Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 2 часа, irinata каза:

Привет, човъркат ме две неща относно този ковид, защото летим през UK за Мексико…

1. Как да опазим децата в самолета? Е ли възможно?
2. Ако се разболеете в чужбина - имате ли план за действие, каква затраховка ползвате? 

Трудно, децата пипат навсякъде, чешат се под маската ... 

Гледай застраховката задължително да покрива ковид и карантиниране.

Сега съм в Сао Пауло, чакам самолет за Далас. Открих, че в книжарницата има най-малко хора 

 

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Може би нещо което съм пропуснал или недогледал, но в Швейцарското приложение за Ковид сертификат, антигенните тестове са с валидност от 24 часа.

 

Намерих само тази информация -> www.foph-coronavirus.ch/certificate/

 

На скрийншота отдолу,  първа е датата до която е валиден, а отдолу датата на която е взета пробата.

 

Screenshot_20211219-084838.png.5efead04e7300eb0ab3f8ebb29fdf3af.png

 

Върнах назад да погледна и другите сертификати, които съм сигурен че съм използвал на 45/46 час, всичките са с валидност от 24 часа.

 

Някой да знае, в кое приложение сертификати ще са си с нормалната продължителност?

Връзка към коментар

Някой минава ли е транзит през Германия скоро (по въздух)? До преди няколко дни четох малко объркващи описания, че транзитно се минава без ограничения, ако идваш от страна в Шенген, а иначе не. Сега описанието в reopen.europа.eu е още по-завъртяно. Летя от София до Мюнхен към Мадрид, но крайна дестинация на билета ми е Канкун. И в крайна сметка кои правила важат за мен, съвсем не ми стана ясно. 😅 
През Испания, например, до колкото разбирам се минава напълно свободно (само една бланка трябва да попълня).

Връзка към коментар
преди 15 часа, irinata каза:

Привет, човъркат ме две неща относно този ковид, защото летим през UK за Мексико…

1. Как да опазим децата в самолета? Е ли възможно?
2. Ако се разболеете в чужбина - имате ли план за действие, каква затраховка ползвате? 

1. При полети със самолет, особено дълги такива, аз нося в себе си спрей за нос, който създава защитен слой срещу вируси върху лигавицата. Проф. Чавдар Ботев (направиха го професор в голям университет в Турция, където обучава лекари за лечение на ковид, не в България, където МЗ му подритва предадените протоколи) препоръчва Nasaleze Cold & Flu Blocker. Аз съм ползвал също и Humer Stop Virus. По време на полети и престои по летища, си пръскам през около 2 часа в носа. Също така вземам използван спрей за нос, във флакона наливам разтвор 50/50 хлорхексидин/ вода, от който си пръскам в носа и гърлото за дезинфекция около 10-15 минути преди спрея за защита. Хлорхексидина го вземам като концентрат вода за уста Eludril Classic. Този разтвор малко пАри и не знам дали е подходящ за деца, но може вие да го ползвате. Направо се смърка докато стигне до носоглътката, дразни за около 3-4 минути и после отминава.

За гърлото смуча през около два часа таблетки-бонбони Medistus Antivirus, които имат подобно действие - създават защитен слой върху лигавицата на гърлото. В дните, когато летя вземам профилактично и едно лекарство, но няма да го споменавам, за да не ми изтрият поста (така или иначе няма смисъл да се дава на деца).

2. Алианц Глобал Асистанс покриват лечение на ковид, както и плащат до 2, 000 лв. за настаняване при принудително карантиниране. Така поне твърдят, до момента не ми се е налагало да правя клейм.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 20 минути , FlyTraveler каза:


2. Алианц Глобал Асистанс покриват лечение на ковид, както и плащат до 2, 000 лв. за настаняване при принудително карантиниране. Така поне твърдят, до момента не ми се е налагало да правя клейм.

 

А ти годишна застраховка ли си направил при тях или еднократна ? 

Връзка към коментар
преди 12 минути , Lindt каза:

 

А ти годишна застраховка ли си направил при тях или еднократна ? 


Еднократна, то в тези времена не знам дали ще мога да замина даже и на настоящото пътешествие, да не говорим за други напред във времето. Аз от това лято започнах да ги ползвам, преди с години наред си вземах само от World Nomads.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Считано от 19 декември 2021 г., според последната класификация на института "Робърт Кох" в Германия на държавите по нивата на епидемичен риск от COVID-19, България вече не е високорискова зона.

