Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 19.11.2021 г. в 22:48, agenta каза:

Бих ти съдействал на драго сърце!

Писма, жалби, предложения, заявления за достъп до обществена информация и т.н.  можете да адресирате до електронен адрес: delovodstvo@mh.government.bg

 

 

На 20.11.2021 г. в 0:01, Aureliano каза:

Аз също ще изпратя една жалба за спорта. Може и до ЕК да пиша. Благодаря на @agenta за адреса.

Подпалих, получих вдъхновение и написах жалбата :mail1: Ще я подпиша, сканирам и ще я пратя на електронното им деловодство.

Една по една отворих всички държави в Re-open EU. Само Литва изисква тест за идващите от червена зона ваксинирани лица. Исландия също изисква, но за всички, влизащи в страната туристи, а за работещите там има някои специфики.

Ако и друг го осени слово, да знаете, че няма да споря за авторски права 🙂

 

Спойлер

ДО

МИНИСТЪРА НА

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

 

СИГНАЛ

 

ОТ

 

 

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,

 

Бих искала да Ви обърна внимание на заповедта, с която определяте условията и изискванията за влизане в България. С последното й изменение и допълнение в червена зона са поставени множество държави от Европейския съюз, а именно: Литва, Латвия, Естония, Румъния, Словения, Хърватия, Словакия, Австрия, Нидерландия, Ирландия, Чехия, Белгия, Унгария, Дания, Гърция, Германия, Полша. В тази зона попадат и други държави от Европа, с които ЕС е в партньорски отношения – Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Черна гора, Сърбия, Исландия, Лихтенщайн, Андора, Швейцария.

За да влезе в България едно лице със завършен ваксинационен курс и притежаващ валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, със заповедта Вие изисквате като условие едновременното представяне на отрицателен резултат от проведено изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19 /PCR тест/ - т.4.4. За българските граждани, които са ваксинирани, допускате да влязат в страната без предварителен PCR тест, в който случай се поставят под карантита за срок от 10 дни, с възможност за преустановяването й при направен впоследствие PCR тест.

Тези мерки, изисквания, условия, ограничения по отношение на българските граждани и граждани на държавите членки на ЕС, които имат завършен ваксинационен курс, са в противоречие с Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2021 година относно рамка за издаването, проверката и приемането на оперативно съвместими сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19 (Цифров COVID сертификат на ЕС) с цел улесняване на свободното движение по време на пандемията от COVID-19. Въведените мерки за влизане в България от една страна не съответстват на духа и целите, заложени в преамбюла на Регламента – да се улесни свободното движение, а от друга е налице и пряко противоречие с чл.11. Съгласно т.1 „Без да се засяга компетентността на държавите членки да налагат ограничения ..., когато държавите членки приемат сертификати за ваксинация ..., те се въздържат от налагане на допълнителни ограничения на свободното движение, като например допълнителни свързани с пътуването изследвания .. или свързана с пътуването карантина или самоизолация, освен ако те са необходими и пропорционални на целта за опазване на общественото здраве ...”.

Тук бих искала да Ви поставя няколко въпроса:

Пропорционални ли са мерките за влизане в България с тези, прилагани на вътрешно национално ниво? Каква е необходимостта да въвеждате ограничения за тест или карантина при влизане в България от червена зона за лицата, притежаващи валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, след като на територията на България /също червена зона според ECDC/ прилагате „половинчати сертификати”, наречени удостоверения – за поставена първа доза ваксина, за антитела, за преболедуване от 1 година?

В коя друга държава от ЕС има подобно ограничение за ваксинираните лица и от къде го взаимствахте? Ще Ви улесня в отговора – само Литва. Ето официален сайт на ЕС https://reopen.europa.eu/en, в който може да видите какво сте разписали за България и какво е положението в другите страни.

Как гражданите на другите европейски страни гледат на въведените по-ограничителни мерки за влизане в България, която същевременно е държавата с най-нисък процент ваксинирано население в ЕС?

Попречи ли на четвъртата вълна, разразила се вътре в страната, въпросната мярка?

Наред с гореизложеното лошо впечатление прави хаотичната и непериодична оценка на рисковите държави, респективно определянето им като червена зона, което не съответства на заявената от Вас предвидимост и сигурност. Например по последни данни на ECDC Румъния и Полша имат заболеваемост под 500 на 100 хил. души, а в заповедта са червена зона.

В заключение моля да преразгледате мерките, които прилагате за влизане в страната на лица от ЕС и ЕИО със завършен ваксинационен курс, по отношение на въведените ненужни и непропорционални ограничения.

