Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

От събота в Гърция действително искат сертификат навсякъде без супермаркет,аптека и църква.Вчера ходихме до една железария,кафе на открито и малко кръчме.На двете места ни познават собствениците,въпреки това ни сканираха сертификатите.Да се има в предвид,ако някой влиза с тест и остане за повече дни от действието на сертификата.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 10 часа, ivan69 каза:

За неваксинирани,антигенен тест с валидност до 48 часа нали е достъпен за влизане и прибиране до Македония? Ако реша да мина транзит през Гърция,трябва ли да попълвам plf форма за Гърция?

ПЛФ е задължителна за всяко влизане в Гърция. Кодът идва веднага и може да се влезе в същия момент. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Във вчерашните новини от Европейската комисия чета притеснителна информация, че Италия била готова да наложи карантина за идващите от България и Румъния, независимо дали имат зелен сертификат: http://www.bta.bg/bg/c/OF/id/2512031

Следя официалните италиански източници, засега няма промяна за България, да видим...

  • Харесвам 1
  • Шок 8
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Jenbel каза:

Във вчерашните новини от Европейската комисия чета притеснителна информация, че Италия била готова да наложи карантина за идващите от България и Румъния, независимо дали имат зелен сертификат: http://www.bta.bg/bg/c/OF/id/2512031

Следя официалните италиански източници, засега няма промяна за България, да видим...

Дано не се случи нещо такова, защото може да повлече и още държави, ако Италия го направи. Това ще е неспазване на препоръката на ЕС за свободно придвижване на ваксинирани и преболедували граждани.

И аз ги следа официалните източници защото в момента проучвам къде и как може да се отиде за Нова година, но е доста динамично. 🙂

  • Харесвам 7
  • Шок 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 1 час, Jenbel каза:

Италия била готова да наложи карантина за идващите от България и Румъния, независимо дали имат зелен сертификат: http://www.bta.bg/bg/c/OF/id/2512031

Не само ще бъде срещу правилата за свободно придвижване, а ще бъде само срещу определени държави.

 

Да видим, дали ако се въведе такова ограничение срещу България и Румъния, ще последва същото и за Литва, които имат доста повече от нашите случай 😐

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Тук може да стане интересно и нещо друго - в моя случай, няма да идваме от България, а от Испания (Канарски о-ви), но все пак преди 7-8 дни сме били в България, от която сме пътували през Италия за Фуертевентура. В повечето форми попълваш къде си бил в последните 14 дни. Т.е. е възможно да има проблеми, не само за идващи директно или индиректно от България, а за хора, които са били в "засегната" страна преди повече от 10 дни

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 минути , stormbringer каза:

Тук може да стане интересно и нещо друго - в моя случай, няма да идваме от България, а от Испания (Канарски о-ви), но все пак преди 7-8 дни сме били в България, от която сме пътували през Италия за Фуертевентура. В повечето форми попълваш къде си бил в последните 14 дни. Т.е. е възможно да има проблеми, не само за идващи директно или индиректно от България, а за хора, които са били в "засегната" страна преди повече от 10 дни

Просто може да не го декларираш във формата, но това е собствено решение. Дълбоко се съмнявам на излизане от Шенген, тоест от Италия към България някой да седне и детайлно да гледа през какви граници си минавал последните 14 дни на паспортния контрол.

 

Не знам при теб как е било, но в края на септември при пътуване до Италия на граничен контрол ни провериха всичко - паспорти, форми и зелени сертификати на влизане в Италия от България, но след месец в края на октомври при пътуване отново към Италия от България на влизане ни провериха само паспорти, никой вече не се интересуваше и не проверяваше сертификати и форми.

