Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 20 минути , jul каза:

Той няма сам да се постави, а би трябвало да иде при ЛЛ, който да му издаде БЛ - дори да няма симптоми.

 

Ами всъщност точно това  не трябва да се прави, ако си говорим за карантина наистина...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@bad kid, с едно съм съгласна с колегата - нищо в правото не почива на твърдения, а на доказателства. Ако си затворен в хотела в Тенерифе и имаш доказателства за това не знам кой министър какво трябва да разпорежда. Това е ноторно известен факт, но можеш да се снабдиш с документ от местните власти. Ако си блокиран в някое от градчетата около Милано? Отново има разпореждане на официалните власти, нищо, че са италианските.

Правилото е, че се разпорежда за масови случаи (не едно семейство в 1 хотел), а и проблемът в случая е, че ще има много болнични за плащане. Познайте дали искат и дали няма от 100 кладенеца вода да донесат? 

Съгласна съм и че липсва всякаква всякаква логика да ходиш до ЛЛ, но кой ти разсъждава много...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
3 minutes ago, jul said:

@bad kid, с едно съм съгласна с колегата - нищо в правото не почива на твърдения, а на доказателства. Ако си затворен в хотела в Тенерифе и имаш доказателства за това не знам кой министър какво трябва да разпорежда. Това е ноторно известен факт, но можеш да се снабдиш с документ от местните власти. Ако си блокиран в някое от градчетата около Милано? Отново има разпореждане на официалните власти, нищо, че са италианските.

Правилото е, че се разпорежда за масови случаи (не едно семейство в 1 хотел), а и проблемът в случая е, че ще има много болнични за плащане. Познайте дали искат и дали няма от 100 кладенеца вода да донесат? 

Само че в тези горните случаи според мен става дума за принудителна административна мярка, а не за карантина, при която си в отпуск поради временна неработоспособност. Така мисля🤔

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, mitaka каза:

Здравейте,

имам резервация през Intershalet 29.02-07.03 в Италия за апартамент в Campitello di Fassa.Трябваше да ходим на ски, но предвит ситуацията с Коронавирус решихме да не рискуваме( не ме е страх от зараза, а това че ще трябва да съм под карантина 14 дни след като се върна). Резервацията е направена още миналата година през лятото като тогава платих 30% от стойността, останалите ми ги дръпнаха от картата в края на януари.  Звъхях на Intershalet, за да отменя резервацията, но те ми казаха, че няма да ми върнат парите тъй като нямало проблем в този регион. Каквито и аргументи да изтъквах нямах положителен отговор.

Моля за съвет какво мога да направя. Някой имал ли е опит с подобен казус?

Както писах по-горе, скиоре, аз съм точно в твоята ситуация.
Не можах да спя снощи, докато се чудех за полезен ход.
Но пък ме осениха 3 идеи, които ще споделя:

 

1. Да говоря с шефа с молба да работя 2 седмици от вкъщи, след като се върна от Италия. 

 

2. Директен контакт с property-owner-а за презаверяване на резервацията за след 1 година. 
    Дори да не прави резервации за след година, събственикът може да се съгласи на Refund заради форсмажорната ситуация.

 

3. Някои туристически брандове вече променят политиките си за отмяна на резервации във връзка с коронавирус. Затова може да бъде направен опит за съдействие за отмяна на резервацията от Customer Support на съответния сайт, като се изтъкнат причините: Coronavirus outbreak in Lombardia and Veneto.

Еxpedia.com, например, съдействат при отмяна на резервации заради Coronavirus - инструкции - на сайта им в Popular Topics - "China: Coronavirus".

 

1 и 2 сработиха, затова не стигнах до 3. 

 

А довечера няма да спя, щото ще се чудя какво да избера - 1 или 2 😉
Засега сме решили да си караме ските следващата седмица в Италианските Алпи. 😀

 

Но задължително ще дойда на следващата сбирка на магеланци в София. Joke! 😉. Няма да дойда. Ще отида на Пловдивската. Joke.