 

 

С уважение,

 

  • Харесвам 15
  • Браво 10
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 34 минути , ДиянаВ каза:

Само Литва изисква тест за идващите от червена зона ваксинирани лица.

Поне от това, което видях в момента, ако си ваксиниран, нямаш никакви ограничения при влизане в Литва - https://www.lithuania.travel/en/news/covid-19-in-lithuania-information-for-tourists

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 41 минути , ДиянаВ каза:

Ще я подпиша, сканирам и ще я пратя на електронното им деловодство.

Ако все още не го сторила, добре е в петитума на жалбата да уточниш, че поради изложеното по-горе желаеш изискването за представяне на PCR тест за ваксинирани да отпадне в заповедта, защото преразглеждането не е достатъчно... 😉 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , Duke каза:

Ако все още не го сторила, добре е в петитума на жалбата да уточниш, че поради изложеното по-горе желаеш изискването за представяне на PCR тест за ваксинирани, защото преразглеждането не е достатъчно... 😉 

Не съм пуснала още. Дооформях, гледах за грешки, а и чакам софиянци да си доизпият кафето😉

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Супер! Явно днес е ден за посещения от Музата 🙃 Аз пък рано-рано писах мейл на Денков по повод дискриминацията на децата над 4 клас.

Интерсно е ще получим ли отговор изобщо.

п.с. @ДиянаВ много се надявам твоят отговор да не е от настоящия субект 😔

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 20 минути , jul каза:

Супер! Явно днес е ден за посещения от Музата 🙃 Аз пък рано-рано писах мейл на Денков по повод дискриминацията на децата над 4 клас.

Интерсно е ще получим ли отговор изобщо.

п.с. @ДиянаВ много се надявам твоят отговор да не е от настоящия субект 😔

Аз нямам точно критики или добри/лоши впечатления от министъра. Според мен основния проблем са служителите в министерството, а ние като желаещи да пътуват хора най-много страдаме от юристите в министерството, които за мен са едни тотално ограничени хора без никакъв поглед върху света 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, ДиянаВ каза:

най-много страдаме от юристите в министерството

Внимание, да не се приема лично! 

 

От както в много сфери на живота жизненоважни решения се вземат от юристи, вместо от професионалисти, .... 

 

:dash1:

  • Смея се 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lyubina каза:

От както в много сфери на живота жизненоважни решения се вземат от юристи, вместо от професионалисти, .... 

Което предполага извод, че юристите не са професионалисти... 😛 

 

Иначе, принципно съм съгласен с констатациите относно нивото на професионална подготовка на колегите в юридическите отдели на министерствата, включително и тези в МС и Президентство, но пък от друга страна благодарение на тяхното ниско ниво съм вършил чудесна работа с тези колеги на принципа "сигурно в практиката не сте имали подобен случай, но аз многократно съм се сблъсквал с този проблем и предлагам следното решение..." 😉 

  • Харесвам 4
  • Смея се 6
Връзка към коментар

@Duke, далеч съм от подобна мисъл, но забелязвам как започват да ми дават съвети как да си лекуваме пациентите, .... а и не само. 

 

Все си мисля, че в такива ситуации би следвало да има повече диалог между юристи и специалисти в другите сфери, за да се намери оптималното решение на даден проблем. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Значи не ми работи главата очевидно. Чета указанията от reopen.europe и не мога да проумея мога ли да мина транзит през Австрия по време на lockdown-а им или не мога. Единственото което пише е, че страната ще достъпна за туристи след 13 декември.  И че България е страна, която се определя като сравнително безопасно. 

 

Моля, помощ! Имам една седмица, още не съм буквала хотели. 

Такава бъркотия не ми се е случвало май никога. 

Връзка към коментар
преди 52 минути , Lyubina каза:

Значи не ми работи главата очевидно. Чета указанията от reopen.europe и не мога да проумея мога ли да мина транзит през Австрия по време на lockdown-а им или не мога. Единственото което пише е, че страната ще достъпна за туристи след 13 декември.  И че България е страна, която се определя като сравнително безопасно. 

 

Моля, помощ! Имам една седмица, още не съм буквала хотели. 

Такава бъркотия не ми се е случвало май никога. 

Преди време бях установила, че на сайта на посолството на Австрия в София, дават много добра информация и то на български.

https://www.bmeia.gv.at/bg/avstriisko-posolstvo-sofija/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lyubina каза:

Значи не ми работи главата очевидно. Чета указанията от reopen.europe и не мога да проумея мога ли да мина транзит през Австрия по време на lockdown-а им или не мога. Единственото което пише е, че страната ще достъпна за туристи след 13 декември.  И че България е страна, която се определя като сравнително безопасно. 

