Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Властите в Кипър ще откажат достъп до закрити зони като търговски центрове, ресторанти и супермаркети на всеки, който не е получил трета бустерна ваксина седем месеца след като е бил ваксиниран срещу COVID-19, каза правителствен служител в сряда. Министърът на здравеопазването каза, че мярката, която включва отнемане на SafePass - паспорт за ваксинация, ще влезе в сила на 18 декември, тъй като островната държава в Източното Средиземноморие се опитва да победи възраждането на коронавирусните инфекции преди коледните празници. От 15 декември само тези на възраст 12 и повече години, които са получили поне една доза, ще бъдат допускани на закрити и открити спортни стадиони, театри, кина и ресторанти. [...] Близо 81% от възрастните в Кипър са напълно ваксинирани, докато тази цифра възлиза на 67% за общото население. Около 14% от населението досега е получило подсилваща ваксина.

Източник: https://medicalxpress.com/news/2021-11-booster-required-cyprus-indoor-access.html

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , Фил каза:

Точно и аз се чудех за UK как се постъпва, ако престоят е до 2 дни.

Последно пишеше, че няма значение престоя, задължително пазаруване, дори да не го ползваш теста... Не съм гледала дали няма промяна. Представа си нямам при напускане на страната преди втория ден дали някой гледа, но много силно се съмнявам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, jul каза:

Дано излезе официално да четем, че чета новините и не разбирам. Супер пас - никакви ограничения, а с обикновен какво се ограничава точно 🤔 Само с тест ясно, но с обикновен пас какво не може... 

Сега разпитах за пасовете за Италия по-подробно.

Супер пас - там са или ваксинирани, или преболедували. За тях ограничения няма.

Базовият - и там са отново ваксинирани или преболедували, или с тест.

Разликата е, че вече изискват поне базов пас за транспорт, хотели и т.н. - т.е. за местата, където до сега не беше нужен никакъв пас.

Ваксинирани и преболедували реално са и в двата вида пас - разграничението е в зависимост къде какъв пас се изисква.

 

И още нещо ми каза приятелката - тези дни се очаква решение на управата в Милано за връщане на задължителното носене на маски в най-натоварените централни зони.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Има промяна за UK

Change made:
Passengers transiting ‘airside’ through England do not have to complete a UK passenger locator form.

Time updated:
2:57pm, 16 November 2021

Получавам Daily update from GOV.UK for:

Aviation passenger experience.

Като се добера до компютър може да пусна линк, ако е необходимо

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, stanimir каза:

После някой следи ли дали действително е направен, ако в рамките на тези 2 дни напуснеш страната ? Някъде трябва  ли да показваш ,че действително си изпратил пробата ?

Миналия месец и на отиване и на връщане там никой нищо не ми е проверявал или искал здравни документи . Проверка на документите имаше сам тук преди качване на борда. Въпреки, че бяхме без чекиран багаж ни върнаха да минем през гише за печат на бордните карти docs cheked.

преди 49 минути , Фил каза:

Точно и аз се чудех за UK как се постъпва, ако престоят е до 2 дни.

По принцип трябва да купиш за да въведеш номера в PLFa, но ...прегледай изключенията дали не попадаш в някое 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В допълнение към ОК, при транзитно минаване до 24 часа, независимо дали е с или без смяна на летище и влизане на територията на страната пише, че няма нужда да се прави тест (Landside transit😞

 

When you are in England you do not need to quarantine or take any COVID-19 travel tests.

You must either:

  • remain within your port of entry until your departure from England
  • travel directly from your port of entry to another port of departure in England

 

*Забравих да добавя, че бързите антигенни тестове изведнъж скочиха доста, и ако наскоро имаше възможността да се вземе от летището на цена 18£, сега не намирам подобно нещо, а цената е минимум 30... Дано да не съм довидяла...

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 1 час, searus каза:

... *Забравих да добавя, че бързите антигенни тестове изведнъж скочиха доста, и ако наскоро имаше възможността да се вземе от летището на цена 18£, сега не намирам подобно нещо, а цената е минимум 30... Дано да не съм довидяла...

Наистина не си довидяла :)

Click and collect (включително от летището) има даже на промоция (която аз изпуснах) - https://covid.randox.com/day-2-test-at-home/

Други не съм гледала, пример давам с тези, които аз ползвах

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 17 часа, antea каза:

остава проблемът как ще знае някой кога лабораторията е регистрирала резултата му в националната система, евентуално ако му се генерира сертификат въз основа на отрицателния тест, това ще е убедително доказателство, че резултатът е регистриран вече; иначе се случват забавяния и понякога резултати от тестове, и то получени сутрин, влизат в системата на следващия ден

 

Здравейте магеланци, 

Може ли малко помощ, моля?

Нещо не успявам да се ориентирам в сложната материя на последната заповед на г-н Министъра. 

 

Става дума за прибиране в България от червена зона  (Швейцария) конкретно. Чета заповедта и от точка 4.7 разбирам, че тъй като имам само сертификат за ваксинация, подлежа на карантина и ако искам да се освободя, трябва "в срок до края на деня, следващ пристигането си в страната да направи изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID-19. В случай на отрицателен резултат от проведеното изследване, карантината на лицето се счита за преустановена от деня, следващ регистрирането на резултата в Националната информационна система за борба с COVID-19".

