Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 13 минути , Divliana каза:

Някой пътувал ли е скоро до Испания? Интересува ме изискват ли тест освен зеления сертификат, че вече съвсем се обърках , а пътуването наближава.  Ето какво намирам в страницата на Испанското здравеопазване:

NEW: If you come from a HIGH RISK country, at the health controls on arrival in Spain you will have to present, regardless of having a vaccination or recovery certificate, your SpTH QR code together with a SARS-CoV-2 diagnostic test certificate, with a negative result.

В страницата на МВР, че даже звънях и на туристическа агенция твърдят, че тест не се изисква а само зелен сертификат. Някой с опит?

Ама това е само за HIGHT RISK, a България не е

 

 

Редактирано от Ivko
Връзка към коментар
преди 2 минути , Ivko каза:

Да и аз така го разбирам, а това го гледах преди седмица и не беше така, но са го променили и да според новия списък в сила от днес.

 

 

Тоест се изисква и ваксинация / преболедуване и ПСР / антигенен тест за влизане в страната? Новият списък доста дълго ще действа ми се струва, ние още малко и ще паднем под червената зона според ECDC.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , agenta каза:

Тоест се изисква и ваксинация / преболедуване и ПСР / антигенен тест за влизане в страната? Новият списък доста дълго ще действа ми се струва, ние още малко и ще паднем под червената зона според ECDC.

 

 

преди 11 минути , Ivko каза:

Ама това е само за HIGHT RISK, a България не е

@Divianna

Untitled.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 минути , Ivko каза:

Да и аз така го разбирам, а това го гледах преди седмица и не беше така, но са го променили и да според новия списък в сила от днес.

 

 

 Аз  от две предишни заповеди го гледам, надявах се днес да се промени но уви🙂 Поради тази причина питам някой пътувал

Връзка към коментар
преди 4 минути , Ivko каза:

 

 

 

Untitled.jpg

Ивко, докато гледам HIGHT RISK и RISK COUNTRIES и че ние този път не сме във високо рисковите, а само в рисковите се ошашках.

Дано това им е последната промяна сега в този интервал до 29.12.2021, че ще се пътува 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Ivko каза:
преди 19 минути , agenta каза:

Ивко, докато гледам HIGHT RISK и RISK COUNTRIES и че ние този път не сме във високо рисковите, а само в рисковите се ошашках.

Дано това им е последната промяна сега в този интервал до 29.12.2021, че ще се пътува 🙂

 

Дааа, на това не съм обърнала внимание. При това положение да приемем ли, че не ми трябва тест😃

Връзка към коментар
преди 52 минути , jul каза:

Ако планирате ходене до Италия, имайте предвид, че на 23-ти правителството ще обсъжда затягане на мерките. Според пресата се спряга намаляване валидността на сертификати, задължително маски на открито, задължителни тестове, независимо от статуса и др.

Еее, тия италианци прекаляват. Айде да мине Нова година поне, егати. И този път ако се провали пътуването ни... нема им стъпим🥲

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
На 17.12.2021 г. в 15:21, Ocean Waves каза:

Благодаря! А в действителност ли всичко затваря в 5 следобед? Заслужава ли си да се пътува по това време? Има ли коледни базари и тн?

 

https://www.government.nl/latest/news/2021/12/18/slowing-the-spread-of-the-omicron-variant-lockdown-in-the-netherlands
новите разпоредби

Връзка към коментар
преди 10 часа, Divliana каза:

Дааа, на това не съм обърнала внимание. При това положение да приемем ли, че не ми трябва тест😃

Аз мога да ти пиша от личен опит, че при влизане в Испания на 19 декември ми поискаха само QR кода, който се генерира при регистрация онлайн на https://www.spth.gob.es/

Полетът ми беше от Каунас, Литва. Лек път и ако имаш някакви въпроси, особено за Мадрид, питай смело. Все още в Мадрид не ти искат никъде зелен сертификат за ресторанти, молове, музеи, кина или каквито и да е други обществени места.

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
преди 13 минути , Otnesen каза:

COVID сертификатът на ЕС за ваксинирани ще важи 270 дни, за бустер - безсрочно

 

https://www.dnevnik.bg/evropa/2021/12/21/4296536_covid_sertifikatut_na_es_za_vaksinirani_shte_vaji_270/?ref=home_NaiNovoto

Безсрочно  да, за 4-6 месеца . О,времена,о ,нрави . 

