Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 9 минути , antea каза:

българската карантина се намалява на 10 дни за положителни и 7 дни за контактни

Това само за установени случай, а за влизащите в страната си остава пак 10 дни, така ли или за нея нищо не са коментирали?

Връзка към коментар

https://www.google.com/amp/s/bntnews.bg/amp/news/nacionalniyat-pandemichen-komitet-smenya-nosht-1180826news.html

 

Тук пише, че вероятно от началото на другата седмица ще има заповед за новия срок на карантината при боледуване и контакт.

Връзка към коментар
преди 1 час, zon каза:

тук вече @luba_rizova ще се изкаже по въпроса

Италианците отсега за заложили валидност 6 месеца на всяка бустерна доза? не само на бустер след джонсън например

UK готви ваксинация на всеки 6 месеца според появяваща се информация в медии. 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Карантината за хора с положителни тестове за COVID-19 в България да бъде намалена от 14 на 10 дни, а при контактните лица - от 10 на 7 дни.Това реши на първото си заседание новосформираният Национален пандемичен комитет (НПК).

https://www.segabg.com/hot/karantinata-za-covid-19-stava-10-dni

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Едно ми става ясно при всичките неясноти. Глобалната пландемична бизнес схема ще продължи и тази година и затова ще пътувам пак с резервации само в последния момент. Да се гадае от сега за февруари или пък за лятото, къде какви правила и цветни зони ще има си е безсмислено. 

  • Харесвам 14
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Имам въпрос, ако идвам от страна в оранжево, но имам трансфер в страна в червено, и реално полета до София е от "червената" страна. На летището в София  РЗИ коя отправна точка ще вземат предвит, за поставяне под карантина (ако нямам ПСР)?

Връзка към коментар
14 minutes ago, scot said:

Имам въпрос, ако идвам от страна в оранжево, но имам трансфер в страна в червено, и реално полета до София е от "червената" страна. На летището в София  РЗИ коя отправна точка ще вземат предвит, за поставяне под карантина (ако нямам ПСР)?

Според мен ще е според субективната преценка на служителя на който ще попаднеш. Пази си бордната карта от оранжевата дестинация ,ако се наложи да доказваш ,че  си имал само трансфер през червената.

Ако всичко е на един билет вероятно ще си ок.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 14 минути , scot каза:

Имам въпрос, ако идвам от страна в оранжево, но имам трансфер в страна в червено, и реално полета до София е от "червената" страна. На летището в София  РЗИ коя отправна точка ще вземат предвит, за поставяне под карантина (ако нямам ПСР)?

Можеш да се позовеш на тази точка от заповедта.

11. По смисъла на тази заповед:

11.1. „Държавата (територията), от която лицето пристига“ е държавата (територията) - начална точка на неговото отпътуване, независимо от престоя, свързан с транзитното му преминаване през други държави по време на придвижването му.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Някой може ли да каже дали всички PCR документи в Европа изглеждат по един и същ начин, както са и в България - с QR код и т.н? Главно ме интересува от френскоговорящите държави Белгия и Франция.

 

Има ли изобщо някъде в Европа, където PCR-ите нямат QR код?

 

@zon 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, agenta каза:

И аз се оглеждам за Аржентина, Куба и Бразилия, въпросът е по-скоро какво да се посети като за първи път в Южна Америка.

 

Иначе след като направиш проверка за влизанията нещата изглеждат така:

1. Аржентина - От своя страна чуждестранните граждани, които влизат по туристически причини, трябва да представят пълна схема за ваксинация, отрицателен PCR 72 часа. преди изпращане и здравна застраховка COVID-19, освободена от карантина. След това трябва да се направи PCR тест между 3-ия и 5-ия ден от пристигане в страната.

