Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 10 минути , DaBo каза:

Ако влизаш на 5.12., например, ваксинационният ти сертификат може да е на 320 дни. Но от 06.12. не трябва да е на повече от 270 дни (май така ги смятаха).

С тези сметки вече и четиризначните таблици ще се запънат. А лелките от РЗИ, мъка, мъкааа :umnik:

 

Веднага си представих постапокалиптичната картинка как на всяко кьоше във всеки град текат едни червени надписи с дати, които ти отбелязват след коя дата се броиш за човек:)

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 10 минути , Madelin каза:

С тези сметки вече и четиризначните таблици ще се запънат. А лелките от РЗИ, мъка, мъкааа :umnik:

 

Веднага си представих постапокалиптичната картинка как на всяко кьоше във всеки град текат едни червени надписи с дати, които ти отбелязват след коя дата се броиш за човек:)

Ние имаме електронен пас на телефоните си и там автоматично се броят дните. Предполагам, че е подобно и при другите апликации. Сега, ако размахваш хартиен сертификат, може и да ги затрудниш.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 42 минути , saved_ каза:

Според вас, ако по време на локдауна в Австрия кацна с Уиз на летището във Виена и със собствената си кола се изнеса още същия ден от тяхната държава към Унгария или Чехия, дали ще се брои транзит и дали въобще ще е възможно? Дали Уиз ще ме пуснат да се кача в самолета към Виена (връщайки се от Исландия)

според мен ще е възможно, така както са го написали тук, ми звучи, че предупреждават, че за туристически цели всичко нужно ще е затворено (т.е. туризмът се обезсмисля погледнато обективно), а не че е забрането влизането на територията на страната, даже за него важи 3G правилото


 

Цитат

 

Entry Regulations for Austria

Austria's borders are open, but given the upcoming lockdown, travel to Austria for touristic purposes will only be possible again after 13 December. Please find here an overview of the current entry regulations.

Last update: 19 November

A lockdown will be in effect in Austria from 22 November until probably 13 December. Travel to Austria for touristic purposes will only be possible again after that date. From today's perspective, entry from most European and some other countries is still possible without quarantine, if you can show proof of full vaccination, past infection or a PCR test.

Please keep in mind that during the lockdown a curfew is in place in Austria, and all tourist facilities such as hotels, restaurants (only take-away possible), bars, cultural institutions, leisure centres, etc. are closed.

 

 

@Lyubina до 29 декември ще ти е валиден

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lyubina каза:

Бэрзо смятайте от 3 април до кога мога да влизам без трета доза в Австрия 🙂 , аз се затруднявам. До 3.12 стават 8 месеца, май ще мога и по-късно?

Вземай един календар и брой 270 дни от 03.04.2021. Според нашия апп би трябвало днес да е 230 ти ден. - 29.12.2021 без да претендирам за достоверност. Просто правя и аз някакви сметки за нас.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lyubina каза:

Бэрзо смятайте от 3 април до кога мога да влизам без трета доза в Австрия 🙂 , аз се затруднявам. До 3.12 стават 8 месеца, май ще мога и по-късно?

Има в нет-а КАЛКУЛАТОР ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА БРОЯ ДНИ МЕЖДУ ДВЕ ДАТИ.

 

В твоя случай  -  щракаш с пръсти до 28.12.2021... или докато не намалят срока отново 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Eva eva каза:

Леле мале, червеният списък сериозно се е разширил. 

Новото май е, че приемаме ваксинирани с всякакви ваксини.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , iMari каза:

Леле мале, червеният списък сериозно се е разширил. 

Новото май е, че приемаме ваксинирани с всякакви ваксини.

Оф да почнат да ги публикуват с track changes сега ровя старата заповед да видя тези точки за кое се отнасят.

Вкарали са Германия в червена зона, май ще ми пропадне коледния пазар. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Германия, Австрия, Белгия, Нидерландия са все в червения списък. 

От колегите в Нидерландия знам поне от 10 дни че имат проблем с висока заболеваемост, затова ни отмениха f2f срещата през декември. 

 

Момичета, благодаря за бързата реакция, успокоихте ме. Моят сертификат е най-отдавна издаден, за останалите в колата нямам притеснения 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

промяна май има и в освобождаването от карантина, което ще се случва в следващия ден след този, в който резултатът е въведен в системата и че срокът за резултат от тест вече не  е 24 часа от влизане в страната ,а въвеждат срок за извършване на самия тест до вечерта на следващия ден

Връзка към коментар

@antea и @Jorro само не разбрах от новата заповед и промените във връзка с времето кога да си направиш тест и кога те освобождават от карантина, чета в нея и следното, че лицето по т. 4.1.2. и т. 4.2.3. "Поставеното лице под карантина .......... следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 или бърз антигенен тест от посочените в Приложение № 2."

