Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 10 минути , agenta каза:

Днес по-рано изпратих жалба до министершата Сербезова за новата заповед и това, че само в България в сравнение с целия ЕС се изисква САМО ПСР на ваксинирани и преболедували граждани за влизане в страната. На повечето места в Европа си важи ТЕСТ, като под тази дума се разбират ПСР или бърз тест със съответната валидност.

 

Да видим какво ще се отговори този път?

 

Някой, ако може да даде едно рамо и да и е обжалваме пред Административния съд - София град, защото не се научиха, че първо се проверява и после се пише. 🙂 

 

Аз ще се въздържа този път от жалба, поне на този етап. Мисля, че моментът не е подходящ и благоприятен за успешен резултат, а не обичам да се захващам с нещо, когато нямам силна вътрешна мотивация и убеденост. Ще използват омикрон като аргумент за прилагане на изключението на Регламента чрез въвеждане на допълнителни мерки с цел "опазване на общественото здраве в отговор на пандемията от COVID-19".

По отношение на тестовете, по-може да има успех жалбата ти. Пожелавам ти го, все пак е нещо 🙂

За жалба пред Административен съд - София, ако се сещаш такива бяха подадени като въведоха изискването за сертификат вътре в страната октомври-ноември миналата година. Още няма решения или поне аз не съм разбрала да има. Каква полза от едно решение след 4-6 месеца, а ако са две инстанции и повече.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 28 минути , Balkanka каза:

Ето и моите преживелици от уикендния Неапол. Отиване с Райън и направен в София ПСР. Никой на летището ен ми го поиска за качване в самолета. Не си сполням и някой да ми е поискал ваксинационния сертификат на нашето летище. В Неапол навсякъде ми сканираха грийн паса. ПСР-а никой не потърси при качване и слизане от самолета. 

 

При излитане, с Уиз, върнаха хората, които бяха с медицински и платнени маски да си купят от тези с по-висока защита. Апропо, и на финикулярите в Неапол не те пускат с медицинска маска. 

 

На нашето летище провериха всичко. Абе само у нас ли имат скенери в зеницата!? Повече от половин година мина, а те нямат сканираща програма, четат и се пулят в хартиите. Влязох обратно с БГ ПСР-а. 

Странно,при мен на излитане с Уиз нямаше проблем с мед . маски. Аз носех в багажа няколко ФФ2,но съм свикнала с медицинските. За влака до Ферара сложих ФФ2 и понеже нося очила,установих,че с тях не се замъгляват толкова,та вече ще ги предпочитам. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 30 минути , blueriver каза:

Странно,при мен на излитане с Уиз нямаше проблем с мед . маски. Аз носех в багажа няколко ФФ2,но съм свикнала с медицинските. За влака до Ферара сложих ФФ2 и понеже нося очила,установих,че с тях не се замъгляват толкова,та вече ще ги предпочитам. 

Явно и всеки град има предпочитяния и тълкувания. Аз бях в Неапол и ми се сториха по-тежки изискванията за маските спрямо ходенето ми през декември средата в Болоня и в края в Бергамо (вече бе въведен входящият тест от 16.12.2021.). Там намсякъде само с медицинска маска бях - транспортни средства, самолети.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Kosta Grudov каза:

Бърз въпрос, понеже нещо не мога да се ориентирам из темата, има много мнения и съжалявам, ако някой е отговорил.


Предстои ми кратко пътуване до Италия средата на февруари и искам да попитам за ваксинирани (в срок ще е сертификата, няма да са изминали 6 месеца от втора доза) - може ли да се прави антигенен тест за влизане? Или зачитат само пср-и? Защото това значително оскъпява нещата, те пср-ите ще излязат повече от самолетните билети. 🙂

 

 

За влизане в Италия трябва само антиген.
На влизане в България се иска ПСР, но до средата на февруари тази глупост ще падне... най-вероятно с безумната министърка.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 18 часа, darinamarinova каза:

@Valentin Takev Моят сертификат за ваксинация е на 4 месеца (преди това имах за преболедуване), но за държави като Италия, Ватикан и Израел например изобщо не става, показва, че не е валиден. За Германия, Литва и Франция си важи - просто направих бърза проверка без да имам нещо конкретно предвид. Явно не е съвсем в час за определени държави. 

