Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Имаше в петък промени в заповедта. Вече тест за освобождаване от карантина може да се направи в срок до края на деня, следващ пристигането в страната.

За освобождаването пише: В случай на отрицателен резултат от проведеното изследване, карантината на лицето се счита за преустановена от деня, следващ регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19.

Звучи ми като на автоматизирана процедура, без имейли, но как е на практика, не знам.

Тук имаше случай с общински съветник. Прибрал се, направил си тест и без да чака резултата отишъл на заседание. По някое време му се обаждат, че тестът е положителен.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , antea каза:

за по-голяма точност - от следващия ден ще е "отключена"

и така както е написано, излиза, че вече не трябва да се праща нищо на РЗИ, за да "вдигат" те карантината, тя си се преустановява служебно

Благодаря за всички отговори, тъй като се терзаех как по- точно ще си направя тест, пристигайки на летището в 0:15 часа. Представях си, че има лаборанти на летището, които причакват пристигащите и им бъркат в носа, а после в зависимост от резултата ги или карантинират, или пускат да се шляят на воля.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Megi каза:

Благодаря за всички отговори, тъй като се терзаех как по- точно ще си направя тест, пристигайки на летището в 0:15 часа. Представях си, че има лаборанти на летището, които причакват пристигащите и им бъркат в носа, а после в зависимост от резултата ги или карантинират, или пускат да се шляят на воля.

На летището също има лаборатории ( виж последното закачено мнение горе в темата) и може да си направите тест при кацането. Но не е такава процедурата каквато си я представяте - с чакане на реултата там

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Megi каза:

Не разбирам, как ще си направиш PCR тест когато си под карантина? Нали е забранено излизането от дома? На летището ли правят при пристигането?

Може да си направиш и на летището. Но като цяло ти дават 24 часа да си направиш тест в лаборатория по твой избор и да го изпратиш на мейла на РЗИ.

Резултата задължително се изпраща на мейла на РЗИ, поне така ми казаха в Рамус.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Само за инфо, тази сутрин си пратих стандартно отрицателния PCR тест по мейл на РЗИ и получих 2 отговора. Един от pek39@srzi.bg, че карантината ми е отменена и един отговор от някаква дама от XXX@rzi-sfo.bg със следния текст:

Цитат

Съгласно Заповед № РД-01-954/19.11.2021 г. на МЗ, считано от 23.11.2021 г. РЗИ – Софийска област не отменя карантини. Отмяната на карантината става автоматично от деня,  следващ регистриране на отрицателен резултат в Националната информационна система от съответната лаборатория.

 

  • Харесвам 8
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

остава проблемът как ще знае някой кога лабораторията е регистрирала резултата му в националната система, евентуално ако му се генерира сертификат въз основа на отрицателния тест, това ще е убедително доказателство, че резултатът е регистриран вече; иначе се случват забавяния и понякога резултати от тестове, и то получени сутрин, влизат в системата на следващия ден

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бърз въпрос, че ми е мармалад в главата от 3-тите дози и различните държави:

Има ли разписано от кога се брои валидна 3та доза? Веднага ли става или има някакви периоди? Примерно: вакс. преди 6-7 месеца - слагаш 3та доза и влизаш в страната без проблем можеш веднага да пътуваш ИЛИ вакс. преди 10 месеца - слагаш 3та доза, но чакаш 14 дни, после може да пътуваш? Или?

 

И въпрос за България (малко наивно, но надеждата умира последна 🙂 ) - ако имаш 3та доза, може ли да си спестиш PCR, ако идваш от червена страна?