 

Обаче от заповедта и последните няколко мнения по темата все още не ми е ясно:

1. Как и от кого аз се информирам за резултата от теста?

2. Аз ли си пращам резултата от теста на РЗИ и ако да, на кого/къде го пращам?

3. Ако не, кой го регистрира в т.нар. Национална информационна система, и аз как разбирам дали/кога съм освободена от карантина? 

 

Благодаря предварително ако някой може да ме "светне". 

 

 

Връзка към коментар
преди 10 минути , Надя каза:

Наистина не си довидяла 🙂

Click and collect (включително от летището) има даже на промоция (която аз изпуснах) - https://covid.randox.com/day-2-test-at-home/

Други не съм гледала, пример давам с тези, които аз ползвах

Най-вероятно защото гледах директно страницата на лабораторията на летището (има си отделна), а там нямаше - от големия бутон "Arriving to UK"... Ако обаче игнорирам големите бутони и си цъкна на Rapid Lateral Flow (Antigen) Test (find out more), тогава излизат повече опции... Разногледа станах. Как хитро са го направили само 🤣

Връзка към коментар
преди 5 часа, Plamuk каза:

Привет! Хайде и аз да се включа в темата с питане за Белгия - изчетох де що има по ковид въпроса за страната, но пак имам питанки.

Случаят ми е следният пътувам от София до Шарлероа и после след 7 часа имам полет от летище Брюксел (BRU), ще отида до там такси и си летя към крайната дестинация.

Някой скоро преминавал ли е транзит през Брюксел? За там се изисква задължителна карантина, а пък в случай, че стоя под 48 часа се брои за транзит, но пък в същото време ще пътувам известно време, за да сменя летищата. Дали ще ме задърпат за карантина, в случай че имам билет, който доказва, че ще си тръгна набързо от Брюксел?

Ще съм благодарна на прясна информация от страната 🙂

Усмихнат ден ! 🙂

Добре, че посоката е от София към Белгия, а не например от Африка към Белгия, защото тогава става доста сложно и възможно само при специални случаи. 

Ако си двойно ваксинирана, няма проблем да пътуваш от София за Белгия. Задължително се попълва предварително PLF. Ако не си ваксинирана, или сертификат за въстановяване след преболедуване или отрицателен тест, и пак задължитерно попълнен PLF.

Виж този линк с информация Travel to Belgium | Federal Public Service Foreign Affairs 

 

 

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , MCC каза:

1. Как и от кого аз се информирам за резултата от теста?

2. Аз ли си пращам резултата от теста на РЗИ и ако да, на кого/къде го пращам?

3. Ако не, кой го регистрира в т.нар. Национална информационна система, и аз как разбирам дали/кога съм освободена от карантина? 

Досега от кого си се информирала? От лабораторията. Пише, че не го пращаш, те го регистрират още при генерирането на сертификата. Поне така ми изглежда от четене, не съм минавал сега.

Ама някой писа, че са пращали резултати и са получавали отговор, че няма нужда, да не пращат.

Връзка към коментар
преди 5 минути , neuromancer каза:

Досега от кого си се информирала? От лабораторията. Пише, че не го пращаш, те го регистрират още при генерирането на сертификата. Поне така ми изглежда от четене, не съм минавал сега.

Ама някой писа, че са пращали резултати и са получавали отговор, че няма нужда, да не пращат.

Досега не съм си правила PCR тест, така че от никого не съм се информирала. Не знам каква е процедурата, затова питам.

 

Би ли могъл да посочиш къде пише, че "те (лабораторията?) го регистрират още при генерирането на сертификата"? Благодаря. 

Връзка към коментар

Аз да питам - по настоящите правила, в БГ как се влиза от червена зона? 

При наличие на ваксина (или преболедуване) и също, ако нямаш такава? 

Знам, че ако имаш, трябва и ПСР, ама може ли да е предварително, или трябва след пристигането до 24 часа? 

И, ако нямаш какво правиш? 

Връзка към коментар
преди 6 минути , stormbringer каза:

Аз да питам - по настоящите правила, в БГ как се влиза от червена зона? 

При наличие на ваксина (или преболедуване) и също, ако нямаш такава? 

Знам, че ако имаш, трябва и ПСР, ама може ли да е предварително, или трябва след пристигането до 24 часа? 

И, ако нямаш какво правиш? 

Изискванията са изложени в заповедта и обобщени на прост език тук

 

Конкретната процедура и разпределение на задължения по изпълнението на изискванията (i.e. регистриране на резултата от теста, направен в България; уведомяване за освобождаване от карантина) остават поне за мен неясни. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , MCC каза:

 

Би ли могъл да посочиш къде пише, че "те (лабораторията?) го регистрират още при генерирането на сертификата"? 

Няма да откриеш къде го пише това, поне не в заповедта за влизането в страната. Може да имат някакви инструкции лабораториите, за да бъдат сертифицирани за работа с националната система.