 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/12/19/4295790_kratki_novini/#eventBlock3

  • Харесвам 13
  • Браво 2
Връзка към коментар

Швейцария с леко улеснение за всички пристигащи в страната

 

От утре (20 декември) Швейцария въвежда промени в мерките за влизане в страната, като всички пристигащи, независимо дали са ваксинирани или преболедували COVID-19, трябва да представят или отрицателен резултат от PCR тест, или отрицателен резултат от бърз антигенен тест.

Досега възможността за бърз антигенен тест не беше предвидена, уточняват от българското Министерство на външните работи.

 

Според новите правила PCR тестът трябва да е направен до 72 часа преди пристигането, а бързият антигенен тест трябва да е извършен до 24 часа преди пристигането в страната.

По информация на българското посолство в Берн също така от утре ваксинираните срещу COVID-19 и преболедувалите болестта ще бъдат освободени от изискването за повторен тест между 4-ия и 7-ия ден след влизането в страната.

За неваксинираните и непреболедувалите тестът следва да бъде направен повторно между 4-тия и 7-ия ден от влизането, като резултатът да бъде докладван на съответните кантонални власти.

 

Остава задължително преди пътуването и не по-рано от 48 ч преди влизане в страната да бъде попълнен електронен формуляр на този адрес.

Подробности за условията за влизане в Швейцария са публикувани тук.

При нужда от съдействие българските граждани в Швейцария могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Берн на следните телефонни номера: +41 31 351 14 55; +41 31 351 78 06, както и на дежурен телефонен номер в извънработно време: +41 798243822. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: Embassy.Bern@mfa.bg; Consular.Bern@mfa.bg.

 

https://news.bg/int-politics/shveytsariya-s-leko-ulesnenie-za-vsichki-pristigashti-v-stranata.html

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 7 часа, FlyTraveler каза:

1. При полети със самолет, особено дълги такива, аз нося в себе си спрей за нос, който създава защитен слой срещу вируси върху лигавицата. Проф. Чавдар Ботев (направиха го професор в голям университет в Турция, където обучава лекари за лечение на ковид, не в България, където МЗ му подритва предадените протоколи) препоръчва Nasaleze Cold & Flu Blocker. Аз съм ползвал също и Humer Stop Virus. По време на полети и престои по летища, си пръскам през около 2 часа в носа. Също така вземам използван спрей за нос, във флакона наливам разтвор 50/50 хлорхексидин/ вода, от който си пръскам в носа и гърлото за дезинфекция около 10-15 минути преди спрея за защита. Хлорхексидина го вземам като концентрат вода за уста Eludril Classic. Този разтвор малко пАри и не знам дали е подходящ за деца, но може вие да го ползвате. Направо се смърка докато стигне до носоглътката, дразни за около 3-4 минути и после отминава.

За гърлото смуча през около два часа таблетки-бонбони Medistus Antivirus, които имат подобно действие - създават защитен слой върху лигавицата на гърлото. В дните, когато летя вземам профилактично и едно лекарство, но няма да го споменавам, за да не ми изтрият поста (така или иначе няма смисъл да се дава на деца).

2. Алианц Глобал Асистанс покриват лечение на ковид, както и плащат до 2, 000 лв. за настаняване при принудително карантиниране. Така поне твърдят, до момента не ми се е налагало да правя клейм.

Точно от нещо такова имах нужда. Наоколо всички около мен ме помислиха за луда да тръгвам с децата. А и летим през UK, което се оказва като гнездо за Ковид. 
 

Много благодаря! 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Отзиви от вчера от летището в Болоня. Пресрещнаха ни да ни проверяват, като слязохме от самолета. Аз си приготвил ваксинационния сертификат и антигени тест.  Но когато дойде моят ред, служителката ми поиска само личната карта и КюАр кода на песинджър локейшън формата. Каза, че не я интересували ковид грийн пасовете и тестове. То си изпотроших краката с тоя тест в посредния момент, преди да тръгна.

