Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 1 час, darinamarinova каза:

@Valentin Neychev В Италия сертификатът важи 6 месеца при 2 дози. В Малта май е 3 месеца. А кое е това приложение, което се прави проверка?

Corona warn 

Връзка към коментар

За полет утре София - Меминген попълва ли се форма за влизане, миналият път полълвах, сега ми пише да затворя формата като въведа България, не ме пуска да попълвам

преди 2 минути , Tani каза:

За полет утре София - Меминген попълва ли се форма за влизане, миналият път полълвах, сега ми пише да затворя формата като въведа България, не ме пуска да попълвам

и тогава не бях от рискова държава, но Wizz ги искаха

Връзка към коментар

Да разкажа за моята кратка разходка до Италия. В петък, пср направен на Т1 в Кандиларов в 11.20ч. Беше готов в 12.45ч. Струва 80лв. Толкова е и в Геника на Т2 само имат пункт май.Днес се прибрах с него без проблеми . На летището в Болоня беше лудница,опашката беше километрична . За всички полети една опашка. Видях,че взимат от една маса декларации.Взех,но реших,че за Бг не трябва. Един служител преди проверката на багажа искаше да ме върне да я попълня на масата,но аз се запънах и я попълних до него.  35 минути чаках,оставаше и да се върна!Идваше ми да го удуша! После изобщо никъде не я поискаха. Много лоша организация,никаква дистанция. Но поне полета беше навреме.

Райън уж искат само ФФ2 на борда,бях с такава,но видях и с медицински .

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

@Valentin Takev Моят сертификат за ваксинация е на 4 месеца (преди това имах за преболедуване), но за държави като Италия, Ватикан и Израел например изобщо не става, показва, че не е валиден. За Германия, Литва и Франция си важи - просто направих бърза проверка без да имам нещо конкретно предвид. Явно не е съвсем в час за определени държави. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди малко се прибрах от Катания в София с Ryan. След паспортен контрол се бяха наредили 6-8 служителя на РЗИ и проверяваха всеки. Очакваното. Имам ваксина, правих си антигенен на отиване, но нямам PCR. Служителката ми записа данните от ЛК, взе ми телефона, подписах се на един таблет и това беше. Под карантина съм вече. Дори не ме е питала на кой адрес живея, с кого живея, директно записа този по ЛК. На приятелката ми пък се падна явно по-неопитна служителка и не я е питала за телефон за контакт.

  • Харесвам 5
  • Шок 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 8.01.2022 г. в 8:56, jorocontrola каза:

Да докладвам, стъпки 1 и 2 са изпълнени. Полетът на Раян с 20% затовареност както се очакваше. Провериха ми теста и сертификата тук, в БГ не погледнаха нищо. Няма проблем да си с "обикновена" маска.

Прибрах се. Няма карантина, тестът от петък мина. В Бари всичко е спокойно. Гледат само дали имаш сертификат. Малко хора и бързо минаване. На гейта обаче искаха ffp2 маска от всеки. Опашката в София за РЗИ си е факт, както е споменато вече.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

И аз да добавя за FFP2 маските. В Италия в регионалния влак Катания - Месина свалиха няколко човека, защото нямат FFP2 маски. Едни момичета ми се оплакаха, че не са знаели и така са си изпуснали влака, защото докато отидат до магазин да си купят...

На летишето на гейта на Ryan също върнаха няколко човека да си купят FFP2 маски. Вътре в самолета обаче персонала беше със стандарни и много пътници си сложиха стандартните, за да им е по-удобно.

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Може ли около 20 дни след началото на симптомите, и около 10 дни след края им, да ми излезе положителен тест? Прочетох, че има някаква възможност, а в Англия даже препоръчват да не се прави тест веднага след преболедуване. Питам заради възможно пътуване скоро. 

Връзка към коментар
преди 39 минути , Nikolay Ivanov каза:

Може ли около 20 дни след началото на симптомите, и около 10 дни след края им, да ми излезе положителен тест? 

Според мен - не. Зависи и дали си ваксиниран може би.

Симптоми имах от четвъртък. Неделя вече се бях оправил. Купихме едни тестове от аптеката с плюене. Явно не работят, поне при нас само отрицателно.

Жената се разболя другата седмица. Когато загуби обоняние, въпреки отризателните тестове, се тества в лабораторията и светна на антигенния...

Това беше следващият четвъртък. Отидох да се тествам и аз, но бях отрицателен пак с антигенен.

Така че не мога да гарантирам, че моето също е било ковид, но е доста вероятно ...

 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , Nikolay Ivanov каза:

Може ли около 20 дни след началото на симптомите, и около 10 дни след края им, да ми излезе положителен тест? Прочетох, че има някаква възможност, а в Англия даже препоръчват да не се прави тест веднага след преболедуване. Питам заради възможно пътуване скоро. 

Ако става въпрос за PCR, напълно е възможно. Има и случаи на до месец и половина - два да продължава да позитивира. Методът е много чувствителен и би могло да засича вирусен генетичен материал дори след като вече няма жизнеспособни вируси, макар и много рядко при РНК-вирусите, понеже РНК е много по-неустойчива молекула от ДНК.