Връзка към коментар

Преди няколко дни се заговори за карантина за българи в Италия, ето я новината в Рай от миналия уикенд:

https://www.rainews.it/dl/rainews/articoli/covid-d-amato-chiede-quarantena-per-alcuni-paesi-est-europa-d4a52fa3-423e-41aa-a04c-6f9fbf2ade7d.html

 

За туризъм никой не ни брои 😉  Което не значи, че туристите няма да изгорят покрай другите пътуващи към Италия. 😞

Според статията основната причина да се повдига темата за карантина от България и Румъния е, че тук заболеваемостта е висока, а има много българи и румънци, които работят в Италия и се грижат за възрастни хора (болногледачи, дом. помощници на възрастни хора). Италианците съзнават, че се нуждаят от тези хора-работници и говорят, че се обсъжда в духа на сътрудничеството между двете страни бла-бла тези да не им попилеят възрастното население, за които се грижат. В същата статия се говори, че италианците искат да се въведе система за Зелените сертификати, която при сканиране да показва Жълто - Този човек е ваксиниран преди повече от 6 месеца и трябва да се реваксинира, но не проследих какви ще са рестрикциите и ще има ли някакви за по-отдавна ваксинираните туристи.

  • Шок 1
  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , Ivko каза:

Общата тема е заключена за това тук ще постна ОФИЦИАЛНО: Хората с антитела ще получават зелени сертификати

 

Но този тип зелен сертификат ще важи само на територията на нашата страна за срок от 90 дни. С него не може да се пътува в чужбина. Мисля, че е важно да го  уточним. 🙂

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 43 минути , Ivko каза:

Хората с антитела...

Ей, най-накрая някой да помисли и за нас, които не бичим всеки ден по два часа във фитнеса за перфектно тяло! 

  • Харесвам 2
  • Смея се 31
Връзка към коментар
преди 4 минути , iMari каза:

Но този тип зелен сертификат ще важи само на територията на нашата страна за срок от 90 дни. С него не може да се пътува в чужбина. Мисля, че е важно да го  уточним. 🙂

 

Да, уточнението е много важно, а и още едно уточнение да направим, че мерната единица за резултата - на или над 150 на "BAU на ml" с нея не работят всички лаборатории с нея и беше уточнено, че която лаборатория не работи в тази мерна единица ще трябва да преизчислява резултата към "BAU на ml" и тогава да го качва в сайта his.bg за издаване на сертификата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 16 минути , Фил каза:

Ей, най-накрая някой да помисли и за нас, които не бичим всеки ден по два часа във фитнеса за перфектно тяло! :grin:

Обаче само за 90 дни, после пак във фитнеса... 😞 

  • Шок 1
  • Смея се 4
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Цитат от Цибалаб:

 

За пациенти направили изследване в изброените лаборатории да имат в предвид, че резултата се приравнява към BAU по следния начин:

  • DiaSorin: AU/ml х 2.6 = BAU/ml
  • Roche: AU/ml х 0.97 = BAU/ml
  • Abbot: AU/ml х 0.142 = BAU/ml
  • Siemens: AU/ml х 21.8= BAU/ml
  • Biomerieux: AU/ml х 20,33 = BAU/ml

Досегашните резултати получени в Лаборатория Цибалаб в AU/ml от анализаторите на DiaSorin следва да се умножат с фактор 2.6, за да се конвертират в BAU/ml :

                                     AU/ml х 2.6 = BAU/ml

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Това е удобство и спасение за вътрешния туризъм в България, особено в светлината на идващия ски сезон.

90 дни е много по-добре от тест на 2-3 дни.

Предишните два уикенда бяхме "туристи" из страната. Искаха ни сертификатите (ваксини сме) дори за сядане на масите на заведение на самообслужване на открито. По мои наблюдения малките предприемачи в страната са в пъти по-спечени отколкото собствениците на заведения на метри от входа на МЗ.

  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към коментар

Здравейте! Вероятно е обсъждано, пуснах търсачка, четох, но все пак не намирам отговор на въпроса си.

Ще пътуваме до Сърбия. Без зелен сертификат сме. За прибирането ще ни искат PCR, за да влезем в БГ и после още един в рамките на 24 часа.

В същото време Македония е в оранжева зона, така че от там се влиза лесно. Въпросът ми е

Как се влиза от Сърбия в Македония?

Има ли ограничения и какви?

Сигурна съм, че не съм единствената, на която й е хрумнало да мине транзит през Македония, така че все някой го е играл това. Ще съм благодарна на споделен опит!

Връзка към коментар
преди 3 часа, Coo каза:

Това е удобство и спасение за вътрешния туризъм в България, особено в светлината на идващия ски сезон.