Например лабораторията Рамус ти дават стикер с ID номер и парола. Влизаш в сайта им за проверка на резултата. Първоначално се визуализира само резултата от теста. По-късно, може и в края на деня, в долния десен ъгъл се показва едно зелено квадратче, което генерира сертификат. Това означава, че е отразен в националната система.

Може някои лаборатории да дават национален референтен номер за проверка в his.bg, не знам точно всяка лаборатория как процедира. Но за да са одобрени, трябва да качват.

@MCC в левия ъгъл, грешка на езика🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 17 минути , stormbringer каза:

Аз да питам - по настоящите правила, в БГ как се влиза от червена зона? 

При наличие на ваксина (или преболедуване) и също, ако нямаш такава? 

Знам, че ако имаш, трябва и ПСР, ама може ли да е предварително, или трябва след пристигането до 24 часа? 

И, ако нямаш какво правиш? 

Ако имаш ваксина, теста може и преди и след, както ти харесва. Ако нямаш трябват и двата теста - преди и след. Ако нямаш тест преди заминаването, оставаш в карантина без отмяна.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , MCC каза:

Изискванията са изложени в заповедта и обобщени на прост език тук

 

Конкретната процедура и разпределение на задължения по изпълнението на изискванията (i.e. регистриране на резултата от теста, направен в България; уведомяване за освобождаване от карантина) остават поне за мен неясни. 

 

 

Мерси, търсех ги точно на прост език, и от него разбирам, че на практика сертификатите за България нямат значение и на практика разлика имаш или нямаш такъв - няма.
 

Което от друга страна (както и случващите се частични затваряния в определени страни) определено ще накарат много хора, които се колебаят дали/или, да се убедят във важността на ....oh wait. 

Важното беше, че може да се направи ПСР 72 часа преди тръгване и до 24 (или там е мъглата - до края на следващия ден) след пристигане, което си е сериозен прозорец 

EDIT: След горното мнение излиза, че този прост език, не е бил достатъчно ясен и коментарите ми не отговарят съвсем на истината

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , stormbringer каза:

Мерси, търсех ги точно на прост език, и от него разбирам, че на практика сертификатите за България нямат значение и на практика разлика имаш или нямаш такъв - няма.

Е не е баш така, виж по-горе. Освен това в червената зона са само някои държави, нищо че в момента изглеждат много.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За Малдивите какви са условията в момента - искат ли тестове за влизане на ваксинирани, при излитане от местен остров иска ли се тест за ваксинирани? Други условията?

Чета тук, но не ми става много ясно за ваксинираните иска ли се тест. https://immigration.gov.mv/tourist-visa/

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , Eva eva каза:

За Малдивите какви са условията в момента - искат ли тестове за влизане на ваксинирани, при излитане от местен остров иска ли се тест за ваксинирани? Други условията?

Чета тук, но не ми става много ясно за ваксинираните иска ли се тест. https://immigration.gov.mv/tourist-visa/

 

На влизане искат тест и за ваксинирани, на излитане от местен остров пак искат тест и за ваксинирани.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 24.11.2021 г. в 14:53, funny каза:

Както се казва : таз година първа ( бустерна доза) , догодина - втора, трета и четвърта

Още вчера си помислих - дано поне да е 12 м. Да, ама не 😞 

https://www.dnevnik.bg/evropa/2021/11/25/4285813_covid_sertifikatut_stava_po-kratuk_novi_pravila_za/?ref=home_NaiNovoto

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

COVID сертификатът става по-кратък, нови правила за пътуване с деца

 

COVID сертификатът става по-кратък, нови правила за пътуване с деца - Европа - Дневник (dnevnik.bg)

 

Поредните гласени промени, става все по-неприятно...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Защо, сега кое му е приятното да се прибереш в България от червена зона, а 2/3, че и повече от Европа е такава? Поне нашите да се усетят какво сътвориха.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

в момента върви пресконференция от Европейската комисия относно пътуванията от трети страни към ЕС (предполагам, имат предвид чуждестранните граждани, а не европейци, които се прибират отнякъде) - та, от 1 март ще допускат влизане в ЕС на такива граждани, ако са ваксинирани с някоя от одобрените в ЕС или от СЗО ваксини (или възстановени от боледуване) + PCR тест, вече и за non-essential пътувания (тоест и туристически)

 

намалената валидност на сертификата (на 9 месеца) влиза в сила от 10 януари 2022

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 38 минути , Eva eva каза:

Още вчера си помислих - дано поне да е 12 м. Да, ама не 😞 

https://www.dnevnik.bg/evropa/2021/11/25/4285813_covid_sertifikatut_stava_po-kratuk_novi_pravila_za/?ref=home_NaiNovoto

Нека го доизмислят и ще видим Европа какви ще ги надипли.

В момента това което чета е че напълно ваксинирани ще се водят само тези които са с бустерна доза.

А дали са ваксинирани преди 1-2-3-5 месеца ( с основните/основната) доза ... явно няма значение.

 

ПП. Може и аз да не им схващам идеята .

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.