Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 6 часа, master_of_germs каза:

Към момента тестването на входа вече е напълно безпредметно. Вече няма какво да се направи, за да се потисне вълната, но няма и нужда.

Аз също мисля по този начин. Времето за превенция отдавна изтече. След категоричната победа на "всеки сам си преценя" (и това не само относно България, а като мислене на голяма част от хората в цял свят), държавните административни мерки за принуда стават напълно излишни. За огромно съжаление сме в ситуация "закон на джунглата" и оцеляването е оставено в ръцете на "самите давещи се". Един медицински проблем, който почти моментално беше превърнат в политически, сега се трансформира във форма на трайна аномалия с която трябва да свикнем да живеем занапред...

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 20 минути , darinamarinova каза:

@master_of_germs А защо смяташ, че сертификатите напролет ще бъдат ненужни (не се заяждам, само въпрос)? 🙂

Защото почти всички ще сме прекарали инфекцията с омикрон дотогава. Независимо дали симптоматично или безсимптомно и без значение дали е било доказано с някакъв тест.

  • Харесвам 17
Връзка към коментар
преди 26 минути , master_of_germs каза:

Защото почти всички ще сме прекарали инфекцията с омикрон дотогава. Независимо дали симптоматично или безсимптомно и без значение дали е било доказано с някакъв тест.

А какво те кара да мислиш така?Досега не съм срещала подобно мнение. Има ли вирус, който за два месеца да може да обиколи цял свят? Аз също не се заяждам, въобще не съм компетентна за да го правя точно с теб. Имам рискови близки и тази теория ме притеснява, колкото и по-лек да го дават Омикрона.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, iMari каза:

А какво те кара да мислиш така?Досега не съм срещала подобно мнение. Има ли вирус, който за два месеца да може да обиколи цял свят? Аз също не се заяждам, въобще не съм компетентна за да го правя точно с теб. Имам рискови близки и тази теория ме притеснява, колкото и по-лек да го дават Омикрона.

Цял свят не, но цяла Европа - да. Грипните вируси биха минавали всяка зима през всички ни, ако нямахме все пак остатъчен имунитет от предходни преболедувания или ваксинации. Омикрон има малко по-дълъг инкубационен период от грипните вируси, но пък е по-зарАзен, така че реално е същото от епидемична гледна точка.

 

В същата ситуация като тебе съм. Безкрайно притеснен, понеже вчера голяма част от роднините ми от различни краища на страната се събраха на едно погребение в Плевен. Зет ми разбра, че е имал близък контакт с позитивен докато пътуваше натам оня ден, но нямаше как да се върне. Погребваше баща си. Снощи се оказа с положителен тест. Родителите ми пътуваха от Добрич за погребението, а на връщане пренощуваха при приятели в друг град по пътя. Всички са ваксинирани с бустер, но много от роднините ми са със сериозни имунокомпрометиращи фактори. Не ми трябва да играя тото, за да знам, че вдругиден и те ще са с положителни тестове...

Но моля, ако искате да дискутираме нещо свързано с микроби, да го правим на ЛС или по други канали, за да не се окажа аз причината тази тема да се превърне в онази тема 🙂 

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

"„4.4. Лицата по т. 4.3. се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване или на аналогичен на тях документ, едновременно отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС или аналогичен на него документ.“; 

 

 

Дали още ще работи "вратичката" с PCR  тест преди излитане от България към червена зона и влизане със същия тест в рамките на 72 часа ,или задължително теста трябва да е от чужбина ? 

 

Би било наистина малоумно ,но от чиновниците в МЗ нищо не би ме изненадало.Те се доказаха многократно ! 

 

П.С. С благодарност към ВИП-а за подсказката 😉

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@stanimir, колкото повече вратички за пътуване, толкова по-добре, аз лично не се оплаквам, а гледам да се възползвам.

@master_of_germs, твоят оптимизъм е заразен, дано да си прав. Да видим. Иначе чувам че този омикрон-лохатрон бил много опасен, причинявал хрема, кашлица и други такива опасни симптоми. Аз лично съм сериозно притеснен.

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 50 минути , master_of_germs каза:

Цял свят не, но цяла Европа - да. Грипните вируси биха минавали всяка зима през всички ни, ако нямахме все пак остатъчен имунитет от предходни преболедувания или ваксинации. Омикрон има малко по-дълъг инкубационен период от грипните вируси, но пък е по-зарАзен, така че реално е същото от епидемична гледна точка.

 

В същата ситуация като тебе съм. Безкрайно притеснен, понеже вчера голяма част от роднините ми от различни краища на страната се събраха на едно погребение в Плевен. Зет ми разбра, че е имал близък контакт с позитивен докато пътуваше натам оня ден, но нямаше как да се върне. Погребваше баща си. Снощи се оказа с положителен тест. Родителите ми пътуваха от Добрич за погребението, а на връщане пренощуваха при приятели в друг град по пътя. Всички са ваксинирани с бустер, но много от роднините ми са със сериозни имунокомпрометиращи фактори. Не ми трябва да играя тото, за да знам, че вдругиден и те ще са с положителни тестове...