Основателю, не ме изтривай, моля!

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

Mнението на министър-председателя и дали да има болнични ако си бил в Италия:

 

„Няма държавата да плаща доброволната карантина на хора, които просто не искат да са дисциплинирани и пътуват. Как да бъде решен проблемът? Личните лекари решават.

Сутринта гледах как един казва: „Аз си отивам за Италия, аз си отивам за Франция. Трябва ли след това ние всички да му платим за това, че не иска да е дисциплиниран или не иска да изчака? Това каза пред журналисти в Александруполис премиерът Бойко Борисов, цитиран от Агенция „Фокус”.

 

Източник: https://www.vesti.bg/bulgaria/borisov-niama-dyrzhavata-da-plashta-ponezhe-niakoj-ne-iska-da-izchaka-6106236

 

До колкото разбирам от изказването определено не им се иска да плащат болнични и всеки, който пътува го прави на своя глава и затова е и за негова сметка карантината.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

За първи път от много време на сам харесвам мнението на ББ. 

Няма никаква логика данъкоплатеца да издържа беразсъдни ексурзианти. 

Да не говорим, че много хора са склонни да спекулират със ситуацията. Ако се разреши болничен за доброволна карантина сигурно 50% от населението ще си остане вкъщи. 

Те фалшиви ТЕЛКове си вадят, да не говорим за болничен. 

 

  • Харесвам 18
Връзка към коментар
преди 9 минути , Моника каза:

„Няма държавата да плаща доброволната карантина на хора, които просто не искат да са дисциплинирани и пътуват. Как да бъде решен проблемът? Личните лекари решават.

 

 

Т.е? Личният лекар ще разследва причините за пътуването и доколко наложително е било. тва е тотален нонсенс.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

По-скоро личният лекар ще каже, че няма нужда от карантина и ако държиш да се изолираш си взимаш отпуска. Както и трябва да бъде, при положение, че не си бил в изолиран район, а просто в Северна Италия. 

Най-смисленото е да работиш от къщи, за който има такава професия.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 минути , neuromancer каза:

По-скоро личният лекар ще каже, че няма нужда от карантина и ако държиш да се изолираш си взимаш отпуска. Както и трябва да бъде, при положение, че не си бил в изолиран район, а просто в Северна Италия. 

Най-смисленото е да работиш от къщи, за който има такава професия.

 

Пак всичко отива в сферата на пожеланията така...или всеки, който е бил в заразен район, се изолира или никой...

Връзка към коментар

Милано заразен район ли е? Има няколко милиона души там, на които засега никой не им забранява да ходят където си искат. Кодоньо и другите градчета са заразени райони и там те спират, ако искаш да излезеш, доколкото разбирам. Ако не те спират, цялата работа изначално няма смисъл.

Връзка към коментар

 

https://metro.co.uk/2020/02/25/towns-italy-lockdown-coronavirus-12298246/

 

Towns in Italy currently in lockdown

  • Bertonico
  • Terranova dei Passerini
  • Castiglione d’Adda
  • Casalpusterlengo
  • Castelgerundo
  • Somaglia
  • Codogno
  • Fombio
  • Maleo
  • Vo’ Eugane
  • San Fiorano

 

 

тук по-надолу в страницата ги има в карта (гугъл мапс), но не мога да я покажа директно в поста

https://www.thelocal.it/20200225/map-which-parts-of-italy-are-affected-by-coronavirus-outbreak

 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

 

преди 5 часа, stanimir каза:

Ами както в нормален случай, когато шефът не иска да те вижда.  Ако си социално отговорен се покриваш за собствена сметка и без да те "молят". С готовност ще разпише отпуската.

Изглежда не си ме разбрал. Ако нямам симптоми, не вярвам, че тоя вирус е голямата работа и искам да отида на работа, за каква социална отговорност може изобщо да става дума? Аз съм ОК, другите имат проблем.