  • Харесвам 18
Връзка към коментар

В крайна сметка решението е напълно логично. Очевидно този вирус не желае да си отиде толкова лесно от нас. Разминаването между очаквания и реалност, съчетано с огромната доза скептицизъм, доведоха до неизбежното. Ще се наложи да свикнем с идеята за бустерна доза, като остава да се надяваме същата да е последна. Превръщането на един медицински въпрос в почти изцяло политически оставам настрана и предлагам да не коментираме, за да не поставяме под въпрос свръхчувствителността на определена част от модераторите във форума... 

  • Харесвам 18
Връзка към коментар

Понеже има по-умни хора от мен тук, пък и е актуално и по темата, та да попитам нещо. Сертификатът е валиден 9 месеца, после трябва бустерна доза. Това ясно. А какво става, ако отидеш след 9 месеца и 5 дни за бустерна доза? Казват ти, че вече не важи сертификатът за 2 дози и съответно почваш дозирането от кота 0 ли? Понеже при другите ваксини е ясно - има титър, мериш и като е ниска стойността,  бухаш бустер. Ама при тези новите модели всичко е неизмеримо и не работи тая тактика.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Белгия

 

Adviezen aan Overlegcomité gelekt: sluitingsuur horeca vervroegen, telewerk uitbreiden en bezoek thuis beperken (msn.com)

 

Изтекоха съвети към консултативния комитет: преместете работните часове на  ресторантите и кафенетата напред, разширете дистанционната работа и ограничете посещенията у дома

 

Консултативният комитет на различните правителства ще се събере утре, за да обсъди мерките за корона. С оглед на напредващия вариант omikron, на масата е нов пакет от мерки. Това включва затягане, но без локдаун, както в Нидерландия.

Това става ясно от съвет на комисаря по короната Педро Факон, от който вече изтече информация. В навечерието на Консултативния комитет комисарят по короната традиционно се обръща за съвет към експертите на GEMS. Въз основа на това комисарят дава съвети на консултативния комитет, на който министрите могат да се основават.

Е, тези съвети бяха изтекъли в деня преди Консултативната комисия. Какво има в този съвет? Предложено меню от мерки, които политическите лидери могат да предприемат, за да предотвратят появата на страховития вариант на омикрон - голяма част за който все още е не се знае, с изключение на особено високата заразност. Намерението на мерките е да се даде възможност за отваряне на училищата след коледната ваканция.

 

Конкретно:

  • Удължете дистанционната работа: или максимум 1 ден за връщане на седмица, или (където е възможно) преминете изцяло към дистанционна работа. Пълна отмяна на събития на закрито и на открито, с някои възможни изключения.
  • Допълнителни мерки за ресторанти и кафенета, вариращи от спиране на продажбата на алкохол в определен час и преместване на времето за затваряне до 20:00 или до пълно затваряне.
  • Ограничаване на капацитета до 50 процента в градския транспорт.
  • Мерки за пазаруване и контактни професии: от само пазаруване до ограничаване на броя на клиентите до затваряне на несъществени магазини и професии за контакт.
  • У дома: ограничаване на посещенията до максимум 2 до 3 домакинства.
  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , ivailo_radev каза:

Понеже има по-умни хора от мен тук, пък и е актуално и по темата, та да попитам нещо. Сертификатът е валиден 9 месеца, после трябва буферна доза. Това ясно. А какво става, ако отидеш след 9 месеца и 5 дни за буферна доза? Казват ти, че вече не важи сертификатът за 2 дози и съответно почваш дозирането от кота 0 ли? Понеже при другите ваксини е ясно - има титър, мериш и като е ниска стойността,  бухаш бустер. Ама при тези новите модели всичко е неизмеримо и не работи тая тактика.

Едва ли съм по-умна от теб, но аз си го представям по следния начин: За здравната система на дадена страна се водиш ваксиниран след 9-тия месец и би трябвало като отидеш за ваксинация, да показва, че имаш нужда от бустър. Но самият сертификат ще е невалиден, ако го сканират някъде, където се изисква. Например, като влзизам в Украйна ми сканират сертификата. Ако Украйна приеме валидност за сертификата (засега няма такава), то при 9 месеца и 1 ден, ще показва, че е невалиден и за мен ще важат правилата за влизане за неваксинирани. Същотото и при посещение на ресторанти, кина и т.н. Така си мисля, де. Че то иначе ще стане е**ти и какафонията...

