Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 6 минути , iaia_mama каза:

Някъде ми се мерна, че за карантината щели да дават болнични.

Вчера последно казаха, че няма да има регламентиран болничен, защото нямало как да издадат толква много болнични на всички прибиращи се от Италия и карантината е или неплатен отпуск или платен. Ако вече имаш симптоми сигурно е друга процедурата.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , iaia_mama каза:

Някъде ми се мерна, че за карантината щели да дават болнични.

Toва първо го казаха, после отпадна. Доброволната карантина е само ако се вземе платен/неплатен отпуск.

 

П.С. @Моника ме изпревари.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
31 minutes ago, Моника said:

Вчера последно казаха, че няма да има регламентиран болничен, защото нямало как да издадат толква много болнични на всички прибиращи се от Италия и карантината е или неплатен отпуск или платен. Ако вече имаш симптоми сигурно е друга процедурата.

Във връзка с този казус ето мнението на един мой приятел адвокат от Фейсбук:

 

Да ме извинява министър Ананиев, но явно не е прочел добре законите. Карантината не е за сметка на отпуск, а се заплаща както болничния. И това е изрично уредено в Кодекса на труда и в Кодекса за социално осигуряване. Хайде ако обичат да не си играят с хората. И такова нещо като доброволна карантина няма. Ако едно лице следва да се постави под карантина това се решава от здравните власти или лекар и тогава на лицето следва да се заплаща обезщетение като при болничен.

Пускам и извадка от двата кодекса:
Кодекс на труда
Отпуск при временна неработоспособност
Чл. 162. (1) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.; доп., бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, КАРАНТИНА, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето. (2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи. (3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) За времето на отпуск поради временна неработоспособност на работника или служителя се изплаща парично обезщетение в срокове и в размери, определени от отделен закон.

 

Кодекс за социално осигуряване.
Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.; изм., бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.; доп., бр. 1 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.; изм., бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) (1)(Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица лица имат право на:
1. парични обезщетения за: а) временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, КАРАНТИНА, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на член от семейството под карантина, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето;

  • Харесвам 16
  • Браво 4
Връзка към коментар

Вече бе пояснено, че когато карантината е по лекарско предписание ще се издават болнични. 

Това не се отнася, ако се подложите на "доброволна" карантина само защото сте се прибрали примерно от Милано , но нямате симтоми на заболяване. Властите не са издавали предписание за задължителна карантина на всички завръщащи се и в този смисъл решението да си останете в къщи е доброволно. 

 

Иначе всеки който иска да си копае градинката или да си свари ракията на село ще отскочи за ден до Милано и после ваканция! 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Моника каза:

Вчера последно казаха, че няма да има регламентиран болничен, защото нямало как да издадат толква много болнични на всички прибиращи се от Италия и карантината е или неплатен отпуск или платен. Ако вече имаш симптоми сигурно е друга процедурата.

Не разбрах кой няма да даде болнични дни? Ако отидеш при личния лекар и му кажеш, че имаш симптоми на обикновен  грип, няма ли да ти даде?

Връзка към коментар
преди 32 минути , bad kid каза:

Не беше пояснено изобщо, по-скоро се намекваше непрекъснато да се вземе платен отпуск в името на народното здраве.

Освен това се получава лек разнобой. Аз се връщам от Милано, уж съм здрав, не кихам, не кашлям, джипито знае, че съм бил там, но не казва нищо, аз искам да отида на работа, а шефът и колегите не искат да ме виждат. Какво правим? Отпуск, платен или неплатен? На какво основание? Аз не искам, шефът иска, джипито пак си мълчи...

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , muchachote каза:

Не разбрах кой няма да даде болнични дни? Ако отидеш при личния лекар и му кажеш, че имаш симптоми на обикновен  грип, няма ли да ти даде?

За обикновен грип, дават 3-5 дни.....в случая карантината трябва да е 14....

