Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 2 часа, Kostadin Aldev каза:

За влизане в Германия на 08.12 за 48ч, т.е. до 10.12. Ще трябва ли да бъда в карантина, като имам ваксина и дали трябват тестове. До колкото съм информиран, германските власти не изискват тест, когато човек е ваксиниран. Някой има ли по-прясна информация?

В момента само ваксина е достатъчна. На някои места като например малкото неотменени коледни базари изискват ваксина+тест. Тестовете са безплатни.

Връзка към коментар
27 minutes ago, Надя said:

А и дори да трябва, aвиокомпанията не може да отказва да качи на борда български граждани на полет за България. 

 

Може и още как. Не само авиокомпанията , aми дори  може да не те пуснат да влезеш на летището в  разни места по света.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Надя каза:

Някъде мога ли да прочета за евентуално изискване на British airways за PCR за полетите им от Англия до България. Имам някакъв спомен, че не качват на борда без тест дори български граждани, въпреки, че не е нужен (и по старата заповед)

Такива изисквания на конкретна компания най-лесно могат да бъдат намерени на сайта на компанията. Всяка е сложила банер с извънредни правила за откази, промени, изисквания. На сайта на Бритиш не се споменават никакви допълнителни изисквания освен държавните.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Emil Chakalov каза:

Ние утре ще летим транзит през Франкфурт и решихме да не я попълваме.Ако я искат,ще я попълваме на летището.

Моля те да споделиш как е минало при вас, на летищато в София и при транзита във Франкфурт! Благодаря предварително!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, neuromancer каза:

Такива изисквания на конкретна компания най-лесно могат да бъдат намерени на сайта на компанията. Всяка е сложила банер с извънредни правила за откази, промени, изисквания. На сайта на Бритиш не се споменават никакви допълнителни изисквания освен държавните.

Да, много изчетох там преди да питам тук - няма нищо. Но пък се сетих къде съм го срещала - в една фейсбук група за пътувания българи споделяха, че Бритиш не са  качили на борда без PCR други българи, защото било изискване на бг власти (преди). 

А бе май стана "една жена каза". 

Цялата сага е, защото ме питаха (скоро пътувах и събирах информация), а аз не можах да отговоря. При опит за чекиране вчера, същото не може да бъде завършено, ако не се прикачи резултат от PCR.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 часа, vino4erpec каза:

Моля те да споделиш как е минало при вас, на летищато в София и при транзита във Франкфурт! Благодаря предварително!

ОК,но сме в обратна посока-Найроби-Франкфурт-София.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , Kristinna каза:

Къде виждате най-актуалния списък на държавите по зони (за влизане в България), последния, който аз откривам е от края на септември ?

https://coronavirus.bg/bg/az-sum/zavrashtam-se-bulgaria

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Считано от 6 декември 2021 г., Кипър въвежда задължителен PCR тест за всички пристигащи чуждестранни граждани, който ще бъде правен на място при влизане в страната на съответното летище или пристанище.

https://coronavirus.bg/bg/news/3004

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А как стои въпроса с транзитното преминаване ? Приятелката ми ще дойде от Англия и на следващия ден ни е полета до Дубай. Проблемът е, че Англия е в червена зона, тя няма сертификат и съответно подлежи на карантина, но при положение че ще минат по-малко от 24 ч престой в България не се ли води транзит и възможно ли е да не я пуснат да напусне страната, понеже би трябвало да е под карантина ?

Връзка към коментар
преди 9 минути , Kristinna каза:

А как стои въпроса с транзитното преминаване ? Приятелката ми ще дойде от Англия и на следващия ден ни е полета до Дубай. Проблемът е, че Англия е в червена зона, тя няма сертификат и съответно подлежи на карантина, но при положение че ще минат по-малко от 24 ч престой в България не се ли води транзит и възможно ли е да не я пуснат да напусне страната, понеже би трябвало да е под карантина ?

Според последната Заповед № РД-01-977 от 26.11.2021 г. на здравния министър

5. На територията на страната се допускат, без да е необходимо да представят документи за COVID-19, лица, пристигащи от държави извън тези по т. 4.6., които са:

...

