Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 28 декември се върнахме от Сърбия в България (Калотина). Двама човека от компаният не бяха ваксинирани, човека от РЗИ ги постави под карантина и каза че карантината се прекратява веднага след като имат негативен резултат от тест направен поне 72 часа след влизане в България. 

Връзка към коментар

Цветовите зони до няколко седмици ще са напълно безсмислени.

 

Както и сертификатите до няколко месеца.

 

ИЗвинявам се за това, че мнението ми вероятно е спамаджийско.

 

Но погледнахте ли статистиката? Над 6 хиляди новооткрити случаи за ден, над 42 хиляди направени теста, и това не включва ония подобия на тестове, които правят учениците, както и много други, които не се отчитат в системата. И това е едва в началото на вълната.

От коледа насам лабораториите просто са на ръба. Поне в София, а съвсем скоро и в цялата страна. Искаме или не, в пика на вълната на Омикрон поне по 1% от населението на страната ежедневно ще се заразява с този вариант на вируса и това няма начин да бъде спряно. Повечето няма и да го усетят, повечето няма и да бъдат отчетени. Но Омикрон ще мине през всички ни през следващите два месеца, независимо колко ваксини са си слагали, и дори самата мисъл да се пътува в подобна ситуация е абсурдна. Не за друго, а заради огромния шанс да попаднеш в карантина, докато си на път. Но с оглед на това, което предстои у нас, а вече и започна, наистина ли мислите, че е нормално накоя лаборатория да се занимава с тестове И на пътуващи?!? Нямаме такъв капацитет нито на хора, нито на тестове. нито на време. Тези лаборатории все пак не се занимават само с ковид.

Друг е въпросът, че вероятно няма и нужда от тестове вече, ама айде да не задълбавам...

 

С болка на сърцето го казвам, но отменяйте всякакви резервации за зимата, няма нужда да се попада най-вече в административен хаос. Точно на мене зимата ми е единственият период, когато мога уж да не съм ограничен от работни задължения, а и имам да чистя отпуск за 2021 г, повече, отколкото на повечето тук им е целият годишен отпуск, но това е положението.

Дано поне се усетят, че тенденцията е срокът на карантината да се намалява по цял свят, И това не е прищявка, а съвсем логично с оглед на по-краткия инкубационен период и по-бързото протичане на инфекцията с омикрон. Иначе ще достигнем ефективен локдаун, без да бъде обявяван такъв.

 

П.П. И още веднъж, ситуацията е твърде динамична, и като се разбере как се справяме с диагностиката, напълно възможно е да има нови изменения и допълнения в заповедта.

  • Харесвам 25
  • Благодаря 4
  • Браво 5
  • Замислям се 4
Връзка към коментар

@master_of_germs подкрепям мнението на 100%, в следващия месец шансът да се окажеш позитивен (без и да знаеш даже) е огромен, а с масовите изисквания за тест на влизане или излизане отнякъде, това би причинило много неудобства, особено на чужда територия; също и за карантината - става все по-нелогично да е 14 дни, но при нас тези "новини" за време на проява на симптоми и тн, стигат все късно; и последно, понеже все някой продължава да мисли, че трябва да има изключения за ваксинирани - от толкова отдавна вече е ясно, че основният смисъл на това ти състояние (да си ваксиниран) е да си увеличиш шанса за леко и бързо прекарване, вместо да се гътнеш скоропостижно, и няма особена връзка (вече!) със заразяването

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Понеже не видях някой да е писал, актуалните условия към момента за влизане в Колумбия са PCR или ваксина и попълнена следната миграционна форма:

 

https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf

 

Проверено в действие, друго не са ми искали на летището в София. Ако има още нещо, ще пиша.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Дали е възможен вариант да се избегнат рестрикциите при връщане от червена зона като се мине през Румъния? И къде пък могат да се проверят условията за влизане в нея?

Връзка към коментар

За болничните лаборатории сигурно е вярно ,но за частните се съмнявам да правят разлика дали ще приберат парите от пътуващи или от болни.

Всичко около наредбата щеше да е в норма ,ако в страната се спазваха реално някакви мерки. При положение ,че всичко е  мижи да те лажем и на практика няма санкции ,  тия заповеди са просто нелепи. По-горе бяха дадени примери с Банско , а вярвам така е било повсеместно.

Вече и тия които се ваксинираха заради сертификат едва ли ще го направят отново ,но поне рязко ще спадне бизнеса с фалшификатите :).

