Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 19 часа, jul каза:

Важат тестове от изнесени пунктове, включително тези от 10 лв. Влязохме с такъв в Италия /Бари/, където за моя изненада провериха стриктно всички документи - ваксина, тест, ПЛФ. 

Включително тези на Цибалаб ли? До преди малко се обяснявах с една мома пред the Mall - не бил в европейски формат, трябвало печат за UK 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Velyana каза:

Само за неваксинирани или непреболедували.

А в Швейцария издават ли сертификат за преболедуване на база антигенен тест ?

Забравих да попитам дъщеря ми за това. Иначе, до момента това е държавата с най-логични действия спрямо сертификати от това което разбрах. 6 месеца след ваксиниране - тест за антитела и ако имаш - сертификата ти се продължава за още 3 месеца. След което пак се тестваш, и така докато имаш антитела.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 17 минути , funny каза:

А в Швейцария издават ли сертификат за преболедуване на база антигенен тест ?

Забравих да попитам дъщеря ми за това. Иначе, до момента това е държавата с най-логични действия спрямо сертификати от това което разбрах. 6 месеца след ваксиниране - тест за антитела и ако имаш - сертификата ти се продължава за още 3 месеца. След което пак се тестваш, и така докато имаш антитела.

Това с тестването на антитела го чувам за първи път. Някой кантони признават теста за антитела и не се налага да си под карантина. Но за продължаване на сертификата не знам да се прави. Сега гледах и в официалната страница на здравната служба и не го видях.

А тук всеки антигенен позитивен тест се препотвърждава с PCR тест, така че няма някой който да е само позитивен антигенен тест.

Сега видях даже, че е написано , че след позитивен антигенен тест не се получава сертификат за преболедуване.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
В момента, Velyana каза:

Това с тестването на антитела го чувам за първи път. Някой кантони признават теста за антитела и не се налага да си под карантина. Но за продължаване на сертификата не знам да се прави. Сега гледах и в официалната страница на здравната служба и не го видях.

А тук всеки антигенен позитивен тест се препотвърждава с PCR тест, така че няма някой който да е само позитивен антигенен тест.

Може и тя да не е разбрала, но каза че е питала какво следва като изтекат 6-те месеца от ваксинацията и и това са и обяснили ( Цюрих). Ще видим скоро , като и дойде времето и ще докладвам . 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Ivko каза:

Значи това е явно само при тях конкретно за полети от/до Дубай. Уиз не искаха нищо от БГ граждани.

По принцип винаги си искат, защото в 90% от случаите трябва. Като им покажеш какви са в действителност изискванията, ти казват да минаваш...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

Може и тя да не е разбрала, но каза че е питала какво следва като изтекат 6-те месеца от ваксинацията и и това са и обяснили ( Цюрих). Ще видим скоро , като и дойде времето и ще докладвам . 

Зависи на кого е попаднала. Отделението на мъжът ми всички ги ваксинираха с трета доза без да им правят тестове за антитела. Аз другата седмица също ще си сложа бустер след преболедуване, и мисля да обиколя ресторантите в Германия 😂 

Някой знае ли дали Кабо Верде имат някакви изисквания за ваксинирани?

мисля отново да се пробваме да отидем до там

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Velyana каза:

Зависи на кого е попаднала. Отделението на мъжът ми всички ги ваксинираха с трета доза без да им правят тестове за антитела. Аз другата седмица също ще си сложа бустер след преболедуване, и мисля да обиколя ресторантите в Германия 😂 

Някой знае ли дали Кабо Верде имат някакви изисквания за ваксинирани?

мисля отново да се пробваме да отидем до там

Има го и официално, но е валиден само за Швейцария ( нормално , след като другите държави не го признават )

Certificate for positive antibody test result

You can obtain a COVID certificate for a positive antibody test result issued in Switzerland. This will be sent to you directly from the laboratory by e-mail or by means of a transfer code in your «Covid Certificate App». The certificate is valid for 90 days from the date of sample collection.

The antibody test is subject to a fee and must be paid by you. It must have been carried out by a certified laboratory. Antibody tests performed before 16 November 2021 do not qualify for a certificate.

Please note: The Covid certificate for an antibody test is only valid in Switzerland.
 

от тук: https://www.zh.ch/en/gesundheit/coronavirus/covid-zertifikat.html

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 6 минути , funny каза:

Има го и официално, но е валиден само за Швейцария ( нормално , след като другите държави не го признават )

Certificate for positive antibody test result

You can obtain a COVID certificate for a positive antibody test result issued in Switzerland. This will be sent to you directly from the laboratory by e-mail or by means of a transfer code in your «Covid Certificate App». The certificate is valid for 90 days from the date of sample collection.