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@irinata, aз ползвам още по-лесна рецепта. Не правя абсолютно нищо по време на пътуване. Така ми е супер спокойно. Жена ми нарича Омикрон с названието омикрон-лохатрон. Лохатрон на руски е измамна схема за балъци. 

Ако все пак искаш някаква профилактика препоръчвам ти мексикански пикантни манджи, супа харчó или рижски балсам с касис. Всичко лекуват! 

  • Харесвам 5
  • Смея се 9
Връзка към коментар
На 15.12.2021 г. в 13:07, Alexander каза:

Интересно как само в разни онлайн издания и пр го пише, а нищо официално, а уж от 00:00 тази нощ влиза в сила. Ако това стане, си представям колко хора ще изгорят.. нямам думи, но ми идва да направя нещо грозно 

 

Per entrare in Italia dall’estero serve il tampone? L’ordinanza e le regole per vaccinati e non- Corriere.it

 

Viaggi in Italia: tamponi anche per vaccinati e quarantena. L'ira della Ue - la Repubblica

 

 и много други

 

Четвъртък бях един от "изгорелите" на гейта за полет до Катаня с RyanAir. Служителят на гейта беше изключително некооперативен и директно ни извади от полета. Останалите служители, в частност на гранична полиция ни съдействаха максималнo, но въпреки това, след 3 часа бяхме на друг полет за Неапол, с бърз тест направен на летището, който не беше поискан след това нито от наша страна, нито в Неапол. Изживяване си е в рамките на 20мин вече да си с тест на летището, но да не знаеш  дестинацията си 😄 

  • Харесвам 1
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 34 минути , IPBurov каза:

 

Четвъртък бях един от "изгорелите" на гейта за полет до Катаня с RyanAir. Служителят на гейта беше изключително некооперативен и директно ни извади от полета. Останалите служители, в частност на гранична полиция ни съдействаха максималнo, но въпреки това, след 3 часа бяхме на друг полет за Неапол, с бърз тест направен на летището, който не беше поискан след това нито от наша страна, нито в Неапол. Изживяване си е в рамките на 20мин вече да си с тест на летището, но да не знаеш  дестинацията си 😄 

От летището на Неапол, взехте ли друг полет за Катаня или останахте в Неапол? 🙄 

Връзка към коментар
преди 37 минути , zon каза:

От летището на Неапол, взехте ли друг полет за Катаня или останахте в Неапол? 🙄 

 

Останахме в Неапол. Връзките до Катаня бяха толкова скъпи с полет в полседния момент, че беше по-разумно да сменим дестнацията или да се откажем. Решихме да видим на таблото какво лети скоро, уиз извадиха добри цени до Неапол, а пък за мен беше нова дестинация, за разлика от Катаня. Самият хотела го преместихме за януари, като си доплатихме около 25% отгоре поради разлика в цената. Всяко зло за добро, а и успяхме да минимизираме щетите 🙂

 

П.П на отиване към Неапол, стюарда на УИЗ ме помоли да седна до аварийният изход, че нямаше човек там. Доста готино се получи след всичките емоции преди това.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 12 часа, Balkanka каза:

Отзиви от вчера от летището в Болоня. Пресрещнаха ни да ни проверяват, като слязохме от самолета. Аз си приготвил ваксинационния сертификат и антигени тест.  Но когато дойде моят ред, служителката ми поиска само личната карта и КюАр кода на песинджър локейшън формата. Каза, че не я интересували ковид грийн пасовете и тестове. То си изпотроших краката с тоя тест в посредния момент, преди да тръгна.

В София не се ли минава през гише на летището и там да проверяват задължителните документи/+тест/?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Снощи със закъснял полет от Ница се прибрахме благополучно  .Само ни погледнаха проформа сертификатите в София ( не ги провериха дори). Ваксинирани сме.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 49 минути , Velmar каза:

 Само ни погледнаха проформа сертификатите в София ( не ги провериха дори).

Отбелязвам..😄 иначе в късните полети май ей така го карат...не знам на смени ли са ама в 3 сутринта не ти е до проверки обстойни

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 19.12.2021 г. в 11:11, micobg каза:

Някой минава ли е транзит през Германия скоро (по въздух)? До преди няколко дни четох малко объркващи описания, че транзитно се минава без ограничения, ако идваш от страна в Шенген, а иначе не. Сега описанието в reopen.europа.eu е още по-завъртяно. Летя от София до Мюнхен към Мадрид, но крайна дестинация на билета ми е Канкун. И в крайна сметка кои правила важат за мен, съвсем не ми стана ясно. 😅 
През Испания, например, до колкото разбирам се минава напълно свободно (само една бланка трябва да попълня).