Връзка към коментар

не знам дали е регламентирано някъде, но сертификатът след трета доза е валиден веднага, и всички от по-популярните приложения го отчитат като действащ от същия ден, няма го онова изчакване от 14 дни, то и технически има вече данни, че имунният отговор след нея е много по-бърз

 

на втория въпрос - не, няма такова изключение

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Coo каза:

Бърз въпрос, че ми е мармалад в главата от 3-тите дози и различните държави:

Има ли разписано от кога се брои валидна 3та доза? Веднага ли става или има някакви периоди? Примерно: вакс. преди 6-7 месеца - слагаш 3та доза и влизаш в страната без проблем можеш веднага да пътуваш ИЛИ вакс. преди 10 месеца - слагаш 3та доза, но чакаш 14 дни, после може да пътуваш? Или?

 

И въпрос за България (малко наивно, но надеждата умира последна 🙂 ) - ако имаш 3та доза, може ли да си спестиш PCR, ако идваш от червена страна?

А коя държава иска 3 дози за признаване на напълно ваксиниран? (сигурно сте го обсъждали, ама съм пропуснал)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , antea каза:

не знам дали е регламентирано някъде, но сертификатът след трета доза е валиден веднага, и всички от по-популярните приложения го отчитат като действащ от същия ден, няма го онова изчакване от 14 дни, то и технически има вече данни, че имунният отговор след нея е много по-бърз

 

на втория въпрос - не, няма такова изключение

Благодаря! Добре е, че не се чака!

Връзка към коментар

@Coo, няма изчакване, тъй като изсикването е 14 (или 28 дни - в зависимост от държавата и ваксината) от завършена ваксинация. За завършена ваксинацията се смята след 1-ва доза за еднодозовите и втора за двудозовите. Третата доза е booster-на и по желание, поради което и няма ограничение за период на изчакване.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 23.11.2021 г. в 9:42, agenta каза:

Няколко бързи въпроса да задам, във връзка с ограниченията.
В Унгария се влиза само със Зелен сертификат и няма нужда от попълване на различни форми? Правилно ли съм разбрал? И някой има ли информация как са нещата в самата страна в момента?

Да си вдигна малко въпроса. 🙂

 

Попълват ли се някакви форми при влизане в Унгария?

Връзка към коментар
преди 2 часа, antea каза:

остава проблемът как ще знае някой кога лабораторията е регистрирала резултата му в националната система, евентуално ако му се генерира сертификат въз основа на отрицателния тест, това ще е убедително доказателство, че резултатът е регистриран вече; иначе се случват забавяния и понякога резултати от тестове, и то получени сутрин, влизат в системата на следващия ден

Аз не им знам системите как комуникират една с друга, но като звънях по разни телефони, белким ни освободят от карантина по-навреме, ни провериха в системата и видяха отрицателните тестове. Така че сега много добре са го измислили. Че то цяла армия работеше, за да праща мейли за освобождаване. А по-голяма тъпотия от това на ваксиниран да искат пср, няма.

Връзка към коментар

Промени в Италия:

Влизат в сила от 06.12.2021г. и ще важат до 15.01.2022г.

- Грийн пасът ще бъде два вида: супер грийн пас(ваксинирани, преболедували) и базов(с тест)

* За притежателите на супер грийн пас няма да има ограничения както и сега
* За тези с тестове се ограничава достъпа до ресторанти (на закрито), кина, барове, театри, стадиони и др.

 

Базовият пас става задължителен в хотели, регионални влакове и градски транспорт.

Грийн пасът за ваксинирани ще важи 9 месеца.

 

Информацията е от моя приятелка, която живее в Италия, но я има и в много инф. агенции.

  • Харесвам 17
Връзка към коментар
преди 7 часа, antea каза:

ще има някои промени в съвсем краткосрочен план, може и да не засягат пътуванията, а по-скоро живота в съответната страна, но все пак ако има пътуващи натам, да се ослушват, това са новините от последните двайсетина минути

 

17m
 
NEW: France to announce new measures on Thursday amid surge in coronavirus cases - Reuters
 
 
5m
 
NEW: Dutch government expected to announce new COVID measures on Friday

Италианците са приели промени днес следобед, които касаят живота в Италия. Имат нова заповед, която влиза в сила от 6 декември до 15 януари. Не съм я чела, не знам дали засяга влизащи в страната туристи, май не засега. Но засяга придвижването в Италия, посещенията на ресторанти, културни събития, обекти и т.н., тези неща се забраняват на неваксинираните от 6 декември. Новите рестрикции наричат "super green pass rules". Също така: промяна в срока на валидност на грийн паса за ваксинираните от 12 на 9 месеца вкл.трета доза; задължителна ваксинация за групите полицейски служители и училищен персонал от 15 декември; задължителна трета доза за медицинския персонал.