Но моля, ако искате да дискутираме нещо свързано с микроби, да го правим на ЛС или по други канали, за да не се окажа аз причината тази тема да се превърне в онази тема 🙂 

Ти даваш професионално мнение. Това е много полезно за нас. Ще бъде грешка, ако те изтрият или затворят темата.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 18 минути , stanimir каза:

"„4.4. Лицата по т. 4.3. се допускат на територията на страната при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация или за преболедуване или на аналогичен на тях документ, едновременно отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19, удостоверено чрез валиден цифров COVID сертификат на ЕС или аналогичен на него документ.“;

Изписано по този начин в Заповедта следва:

А. Ако нямаш отрицателен PCR тест авиокомпанията ще /основателно може да/ откаже бординг към България.

Б. Ако имаш положителен PCR тест направен в държава от червения списък, оставаш в нея, докато не бъде изпълнено изискването за отрицателен тест

В. Ако имаш зелен сертификат и направен PCR в червена държава с негативен резултат се прибираш в България и няма карантина.

 

Греша ли някъде?! /Въпросът ми е сериозен, смятам да пътувам./

 

 

 

преди 18 минути , stanimir каза:

Дали още ще работи "вратичката" с PCR  тест преди излитане от България към червена зона и влизане със същия тест в рамките на 72 часа ,или задължително теста трябва да е от чужбина ?

Това не е в противоречие с последната Заповед, така че трябва да работи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Остава да го проверим на практика и ...знаете.

 

Ако агентът на чек-ин чете точно изискванията не би трябвало да откаже бординг ( макар да сме чели за инцидентни проблемни случаи) ,защото по-нататък Заповедта гласи следното :

 

 

„4.5. Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членове на техните семейства, които не представят нито един от документите по т. 4.4 се допускат на територията на страната и се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор.“;

 

д) създава се т. 4.5.1:  „4.5.1. Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членовете на техните семейства, които представят при влизането си в страната само един от документите, посочени в т. 4.4. (за ваксинация или за преболедуване или за отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за COVID-19) се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор"

 

 

Разбира се агентите няма да четат директно заповедта , а каквото нашите институции са спуснали в официалната система. Ако там не са оплескали нещо всичко би трябвало да е ок.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , stanimir каза:

Разбира се агентите няма да четат директно заповедта , а каквото нашите институции са спуснали в официалната система. Ако там не са оплескали нещо всичко би трябвало да е ок.

Ако следват буквално Заповедта, тя води до т. А.

Аз така разбирам.

 

Връзка към коментар
преди 16 минути , The Doctor каза:

А. Ако нямаш отрицателен PCR тест авиокомпанията ще /основателно може да/ откаже бординг към България.

Защо да не ни допуснат до бординг към България като в заповедта пише, че който е кацнал и има само сертификат за ваксинация, но не и PCR тест, си избира между:

1. Ще бъде карантиниран за 10 дни.

2. Три дни ще бъде под карантина, след това си прави PCR в България и ако той е отрицателен - ще бъде освободен от карантината.

Връзка към коментар
5 minutes ago, The Doctor said:

За 72 часа ясно, но ако са повече само това ли са вариантите?!

 

А. Ако нямаш отрицателен PCR тест авиокомпанията ще /основателно може да/ откаже бординг към България.

Б. Ако имаш положителен PCR тест направен в държава от червения списък, оставаш в нея, докато не бъде изпълнено изискването за отрицателен тест

В. Ако имаш зелен сертификат и направен PCR в червена държава с негативен резултат се прибираш в България и няма карантина.

Според този текст би трябвало да те качат, дори дибидюс гол като пушка без никакви условия

 

"4.5. Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членове на техните семейства, които не представят нито един от документите по т. 4.4 се допускат на територията на страната и се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор.“;

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 11 минути , r_nikolov1 каза:

Защо да не ни допуснат до бординг към България като в заповедта пише, че който е кацнал и има само сертификат за ваксинация, но не и PCR тест, си избира между:

1. Ще бъде карантиниран за 10 дни.

2. Три дни ще бъде под карантина, след това си прави PCR в България и ако той е отрицателен - ще бъде освободен от карантината.

Вероятно не се изразих добре ... извинения.

Въпросът накратко е как да няма никаква карантина в България и дали отговорът е - влизане със зелен сертификат + отр. PCR. @jul

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
4 minutes ago, The Doctor said:

Вероятно не се изразих добре ... извинения.

