Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Ето им го пресрилийза:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_6186

- Бустери да има: не се знае през колко месеца

- Картата ще се адаптира според ваксинацията, но не са пояснили как точно и какви метрики ще се вземат - дали ще броят поставени дози ваксини или броят индивидите с ваксина. Напр. в някои държави с бустерната доза ваксинацията е над 110-120% от населението, но това не значи, че всеки техен гражданин е ваксиниран.

 

Цитат

Booster shots: As of yet, there are no studies expressly addressing the effectiveness of boosters on transmission of COVID-19 and therefore it is not possible to determine an acceptance period for boosters. However, given the emerging data it can be expected that protection from booster vaccinations may last longer than that resulting from the primary vaccination series.

Цитат

The EU traffic light map is adapted: combining new cases with a region's vaccine uptake. The map would be mainly for information purposes, but would also serve to coordinate measures for areas with particularly low (‘green') or particularly high level (‘dark red') of circulation of the virus. For these areas, specific rules would apply by derogation from the ‘persons-based approach'. For travellers from ‘green' areas, no restrictions should be applied. Travel to and from ‘dark red' areas should be discouraged, given the high number of new infections there, and persons who are neither vaccinated nor have recovered from the virus should be required to undergo a pre-departure test and quarantine after arrival (with special rules for essential travelers and children under 12 years old).

 

 

Връзка към коментар
преди 7 часа, Биксбит каза:

Миналия месец и на отиване и на връщане там никой нищо не ми е проверявал или искал здравни документи . Проверка на документите имаше сам тук преди качване на борда. Въпреки, че бяхме без чекиран багаж ни върнаха да минем през гише за печат на бордните карти docs cheked.

По принцип трябва да купиш за да въведеш номера в PLFa, но ...прегледай изключенията дали не попадаш в някое 

Случаят при мен беше същият, като теста ми пристигна на 4тия ден.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чехия от утре е в извънредно положение за 30 дни, засега не се предвижда обаче пълен локдаун, а забрана за големи публични събития и ограничено работно време на ресторанти и барове

 

ако някой нещо планува към Африка, днес цял ден голяма част от световните учени шумят по повод доста тревожни новини от здравното министерство на ЮАР,, и се опасяват, че този път ще е по-лошо от Делтата (B.1.529 - нов вариант с доста нетипични и многобройни мутации, асоциирани с висока заразност И преодоляване на имунитета, бързо изместващ другите вариантите в областите, където е направил клъстъри,  идентифициран е чрез секвениране  тази седмица и за момента е открит в Ботсвана, ЮАР и Хонг Конг - там е пренесен от турист, което предполага вече доста силно разпространение), в момента се планират спешни срещи из СЗО и разните национални институции, а специално здравните експерти в UK са особено разтревожени заради позицията на транспортен хъб, която има Кралството

 

гадни новини, при всяко положение, създаващи още по-голяма несигурност за бъдещи пътувания

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар

Е, всяка година по това време се разбучава за нов вариант . И все и по-опасен и по-лош. Какъв турист в Хонг Конг, те май не бяха отворени за туризъм , и какви клъстери при политика Ковид 0....

Нещата, които готвят от ЕК на мен изобщо не ми се нравят. Ще доубият туризма и изобщо убиват радостта от живота тези чиновници. 

А, прочетох. Намерен в 10 човека, не смятам да се притеснявам Scientists warn of new Covid variant with high number of mutations | Coronavirus | The Guardian
https://amp.theguardian.com/world/2021/nov/24/scientists-warn-of-new-covid-variant-with-high-number-of-mutations

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Някой пътувал ли е до Германия откакто сме в списъка им с рискови държави ?

 

Очаква ли се да изпратят QR код или потвърждение след попълване на формуляра им за проследяване и ъплоудване на сертификата ?

Попълваш, пращат ти код да ъплоуднеш сертификат и после ?

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

То с това дистанционно обучение все едно някой и сега се е втурнал да пътува.

 

Има и положителни неща ,като това да не се изисква тест и карантина за ваксинирани ,независимо от цвета на зоната от която пристигат. Разбира се някой трябва и да приложи насоките.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , funny каза:

Някой пътувал ли е до Германия откакто сме в списъка им с рискови държави ?

 

Очаква ли се да изпратят QR код или потвърждение след попълване на формуляра им за проследяване и ъплоудване на сертификата ?