При мене преди година също чак четвъртият PCR след приемането ми в болница излезе отрицателен, почти месец след началото на симптомите, макар клинично да бях готов за изписване седмица по-рано.

  • Харесвам 21
Връзка към коментар

Напълно възможно. Познато момче е още позитивен 10 дни след първи позитивен и 12 след първи симптоми, макар карантината да е изтекла и реално да е здрав. Антигенен. Ваксиниран с две дози август.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Бърз въпрос, понеже нещо не мога да се ориентирам из темата, има много мнения и съжалявам, ако някой е отговорил.


Предстои ми кратко пътуване до Италия средата на февруари и искам да попитам за ваксинирани (в срок ще е сертификата, няма да са изминали 6 месеца от втора доза) - може ли да се прави антигенен тест за влизане? Или зачитат само пср-и? Защото това значително оскъпява нещата, те пср-ите ще излязат повече от самолетните билети. 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Kosta Grudov каза:

Бърз въпрос, понеже нещо не мога да се ориентирам из темата, има много мнения и съжалявам, ако някой е отговорил.


Предстои ми кратко пътуване до Италия средата на февруари и искам да попитам за ваксинирани (в срок ще е сертификата, няма да са изминали 6 месеца от втора доза) - може ли да се прави антигенен тест за влизане? Или зачитат само пср-и? Защото това значително оскъпява нещата, те пср-ите ще излязат повече от самолетните билети. 🙂

 

 

Засега може само с ПСР. Но до февруари може да променят заповедта.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Kosta Grudov каза:

Бърз въпрос, понеже нещо не мога да се ориентирам из темата, има много мнения и съжалявам, ако някой е отговорил.


Предстои ми кратко пътуване до Италия средата на февруари и искам да попитам за ваксинирани (в срок ще е сертификата, няма да са изминали 6 месеца от втора доза) - може ли да се прави антигенен тест за влизане? Или зачитат само пср-и? Защото това значително оскъпява нещата, те пср-ите ще излязат повече от самолетните билети. 🙂

 

 

Засега Италия приема антигенни тестове за влизане в страната, но ако пътуването ти е под 72часа може да помислиш за ПСР, с който ще влезеш в Италия и после ще се прибереш в България. Все още у нас се влиза само с ПСР от "червена" страна. Но до средата на февруари има цял месец и много неща могат да се променят.

преди 8 минути , blueriver каза:

Засега може само с ПСР. Но до февруари може да променят заповедта.

EU countries, Schengen area, Andorra, Principality of Monaco

https://www.italia.it/en/covid19

Travellers from these countries can enter Italy without quarantine obligation, provided that they:

  1. Fill in the Passenger Locator Form before entering Italy. If you do not have suitable technological tools, you can download the printed version of the Passenger Locator Form.
  2. Present the EU Digital COVID Certificate on arrival. Non-EU citizens can present a COVID-19 Green Certificate, in paper or digital form, issued by the health authorities of their home country, certifying negativity to the virus, successful recovery or vaccination recognized by the European Medicines Agency (EMA).
  3. Present a document certifying that they have performed a molecular swab test with negative result in the 48 hours prior to arrival in Italy, or an antigenic swab test with negative result in the 24 hours prior to arrival in Italy.
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , iMari каза:

 

Пътуването е Сряда 16-ти в 10:50 отиване към Бергамо и Петък 18-ти 15:50 полет за София. 
Ако е възможно влизане само с антигенен, тогава мисля, че най-добрия ми вариант е вторник вечерта антигенен, за да можем да влезем спокойно в Италия, а на връщане за България, защо би ни бил нужен ПСР? И нашите ли искат отрицателен тест за ваксиниране за отмяна на карантина.. Няма ли как отново да минем с антигенни. 

 

EDIT : сега прочетох по-внимателно какво сте написали, ясно.. значи ние сме проблема 😄 Благодаря, дано се променят нещата до тогава! 🙂

Връзка към коментар
преди 3 минути , iMari каза:

Засега Италия приема антигенни тестове за влизане в страната, но ако пътуването ти е под 72часа може да помислиш за ПСР, с който ще влезеш в Италия и после ще се прибереш в България. Все още у нас се влиза само с ПСР. Но до средата на февруари има цял месец и много неща могат да се променят.

EU countries, Schengen area, Andorra, Principality of Monaco

Travellers from these countries can enter Italy without quarantine obligation, provided that they:

  1. Fill in the Passenger Locator Form before entering Italy. If you do not have suitable technological tools, you can download the printed version of the Passenger Locator Form.
  2. Present the EU Digital COVID Certificate on arrival. Non-EU citizens can present a COVID-19 Green Certificate, in paper or digital form, issued by the health authorities of their home country, certifying negativity to the virus, successful recovery or vaccination recognized by the European Medicines Agency (EMA).
  3. Present a document certifying that they have performed a molecular swab test with negative result in the 48 hours prior to arrival in Italy, or an antigenic swab test with negative result in the 24 hours prior to arrival in Italy.