2. Куба - Два полезни линка - https://www.lonelyplanet.com/articles/what-its-like-to-travel-to-cuba-now - тези дни е писана статията

                Новият им сайт, който се споменава в статията - https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio

  • All international travelers (Cubans or foreigners) who arrive in the country must present a health passport or international anti-COVID-19 certificate of those vaccines certified by the corresponding regulatory agencies.
  • All travelers who do not present a health passport or international anti-COVID-19 vaccination certification must carry a COVID-19 negative RT-PCR certification , carried out no more than 72 hours before traveling, in a certified laboratory. in the country of origin.
  • When boarding the flight at origin, airlines will require their passengers to provide evidence of a vaccination scheme, or a negative RT-PCR test applied within 72 hours beforehand.
  • The presentation of the Traveler's Declaration of Health (Affidavit of Health) will be requested .
  • The International Sanitary Control staff will randomly take a sample for RT-PCR at the airport.
  • The mandatory quarantine of international travelers upon arrival in the country is eliminated as of November 7.
  • As of November 15, the border entry PCR-RT will be eliminated

3. Бразилия - ВЪЗДУШЕН ТРАНСПОРТ Член 3 Влизането в страната по въздух на пътник от международен произход, бразилски или чуждестранен, е разрешено, при условие че са изпълнени следните изисквания: I - представяне на авиокомпанията, отговорна за полета, преди качване на борда на документ, доказващ изпълнението на тест за скрининг за SARS-CoV-2 (covid-19) коронавирусна инфекция, с отрицателен или неоткриваем резултат, от теста за антиген тип , извършен в рамките на двадесет и четири часа преди момента на изпращане, или лабораторна RT-PCR, извършена в рамките на седемдесет и два часа преди момента на изпращане, при спазване на параметрите, посочени в приложение I от тази наредба и следните критерии:

 

Най-усложнено остава положението за влизане и пребиваване в Аржентина, иначе да снощи четох че карнавала в Рио го отменят по улиците, но щял да се проведе в Самбадрума при спазване на мерките, като ще е с ограничен капацитет посетители, та се чудя дали вече билетите за там са разпродадени.

 

Приемам съвети всякакви за трите страни, бях се ентусиазирал, че мога да отида точно в Рио за карнавала тази година, но независимо, че остава дотогава около два месеца, пак се отмени.

В тези времена дали ще е разумно, ако се замине към Южна Америка да се посетят поне две страни като за първи път? Приемам всякаква полезна информация. 🙂

За Бразилия днес четох, че за да нямаш карантина ти трябва и задължителна ваксинация. @neuromancer може ли да потвърдиш дали е така?

Връзка към коментар
преди 26 минути , Guinness каза:

Някой може ли да каже дали всички PCR документи в Европа изглеждат по един и същ начин, както са и в България - с QR код и т.н? Главно ме интересува от френскоговорящите държави Белгия и Франция.

 

Има ли изобщо някъде в Европа, където PCR-ите нямат QR код?

 

@zon 

 

Тук системата се смени в течение на времето. Лятото си правих тест за пътуване и нямаше код, но беше на аглийски език.

Дъщеря ми си прави тест септември в Белгия като контактна, но не чрез стандартната процедура в Белгия, защото контакта ѝ беше в България и тя се беше върнала преди два три дни след като се разбра, че е имал контакт с положителен. Резултатът ѝ от теста беше без код и само на нидерландски език, и платен.

Сега декември пак си правих тест за пътуване и беше с предварително получаване на код и запазване на час. Тъй като не по предписание на лекар или пък за контакт, а за пътуване пак беше платен.

Сега родителите ми имат запазен час за утре в частна лаборатория, за да не ги карантинират като се върнат в България, и ще видим във какъв формат ще е, заявили сме че искаме резултатите на английски език за пътуване и по емейл да бъдат получени.

Личният ни лекар, ни каза че не е проблем да ги тества, но резултатът се получава само с код на смартфон, също може и в аптека да се направи пср тест или тестови център, но резултатът пак е само на смартфон, а те нямат. 

Иначе белгийските граждани могат да си влязат с личната карта и в здравният си профил и от там да изтеглят резултата от теста с кода. 