5.7. лица, които преминават транзитно през територията на Република България, в случаите, когато може да се гарантира незабавното напускане на територията на Република България;

 

Тя няма да напусне незабавно (каквото и да значи това), така че няма как да напусне страната на другия ден, ако е в карантина. Решението е да дойде с негативен PCR, тогава няма да е под карантина.

4.4. Лицата по т. 4.3.1 и т. 4.3.3 – 4.3.10. се допускат на територията на страната при представяне на  валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване или аналогичен документ, или на отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или аналогичен документ, съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС за изследване.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, traveler каза:

Чета и не съм сигурен, за Хърватска освен сертификат за ваксина необходимо ли е друго?

Ние влязохме в Хърватска на 30.11. Ако си транзит, нищо не ти искат. 

Ние останахме една нощ в Загреб, затова трябва да се попълни форма, подобна на PLF  (аз я открих през reopen.europe); На границата ни сканираха QR кода на сертификата и толкова. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В страницата на Здравното Министерство на Малта чета, че  от 01.10.21  имат право да не признаят за влизане ваксинационен сертификат 1/1 или 2/2, ако ваксинирането е преди повече от  6 месеца.  Някой влизал скоро може ли да сподели дали е така. Това като задължително бустерна доза го разбирам, ако са минали 6 месеца.

Връзка към коментар

За Щатите е излязло съобщението от Белия дом:

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2021/12/02/fact-sheet-president-biden-announces-new-actions-to-protect-americans-against-the-delta-and-omicron-variants-as-we-battle-covid-19-this-winter/

Както се предполагаше иска се тест, направен 1 ден преди тръгването (досега беше 3 дни). Явно не е задължително PCR. Не е ясно кога точно влиза в сила.

Цитат

Early next week, the United States will tighten pre-departure testing protocols by requiring all inbound international travelers to test within one day of departure globally, regardless of nationality or vaccination status. This tighter testing timeline provides an added degree of public health protection as scientists continue to assess the Omicron variant.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Поредните които въвеждат задължителен тест за всички:

Кипър (задължително PCR при пристигане на летището, но с направо нереално ниска цена)

https://coronavirus.bg/bg/news/3004

Норвегия - задължително за всички тест при пристигане, като за ваксинираните не се налага другият тест преди отпътуването.

https://coronavirus.bg/bg/news/3006

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
На 29.11.2021 г. в 1:43, stanimir каза:

Щатския документ за ваксинация няма как да не се признава ,щом България признава дори "Спутник"


САЩ не присъства в изборените държави в приложение 4, чиито ваксинационни сертификати се признават . Какво пропускам , че ми е странно сертификат от Того да важи, а от САЩ не ?

 

Приложение № 4 към т. I, 12

Списък на държавите, чиито сертификати за ваксинация, изследване и преболедуване на COVID-19 се считат за равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС 

Република Северна Македония, Република Сан Марино, Конфедерация Швейцария, Република Турция, Украйна, Държавата град Ватикан (само по отношение на издаваните сертификати за ваксинация), Княжество Андора, Република Албания, Фарьорските острови, Княжество Монако, Република Панама, Кралство Мароко, Израел, Армения, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Кралство Норвегия, Исландия, Княжество Лихтенщайн, Република Сърбия, Република Сингапур, Тогоанска република, Грузия, Република Молдова

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Знаете ли Катар на какъв период ъпдейтват списъка с цветовете на държавите ? В момента България попада с червена зона ,на 29 декември имам нощувка там ,а доколкото успявам да прочета ,искат два дни карантина ,освен ваксина и пср А държави от червения списък. Всъщност нощувката ни е на връщане от Малдиви ,изобщо нямам идея ще ни пуснат ли да вземем ,спим и т.н.

Връзка към коментар
преди 3 часа, stanislavpp каза:


САЩ не присъства в изборените държави в приложение 4, чиито ваксинационни сертификати се признават . Какво пропускам , че ми е странно сертификат от Того да важи, а от САЩ не ?