какво ти излиза по точно? 
 

аз затова качих снимкa защо след като на някои държави Corona warn appa дава че работи а на други certificate cannot be verified ….

Връзка към коментар

@Valentin Takev Моят е на български, поне така ми излезна, но изписа за Италия, Ватикан и Израел пише, че сертификатът не може да бъде валидиран. А за Франция, Германия и Литва, че сертификатът е валиден в избраната държава. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 минути , darinamarinova каза:

@Valentin Takev Моят е на български, поне така ми излезна, но изписа за Италия, Ватикан и Израел пише, че сертификатът не може да бъде валидиран. А за Франция, Германия и Литва, че сертификатът е валиден в избраната държава. 

Точно Това питам на кое се държи, преди няколко месеца летях за Финландия И пак certificate cannot be verified излиза на Corona warn appa а ваксината си беше приета от Финландците И нямах проблем 
 

Остава самото приложение да е сбъркано..

Връзка към коментар
преди 1 минута , Valentin Takev каза:

Точно Това питам на кое се държи, преди няколко месеца летях за Финландия И пак certificate cannot be verified излиза на Corona warn appa а ваксината си беше приета от Финландците И нямах проблем 
 

Остава самото приложение да е сбъркано..

Със сигурност е така. Затова написах,че моята ваксина е "прясна, прясна" т.е. е от държавата. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , darinamarinova каза:

Със сигурност е така. Затова написах,че моята ваксина е "прясна, прясна" т.е. е от държавата. 🙂 

👍
за израел обаче четох че признават ваксинирани само последните 6 месеца😀

Връзка към коментар
Преди 1 час, Valentin Takev каза:

Точно Това питам на кое се държи, преди няколко месеца летях за Финландия И пак certificate cannot be verified излиза на Corona warn appa а ваксината си беше приета от Финландците И нямах проблем 
 

Остава самото приложение да е сбъркано..

Явно приложението не поддържа информация за всички държави. Просто не разчитай за това на него и толкова.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Victoria каза:

Явно приложението не поддържа информация за всички държави. Просто не разчитай за това на него и толкова.

ясно де но е по лесно стига да работеше добре

Връзка към коментар
На 9.01.2022 г. в 21:29, Tani каза:

За полет утре София - Меминген попълва ли се форма за влизане, миналият път полълвах, сега ми пише да затворя формата като въведа България, не ме пуска да попълвам

и тогава не бях от рискова държава, но Wizz ги искаха

не искаха

Връзка към коментар

За феновете на Италия:

От днес с цел борба срещу коронавируса Италия разшири употребата на супер зеления сертификат. Той стана задължителен за хотели и други места за настаняване, за тържества след религиозни или граждански церемонии, за изложения, за конгресни центрове, музеи, театри, киносалони, концертни зали, за зоните на открито на ресторантите, за лифтовете, за басейните, спортните зали, за колективните спортове, за спа центровете, за социалните центрове, за бинго залите. От днес супер зеленият сертификат в Италия започна да се изисква и за самолети, влакове и фериботи, както и за градския транспорт.

http://www.bta.bg/bg/c/NF/id/2551103

 

 

  • Харесвам 12
  • Шок 2
Връзка към коментар

Здравейте! В момента сме в Австрия. Предстои ни прибиране с полет Меминген-Варна (в деня на полета ще се придвижим с рент-а-кар, т.е. на територията на Германия ще сме едва няколко часа). Към момента Австрия е в оранжевата зона, а Германия в  червената. С бустерни дози сме и двамата. Чуденката ми е дали служителите на РЗИ на летището ще приемат за доказателство, че реално в Германия сме транзит - плащанията за нощувки, рент-а-кар, ски картите или да си правим още тук ПСР (както е по изискване за прибиращите се от страна в червената зона)?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

От РЗИ на летището как разбират кой пътник от коя държава идва в голяма навалица от няколко полета пристигащи.Мен на паспортния контрол като първи от нашия полет ме питаха от къде идвам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
13 minutes ago, dimitrov6 said:

От РЗИ на летището как разбират кой пътник от коя държава идва в голяма навалица от няколко полета пристигащи.Мен на паспортния контрол като първи от нашия полет ме питаха от къде идвам.

