Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

В момента, Брани каза:

Какво се прави в такъв случай? Въпросната държава те праща 10-14 дена в карантина за твоя сметка?

 

Не знам какво, но няма да е безплатно, нито приятно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много сложни тези заповеди, но значи мога:

1) утре (петък) да си направя ПЦР тест;

2) събота да отида в него до Италия;

3) неделя да се върна пак с него.

 

И няма да съм под карантина, ако съм ваксиниран. Нали така?

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, luba_rizova каза:

Алекс, да, и аз мисля така. За това послушах Мастъра и не платих нещо, което бях резервирала.  Ще изчакам да мине вълната,  пак после ще видим.

Някой да има някакви данни за Южна Америка- Чили, Аржентина? Някакви движения там, сигнали за възстановяване на туризма в някой момент ? @neuromancer? , а в Бразилия как е? Отмениха карнавала, но иначе отворени ли сте за туризъм?

Ами всичко е отворено и всичко си работи. За карнавала не бях разбрал, то е от вчера. Сега гледам, че кметството не е разрешило масовия карнавал на улицата, но парада на школите на Самбадрома май ще се състои (ако не го отменят дотогава де), както и всякакви частни партита (в смисъл не са на общинска земя). 

Аржентина май също всичко е нормално доколкото е възможно, един познат ще ходи натам тия дни (от Бразилия).

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, The Doctor каза:

Въпросът накратко е как да няма никаква карантина в България и дали отговорът е - влизане със зелен сертификат + отр. PCR. @jul

От РЗИ в голям град отговориха, че влизане със зелен сертификат + отр. PCR няма карантина.

Ще звъня на софийските телефони, за да е потвърдена информацията, но засега и трите известни дават непрекъснато "заето|".

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , The Doctor каза:

От РЗИ в голям град отговориха, че влизане със зелен сертификат + отр. PCR няма карантина.

Ще звъня на софийските телефони, за да е потвърдена информацията, но засега и трите известни дават непрекъснато "заето|".

Тъкмо говорих с тези по телефона:

https://mfa.bg/bg/covid19map

Не съм влизал в датайли, че мисля да правя теста в БГ, но потвърдиха - ваксина + ПЦР до 72ч и без карантина ...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

От 1 февруари влизат новите правила на ЕС за 270 дни валидност на ваксинационен сертификат и безсрочен такъв ако е с бустер човек. Това означава ли, че човек с бустер ще може пак да се мотае без PCR поне в Европа? Или поне така се надява един колега румънски оптимист.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 10 минути , Crazy Horse каза:

От 1 февруари влизат новите правила на ЕС за 270 дни валидност на ваксинационен сертификат и безсрочен такъв ако е с бустер човек. Това означава ли, че човек с бустер ще може пак да се мотае без PCR поне в Европа? Или поне така се надява един колега румънски оптимист.

Засега не, трябва ваксина плюс ПСР за прибиране в България. В момента мерките са единствено против и срещу ваксинираните.

Вместо да им се дават права, те се набабанват с допълнителни тестове.

Или задължителна ваксинация и да се влиза и излиза в България само с ваксина или сегашните глупости и щуротии.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 14 минути , Crazy Horse каза:

От 1 февруари влизат новите правила на ЕС за 270 дни валидност на ваксинационен сертификат и безсрочен такъв ако е с бустер човек. Това означава ли, че човек с бустер ще може пак да се мотае без PCR поне в Европа? Или поне така се надява един колега румънски оптимист.

Всичко е в зависимост от правилата за допуск в съответната държава. Това, което си цитирал, означава, че там, където трябва да имаш зелен сертификат за ваксинация, ако си с 2 дози за двудозова ваксина (или една за Янсен), на 271-вия ден след поставянето на втората ваксина, вече си все едно без сертификат. Ако обаче имаш и буустер, то той няма валидност, т.е. по всяко време към настоящия момент Зеленият сертификат ти е валиден и ако се изисква такъв, го имаш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 41 минути , Alexander каза:

Не знам какво, но няма да е безплатно, нито приятно.

Е аз затова питам, защото и аз не знам 🙂 

 

Едно от най-важните неща е човек да е максимално подготвен за най-негативните (в случая един вид позитивни де) възможни варианти. 

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Така , говорих с Външно, откъдето потвърдиха за тези 72 часа валидност на теста  ,но при искане на потвърждение, че с тест направен в България ще се избегне карантина  при връщане в България не бяха на 100% сигурни и ме насочиха към РЗИ.