90 дни е много по-добре от тест на 2-3 дни.

Предишните два уикенда бяхме "туристи" из страната. Искаха ни сертификатите (ваксини сме) дори за сядане на масите на заведение на самообслужване на открито. По мои наблюдения малките предприемачи в страната са в пъти по-спечени отколкото собствениците на заведения на метри от входа на МЗ.

Имам сертификат,но ако ми го поискат някъде-кръгом и към следващото заведение/магазин и т.н.!

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , crazyhorse каза:

Имам сертификат,но ако ми го поискат някъде-кръгом и към следващото заведение/магазин и т.н.!

 

Напред, другари!

 

Amazon.com: ALFASHIRT Revolucion Che Guevara Marxist Revolutionary Guerilla  Leader Cuban Revolution (5x7cm) - Sticker Wall Decoration : Tools & Home  Improvement

  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 8
Връзка към коментар
преди 6 часа, Coo каза:

Това е удобство и спасение за вътрешния туризъм в България, особено в светлината на идващия ски сезон.

90 дни е много по-добре от тест на 2-3 дни.

Предишните два уикенда бяхме "туристи" из страната. Искаха ни сертификатите (ваксини сме) дори за сядане на масите на заведение на самообслужване на открито. По мои наблюдения малките предприемачи в страната са в пъти по-спечени отколкото собствениците на заведения на метри от входа на МЗ.

Аз съм с точно обратните впечатления.

Иначе за МЗ нямам какво да те учудва - в МЗ процента на ваксинация даже е по-малък от средния, а и те са хора - и те трябва да хапват някъде на обяд. Как да дат после и да правят проверка за вечеря 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Проверките се правят от РЗИ, а не от служителите на МЗ. 

А и е любопитно, от къде имаш информация колко хора от МЗ са ваксинирани? 

Не приемайте въпроса ми като заяждане, просто любопитство. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 часа, Coo каза:

Това е удобство и спасение за вътрешния туризъм в България, особено в светлината на идващия ски сезон.

 

Не, това е поредното доказателство, че държавата е неспособна да се справи с ваксинацията.....

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Lyubina каза:

Проверките се правят от РЗИ, а не от служителите на МЗ. 

А и е любопитно, от къде имаш информация колко хора от МЗ са ваксинирани? 

Не приемайте въпроса ми като заяждане, просто любопитство. 

А РЗИ към кое министерство е? Не приемайте въпроса ми като заяждане, просто любопитство. 

Връзка към коментар
преди 32 минути , traveler каза:

А РЗИ към кое министерство е? Не приемайте въпроса ми като заяждане, просто любопитство. 

Всички РЗИ-та са второстепенни разпоредители на бюджетни средства към МЗ. Създават се с акт на МС и осъществяват държавната политика на територията на съответната област. Министърът на здравеопазването осъществява контрол върху РЗИ-тата посредством определен от него заместник министър, подпомаган от главния държавен здравен инспектор...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 9.11.2021 г. в 12:07, Coo каза:

Преди няколко дни се заговори за карантина за българи в Италия, ето я новината в Рай от миналия уикенд:

https://www.rainews.it/dl/rainews/articoli/covid-d-amato-chiede-quarantena-per-alcuni-paesi-est-europa-d4a52fa3-423e-41aa-a04c-6f9fbf2ade7d.html

 

За туризъм никой не ни брои 😉  Което не значи, че туристите няма да изгорят покрай другите пътуващи към Италия. 

Оффф,за 2 път си позволявам да си взема билети за Италия, когато уж всичко е ясно, и за 2 път ако шибнат карантина ... ега ти дискриминацията. И то при положение, че и те си имат вътрешна заболеваемост. Просто на човек всичко му се отщява. То ще спадне заболеваемостта, ама ако ни вкарат, кога ли ще ни изкарат:(. А това за бустерните дози вече е голям майтап,накрая всички конспиративни теории ще се окажат баш истина, да му се не види. Във Франция вече също ще са задължителни първо за възрастни, после за всички. Надявам се това с карантината за Италия да не мине .

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.