Защо те не излязат в отпуск?

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Скъпи приятели, не обичам да се включвам на медицински теми,вие сте достатъчно компетентни. Като лекар на предният фронт, да обясня за болничните В момента действащото законодателство не ни дава правото да издаваме болнични листове за карантина/ изолация/ за евентуално контакти на прословутият вирус.Цитирам:"Действително при карантина се издава болничен лист еднолично от ОПЛ за срока на карантината. Но за поставяне под изолация трябва да има конкретни основания, които не са твърдения на пациента за престой в Милано за три дни през последния уикенд.
Чл. 61 от Закона за здравето предвижда задължителна изолация в лечебно заведени на лица, болни и заразоносители от изрично посочени заболявания.
Когато съществува заплаха за здравето на гражданите, министърът на здравеопазването може да разпореди задължителна изолация на заразоносители и болни от болести, извън посочените (такава няма издадена)."краай на цитата.Адвокат Мария Шаркова.

 

Корона вирусът не е посочен в тези заболявания ,за които сме длъжни да поставяме под карантина.За съжаление нашите здравни власти не познават законодателството и издават разнопосочни медийни,повтарям само медийни насоки.Понятие "доброволна карантина" НЯМА.

 

  • Харесвам 21
Връзка към коментар
преди 25 минути , neuromancer каза:

 

 

Towns in Italy currently in lockdown

  • Bertonico
  • Terranova dei Passerini
  • Castiglione d’Adda
  • Casalpusterlengo
  • Castelgerundo
  • Somaglia
  • Codogno
  • Fombio
  • Maleo
  • Vo’ Eugane
  • San Fiorano

 

 

 

 

Не знам дали ще е полезно, но по професионални причини проверих - общото население на тези населени места е около 50,000 човека

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

в Севиля по нищо не личи някой да знае нещо за заплахата, може би защото не гледаме и не четем новини, но не видях дори един-единствен човек с маска, дори и на най-туристическите места

 

вчера при кацането в Малага екипажът на Wizz, който беше извънгабаритен във всяко едно отношение, изпита силно затруднение да прочете елементарно съобщение на родния ни език (български екипаж), и със сетни мъки разчете, че поради КОНТРА-вируса е възможно да има допълнителни мерки на летището (нямаше)

  • Харесвам 1
  • Смея се 10
Връзка към коментар
преди 12 часа, mitaka каза:

Здравейте,

имам резервация през Intershalet 29.02-07.03 в Италия за апартамент в  .Трябваше да ходим на ски, но предвит ситуацията с Коронавирус решихме да не рискуваме( не ме е страх от зараза, а това че ще трябва да съм под карантина 14 дни след като се върна). Резервацията е направена още миналата година през лятото като тогава платих 30% от стойността, останалите ми ги дръпнаха от картата в края на януари.  Звъхях на Intershalet, за да отменя резервацията, но те ми казаха, че няма да ми върнат парите тъй като нямало проблем в този регион. Каквито и аргументи да изтъквах нямах положителен отговор.

Моля за съвет какво мога да направя. Някой имал ли е опит с подобен казус?

   

  В района на Тренто няма блокада . И понеже нямате време стягайте бързо багажа и тръгвайте . Зоната е много добра и толкова малко време няма да ви стигне за нищо .  Съвета ми е да отделите един или максимум 2 дни на вашата зона която е част от Доломити супер ски и от Села ронда защото е по скъпа и много по посетена  . Един ден за Виго ди фаса . 1-2 дена за Pozza di Fassa- Penia . На нас любимите са ни San Pellegrino и Carezza-Nova Levante .

 

 Даже и не си помисляй да се отказваш . 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

И да четете листовките на резохина - особено относно лекарското предписание!