Попълваш, пращат ти код да ъплоуднеш сертификат и после ?

 

 

Не изпращат нищо. Не е като в Гърция.

Накрая те карат да си свалиш и запазиш формуляра на компютъра/лаптопа. Трябва да го имаш в теб обаче. Ние си го изпратихме на имейлите. И изпращат смс в деня, в който си посочила, че влизаш. Поне преди 3 седмици беше така.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Тайланд одобри премахването на pcr при пристигане и заместването му с бърз тест от 1 декември. Това би трябвало да значи и отпадане на първи ден sha+ хотел. Чакаме официалния документ. @Sun4o, @S.Petrov изчакайте поне седмица, новината да стане документ и да стигне до посолството да актуализират изискванията.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, funny каза:

Някой пътувал ли е до Германия откакто сме в списъка им с рискови държави ?

 

Очаква ли се да изпратят QR код или потвърждение след попълване на формуляра им за проследяване и ъплоудване на сертификата ?

Попълваш, пращат ти код да ъплоуднеш сертификат и после ?

 

 

след като ъплоуднеш сертификат, можеш да свалиш PDF със цялата форма, който после трябва да покажеш на летището. Аз си го бях принтирал за всеки случай, но PDF файл на телефона върши същата работа.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Emil Georgiev каза:

след като ъплоуднеш сертификат, можеш да свалиш PDF със цялата форма, който после трябва да покажеш на летището. Аз си го бях принтирал за всеки случай, но PDF файл на телефона върши същата работа.

Не ми даде тази опция за свяляне след ъплоуд, но може и да съм пропуснала.

 

ПП. Мм да. Ъплоуднах наново и няма опция за сваляне на файла след ъплоуда

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

Не ми даде тази опция за свяляне след ъплоуд, но може и да съм пропуснала

Пробвай се пак, може да се свали със сигурност, поне преди седмица можеше.

Също, имай предвид (освен ако не се промени това, докато тръгнеш към бг), че от 23.11.2021 при влизане в България от Германия (защото Германия е в червена зона вече), не е достатъчен само сертификат за ваксинация, а трябва да имаш И негативен PCR. Ако нямаш (аз бях само със сертификат за ваксинация), те карантинират за 10 дни, докато не си направиш pcr тест и не излезне негативен резултат от него. Има го описано по-подробно в сайта на министерството, но просто да го имаш предвид, ако не си го видяла още, защото ние хванахме първия ден от това нещо и никой нямаше представа, съответно на летището (Пловдив) беше малко хаотично всичко.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Emil Georgiev каза:

Пробвай се пак, може да се свали със сигурност, поне преди седмица можеше.

Също, имай предвид (освен ако не се промени това, докато тръгнеш към бг), че от 23.11.2021 при влизане в България от Германия (защото Германия е в червена зона вече), не е достатъчен само сертификат за ваксинация, а трябва да имаш И негативен PCR. Ако нямаш (аз бях само със сертификат за ваксинация), те карантинират за 10 дни, докато не си направиш pcr тест и не излезне негативен резултат от него. Има го описано по-подробно в сайта на министерството, но просто да го имаш предвид, ако не си го видяла още, защото ние хванахме първия ден от това нещо и никой нямаше представа, съответно на летището (Пловдив) беше малко хаотично всичко.

Явно е премахнато. Сега след ъплоуд изписва само това :

 

Screenshot 2021-11-26 at 9.13.15.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 50 минути , funny каза:

Явно е премахнато. Сега след ъплоуд изписва само това :

 

Screenshot 2021-11-26 at 9.13.15.png

Не съм на компютър и няма как да проверя в момента, но свалянето на нещото не е обвързано директно с този ъплоуд. Тоест, реално можеш да го свалиш и без да си го ъплоуднала (просто вероятно ще е проблем на летището?). В страницата, от която се инициира ъплоуда, след попълването на големия, многостъпков формуляр, има опция за сваляне в .PDF формат.

Връзка към коментар

Нови мерки в Португалия.