 

Приложение № 4 към т. I, 12

Списък на държавите, чиито сертификати за ваксинация, изследване и преболедуване на COVID-19 се считат за равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС 

Република Северна Македония, Република Сан Марино, Конфедерация Швейцария, Република Турция, Украйна, Държавата град Ватикан (само по отношение на издаваните сертификати за ваксинация), Княжество Андора, Република Албания, Фарьорските острови, Княжество Монако, Република Панама, Кралство Мароко, Израел, Армения, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Кралство Норвегия, Исландия, Княжество Лихтенщайн, Република Сърбия, Република Сингапур, Тогоанска република, Грузия, Република Молдова

Това Приложение № 4 и споменаването му в заповедта не ми е много ясно, но ще споделя разсъжденията си. Може да са ти от полза или друг да ги опровергае от досегашната 3-дневна практика 🙂

В заповедта се говори за различни чужди/не на ЕС сертификати:

- аналогичен документ;

- равностоен/еквивалентен сертификат. Това са тези, посочени в Приложение № 4.

Ти имаш аналогичен документ, защото сертификатите на САЩ не са оперативно съвместими с тези на ЕС /12. За равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС се приемат и установените за еквивалентни от Европейската комисия с акт за изпълнение сертификати за COVID-19, издадени от трета държава в съответствие със стандарти и технологични системи, които са оперативно съвместими с рамката за доверие за Цифровия COVID сертификат на ЕС. Списъкът на държавите, чиито сертификати за ваксинация, изследване и преболедуване на COVID-19 се считат за равностойни на цифровия COVID сертификат на ЕС е посочен в Приложение № 4/.

Каква е разликата и най-важното последиците. Зависи какъв гражданин си, а за чуждите граждани и от каква зона идват.

Според мен ти, като български гражданин, ваксиниран в САЩ, можеш да влезеш в България без допълнителни изисквания от зелена, оранжева и червена зона, защото сертификатът на САЩ се счита за аналогичен документ. Надявам се, че талончето ви отговаря на изискванията по т.11.2 /11.2. „Валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или аналогичен на него документ“ е документ за завършен ваксинационен курс срещу COVID-19. Документът трябва да съдържа имената на лицето, изписани на латиница, съгласно документа за самоличност, с който пътува, дата на раждане, дата на която е поставена последната получена доза ваксина срещу COVID-19, пореден номер на дозата, както и общия брой дози при ваксини, които се поставят двукратно, търговско наименование на поставената ваксина срещу COVID-19, наименование на производителя/притежателя на разрешението за употреба, държавата, в която е издаден и наименованието на издаващия компетентен орган, а за сертификата на ЕС – и неговия уникален идентификатор/.

Обаче, ако си американски гражданин, ваксиниран в САЩ и идваш от червена зона, въобще няма да можеш да влезеш в България, защото сертификатът на САЩ не е равностоен/еквивалентен и важи т.4.3.2.

 

Много гадно е написано и не знам чужденците неевропейци как биха се справили с тълкуването 🙂

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Имам няколко въпроса:

- до Бергамо с Раян от София необходимо ли е да се редим на чекина /нямаме багаж/?

- да принтираме ли нещо или може всичко на телефона - бордни карти, ПЛФ и сертификата?

- нещо друго като документ не трябва, нали?

Благодаря предварително 🙂 

Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

Имам няколко въпроса:

- до Бергамо с Раян от София необходимо ли е да се редим на чекина /нямаме багаж/?

- да принтираме ли нещо или може всичко на телефона - бордни карти, ПЛФ и сертификата?

- нещо друго като документ не трябва, нали?

Благодаря предварително 🙂 

Преди 20-тина дни не трябваше да се минава през гишетата.

Само си ъплоудвай сертификата при чекиране и на бордната карта се появява надписа " covid documentation uploaded"

 

File (3).jpg

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, moli84 каза:

Всъщност нощувката ни е на връщане от Малдиви

Значи трябва да гледаш Малдивите в кой списък са, ти оттам идваш.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.