Точно така направих и аз. Влизането в Бг е проблем!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
9 minutes ago, Kosta Grudov said:

Пътуването е Сряда 16-ти в 10:50 отиване към Бергамо и Петък 18-ти 15:50 полет за София. 
Ако е възможно влизане само с антигенен, тогава мисля, че най-добрия ми вариант е вторник вечерта антигенен, за да можем да влезем спокойно в Италия, а на връщане за България, защо би ни бил нужен ПСР? И нашите ли искат отрицателен тест за ваксиниране за отмяна на карантина.. Няма ли как отново да минем с антигенни. 

Към момента няма как. Какво ще е февруари никой не знае.

 

Изборът  ти е  между

 

1.Антигенен за влизане в Италия.

Карантина и PCR най-рано 72 часа  след прибиране в България.

 

2.PCR за влизане в Италия           

Прибиране в рамките на 72 часа с този PCR  в България.

 

Ти си решаваш ,кое те устройва.

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , stanimir каза:

Към момента няма как. Какво ще е февруари никой не знае.

 

Изборът  ти е  между

 

1.Антигенен за влизане в Италия.

Карантина и PCR на третия ден от прибиране в България.

 

2.ПСР за влизане в Италия           

Прибиране с този ПСР в България.

 

Ти си решаваш ,кое те устройва.

 

 

 

 

 

 

 

При всички случаи с един пср за отиване и връщане,при така зададените дати е по-удобно и по-евтино. Ако се направи на летището. Не знам всъщност има ли някъде цена на пср по-ниска от 80 лв.,колкото е там. 

Връзка към коментар

 Дали като си направиш тест на летището, може да отидеш в някой от лаунджовете да си чакаш резултата? 🙂

Вероятно това не може да се случи на Т1, където Уиз проверяват документите на гише, но на Т2 нали Раян вече нямат изискване да минаваш през гише? А ПСР теста ти го пращат на мейла или може да си го изтеглиш от някъде, т.е. не е необходимо да го взимаш на хартия?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Точно това си мисля и аз, при нашето положение като полета е 10:50, ако си направим тестовете с 7, в 9 би трябвало да излезли и чак тогава да тръгнем да минаваме всички проверки и би трябвало да успеем навреме за полета. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Испания предлага различен контрол на COVID-19 епидемията , смъртността намаляла

 

 

Испанският премиер Педро Санчес обяви, че може би е време пандемията да се проследява по различен начин, тъй като смъртността от COVID-19 е намаляла, потвърждавайки информация от вестник "Паис", че правителството обмисля алтернативни методи за контрол на болестта.

Имаме условията постепенно, с предпазливост, да отворим дебата на техническо ниво и на европейско ниво, за да започнем да оценяваме еволюцията на това заболяване с различни параметри в сравнение с тези, които имаме досега", отбеляза Санчес в интервю за радио Cadena SER.

 

Испанското правителство обмисля да промени начина, по който проследява еволюцията на пандемията, като вместо това използва метод, подобен на това как следва грипа, без да регистрира всеки случай и без да тества всички хора със симптоми, уточни "Паис".

 

news.bg

  • Харесвам 13
  • Браво 7
Връзка към коментар
На 5.01.2022 г. в 18:24, master_of_germs каза:

II. Заповедта влиза в сила от 07.01.2022 г.

III. Заповедта да се публикува на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

Заповедта подлежи на обжалване в едномесечен срок от публикуването й на интернет страницата на Министерството на здравеопазването, пред съответния административен съд по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Днес по-рано изпратих жалба до министершата Сербезова за новата заповед и това, че само в България в сравнение с целия ЕС се изисква САМО ПСР на ваксинирани и преболедували граждани за влизане в страната. На повечето места в Европа си важи ТЕСТ, като под тази дума се разбират ПСР или бърз тест със съответната валидност.

 

Да видим какво ще се отговори този път?

 

Някой, ако може да даде едно рамо и да и е обжалваме пред Административния съд - София град, защото не се научиха, че първо се проверява и после се пише. 🙂 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 5
Връзка към коментар

Ето и моите преживелици от уикендния Неапол. Отиване с Райън и направен в София ПСР. Никой на летището ен ми го поиска за качване в самолета. Не си сполням и някой да ми е поискал ваксинационния сертификат на нашето летище. В Неапол навсякъде ми сканираха грийн паса. ПСР-а никой не потърси при качване и слизане от самолета. 

 

При излитане, с Уиз, върнаха хората, които бяха с медицински и платнени маски да си купят от тези с по-висока защита. Апропо, и на финикулярите в Неапол не те пускат с медицинска маска. 

 

На нашето летище провериха всичко. Абе само у нас ли имат скенери в зеницата!? Повече от половин година мина, а те нямат сканираща програма, четат и се пулят в хартиите. Влязох обратно с БГ ПСР-а. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.