 

Всички пристигащи със самолет от чужбина ще трябва да покажат негативен тест. И в този случай освен ваксинация ще се изисква и отрицателен тест - PCR или бърз антигенен, направен 72 часа или съответно 48 часа преди заминаване. Авиокомпаниите ще бъдат глобяване с 20 хил. евро за всеки пътник, превозван без необходимия тест.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/11/26/4286195_koronavirusut_po_sveta_portugaliia_vuvede_testove_na/

  • Харесвам 1
  • Шок 4
Връзка към коментар

@Роца,моля, да поясниш за новите правила за Франция? Само с бустерна доза имаш сертификат след 15.01,независимо от датата на поставяне на 2те дози, или 6 месеца след тях? Не ми е ясно нещо.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 39 минути , luba_rizova каза:

Само с бустерна доза имаш сертификат след 15.01,независимо от датата на поставяне на 2те дози, или 6 месеца след тях?

След 15.12.2021, за да е валиден сертификатът във Франция (т.нар.  pass sanitaire ), лицата над 65г. трябва да са с бустерна доза, поставена до 7 месеца след предходната инжекция. 
След 15.01.2022, за да е валиден сертификатът във Франция (т.нар.  pass sanitaire ), лицата от 18г. до 65г. трябва да са с бустерна доза, поставена до 7 месеца след предходната инжекция. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 минути , Фил каза:

След 15.01.2022, за да е валиден сертификатът във Франция (т.нар.  pass sanitaire ), лицата от 18г. до 65г. трябва да са с бустерна доза, поставена до 7 месеца след предходната инжекция. 

т.е. такива като нас, които втората доза е от преди 8 месеца, дори и да си сложим бустер, няма Франция?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Lyubina каза:

т.е. такива като нас, които втората доза е от преди 8 месеца, дори и да си сложим бустер, няма Франция?

Така излиза според изявлението на министъра ...

  • Замислям се 4
Връзка към коментар

ЕС с промени в правилата за пътуване от 1 март

Европейската комисия (ЕК) препоръчва от 1 март 2022 г. държавите-членки на ЕС да разрешават влизане на граждани на държави извън ЕС, които са преболедували коронавирус или са били ваксинирани с ваксини, одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) и СЗО.

Това се казва в изявление на ЕК, публикувано в Брюксел и цитирано от БГНЕС.

"Европейската комисия предлага опростен подход от 1 март 2022 г., който да зависи изцяло от статута на пътуващия, а не от страната на заминаване: държавите-членки следва да допускат само ваксинирани, възстановени или пътуващи при важни пътувания", се казва в доклада.

ЕК подчертава, че ваксините трябва да бъдат одобрени от ЕМА или СЗО, а гражданите трябва да носят "европейски сертификат или документ, считан за еквивалентен". 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , Lyubina каза:

т.е. такива като нас, които втората доза е от преди 8 месеца, дори и да си сложим бустер, няма Франция?

Въпреки че вероятно искат да кажат, че при изтичане на седем месеца след последната поставена доза, сертификатът спира да е валиден, докато не се постави бустерната доза. Поне така изглежда по-логично.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 1 минута , Фил каза:

Въпреки че вероятно искат да кажат, че при изтичане на седем месеца след последната поставена доза, сертификатът спира да е валиден, докато не се постави бустерната доза. Поне така изглежда по-логично.

 

Това е логичното, остава да го оформят и разбираемо 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , stormbringer каза:

остава да го оформят и разбираемо 

Да, то така или иначе засега е само изявление на министъра, май все още не е оформено в официален документ. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко вероятно ми се струва някой да седне да анализира кога точно си си поставил бустера. Тези дни пътувах из Италия и в един момент установих, че съм показвала сертификата на кирилица, просто съм забравила да сменя езика в приложението. С две думи нищо не са разбрали от това, което им показвам.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 минути , iMari каза:

Тези дни пътувах из Италия и в един момент установих, че съм показвала сертификата на кирилица, просто съм забравила да сменя езика в приложението. С две думи нищо не са разбрали от това, което им показвам.

Това е така ако само го гледат ( с очи :wink:  ) , обаче на много места сканират QR-кода и в такъв случай вероятно ще даде сигнал, ако сертификатът не е валиден. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , Фил каза:

Това е така ако само го гледат ( с очи :wink:  ) , обаче на много места сканират QR-кода и в такъв случай вероятно ще даде сигнал, ако сертификатът не е валиден. 

Сертификата ми е в приложението Green pass. На един от вътрешните полети служител на гейта сканира кода и каза, че нищо не му излиза. Попитах го иска ли сертификата в оригинал. Усмихна се и махна с ръка да продължа. 🙂

Съгласна съм де, не е задължително служителите  всеки път да са благосклонни. 🙂

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.