 

Тоест при пристигане от червена държава, може ли да се освободиш с антигенен тест, ако си ваксиниран?

Връзка към коментар
преди 13 минути , agenta каза:

@antea и @Jorro само не разбрах от новата заповед и промените във връзка с времето кога да си направиш тест и кога те освобождават от карантина, чета в нея и следното, че лицето по т. 4.1.2. и т. 4.2.3. "Поставеното лице под карантина .......... следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 или бърз антигенен тест от посочените в Приложение № 2."

 

Тоест при пристигане от червена държава, може ли да се освободиш с антигенен тест, ако си ваксиниран?

Пристигащи от 14 държави трябва да покажат PCR тест, независимо дали имат COVID сертификат

 

Пристигащите от нови четиринайсет страни ще трябва да си правят PCR тест за коронавирус, за да не бъдат поставени под карантина за десет дни, независимо дали имат сертификат за COVID-19 за ваксиниране или преболедуване. Това става известно от заповед на Министерството на здравеопазването, която обобщава разпределението на страните по цветови кодове: зелен, оранжев и червен. Заповедта влиза в сила от вторник (23 ноември).

 

Изискването за PCR тест, независимо дали даден човек има COVID сертификат важи за страните, попадащи в т. нар. червена зона, където нивата на разпространение на SARS-CoV-2 (вирусът, причинител на заболяването COVID-19) са над 500 души на 100 хил. население за период от две седмици.

 

Към държавите, които попадат в червената зона от идния вторник се добавят:

Германия, Австрия, Нидерландия, Ирландия, Чехия, Белгия, Унгария, Дания, Исландия, Гърция, Лихтенщайн, Андора, Полша и Швейцария влизат в списъка на държавите в червената зона.
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 11 минути , agenta каза:

@antea и @Jorro само не разбрах от новата заповед и промените във връзка с времето кога да си направиш тест и кога те освобождават от карантина, чета в нея и следното, че лицето по т. 4.1.2. и т. 4.2.3. "Поставеното лице под карантина .......... следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19 или бърз антигенен тест от посочените в Приложение № 2."

 

Тоест при пристигане от червена държава, може ли да се освободиш с антигенен тест, ако си ваксиниран?

Не. За влизане от червена зона е т.4.3 и за нея важи т4.7😄, изречение 2 на която се изменя така:

В тези случаи поставеното под карантина лице може в срок до края на деня, следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19. В случай на отрицателен резултат от проведеното изследване, карантината на лицето се счита за преустановена от деня, следващ регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.

С една дума пср тест.

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

Не. За влизане от червена зона е т.4.3 и за нея важи т4.7😄, изречение 2 на която се изменя така:

В тези случаи поставеното под карантина лице може в срок до края на деня, следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19. В случай на отрицателен резултат от проведеното изследване, карантината на лицето се счита за преустановена от деня, следващ регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.

С една дума пср тест.

 

 

И аз тайно си надявах да има промяна с ПСР и да може и антигенен, но не би. Просто попитах, защото не ми се четеше тъпите им точки, едното се заменя с другото. И от кого се пазим, че нещо не разбирам да вкараме цяла Европа в червения списък.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 13 минути , agenta каза:

И аз тайно си надявах да има промяна с ПСР и да може и антигенен, но не би. Просто попитах, защото не ми се четеше тъпите им точки, едното се заменя с другото. И от кого се пазим, че нещо не разбирам да вкараме цяла Европа в червения списък.

От месец някъде обмислям да попитам МЗ коя държава от ЕС изисква за влизане тест и то пср за ваксинирани, независимо от зоната /като изключим идващите от държави с опасни варианти/. @Lindt беше питала тук във форума преди време същото. Как МЗ прилагат регламента да не се поставят ограничения за карантина на ваксинираните?

Не откривам обаче подходяща контактна форма. Ако ми помогнете, може да отделя загубено време другата седмица🙂

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , ДиянаВ каза:

От месец някъде обмислям да попитам МЗ коя държава от ЕС изисква за влизане тест и то пср за ваксинирани, независимо от зоната /като изключим идващите от държави с опасни варианти/. @Lindt беше питала тук във форума преди време същото. Как МЗ прилагат регламента да не се поставят ограничения за карантина на ваксинираните?