 

Редактирам се

Сега се сетих, че мъжът ми си изтегли резултата от лятото и на апликацията на телефона, защото сега декември имаше в секцията тестове два един червен изтекъл от лятото, и един от декмври зелен, т.е. валиден за три дни. 

Значи си имат отдавна код тестовете в Белгия. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Plamsi каза:

За Бразилия днес четох, че за да нямаш карантина ти трябва и задължителна ваксинация. @neuromancer може ли да потвърдиш дали е така?

Да, ваксина и тест, може антигенен. Това е от края на миналата година. Деца под 12 нищо не показват.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Май няма промяна на заповедта на професорката.. дори да има, няма да е мигновена, та за пореден път ми изгоряха билети купени преди няколко дни.

Горе долу 50-60% изгарят.

  • Харесвам 2
  • Шок 2
Връзка към коментар

За известно време в цената за полет ще трябва да се калкулира цената за PCR тест + евентуално 3-4 дни в карантина при по-дълъг престой зад граница ...няма как.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Интересно е какво се случва в следната ситуация :

Кацаш си някъде с 200 лева в джоба и те тестват на случаен принцип. Светваш положителен ,но нито имаш средства за карантинен хотел ,нито има кой да ти прати.

Предполагам почваш да търсиш помощ от посолството , а в краен случай чуждата държава  няма как да те остави да сееш вируси навред и все ще трябва да те натика някъде ?

Връзка към коментар
преди 6 минути , stanimir каза:

Интересно е какво се случва в следната ситуация :

Кацаш си някъде с 200 лева в джоба и те тестват на случаен принцип. Светваш положителен ,но нито имаш средства за карантинен хотел ,нито има кой да ти прати.

Предполагам почваш да търсиш помощ от посолството , а в краен случай чуждата държава  няма как да те остави да сееш вируси навред и все ще трябва да те натика някъде ?

Проблемът е къде ще те натикат. Четохме за случая на Радост Драганова в Камбоджа. А сметката ще ти бъде предявена в някакъв момент.

Връзка към коментар

Не съм чел за нея ,но каквато и сметка да ти представят, на босия цървулите ли ще му вземат ? 

Ако имаш ок ,пиеш една голяма студена вода и продължаваш ,ама ако наистина нямаш ?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , stanimir каза:

и все ще трябва да те натика някъде ?

Май това е най-вероятно да се случи. Затова Украйна си реши въпроса като задължително иска застраховка от чужденци, която покрива освен мед. разходи и карантинен хотел. Всичко беше описано много подробно. Не помня в детайли, но ми направи впечатление, колко са подготвени за различни сценарии. Това на теория, де. Не знам защо и други държави не възприеха тази практика.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , iMari каза:

Май това е най-вероятно да се случи. Затова Украйна си реши въпроса като задължително иска застраховка от чужденци, която покрива освен мед. разходи и карантинен хотел. Всичко беше описано много подробно. Не помня в детайли, но ми направи впечатление, колко са подготвени за различни сценарии. Това на теория, де. Не знам защо и други държави не възприеха тази практика.

Остава да намериш застраховка, която покрива тези неща, аз не съм срещал поне.

В най-добрия случай покриват на теория 1000-2000лв макс, за извънболнична помощ-в случая карантинни хотели и др

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Alexander каза:

Остава да намериш застраховка, която покрива тези неща, аз не съм срещал поне.

В най-добрия случай покриват на теория 1000-2000лв макс, за извънболнична помощ-в случая карантинни хотели и др

 

О, да, няма застраховка, която да ти покрие всички разходи, но 2000лв са си 2000лв, при положение, че си дал 10 евро за застраховка. И се надяваш на най-добрият сценарий-да караш вируса безсимптомно. При далечни дестинации според мен рискът е много по-голям, защото инкубационният период при Омикрон е кратък. Ако се наложи болнично лечение вече става ......

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.