Въпросът накратко е как да няма никаква карантина в България и дали отговорът е - влизане със зелен сертификат + отр. PCRл

Не мисля че съществува вариант за изцяло избягване на карантина  (откъм червена зона) при над 72 часа отсъствие от България.

3-4 дни просто трябва да бъдат отписани.

 

...и  вариантът с влизане в България през зелена страна ,но там вече си е сериозна занимавка.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , The Doctor каза:

Въпросът накратко е как да няма никаква карантина в България и дали отговорът е - влизане със зелен сертификат + отр. PCR. @jul

Влизане със зелен сертификат + отрицателен PCR (направен в държавата, от която летим).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В момента е супер рисково да се прави ПСР в чужбина, вероятността да излезе  положителен е много голяма и става лошо след това.

Направи ни стъжниха пак, аз вчера купих едни билети за събота или след 3 дни и вечерта се отказах да летя, след новата заповед..

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
8 minutes ago, r_nikolov1 said:

Влизане със зелен сертификат + отрицателен PCR (направен в държавата, от която летим).

Това откъде следва ?

 

Примерно летя Канкун - Мадрид ( червена зона с престой два дни)  - България .PCR-а е от Канкун.

 

Има ли в Заповедта текст ,който изрично да посочва такова условие ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Алекс, да, и аз мисля така. За това послушах Мастъра и не платих нещо, което бях резервирала.  Ще изчакам да мине вълната,  пак после ще видим.

Някой да има някакви данни за Южна Америка- Чили, Аржентина? Някакви движения там, сигнали за възстановяване на туризма в някой момент ? @neuromancer? , а в Бразилия как е? Отмениха карнавала, но иначе отворени ли сте за туризъм?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , stanimir каза:

Това откъде следва ?

 

Примерно летя Канкун - Мадрид ( червена зона) с престой два дни - България , с PCR от Канкун.

 

Има ли в Заповедта текст ,който изрично да посочва такова условие ?

Мексико го няма в червената зона, направо си е оранжев, според нашите изисквания. По-добре им казваш, че идваш оттам, а не от Испания и точка. Нали се приема за начална точка първото място на отпътуване, а не къде си транзитирал / било официално или не/. 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 13 минути , stanimir каза:

Според този текст би трябвало да те качат, дори дибидюс гол

Току-що даде надежда на хиляди ексхибиционисти.

Извинявай, простотии някакви. 🙂

@The Doctor, аз също разбирам заповедта като теб.

Вариантите са три:

1.Имаш сертификат и ПСР направен преди влизане в БГ - влизаш си спокойно, без карантина.( т.4.4)

2. Нямаш нищо от гореизброените -влизаш в 10 карантина без право на отмяна. (т.4.5)

Бих добавила, че е малко вероятно която и да е АК да те качи без един от документите, предвид силната заразност на варианта и риска за екипажа, но това са мои размишления.

3. Имаш само един от споменатите документи - поставят те под 10 дневна карантина, която може да прекъснеш най-рано след 72 часа от влизането си, след отрицателен ПСР. (т.4.5.1) Пак имам известни съмнения, че АК ще те допусне на борда.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , stanimir каза:

Това откъде следва ?

 

Примерно летя Канкун - Мадрид ( червена зона с престой два дни)  - България .PCR-а е от Канкун.

 

Има ли в Заповедта текст ,който изрично да посочва такова условие ?

Направил си 9999 публикации.

 

И аз се отказвам от 3 пътувания до Италия и 2 до Барселона.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
5 minutes ago, agenta said:

Мексико го няма в червената зона, направо си е оранжев, според нашите изисквания. По-добре им казваш, че идваш оттам, а не от Испания и точка. Нали се приема за начална точка първото място на отпътуване, а не къде си транзитирал / било официално или не/. 🙂

Съмнява ме да има чак толкова тъпи служители на граничен контрол при пристигане.

Връзка към коментар
преди 2 минути , stanimir каза:

Съмнява ме да има чак толкова тъпи служители на граничен контрол при пристигане.

За историята! (и статистиката)

 

image.png.e6961169bb14a0314d8591fee8594608.png

  • Смея се 8
Връзка към коментар
11 minutes ago, Брани said:

За историята! (и статистиката)

 

image.png.e6961169bb14a0314d8591fee8594608.png

Ехааааааа !

 

Благодаря най-вече на МЗ и лично на проф. Асена Сербезова създала този прекрасен екип !

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 30 минути , Alexander каза:

В момента е супер рисково да се прави ПСР в чужбина, вероятността да излезе  положителен е много голяма и става лошо след това.

Направи ни стъжниха пак, аз вчера купих едни билети за събота или след 3 дни и вечерта се отказах да летя, след новата заповед..

 

Какво се прави в такъв случай? Въпросната държава те праща 10-14 дена в карантина за твоя сметка?

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.