето мнение е, че и двата вида вида информация са абсолютно необходими. И официалната и тази от очевидци. Когато тръгна нанякъде изчитам всичко официално за да съм подготвен, след което разглеждам мненията на очевидци и така успявам да си създам по-реална представа какво да очаквам на място. Не казвам, че правилата трябва да се игнорират, но много често на документ е едно, а на практика е различно. Пък нас най-живо ни интересува именно практиката.

 

Лично на мен практичната информация тук ми е била изключително полезна на няколко пъти. А официалната всеки може да си я прочете и без това.

  • Харесвам 23
Връзка към коментар
преди 43 минути , agenta каза:

В тази връзка нека задам един въпрос, с който да върнем разговора към темата.

При влизане в Германия от България трябва да бъде попълнена онлайн формата им и ако си ваксиниран не подлежиш на карантина, но трябва да си качил в системата им и сертификата.

Това достатъчно ли е граничните власти да те пуснат без проблем да влезеш в страната и да няма нужда да влизаш под карантина?

 

При четене обстойно на сайта на Federal Ministry of Health човек започва да се губи във всичките условности.

А и особено при започване на процеса за попълване на онлайн формата и избиране на България като страна, която е класифицирана с "висок риск" -

 

"Following a stay in a high-risk area, you are required in general to stay in quarantine for 10 days after entry into Germany.

You can end this quarantine by submitting a negative test result taken after five days at the earliest. Exemptions from the quarantine obligation exist, for instance, for persons who have been vaccinated or have recovered from infection. Further information can be found on the website of the Federal Ministry of Health. You must transmit your test result, or proof of vaccination or recovery to the public health office. To transmit the file, please use the upload function at the end of the Digital Registration on Entry.

Да, в събота кацнах, трябваше в Меминген, но имаше мъгла и кацнахме в Констанц. На излитане лична карта и формата за Германия, на кацане на граничния контрол лична карта, сертификат и формата за Германия. Навсякъде е отворено и свободно, но ако влизаш където и да е на закрито - QR на сертификата, а някъде  ми искаха и лична карта. От вчера (07.11. ) има по- висока степен за мерки, и вече вместо хирургическите носят по-плътните маски навсякъде /FFP  по-висока степен им искат/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 27 минути , desislavna каза:

HES кодът е задължителен и на нашето летище го изискват като задължителен. Два пъти бях в Турция на различни места тази година и без него не можеше. А в Истанбул при ползване на градски транспорт картата е обвързана с него.

Това не го казвам в опониране на това, което е било при вас, а с оглед това да не се заблудят хората, че изключението е правило.

Да, това всички го знам,  писано е тук много пъти. Но при влизане с кола и обикаляне извън Истанбул не е така. Иначе и тест или ваксина не искат на границата,  и въпреки,  че знаех си направих тест. Мисля,  че  всеки с малко сиво вещество в главата може да отсее информацията. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 30 минути , Георги Матеев каза:

Ако четеш сайта на МВНР, например, няма да посмееш да пътуваш в половината свят. Да не говорим за откровено подвеждащата или неактуална официална информация на моменти - попадал съм доста пъти на неточности при немалко държави, авиокомпании и тн.

 

Моето мнение е, че и двата вида вида информация са абсолютно необходими. И официалната и тази от очевидци. Когато тръгна нанякъде изчитам всичко официално за да съм подготвен, след което разглеждам мненията на очевидци и така успявам да си създам по-реална представа какво да очаквам на място. Не казвам, че правилата не трябва да се спазват или игнорират, но много често на документ е едно, а на практика е доста по-различно. Пък нас най-живо ни интересува именно практиката.

 

Лично на мен практичната информация тук ми е била изключително полезна на няколко пъти. А официалната всеки може да си я прочете и без това.


Да де, ама ти си пътешественик... 🤣

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Ако не си от Свиленград или Хасково например трябва да си абсолютно малоумен за да се пробваш без тест или ваксина да влезеш Турция , независимо какво си чел и на кого какво са искали.

Никой не очаква да има такива магеланци и не за това е дискусията..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , stanimir каза:

Ако не си от Свиленград или Хасково например трябва да си абсолютно малоумен за да се пробваш без тест или ваксина в Турция , независимо какво си чел.

Никой не очаква да има такива магеланци и не за това е дискусията..

Не се иска много,  като те върнат да намериш лаборатория в Свиленград и да си направиш антигенен тест за половин час. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.