Никак. Карат на честна дума.

Трябва обаче да се надяваш полетът ти да съвпада с такъв от Букурещ ,Виена или ... Ватикана ,защото май цялата останала Европа е червена.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 28 минути , dimitrov6 каза:

От РЗИ на летището как разбират кой пътник от коя държава идва в голяма навалица от няколко полета пристигащи.Мен на паспортния контрол като първи от нашия полет ме питаха от къде идвам.

И аз бях така. Бях първи и ме питаха откъде пристигам. Но мисля че видях в таблета им да имат достъп до списък с пътуващи по полет. След като им казах откъде идвам мисля че селектираха моя полет (видя се ми се да пише нещо от рода на FR7***, а реално моя полет беше FR7431) в таблета. Като казах името ми, тръгнаха да го въвеждат в таблета и им излезна автоматично. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Предстои нова заповед с променени правила за карантиниране и вероятно за влизащи в страната.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/01/11/4301673_zdravnite_vlasti_dopuskat_horata_s_buster_da_sa_v/

 

Ще видим какво ще измислят.... 

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Otnesen каза:

Предстои нова заповед с променени правила за карантиниране и вероятно за влизащи в страната.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/01/11/4301673_zdravnite_vlasti_dopuskat_horata_s_buster_da_sa_v/

 

Ще видим какво ще измислят.... 

Интересно, да видим какво ще измислят този път мислителите и експертите ......

Връзка към коментар
преди 8 минути , antea каза:

има вече нова заповед за карантината - https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2022/01/11/zapoved_rd-01-13-11012022_g.pdf

Тия кога ще се научат да си публикуват целите заповеди, като правят изменения и допълнения 😕

Да не сме длъжни да им помним всички точки и подточки за какво са.

  • Харесвам 18
Връзка към коментар

Пак са я свършили като кучето на нивата. Особено ме впечатлява това, как се спасяваш от 7-дневната карантина ако си контактен:

 

Директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени предписанието за поставяне под карантина на близък контактен, при положение че той има поставена допълнителна (бустерна) доза ваксина срещу COVID-19. Условието е човекът да предостави по електронна поща отрицателен резултат от проведено след 72 ч. от датата на поставяне под карантина PCR изследване. Карантината се отменя до 24 часа от представяне на документа.

  • Харесвам 2
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , logist13 каза:

Пак са я свършили като кучето на нивата. Особено ме впечатлява това, как се спасяваш от 7-дневната карантина ако си контактен:

 

Директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени предписанието за поставяне под карантина на близък контактен, при положение че той има поставена допълнителна (бустерна) доза ваксина срещу COVID-19. Условието е човекът да предостави по електронна поща отрицателен резултат от проведено след 72 ч. от датата на поставяне под карантина PCR изследване. Карантината се отменя до 24 часа от представяне на документа.

Чакайте сега новата заповед не е писана посред нощ, както беше по времето на Стойчо Кацаров като светеха само две лампи в министерството и заповедите излизаха към 23-23:30 часа, тя е писана по обед, след като са хапнали и пийнали по една, две, три чаши някакъв алкохол.

 

В нея пише "....от датата на поставяне под карантина....." главният въпрос тук е как се смята тази дата?
 

Когато лелята от РЗИ ти позвъни и ти кажи или като ти връчат предписанията две женици в скафандри пред блока?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, logist13 каза:

 

Болничния трябва да го издаде личния лекар. Но пък ми е интересно какво ще стане ако не си спазвате карантината и вземат да хванат и глобят. Нямате писмен документ и предписание, как може да знаете какво означава карантина, какво ви е разрешено и какво не, кой и на какво основание ви е ограничил правата и т.н.

има си Закон за здравето - чл.61 ги обяснява тези неща там, а общата презумпция е Ignorantia legis neminem excusat 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.