Информацията е от  тук: https://www.thelocal.it/20211124/latest-italy-announces-covid-super-green-pass-restrictions-on-unvaccinated/

За децата под 12г. няма промяна. С всички нови ограничения италианците целят да постигнат 90 % ваксинирано население над 12г., в момента са на 84,1 % и отчитат, че са най-добре в четвъртата вълна в сравнение с другите европейски страни.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 21 минути , Mary каза:

Промени в Италия:

Влизат в сила от 06.12.2021г. и ще важат до 15.01.2022г.

- Грийн пасът ще бъде два вида: супер грийн пас(ваксинирани, преболедували) и базов(с тест)

* За притежателите на супер грийн пас няма да има ограничения както и сега
* За тези с тестове се ограничава достъпа до ресторанти (на закрито), кина, барове, театри, стадиони и др.

 

Базовият пас става задължителен в хотели, регионални влакове и градски транспорт.

Грийн пасът за ваксинирани ще важи 9 месеца.

 

Информацията е от моя приятелка, която живее в Италия, но я има и в много инф. агенции.

Дано излезе официално да четем, че чета новините и не разбирам. Супер пас - никакви ограничения, а с обикновен какво се ограничава точно 🤔 Само с тест ясно, но с обикновен пас какво не може... 

Връзка към коментар
преди 11 минути , jul каза:

Дано излезе официално да четем, че чета новините и не разбирам. Супер пас - никакви ограничения, а с обикновен какво се ограничава точно 🤔 Само с тест ясно, но с обикновен пас какво не може... 

Обикновения пас аз го разбирам за тези с тестовете. Утре ще разпитам по-подробно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , jul каза:

Дано излезе официално да четем, че чета новините и не разбирам. Супер пас - никакви ограничения, а с обикновен какво се ограничава точно 🤔 Само с тест ясно, но с обикновен пас какво не може... 

Не може да се ползват услуги за удоволствие и културни събития, хотели, фитнеси, нощни клубове, ски лифтове и стадиони и не може да се сяда в ресторанти и барове на закрито.  

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Привет, може да е обсъждано, но: 

 

На прага сме да вземем билети за Мексико през Англия. Престоя ми и в двете посоки ще е по-малко от 24часа. Трябва ли въпреки това да се прави тест в самата Англия? 

Връзка към коментар

Привет! Хайде и аз да се включа в темата с питане за Белгия - изчетох де що има по ковид въпроса за страната, но пак имам питанки.

Случаят ми е следният пътувам от София до Шарлероа и после след 7 часа имам полет от летище Брюксел (BRU), ще отида до там такси и си летя към крайната дестинация.

Някой скоро преминавал ли е транзит през Брюксел? За там се изисква задължителна карантина, а пък в случай, че стоя под 48 часа се брои за транзит, но пък в същото време ще пътувам известно време, за да сменя летищата. Дали ще ме задърпат за карантина, в случай че имам билет, който доказва, че ще си тръгна набързо от Брюксел?

Ще съм благодарна на прясна информация от страната 🙂

Усмихнат ден ! 🙂

Връзка към коментар

Да попитам и аз за UK. OK ,трябва предварително  да се купи тест.

 

После някой следи ли дали действително е направен, ако в рамките на тези 2 дни напуснеш страната ? Някъде трябва  ли да показваш ,че действително си изпратил пробата ?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.