Не откривам обаче подходяща контактна форма. Ако ми помогнете, може да отделя загубено време другата седмица🙂

Бих ти съдействал на драго сърце! Аз водих с тях полемики с жалби по друг въпрос, приемат жалби, заявления и други форми по имейл, дори може да не е подписан с електронен подпис на адрес - Писма, жалби, предложения, заявления за достъп до обществена информация и т.н.  можете да адресирате до електронен адрес: delovodstvo@mh.government.bg

 

Едит: При необходимост от ел.подпис мога да съдействам.

Редактирано от agenta
допълнение
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, ДиянаВ каза:

От месец някъде обмислям да попитам МЗ коя държава от ЕС изисква за влизане тест и то пср за ваксинирани, независимо от зоната /като изключим идващите от държави с опасни варианти/. @Lindt беше питала тук във форума преди време същото. Как МЗ прилагат регламента да не се поставят ограничения за карантина на ваксинираните?

Не откривам обаче подходяща контактна форма. Ако ми помогнете, може да отделя загубено време другата седмица🙂

 

Аз се питам същото от много време. Може и да има, но аз поне не съм срещал друга държава в ЕС да изисква допълнителен тест на ваксинирани при положение, че се прибират от друга страна-членка на ЕС. В сегашното положение пътуващи към България ваксинирани от почти целия ЕС се затрудняват неоправдано много да пътуват. Това спира не само туристи в двете посоки, но и всички останали връзки с останалите страни-членки, за които се приема, че трябва да са доста интензивни при положение, че сме част от единен пазар. Целта на сертификата е да осигури поддържането точно на тези връзки. Нямам представа защо нашите власти не го разбират.

 

Аз също ще изпратя една жалба за спорта. Може и до ЕК да пиша. Благодаря на @agenta за адреса.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 1 час, dimitrov6 каза:

Към държавите, които попадат в червената зона от идния вторник се добавят:

Германия, Австрия, Нидерландия, Ирландия, Чехия, Белгия, Унгария, Дания, Исландия, Гърция, Лихтенщайн, Андора, Полша и Швейцария влизат в списъка на държавите в червената зона.

Част от тези държави имат по-малко заболели на 14 дневна база от нас, но налагаме мерки за идващите оттам. Гениално 😄 

  • Харесвам 9
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Здравейте, налага ми се да пътувам 23-24.11.2021 до Косово  и Македония. Доколкото разбирам, тези две страни следва да са в "оранжева" зона, след като не са упоменати в другите две... Какви са мерките при завръщане от тези държави, съгласно Заповедта на министъра ? Имам сертификат за ваксинация, дали ще има нужда и от тестване/карантина?

Връзка към коментар

Давам лична информация за пътуване до/от Болоня.

Полет с Раян от Т2 - не сме ходили на гише, а направо към гейта. На гейта освен бордната карта, погледнаха и сертификата.

При кацането в Болоня на всички гледаха dplf формуляра. Доста хора от полета нямаха такъв и ги пратиха да попълват на място - имаше някакви формуляри на масите, но не ги видях от близо.

На връщане - отново направо към гейта, чекиране през приложението. Служителите там гледаха бордната карта и сертификата.

На място в Италия само на 1-2 места ни искаха да видят сертификат. В хотелите - не, при закуска в хотелите също - не.

В ресторанти сядахме навън и също не са ни искали сертификати.

Допълвам - в регионалните влакове - също не са искали сертификат.

  • Харесвам 24
Връзка към коментар

Вчера никой никъде не поиска нито PLF, нито ваксина, нито тест от тръгването в София до излозането  от летището в Бергамо.
Само лична карта и на двете летища.

 

за сметка на това в Бреша в една кръчма ни сканираха QR—те както и на всички други клиенти  с някаква апликация и светваше зелено.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
На 20.11.2021 г. в 17:27, vino4erpec каза:

Как мога да се свържа с представител на РЗИ на летище София?

Мисля, че няма как. РЗИ няма офис на летището. Имат график за дежурства на летището, но и той се променя според наличните хора и отсъстващите от работа. Звънете им в офиса на РЗИ София.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, имам една питанка от осно Румъния. Доколкото разбрах може да влезеш в страната със зелен сертификат. Резервирах един хотел в Сибиу и собственичката почна да ми пише на румънски и малко трудно се разбираме. Та от нея разбрах че и за хотела трябва да представиш зелен сертификат, до тук добре, обаче не разбрах трябва ли преди да влезеш в страната да се попълва някаква форма кога ще си там и да си прилагаш сертификата или не трябва? Може ли някой който е ходил да сподели? И на връщане в България има ли карантина, ако имаш зелен сертификат?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.