преди 3 минути , Goal & Boss каза:

Освен това се получава лек разнобой. Аз се връщам от Милано, уж съм здрав, не кихам, не кашлям, джипито знае, че съм бил там, но не казва нищо, аз искам да отида на работа, а шефът и колегите не искат да ме виждат. Какво правим? Отпуск, платен или неплатен? На какво основание? Аз не искам, шефът иска, джипито пак си мълчи...

Не мисля, че някой може да те застави да излезеш в отпуск...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , Goal & Boss каза:

Освен това се получава лек разнобой. Аз се връщам от Милано, уж съм здрав, не кихам, не кашлям, джипито знае, че съм бил там, но не казва нищо, аз искам да отида на работа, а шефът и колегите не искат да ме виждат. Какво правим? Отпуск, платен или неплатен? На какво основание?

Аз ще пътувам за Милано на 22 март. Ако до тогава нещата не се успокоят, ще направя така. След връщането ми, отивам при личния лекар и му казвам, че дископатията /имам я/ ме мъчи. Винаги ми е давал болнични, колкото искам, разбира се докато се оправя.

Връзка към коментар

Ами както в нормален случай, когато шефът не иска да те вижда.  Ако си социално отговорен се покриваш за собствена сметка и без да те "молят". С готовност ще разпише отпуската. 

Другият вариант е да не пътуваш. 

Не знам доколко джи пи-тата биха били склонни да издават фалшиви болнични за карантина при хора без симптоми. Вероятно ще ги следят под лупа.  Виж за дископатия може.

 

П. П. Разясненията са от днешните новини. И слушайте повече какво казва Кантарджиев, защото много малко са адекватните хора които се изказват по медиите. Министърът не на място както винаги, там изненада няма. 

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

За пореден път се убедих, че лицемерието и непрофесионализма са пандемични.

След бегла справка (дано не съм сбъркал) от района на Милано има поне 2 полета на ден  - един или два на Ryanair и един на Wizz т.е. всеки ден се изсипват между 500 и 1000 човека от този район на Италия в БГ.

А по новините слушам за air.bg Оттделно, че 20 ученика ще учат дистанционно от вкъщи, защото са под карантина и още една женица … също.

Останалите 480+ човека на ден???

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Средно 5000 души пристигат със самолет от Италия седмично...

Според мен поне 500-600 са чужденци по работа, на почивка.....дори и да изолират българите на 100 %, какво остава за останалите, които отиват по хотели, срещи, заведения....

Връзка към коментар

А междувременно, ето какво казва Европейския Център за контрол и превенция на заразните болести (ECDC)

 

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/covid-19-public-health-management-contact-novel-coronavirus-cases-EU.pdf

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Пак ще помоля да се четат правилата най-отгоре. Новини - задължително с цитиран източник, силно препоръчително да е официален. 

 

И по-малко разводняване и странични дискусии по възможност. Темата ще бъде модерирана много активно, ако някой иска да знае защо дадено мнение му е изчезнало може да ми пише. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар

Според препоръчания сайт горе в Гърция има потвърден случай, а според този сайт https://greece.greekreporter.com/2020/02/26/greece-confirms-first-case-of-coronavirus-in-thessaloniki/ е в Солун.

За какви отцепвания на райони да говорим. В Европа няма как да стане това. Да се надяваме бройките заразени да остават единични.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lyubina каза:

А междувременно, ето какво казва Европейския Център за контрол и превенция на заразните болести (ECDC)

 

https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/covid-19-public-health-management-contact-novel-coronavirus-cases-EU.pdf

 

Почти нищо, което да не е казано досега. 

Схемичката показва, че на карантина (принудителна в лечебно заведение - при симптоми / доброволна или по-точното е самостоятелна - при липса на симтоми)  подлежат хората контактували с носител на вируса, но никъде не се казва че такава се прилага за всички хора били в съответния регион. 