 

Моля, помощ! Имам една седмица, още не съм буквала хотели. 

Такава бъркотия не ми се е случвало май никога. 

Преди 3 месеца се минаваше свободно през Шенген , едва ли са сложили граница заради локдауна , алтернатива е Унгария, Словакия и Чехия , ако се притеснявате.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, zvezda9001 каза:

Здравейте, имам една питанка от осно Румъния. Доколкото разбрах може да влезеш в страната със зелен сертификат. Резервирах един хотел в Сибиу и собственичката почна да ми пише на румънски и малко трудно се разбираме. Та от нея разбрах че и за хотела трябва да представиш зелен сертификат, до тук добре, обаче не разбрах трябва ли преди да влезеш в страната да се попълва някаква форма кога ще си там и да си прилагаш сертификата или не трябва? Може ли някой който е ходил да сподели? И на връщане в България има ли карантина, ако имаш зелен сертификат?

преди седмица беше необходимо само зелен сертифика за да влезеш в Румъния, не съм чула за друг документ, за влизане в България за да се освободите от карантина трябва зелен сертификат + ПСР

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Туризъм и COVID-19: Промени и правила от последните дни

Малцина очакваха пълните локдауни да се завърнат тази зима, но първият вече е факт - от днес в Австрия, докато от една седмица частичен локдаун е въведен в Нидерландия.

 

Ако ви предстои пътуване или обмисляте кои дестинации да изберете за почивка и екскурзия през зимата, вижте промените в някои от страните от последните дни. Много от държавите няма да са подходящи за туристически посещения през следващите месец - два, а някои затварят границите си за чужденци, които не са ваксинирани.

Вижте подробности.

                                                                                                                                Куба

Куба отвори границите си от 15 ноември, като ваксинираните туристи няма нужда да си правят PCR тест преди пътуването. Тези, които нямат поставена ваксина, трябва да представят отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди пътуването.

Освен това президентът на Куба Мигел Диас-Канел обяви по държавната телевизия, че туристите, които пристигат в страната, ще имат възможност да се ваксинират при желание с препаратите срещу COVID-19 "Абдала" и "Соберана 2", разработени от кубинските специалисти.

 

Дания

Легендарният коледен базар в Тиволи, Копенхаген, отвори врати въпреки затегнатите COVID мерки на много места в Европа. Базарът има няколко коледни елхи, предлага среща с Дядо Коледа и ресторантите му са отворени, включително за Нова година. Ще работи до 2 януари.
 

Норвегия

От 26 ноевмри всички влизащи в Норвегия, както чужденци, така и норвежци, трябва да се регистрират предварително, а тези, които нито са ваксинирани, нито преболедували COVID-19, ще трябва да се тестват преди влизане в страната. Правилото не важи за деца под 16 години.

 

Исландия

По-малко от седмица след като възобнови мерките срещу разпространението на коронавируса правителството на Исландия затегна ограниченията заради рязкото увеличаване на новозаразените през предходните дни. Намален е броят на хората, които може да се събират на публични места и да посещават плувни басейни и спортни зали, а баровете, ресторантите и дискотеките ще трябва да затварят в 22 ч.

 

Нидерландия

От 13 ноември в Нидерландия е въведен частичен локдаун, който предвижда ресторантите и магазините за продукти от първа необходимост да затварят в 20 ч., а останалите магазини - още в 18 ч., спазване на социална дистанция и приемане до четирима гости у дома и недопускане на публика на футболните мачове. В много нидерландски градове има протести и безредици, свързани с наложените мерки.

 

Австрия

Австрия въведе пълен локдаун в страната, който ще трае поне 10 дни, но е възможно и да бъде удължен с още 10 до 13 декември. По време на локдауна австрийците ще могат да излизат от вкъщи само за удовлетворяване на насъщни нужди като покупка на храна, посещение при лекар или спортуване. Ресторантите и повечето магазини ще бъдат затворени, а по-големите събития, включително коледните базари, са отменени. До края на локдауна влизането в страната с туристически цели няма да бъде възможно.

 

Камбоджа

След като първоначално беше обявено, че Камбоджа ще отваря границите си поетапно, внезапно властите смениха подхода си и от 15 ноември всички чужденци, които са напълно ваксинирани, могат да влязат в страната без карантина. Камбоджа е една от страните с най-висок процент ваксинирано население в света - 88%, и се чувства подготвена да посрещне отново туристите. Чужденците ще трябва да представят сертификат за ваксинация и отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди пристигане в страната, а на място ще им бъде направен бърз тест. Изчаква се около 20 минути за резултата, след което посетителите са свободни да пътуват в цялата страна, без ограничения.