At the end of December 2019, a novel coronavirus (COVID-19) caused an outbreak in Wuhan, and has quickly spread to all provinces in China and 26 other countries around the world, leading to a serious situation for epidemic prevention. So far, there is still no specific medicine. Previous studies have shown that chloroquine phosphate (chloroquine) had a wide range of antiviral effects, including anti-coronavirus. Here we found that treating the patients diagnosed as novel coronavirus pneumonia with chloroquine might improve the success rate of treatment, shorten hospital stay and improve patient outcome. In order to guide and regulate the use of chloroquine in patients with novel coronavirus pneumonia, the multicenter collaboration group of Department of Science and Technology of Guangdong Province and Health Commission of Guangdong Province for chloroquine in the treatment of novel coronavirus pneumonia developed this expert consensus after extensive discussion. It recommended chloroquine phosphate tablet, 500mg twice per day for 10 days for patients diagnosed as mild, moderate and severe cases of novel coronavirus pneumonia and without contraindications to chloroquine.


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32075365/?fbclid=IwAR0-ByKxP6uCB6mJ-abRsyIKku3T8Hllmg8a4DHBg-SgYIVUsOSvojtkpqU

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Здравейте Магеланци,

 

Спешно имам нужда от помощ за отмяна на резервация в Южен Тирол - Санта Кристина от 29.02.

 

Резервацията е направена и гарантирана с аванс, платен с кр. карта преди половин година, когато никой не е и предполагал, че подобен сценарий е възможна причина за отлагане на пътуване. След като чухме новините за бума на вируса в Италия решихме да не пътуваме, НО от хотела не приемат като аргумент това, че нашето МВнР препоръчва да не се пътува, както и това, че летим през Милано, който е в епицентъра на вируса...а към 29.02 се очаква да си дръпнат останалата част от кр. карта.

 

Много моля да ме насочите към европейско законодателство, свързано с форсмажор, което да цитирам като основание  за отмяна на резервацията.

 

Приемам всякакви съвети как да процедирам с хотела.

 

Предварително благодаря!!!

Мария

Връзка към коментар

Проверки за коронавирус на ГКПП "Кулата"! Може би се очакваше, че и границите ще ги затварят лека-полека. 

Четирима души, върнали се от Италия на територията на област Благоевград, се наблюдават! 

Километрични опашки и дълги часове чакане на ГКПП „Кулата”.

Стотици тежкотоварни камиони попаднаха в жестока тапа на българо - гръцката граница, а причините се оказаха две - ремонтът, който продължава на Кулата и срив в електронната система на МВР.

За повече инфо цък.

 

 

А относно болничните, ето какво са казали в парламента.

„Решението е много просто и то е в чл. 43 от КСО, където е казано, че всички осигурени лица имат право на парично обезщетение за временна нетрудоспособност за така наречената карантина, по предписание на здравните органи”, обясни Хасан Адемов от ДПС.

„Смятам, че няма да се натовари социалната система, защото така или иначе това са гарантирани правата за всички пациенти. Става въпрос за доброволна карантина”, каза Даниела Дариткова от ГЕРБ.

За инфо цък.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Първи случай на починал гражданин на Франция от коронавирус                                                                  https://news.bg/world/parvi-sluchay-na-pochinal-grazhdanin-na-frantsiya-ot-koronavirus.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам, дали не ставам досаден, но понеже точно се качихме в самолета за Чанг Май, нещо ми направи впечатление - абсолютно всички азиатци (пасажери и персонал) са с маски, единствените "бели" с маски сме ние, всички други са без 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Меравиля не го пускат вече на 3 пристанища на Карибите - Отказан порт в Ямайка, Кайманите и Мексико. https://www.mirror.co.uk/news/world-news/breaking-cruise-ship-4500-board-21584975. Не видях да има репортнати болни на борда. Съжалявам за хората, които чакаха карибски круиз скоро, но смятам, че нещата отиват на няма смисъл да се хАби човек в момента с круиз. П. С. И на фона на Това цените НЕ падат. Следя цените за Европа за лятото, паднали са само с 10-20%,което си е нищожно. 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.