The antibody test is subject to a fee and must be paid by you. It must have been carried out by a certified laboratory. Antibody tests performed before 16 November 2021 do not qualify for a certificate.

Please note: The Covid certificate for an antibody test is only valid in Switzerland.
 

от тук: https://www.zh.ch/en/gesundheit/coronavirus/covid-zertifikat.html

Да, но само за Швейцария и само за 90 дни. Но няма отношение към ваксината и продължаването на сертификата за ваксинация.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
В момента, Velyana каза:

Да, но само за Швейцария и само за 90 дни. Но няма отношение към ваксината и продължаването на сертификата за ваксинация.

Все се надявах някой поне да вкарва логика във ваксинационния процес.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, crazyhorse каза:

Тези дни свалях сертификати на близки-двама с антигенен, а един с ПСР. Тримата положителни и тримата лежаха в болница! При четене, сертификатите на двамата с антигенния ги дава невалидни, ПСР-а се чете безпроблемно! 

Срокът на антигенните е една година,а на ПСР-а е шест месеца... 

И на преболедувал с ПСР е 1 година за България, нищо че на него е записана валидност от 6 м. Просто форматът му е по европейски стандарт и няма как да се запише по-дълъг срок, но за България е с удължена валидност. За това само той се чете при сканиране, а другите не. Другите не са издадени във валиден европейски формат. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Надя каза:

Включително тези на Цибалаб ли? До преди малко се обяснявах с една мома пред the Mall - не бил в европейски формат, трябвало печат за UK 

Не знам за там, вече не е ЕС. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, Ivko каза:

Значи това е явно само при тях конкретно за полети от/до Дубай. Уиз не искаха нищо от БГ граждани.

Няма такова нещо - Флай Дубай НЕ изискват сертификат / тест при чекин за български граждани при полета до София. Авиолиниите използват единна система , и тя показва, че няма подобно изискване за български граждани . Съответно стюардите в самолета бяха с PPE ( пълно защитно облекло).

 

Връзка към коментар
На 1.01.2022 г. в 12:37, Juliaaa каза:

За много години! 

Възможно ли е да се посети Турция тези дни ? Необходима ли е някаква регистрация някъде? С ваксини сме. 

Да, може. Ваксини и Hes код. За връщане също само ваксини. BTW , в Турция никъде не искаха сертификат. Бяхме в Анталия. Току-що кацнах.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, stanislavpp каза:

Няма такова нещо - Флай Дубай НЕ изискват сертификат / тест при чекин за български граждани при полета до София. Авиолиниите използват единна система , и тя показва, че няма подобно изискване за български граждани . Съответно стюардите в самолета бяха с PPE ( пълно защитно облекло).

 

Flydubai или по-точно представителя им изиска PCR от София за Дубай /както е в инструкциите/. Такъв не беше искан на пристигане в Дубай от местните власти, което е извън официалния протокол. От Дубай за София също попитаха за тест, но след като им казах, че съм български гражданин и за мен не се изисква се съгласиха и поискаха само зелен сертификат. И за него можех да поспоря, но бях с малки деца и не ми се губеше време. На Терминал 3 в Дубай е общо чекиране с Emirates. Работят хора и като такива правят грешки. Нямам идея, защо Wizz не са посикали PCR в София, както беше писано по-горе. Аз знам за друг случай, в който са посикали. Не ми се играеше на руска рулетка - има тръпка в това, но не е за мен. Нека не обобщаваме и да не слагаме частни случаи като правило. Често ми се случва да ми се искат разни документи, които не трябва да се искат и затова си носих лист с част от изискванията в случай на спор, както и източници, от къде съм свалил текстовете. Не се наложи, но си бях написал домашното, защото непрекъснато се натъквам на останали хора по летищата и такива, които знаят предпоследните изисквания.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 30.12.2021 г. в 15:56, Alexander каза:

Не намирам от телефона линк с цветовете на страните..

ако някой го има да пусне моля

Днес кацнах от Анталия със сертификат за ваксина. В Турция никой не проверява за кертификати, само хес кода искаха в хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Asya Assenova каза:

Днес кацнах от Анталия със сертификат за ваксина. В Турция никой не проверява за кертификати, само хес кода искаха в хотела.

Нямало вече разлики, с ваксина се връщаш от всички страни, дори не питат на гишето откъде идваш, както преди.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 16 минути , aladinoplus каза:

От Дубай за София също попитаха за тест, но след като им казах, че съм български гражданин и за мен не се изисква се съгласиха и поискаха само зелен сертификат. И за него можех да поспоря, но бях с малки деца и не ми се губеше време. На Терминал 3 в Дубай е общо чекиране с Emirates.