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 37 минути , ivailo_radev каза:

Понеже има по-умни хора от мен тук, пък и е актуално и по темата, та да попитам нещо. Сертификатът е валиден 9 месеца, после трябва буферна доза. Това ясно. А какво става, ако отидеш след 9 месеца и 5 дни за буферна доза? Казват ти, че вече не важи сертификатът за 2 дози и съответно почваш дозирането от кота 0 ли? Понеже при другите ваксини е ясно - има титър, мериш и като е ниска стойността,  бухаш бустер. Ама при тези новите модели всичко е неизмеримо и не работи тая тактика.

Няма такова нещо. Бустерът може да си го биеш, когато си решиш, не е необходимо да се чака девет месеца. Може и след колкото си решиш, след като изтекат деветте месеца, просто след 270-тия ден няма да имаш валиден сертификат.  Ще го имаш отново, след като бъде поставена бустерната доза, няма как предните да ти бъдат нулирани.

А иначе към настоящия момент европейското решение е логично. Нелогичното продължава да е сертификатът за преболедуване да важи по-кратко от този за ваксинация.

От друга страна, омикрон ще промени много неща и изобщо не очаквайте това решение да е последно. До напролет новият вариант така или иначе ще мине през почти цялото население и е далеч по-вероятно много от нас да са със сертификат за преболедуване, вместо за бустерна доза... и в крайна сметка сертификатите вече да се окажат без никаква реална стойност.

 

По-важната за мене новина е, че ЕМА одобри протеиновата ваксина на Новавакс, и макар че засега България няма намерение да поръчва от нея, не ми се вярва това положение да се задържи дълго.

  • Харесвам 26
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , master_of_germs каза:

По-важната за мене новина е, че ЕМА одобри протеиновата ваксина на Новавакс, и макар че засега България няма намерение да поръчва от нея, не ми се вярва това положение да се задържи дълго.

Вероятно е много рано за подобен въпрос, но какво мислиш за Новавакс като бустер? Засега изследванията показват,че бустер с Рнк ваксините дава по-добри резултати от този с Новавакс.

А България има сключени договори с Новавакс, помня, че доста бройки бяха поръчени още при разпределението на ваксини на ниво ЕС, не вярвам да останем без нея.

@DaBo новите условия влизат в сила от 1 февруари.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

А това за 270 дни за валиден сертификат кога ще се одобри в БГ? Или вече е одобрено? Че ние влизаме в БГ един час от началото на 271 ден.... И изпадаме леко в патова ситуация за един час. На 01.01. няма къде да се направят тестове тук, а 03.01. е почивен в БГ, така че и там ще е един екшън, ако ни сложат под карантина. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , master_of_germs каза:

новият вариант така или иначе ще мине през почти цялото население и е далеч по-вероятно много от нас да са със сертификат за преболедуване, вместо за бустерна доза...

Януари живот и здраве ще ми поставят бустерна доза. В Белгия получаваш покана, не можеш да отидеш когато си искаш. Има резевен лист, даже два резервни листа в които можеш да се запишеш, общ федерален и местен, общински, но има много желаещи и най вероятно ще получиш покана по реда си, преди да се освободи място в резервния лист. 

Не знам дали ще има възможност всеки, който се зарази с омикрон да се тества, най вероятно в пиковите седмици няма да има капацитет всеки да бъде тестван и да получи сертификат за преболедуване. 

Но при всички положения ще си сложа бустер. 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , antea каза:

@DaBo промяната на валидността ще е от 1 февруари според статията по-горе

Благодаря! Не успям да отворя оттук всички сайтове (не знам защо).

Връзка към коментар
На 20.12.2021 г. в 9:28, Kamen каза:

В София не се ли минава през гише на летището и там да проверяват задължителните документи/+тест/?

Минава се. Там си показах Зеления сертификат - т.е. че съм ваксинирана в моя случай. Но явно избирателно гледат, просто аз не съм им се видяла интересна.

 

Връзка към коментар

Здравейте! 

Относно влизане в Португалия.

Преводът на сайта на нашето МВнР не ми харесва и ме оръбква. Като чета, излиза, че искат само антигенен или ПиСиАр тест или че си преболедувал/а. Възможно ли е? Зеленият ваксинационен цифров сертификат какъв се явява? (Да не илиза, че е никакъв?!)

Връзка към коментар

Моят опит сочи, че винаги проверяват преди бординга, после при пристигане разчитат, че вече сте проверени. Само за България не е така.

За пътуване към Щатите качих сертификата и теста в приложението Verifly, те проверяват ръчно, защото ми тестовете не са дигитални и след това мога да се чекирам. 

При пристигане в щатите никой не споменава нищо за ковид, тестове и т.н. Това изобщо не значи, че може да минеш без тях.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.