 

Само че, как ще знаеш дали си контактувал с вирусоносител, ако не си сред контактите които властите могат да издирят? 

 

Общо взето не виждам ясно решение. 

Връзка към коментар

САЩ подготвя гражданите си: Пандемията е неминуема, въпросът е колко ще се заразят

 

https://news.bg/disasters/sasht-podgotvya-grazhdanite-si-pandemiyata-e-neminuema-vaprosat-e-kolko-shte-se-zarazyat.html

 

Така и ще стане. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Част от мерките, които ни "спускат" служебно тук. 
1) Забрана за вътрешни и международни служебни пътувания (ограничаването на контактите намалява чисто статистически вероятността да се заразиш). 
2) Напомняне за личните предпазни мерки в специални меморандуми - текстът е изваден от препоръките на WHO, но вторачени в маските, забравяме за основните.

 

Coronavirus.jpg.abdb2f2340dd03f3f1c4c7b12e74c522.jpg
3) Във всички помещения - основно свързани с хранене и тоалет - са разпространени течности за почистване на алкохолна основа. 

 

IMG-6439.JPG.cd935e7f7984ab02d9b6204a24391ca8.JPG

 

IMG-6437.JPG.1ac5fb197f0a2f797c354f8aaccb1466.JPG

Връзка към коментар

Не знам аз що за неподготвени длъжностни лица коментират отпуски и карантини. То си го пише в Кодекса на труда:

Чл. 162. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, КАРАНТИНА, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.
(2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За времето на отпуск поради временна неработоспособност на работника или служителя се изплаща парично обезщетение в срокове и в размери, определени от отделен закон.
Също го има в КСО.
В резюме въпросът е уреден по следния начин - при карантина (без да се специфицира) се полага отпуск по болест. Той се разрешава от здравните органи (с болничен лист) и се изплаща по начина и в сроковете за нормален болничен. Това, че на някои сега не им харесва НОИ да плаща, си е негов проблем. Така поне би трябвало да е, ако законът се спазва.
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , jul каза:

Не знам аз що за неподготвени длъжностни лица коментират отпуски и карантини. То си го пише в Кодекса на труда:

Чл. 162. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., доп. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, КАРАНТИНА, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.
(2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) За времето на отпуск поради временна неработоспособност на работника или служителя се изплаща парично обезщетение в срокове и в размери, определени от отделен закон.
Също го има в КСО.
В резюме въпросът е уреден по следния начин - при карантина (без да се специфицира) се полага отпуск по болест. Той се разрешава от здравните органи (с болничен лист) и се изплаща по начина и в сроковете за нормален болничен. Това, че на някои сега не им харесва НОИ да плаща, си е негов проблем. Така поне би трябвало да е, ако законът се спазва.

Да, има право, но не когато работникът сам решава да се постави под карантина ей така, за по-сигурно, без никакви симптоми и без предписание от лекар 😆

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

при карантина се издава болничен лист еднолично от общопрактикуващия лекар за срока на карантината. Но за поставяне под изолация трябва да има конкретни основания, които не са твърдения на пациента за престой в Милано за три дни през последния уикенд, коментира адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право, в блога си.

По думите й, когато съществува заплаха за здравето на гражданите, по закон министърът на здравеопазването може да разпореди задължителна изолация на заразоносители и болни от болести извън посочените в закона и наредбата. Министърът може да разпореди и конкретни действия по регистрация, съобщаване и отчет на заразни болести, като са приложени дефиниции за възможен, вероятен и потвърден случай.

COVID - 2019 не е сред посочените заболявания, т.е с наредба не са въведени дефиниции за действията при него.


 

 

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/zdraveopazvane/2020/02/26/4034121_rabotodatelite_da_proiaviat_razbirane_zaradi/?fbclid=IwAR0KKUwMBKyKA7F1uMa1KeuQ_JfeQAL_8dqYu0wewRgAlmRdB83XI790wC0

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.