Точно така - явно сте попаднали на некомпетентен служител, но за четящите форума трябва да е пределно ясно, че Флай Дубай нямат (към момента ) изискване за негативен тест или зелен сертификат за чекин/бординг към България ( заради липсата на подобно изискване от татковината). Вашият частен случай за искане на зелен сертификат не отговаря на правилата и не подлежи на някаква дискусия , заради явната грешка на агента, а само обърква четящите форума. Т3 в Дубай е терминал изцяло и единствено за Емирейтс заедно с техният лоукост Флай Дубай, от които  останах с прекрасни впечатления …

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Как бяха мерките из Украйна, Армения и Грузия?

 

Полет от Катовице за Киев - на гейта изискваха да видят ПСР (това за неваксинирани) и застраховката за Украйна. При кацане, ако нямаш ваксинация, изискват да свалиш приложението Vdoma, но тъй като бях за под 48 час, искаха само да видят, че имам застраховка и тест и билет потвърждаващ напускането ми на страната в рамките на дадения срок. Излизането от страната беше безпроблемно.

 

От Киев към Ереван - не си спомням точно, но мисля че погледнаха бегло теста, при кацане, проверяват паспорта и вече в залата за посрещащи, има проверка на тестовете (на две на три).

 

Мерките в Армения.... шегувам се няма такива, все едно всичко беше по-старому, няма човек с маска (мисля, че някой от тях даже не са си купували :), доколкото разбрах, като са казали, че трябва да се носят маски, са направили протест и оттогава не са ги слагали, ресторантите си работят на повече от 100%, автобуси/маршрутки няма никакви ограничения.

 

Тъй като, първият ПСР тест изтече, си направих на летището в Ереван, има избор между поне 8-9 лаборатории, цените бяха масово 7000/8000 драм (около 25лв) и резултатите бяха готови за 6 часа, взимането на пробата е повече проформа. Аз използвах ABMed.

 

От Ереван към Тбилиси, пътувах с маршрутка, на границата излизането от Армения беше без никакви въпроси, при влизане в Грузия, искаха да видят ПСР тест и казаха, че на третия ден трябва да си направя ПСР тест отново. Но тъй, като бях за ден, не съм правил, но и на летището след това никой не пита нищо (може би, граничарката беше заета да прави щателна проверка на паспорта ми от 20 минути).

 

Из Грузия, мерките се спазват, в магазините държат да имаш правилно поставена маска, но иначе всичко си работи.

 

На полета от Тбилиси към Киев, трябва да се отиде на гише, където се проверява ПСР теста и застраховката, без значение дали си само с ръчен багаж.

 

От Киев към Краков - на изхода, погледнаха теста, питаха за PLF и държаха да видят, че съм резидент в Полша (но го считам, че това беше личен случай, тъй като полицаят който беше до тях си ме беше нарочил и още при подаването на билета, ми взе паспорта и започна да го разглежда усилено)

  • Харесвам 13
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Един въпрос свързан с пътуване със сертификат за преболедувал: Сертификата има ли въобще тежест или различна валидност ако заболяването е доказано с антигенен тест? Регистриран резултат в РЗИ и предстои сваляне на сертификата от his.bg

Връзка към коментар

@КолЮ Доколкото знам, да. Зависи за коя държава. Сега чета условията за влизане в Гърция - за ваксинация не пише валидност - предполагам 9 месеца, но за преболедуване е 30 дни от първия положителен PCR и важи за 90 дни. 

Връзка към коментар
преди 1 час, КолЮ каза:

Един въпрос свързан с пътуване със сертификат за преболедувал: Сертификата има ли въобще тежест или различна валидност ако заболяването е доказано с антигенен тест? Регистриран резултат в РЗИ и предстои сваляне на сертификата от his.bg

С антигенен важи само за България. Пише го и на самия сертификат като се свали от his.bg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, КолЮ каза:

Един въпрос свързан с пътуване със сертификат за преболедувал: Сертификата има ли въобще тежест или различна валидност ако заболяването е доказано с антигенен тест? Регистриран резултат в РЗИ и предстои сваляне на сертификата от his.bg

Този сертификат  за преболедуване, установено с антигенен тест важи само за България за 1 година. Извън България не се приема. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко инфо за влизане в Италия - на отиване, никъде нищо не ни провериха, нито при бординг на летще София, нито на летището в Неапол.

В хотела искаха зелен сертификат. Иначе бяхме със сертификат и тест. 

На връщане, за да влезем на летището в Неапол искаха зелен сертификат.

На място в градският транспорт маски задължителни, но не на всякъде държаха да са FFP2, в някои ресторанти на закрито сканираха сертификата, но на повечето не искаха нищо.

На открито сме ходили без маски, и никой нищо не ни е казал, а срещахме много полицаи.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.