От РЗИ - София потвърдиха ,че при връщане от червена зона със сертификат за ваксинация / преболедуване + PCR  тест не по-стар от 72 часа  ( без значение дали е направен на тръгване от България) се влиза в България без налагане на никаква карантина и необходимост от нов тест.

 

 

Та ... пътувайте. Един PCR не може да ни спре !

 

  • Харесвам 22
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Да, към момента за червена зона единствено бих рискувала, ако направя в България ПСР и се прибера с него в рамките на 72часа /което на практика е около 60 часа, предвид часа на взимане на пробата и излизането на резултата, ако въобще сега с претоварване на лабораториите излизат в същия ден/.  Това при положение, че имам ваксина под 270 дни или бустер, или преболедуване.  

Не бих правила тест в чужбина, не знам какво ще лъсне. Май следващите месец-два пак ще търкаме диваните и ще пишем в темата за готвенето.

 

Иначе за карантината - различните държави имат различен подход, на повечето места си плащаш. То затова и коментирахме още лятото, че един-едниствен застраховател покрива карантина /до 2000 лв. май/. Уж, защото никой не е пробвал. А като гледам в другата тема, застраховките търпят бурни промени тези дни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, luba_rizova каза:

Алекс, да, и аз мисля така. За това послушах Мастъра и не платих нещо, което бях резервирала.  Ще изчакам да мине вълната,  пак после ще видим.

Някой да има някакви данни за Южна Америка- Чили, Аржентина? Някакви движения там, сигнали за възстановяване на туризма в някой момент ? @neuromancer? , а в Бразилия как е? Отмениха карнавала, но иначе отворени ли сте за туризъм?

И аз се оглеждам за Аржентина, Куба и Бразилия, въпросът е по-скоро какво да се посети като за първи път в Южна Америка.

 

Иначе след като направиш проверка за влизанията нещата изглеждат така:

1. Аржентина - От своя страна чуждестранните граждани, които влизат по туристически причини, трябва да представят пълна схема за ваксинация, отрицателен PCR 72 часа. преди изпращане и здравна застраховка COVID-19, освободена от карантина. След това трябва да се направи PCR тест между 3-ия и 5-ия ден от пристигане в страната.

2. Куба - Два полезни линка - https://www.lonelyplanet.com/articles/what-its-like-to-travel-to-cuba-now - тези дни е писана статията

                Новият им сайт, който се споменава в статията - https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio

  • All international travelers (Cubans or foreigners) who arrive in the country must present a health passport or international anti-COVID-19 certificate of those vaccines certified by the corresponding regulatory agencies.
  • All travelers who do not present a health passport or international anti-COVID-19 vaccination certification must carry a COVID-19 negative RT-PCR certification , carried out no more than 72 hours before traveling, in a certified laboratory. in the country of origin.
  • When boarding the flight at origin, airlines will require their passengers to provide evidence of a vaccination scheme, or a negative RT-PCR test applied within 72 hours beforehand.
  • The presentation of the Traveler's Declaration of Health (Affidavit of Health) will be requested .
  • The International Sanitary Control staff will randomly take a sample for RT-PCR at the airport.
  • The mandatory quarantine of international travelers upon arrival in the country is eliminated as of November 7.
  • As of November 15, the border entry PCR-RT will be eliminated

3. Бразилия - ВЪЗДУШЕН ТРАНСПОРТ Член 3 Влизането в страната по въздух на пътник от международен произход, бразилски или чуждестранен, е разрешено, при условие че са изпълнени следните изисквания: I - представяне на авиокомпанията, отговорна за полета, преди качване на борда на документ, доказващ изпълнението на тест за скрининг за SARS-CoV-2 (covid-19) коронавирусна инфекция, с отрицателен или неоткриваем резултат, от теста за антиген тип , извършен в рамките на двадесет и четири часа преди момента на изпращане, или лабораторна RT-PCR, извършена в рамките на седемдесет и два часа преди момента на изпращане, при спазване на параметрите, посочени в приложение I от тази наредба и следните критерии:

 

Най-усложнено остава положението за влизане и пребиваване в Аржентина, иначе да снощи четох че карнавала в Рио го отменят по улиците, но щял да се проведе в Самбадрума при спазване на мерките, като ще е с ограничен капацитет посетители, та се чудя дали вече билетите за там са разпродадени.

 

Приемам съвети всякакви за трите страни, бях се ентусиазирал, че мога да отида точно в Рио за карнавала тази година, но независимо, че остава дотогава около два месеца, пак се отмени.