 

 

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Gachev каза:

Здравейте, може ли актуална информация за влизане в Дубай към момента? Благодаря

Информация от вчера: с ПСР и за притежатели на зелен сертификат.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

@blueriver за Румъния ще минеш, ако кажеш, че идваш оттам. 

Точно Румъния е нагледен пример за малоумщината на мерките ни за влизане в страната. Цял месец стоя червена, а реално беше зелена. Сега почна да вдига вълната и случаите, но ще е зелена, колко време, ще видим. Като са се хванали на хорото да въвеждат мерки, теглилки и т.н. да си вършат работата ежедневно и ефективно. Иначе оставаш с привкуса за мижи да те лажем, както каза @stanimir.

Не знам как в по-другата Европа би те хванала административна мярка за карантина като няма граничен контрол. Вече се съмнявам такъв дали е имало и миналата година при обявените повсеместно локдауни. Да, влязох във Франция от Белгия, съзнателно неотговаряща на ковид мерките, но с редовен билет за влак, който провериха любезно, с поздрав и усмивка. Но каква полза реално, ако не отговарях на ковид изискванията, след като на място се скъсваха да проверяват на всевъзможни места?

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 48 минути , ДиянаВ каза:

@blueriver за Румъния ще минеш, ако кажеш, че идваш оттам. 

Точно Румъния е нагледен пример за малоумщината на мерките ни за влизане в страната. Цял месец стоя червена, а реално беше зелена. Сега почна да вдига вълната и случаите, но ще е зелена, колко време, ще видим. Като са се хванали на хорото да въвеждат мерки, теглилки и т.н. да си вършат работата ежедневно и ефективно. Иначе оставаш с привкуса за мижи да те лажем, както каза @stanimir.

Не знам как в по-другата Европа би те хванала административна мярка за карантина като няма граничен контрол. Вече се съмнявам такъв дали е имало и миналата година при обявените повсеместно локдауни. Да, влязох във Франция от Белгия, съзнателно неотговаряща на ковид мерките, но с редовен билет за влак, който провериха любезно, с поздрав и усмивка. Но каква полза реално, ако не отговарях на ковид изискванията, след като на място се скъсваха да проверяват на всевъзможни места?

Аз ще кажа,но сигурно някъде могат да видят първоначалната дестинация. Не знам как и колко стриктно проверяват на сухопътните граници. 

Връзка към коментар
преди 31 минути , searus каза:

В Англия пък решиха да махнат PCR тестовете при пристигане (крайно време беше)...

Какво остава сега като изискване за влизане в Англия?

Връзка към коментар
преди 37 минути , blueriver каза:

Аз ще кажа,но сигурно някъде могат да видят първоначалната дестинация. Не знам как и колко стриктно проверяват на сухопътните граници. 

За Румъния на ГКПП Дунав мост те питат от къде идваш и ти отговаряш от Румъния и си минаваш като пич без никакви проблеми.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 5 минути , blueriver каза:

Аз ще кажа,но сигурно някъде могат да видят първоначалната дестинация. Не знам как и колко стриктно проверяват на сухопътните граници. 

Ако си решила да влизаш през Румъния, давай докато може и каквото стане. Ако сме буквални първоначалната ти дестинация е България🙂.

Аз румънците временно съм ги зарязала по свои си причини, но се информирам от приятели.

- за излизане в посока Румъния с автобус към летището - случайно са проверявали само на някои пътници сертификати за ваксина/тест. Моя приятелка беше със сертификат за ваксина от 13-ти ден.

- за влизане от Румъния към България - тук е по-интересно - първо граничните полицаи проверяват документите ти и след това те насочват за РЗИ, ако си за тях. На моя приятелка дъщеря й излезе и влезе с баща си без тест или ваксина, но с човек на смяна. Дразни ме това, въвеждането на още и още ограничения, защото пробуждат корупция, а не ползи.

За да те поставят под карантина, ти пишеш откъде пътуваш. Направи едно кръгче из Букурещ, купи си нещо с касова бележка и ето ти разходка. 

Наистина ми писна и пиша неща, преминаващи границите ми за правосъзнание, общност, светоусещане😶

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 11 минути , Роми каза:

Какво остава сега като изискване за влизане в Англия?