 

Информацията е взета от този сайт.

  • Харесвам 17
  • Шок 1
Връзка към коментар

Няколко бързи въпроса да задам, във връзка с ограниченията.
В Унгария се влиза само със Зелен сертификат и няма нужда от попълване на различни форми? Правилно ли съм разбрал? И някой има ли информация как са нещата в самата страна в момента?

Връзка към коментар
На 22.11.2021 г. в 9:12, zvezda9001 каза:

Здравейте, имам една питанка от осно Румъния. Доколкото разбрах може да влезеш в страната със зелен сертификат. Резервирах един хотел в Сибиу и собственичката почна да ми пише на румънски и малко трудно се разбираме. Та от нея разбрах че и за хотела трябва да представиш зелен сертификат, до тук добре, обаче не разбрах трябва ли преди да влезеш в страната да се попълва някаква форма кога ще си там и да си прилагаш сертификата или не трябва? Може ли някой който е ходил да сподели? И на връщане в България има ли карантина, ако имаш зелен сертификат?

По първия въпрос най-добре звънни на +359 56 800995, на Почетния Консул на Румъния в България- г- жа Евгения Попеску. И можеш да споделиш отговора.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, ivan69 каза:

алтернатива е Унгария, Словакия и Чехия

На теория нямам проблем да мина от там, но преди Бон трябва да спрем в Аугсбург,  а ако мина през Чехия доста ще се озоря да прекося почти цяла Германия до Мюнхен и след това на север-северозапад до Бон. А имаме и конкретни дати, на които да бъдем там. 

Връзка към коментар

При пътуване до Неапол и Соренто за уикенда единственият път, където ми искаха какъвто и да било ковид документ, беше Green pass-а преди достъп до security check на летището в Неапол. Музеи не съм посещавала. Времето не беше за сядане на закрито, но специално в Неапол ме съмнява да се проверява по заведения, още съм в потрес от видяното... 😂

  • Харесвам 5
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , tougherty каза:

В какво се изразява този потрес, че скоро ни предстои път натам?

В планините от боклук, мръсотията, шофирането на клаксон в стила на Близкия изток (оцеляването на пешеходците е в ръцете на Всевишния), лудницата по виа Трибунале в събота вечер (хора, коли, моторетки), мигрантите... Из центъра до гарата е като циганска махала. Сега бях за кратко, но пак ще отида. Просто не го очаквах от Европа. Инак много харесвам Близкия изток. 🙂

258153755_10159788923157148_4618202532195140199_n.jpg

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 5 минути , tougherty каза:

Лелей, а ние ще ходим с две деца, едното на 3г.  Явно ще бъде голям екшън.

Няма страшно. По силата на обстоятелствата малко в последния момент се оказа, че вместо с компания, отивам сама. Можех и да не ида, горяха само евтини билети. Беше ми първото пътуване сама, че и баш на такова място. Не ме обраха. Но фотоапарата не посмях да извадя в града. 🙂 И очите на шестнадесет.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Вероятността да те ограбят в центъра на Неапол е почти никаква. Има риск от джебчии единствено, но те са навсякъде из Европа и без това.

По периферните квартали май е по-опасно, но там туристи не ходят.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Хайде стига глупости, защо всявате паника и търсите проблем там, където го няма!?!? По същата логика, избягвайте гарите в Париж, там също е пълно с всякакви съмнителни елементи..... Чак пък да не си извадиш фотоапарата в Неапол.....

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Аз отдавна съм установила за себе си, че човек предизвиква нещата които му се случват с мисълта си. 

Като мислиш непрекъснато за проблеми и имаш страхове, то те ти се случват.

До момента в какви ли не "дупки" сме се завирали по дестинациите които обикаляме...

 

Най-фрапантното беше в Банкок, нощния пазар, двете с дъщеря ми.

Имаме инфо за някакви "уникални" чанти и обикаляхме в 1 през нощта магазините на пазара.

Веднага ни надуши един местен "левент" и вика : ей тук в апартамента отгоре има уникални чанти. През едни задни стълбища , тесни входчета, зад нощните барове на пазара ... се озовахме в уникален дизайнерски магазин направен в апартамент.

И да имаше уникални неща, напазарувахме, тръгнахме си . Проблеми никакви. И до днес "левента" ми праща на WhatsApp нови артикули с идеята може би, че през месец ходим там 🙂

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.