Инфо от днес, при транзит от България през Германия към друга Шенгенска държава никой нищо не ми е искал. Само в София ми поискаха сертификат на чек ин гишето. Би трябвало да няма проблеми да се мине транзитно за Мадрид.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Microbioloog Herman Goossens waarschuwt voor sneltest afgenomen bij lagere temperaturen: “Pas op voor vals positief resultaat” | Coronavirus wat u moet weten | hln.be 

 

Микробиологът Херман Хоосенс предупреждава за бърз тест, направен при по-ниски температури: „Пазете се от фалшиво положителни резултати“

 

В листовката за бързи тестове е посочено, че трябва да се вземат при стайна температура. Има причина за това, установи за пореден път микробиологът Херман Хоосенс. Компанията му първоначално беше положителна този уикенд, след това отрицателна. Разликата? Първият път провежда тестовете на открито при 8 градуса, втория път на закрито при стайна температура.

 

[spoiler]JV 20-12-21, 14:17 Последна актуализация: 14:22

Професор Goossens от университета в Антверпен казва в Twitter, че това е известен проблем. В началото на тази година петима журналисти вече бяха изпитали нещо подобно, когато искаха да направят репортаж за първите ваксини, които бяха приложени в центъра за грижи за възрастни De Wyngaert в Ротселаар. И петимата репортери бяха тествани на открито, а не при стайна температура. Всички се оказаха леко позитивни, защото втората линия леко се виждаше. Но по-късно нашите петима колеги дадоха отрицателен резултат чрез по-надежден PCR тест.

Дори тогава се оказа, че температурата на околната среда вероятно играе важна роля при провеждането на бързите тестове, както е посочено в листовката, която посочва температура между 15 и 26 градуса.

 

Микробиологът Херман Хоосенс потвърждава отново днес в Twitter, че температурата на околната среда наистина може да повлияе на резултата от самотестовете. Той пише, че вчера е празнувал Коледа с децата и внуците си, но гостите първо били тествани навън, при 8 градуса по Целзий, преди да влязат в къщата.

„Отсъствие: всички са слабо положителни“, туитва Хоосенс. Но професорът надуши опасност. „Всички са тествани повторно при стайна температура: всички отрицателни. Пазете се от фалшиви положителни резултати през зимата. Известен проблем”, туитира Goossens.

Всъщност не е нов проблем. „Няма нищо лошо в тестовете, всъщност това е просто глупаво от хората, които са ги правили“, каза вирусологът Марк Ван Ранст преди почти година относно вземането на бързите тестове при по-ниски външни температури.[/spoiler]

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Ако планирате ходене до Италия, имайте предвид, че на 23-ти правителството ще обсъжда затягане на мерките. Според пресата се спряга намаляване валидността на сертификати, задължително маски на открито, задължителни тестове, независимо от статуса и др.

  • Харесвам 2
  • Шок 5
Връзка към коментар
преди 5 минути , jul каза:

Ако планирате ходене до Италия, имайте предвид, че на 23-ти правителството ще обсъжда затягане на мерките. Според пресата се спряга намаляване валидността на сертификати, задължително маски на открито, задължителни тестове, независимо от статуса и др.

Е, браво на теб! Одеве викаш, че няма какво да измислят, а сега това. Ааааа! П и с н а ми ,честно .

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Някой пътувал ли е скоро до Испания? Интересува ме изискват ли тест освен зеления сертификат, че вече съвсем се обърках , а пътуването наближава.  Ето какво намирам в страницата на Испанското здравеопазване:

NEW: If you come from a HIGH RISK country, at the health controls on arrival in Spain you will have to present, regardless of having a vaccination or recovery certificate, your SpTH QR code together with a SARS-CoV-2 diagnostic test certificate, with a negative result.

В страницата на МВР, че даже звънях и на туристическа агенция твърдят, че тест не се изисква а само зелен сертификат. Някой с опит?

  • Шок 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.