теста на втория ден остава, но може да е антигенен

https://www.headforpoints.com/2022/01/05/government-scraps-pre-arrival-covid-testing-and-day-2-pcr-tests/

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 39 минути , Роми каза:

Какво остава сега като изискване за влизане в Англия?

https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19#changes-to-rules-for-fully-vaccinated-travel-to-england--january-2022

 

Не искат вече и предварителен тест, а както @neuromancer написа, тестът на втория ден е антигенен, това за ваксинирани естествено (карантината докато направиш теста също отпада). За неваксинирани няма промяна.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, ДиянаВ каза:

Да, влязох във Франция от Белгия, съзнателно неотговаряща на ковид мерките, но с редовен билет за влак, който провериха любезно, с поздрав и усмивка. Но каква полза реално, ако не отговарях на ковид изискванията, след като на място се скъсваха да проверяват на всевъзможни места?

В какъв смисъл не си отговаряла на мерките? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , ДиянаВ каза:

Ако си решила да влизаш през Румъния, давай докато може и каквото стане. Ако сме буквални първоначалната ти дестинация е България🙂.

Аз румънците временно съм ги зарязала по свои си причини, но се информирам от приятели.

- за излизане в посока Румъния с автобус към летището - случайно са проверявали само на някои пътници сертификати за ваксина/тест. Моя приятелка беше със сертификат за ваксина от 13-ти ден.

- за влизане от Румъния към България - тук е по-интересно - първо граничните полицаи проверяват документите ти и след това те насочват за РЗИ, ако си за тях. На моя приятелка дъщеря й излезе и влезе с баща си без тест или ваксина, но с човек на смяна. Дразни ме това, въвеждането на още и още ограничения, защото пробуждат корупция, а не ползи.

За да те поставят под карантина, ти пишеш откъде пътуваш. Направи едно кръгче из Букурещ, купи си нещо с касова бележка и ето ти разходка. 

Наистина ми писна и пиша неща, преминаващи границите ми за правосъзнание, общност, светоусещане😶

Аз по скоро мислех вариант за полет от червена (за Бг) зона през Букурещ или Крайова,но твоето предложение за разходка до Румъния също е добро!

Връзка към коментар
преди 3 минути , zon каза:

В какъв смисъл не си отговаряла на мерките? 

Нямах декларация, че съм съгласна да ме тестват, нямам симптоми и не съм била в контакт😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

Нямах декларация, че съм съгласна да ме тестват, нямам симптоми и не съм била в контакт😄

Това нещо ново ли е, защото наскоро и аз бях във Франция без да подозирам за тази декларация ? 😮

Връзка към коментар
преди 1 минута , zon каза:

Това нещо ново ли е, защото наскоро и аз бях във Франция без да подозирам за тази декларация ? 😮

Има я в reopen Europe чрез линковете. Малко преди Коледа се появи🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

https://www.irishtimes.com/news/politics/vaccinated-people-coming-to-ireland-will-not-need-negative-covid-test-from-midnight-1.4769167

 

Ирландия маха тестовете за ваксинирани и преболедували със сертификат

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, stanimir каза:

За болничните лаборатории сигурно е вярно ,но за частните се съмнявам да правят разлика дали ще приберат парите от пътуващи или от болни.

Всичко около наредбата щеше да е в норма ,ако в страната се спазваха реално някакви мерки. При положение ,че всичко е  мижи да те лажем и на практика няма санкции ,  тия заповеди са просто нелепи. По-горе бяха дадени примери с Банско , а вярвам така е било повсеместно.

Вече и тия които се ваксинираха заради сертификат едва ли ще го направят отново ,но поне рязко ще спадне бизнеса с фалшификатите :).

 

 

Съгласен съм. Заповедта в този си вид е след дъжд качулка. Към момента тестването на входа вече е напълно безпредметно. Вече няма какво да се направи, за да се потисне вълната, но няма и нужда. Тестването трябва да се съсредоточи основно към хората със симптоми, а не за пътуващи. Дано още няколко примера като горния с Ирландия накарат политиците ни да разберат, че вече няма никакъв смисъл в ограничаването на свободното придвижване. Като за начало за ваксинираните, впоследствие и за останалите. Тия сертификати още напролет ще са вече абсолютно ненужни от епидемиологична гледна точка.

Също така, в ситуация на вече преобладаващ омикрон в Европа, определянето на 14-дневна заболеваемост като критерий за цветови зони, е безпредметно. Ако изобщо трябва да има такова деление, 7-дневната заболеваемост понастоящем отразява много по-точно хода на епидемията.

  • Харесвам 25
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.