В тези времена дали ще е разумно, ако се замине към Южна Америка да се посетят поне две страни като за първи път? Приемам всякаква полезна информация. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , Брани каза:

Е аз затова питам, защото и аз не знам 🙂 

 

Едно от най-важните неща е човек да е максимално подготвен за най-негативните (в случая един вид позитивни де) възможни варианти. 

най-добре е да се проучва преди заминаването какви са правилата в съответната държава за изолация (при собствен положителен тест) и за карантина (ако си придружител на човек с позитивен тест) - най-малкото колко дни изискват да се скатаеш някъде самостоятелно и да предвидиш извънредни разходи за хотел; може би който си е правил PCR в чужбина може да потвърди дали и там си даваш задължително телефон, на който някой от здравните власти да се свързва с теб след неприятен резултат от лаборатория

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 минути , antea каза:

може би който си е правил PCR в чужбина може да потвърди дали и там си даваш задължително телефон, на който някой от здравните власти да се свързва с теб след неприятен резултат от лаборатория

Правил съм си в Испания и си правиш регистрация преди теста с всички данни онлайн вкл. и телефон и резултата ми го дават на лист само И тук искам да питам този портал в който се проверяват баркодовете на сертификатите само за тестове правени в България ли е? Тест правен в друга държава в каква система ще ти го качат и как тук могат да го проверят? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 11 минути , agenta каза:

В тези времена дали ще е разумно, ако се замине към Южна Америка да се посетят поне две страни като за първи път? Приемам всякаква полезна информация. 🙂

Еми гледайки какво става по света, ако Южна Америка не е разумно, то къде е? Специално аз по масови партита не бих се бутал, но това е малка част от нещата за правене.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , stanimir каза:

Така , говорих с Външно, откъдето потвърдиха за тези 72 часа валидност на теста  ,но при искане на потвърждение, че с тест направен в България ще се избегне карантина  при връщане в България не бяха на 100% сигурни и ме насочиха към РЗИ.

От РЗИ - София потвърдиха ,че при връщане от червена зона със сертификат за ваксинация / преболедуване + PCR  тест не по-стар от 72 часа  ( без значение дали е направен на тръгване от България) се влиза в България без налагане на никаква карантина и необходимост от нов тест.

 

 

Та ... пътувайте. Един PCR не може да ни спре !

 

На мен тия PCR-и ми бъркат в здравето. Буквално!

 

Ама кво да ги правим ... 🙂

Връзка към коментар

Ще пътувам за Рим на 28.01, прибирам се от Наполи на 02.02. Имам Файзер ваксина с втора доза на 25.05.2021г.
Доколкото разбрах, ще трябва:
- бустерна доза, за да се считам ваксиниран и в Италия (сега влизам в рамките на 9-те месеца за ЕС, но не и в 6-те на Италия)
- antigen/PCR, за да влезна в Италия
- да стоя карантиниран за 3 дни след прибирането в България и да направя PCR тест, за да се освободя от 10-дневна карантина

Това ли са нещата? Отписвам варианта да правя PCR в чужбина, за да не излезе положителен и да трябва да седя там.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 46 минути , Ivko каза:

Правил съм си в Испания и си правиш регистрация преди теста с всички данни онлайн вкл. и телефон и резултата ми го дават на лист само И тук искам да питам този портал в който се проверяват баркодовете на сертификатите само за тестове правени в България ли е? Тест правен в друга държава в каква система ще ти го качат и как тук могат да го проверят? 

Има единна европейска система. Пък вече всяка държава според изискванията си поддържа приложенията, които четат кода, и съответно е accepted/rejected - дали ПСР е валиден 48 или 72 или 96часа си настройват според собствените правила. От листа можеш с баркода да си го качиш в дигитален портфейл.

 

@vivo, така е.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Само да кажа, че ако ви трябва продължителна и евтина почивка - сега е момента за Мексико 😂

В първия хотел в който бяхме оферираха тяхна си застраховка според която , ако се разболееш докато си настанен в хотела, срещу скромната сума от 65 $ те карантинират в същия хотел —  all inclusive и право да се разхождаш по плажа и единия басейн . Плюс това тестовете са включени в цената на хотела та може и ежедневно тестване , докато не се добие “желания” резултат 😂

 

ПП. Незнам за друго но поне взимайки тази застраховка си “гарантираш” че всичките ти тестове ще са отрицателни и да се прибереш в държавата си с отрицателен тест 😂

  • Харесвам 11
  • Браво 3
  • Смея се 13
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.