Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Първия потвърден случай в Грузия е факт. Норвегия също съобщава за първи потвърден заразен.

https://www.google.com/amp/s/www.interfax.ru/amp/696832

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тези бройки и потвърдени случай са пълен ш** и нищо не съобщават. Навсякъде има носещи вируса вече и това, че няма потвърдени още нищо не значи. Както казах не е ясно колко със симптоми не ходят на прегледи, а се лекуват. Само вчера трима познати с температура вече знам, кашлици и бяло гърло, но май и някакъв грип върлува сега на всичко отгоре. И те си седят у дома. В метрото сутрин поне двама грухтят. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Според препоръчания горе сайт и в Румъния има потвърден случай, мъж от южна област, съседна на Крайова.

Пепел ми на езика, но и тук ще има. За това вместо да се вайкаме, да поработим върху имунитета, наред с хигиената.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Qataria:

Flights from Iran and South Korea

Qatar Airways SupportYesterday at 20:32

In line with various global and local health warnings, all incoming passengers from Iran and South Korea whose final destination is Doha and are showing no symptoms of the Novel Coronavirus will be asked to stay in home isolation or a quarantine facility for 14 days.

Passengers arriving from those countries who are showing symptoms will be transferred to the Communicable Disease Centre at the Hamad Medical Corporation.

We thank our passengers for their cooperation in this matter.

 

Affected passengers can re-book their tickets to alternative dates or destinations, or request a full refund without charge.

  • If you have booked your ticket on qatarairways.com or through any of our offices, you can re-book your tickets or submit a refund request through telephoning your local contact center .
  • If you have booked your tickets through a travel agent,please contact your travel agent to amend or refund your booking. 

https://qatarairways.zendesk.com/hc/en-us/articles/360006094697-Flights-from-Iran-and-South-Korea?mobile_site=true

 

Към момента само до Иран и Южна Корея. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Специално предаване по BBC Breakfast относно правата ни за канселиране на полети и хотели по наше желание по повод Коронавирус, включително през застрахователни компании - тук застраховането е масова практика. 

 

Отговорът е: нямаме право, освен ако има изрична препоръка на правителствено ниво (за UK списъкът е силно ограничен - Китай, Южна Корея, Иран). Някои авиокомпании са гъвкави - например, British Airways, и позволяват пререзервиране, но туристическите агенции и застрахователите изпитват огромни затруднения в момента и правят отстъпки само когато са принудени. Иначе е business as usual. В противен случай ще фалират. 

 

Не мога да дам линк, защото в момента го слушам по BBC1, но вярвам по-късно материалът ще бъде качен в сайта им. 

Връзка към коментар
преди 1 час, ДиянаВ каза:

Според препоръчания горе сайт и в Румъния има потвърден случай, мъж от южна област, съседна на Крайова.

Пепел ми на езика, но и тук ще има. За това вместо да се вайкаме, да поработим върху имунитета, наред с хигиената.

Ако си мисля за същия случай то става въпрос за италианец, който е с коронавирус и е бил на посещение в Крайова, жена му е румънка. Вече се е прибрал в Италия и там е установена болестта, в Римини. Човекът е на 71 години. Бил е в Крайова 18-22 февруари да посети роднини на жена си. Посетил е и някакъв бар и са привикани служителите за анализ. Италианците държат под наблюдение него и двама човека, с които е бил в Румъния. Накратко - върнал се е от Румъния, кашлял е, отишъл е в болница, пратили го в Римини, направили му тест за коронавирус и се оказал позитивен.

 

Източник: https://www.digi24.ro/stiri/externe/surse-mae-si-ministerul-sanatatii-incearca-sa-afle-unde-ar-fi-venit-in-romania-un-italian-bolnav-de-coronavirus-1265953

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
14 minutes ago, Моника said:

Ако си мисля за същия случай то става въпрос за италианец, който е с коронавирус и е бил на посещение в Крайова, жена му е румънка. Вече се е прибрал в Италия и там е установена болестта, в Римини. Човекът е на 71 години. Бил е в Крайова 18-22 февруари да посети роднини на жена си. Посетил е и някакъв бар и са привикани служителите за анализ. Италианците държат под наблюдение него и двама човека, с които е бил в Румъния. Накратко - върнал се е от Румъния, кашлял е, отишъл е в болница, пратили го в Римини, направили му тест за коронавирус и се оказал позитивен.

 

Източник: https://www.digi24.ro/stiri/externe/surse-mae-si-ministerul-sanatatii-incearca-sa-afle-unde-ar-fi-venit-in-romania-un-italian-bolnav-de-coronavirus-1265953

 

😔 не е същият случай. Румънец си е. Тук пише, че е имал контакт със заразен италианец, пребиваващ в Румъния

https://www.reuters.com/article/us-china-virus-romania/romania-confirms-first-case-of-coronavirus-health-minister-idUSKCN20K370

https://nova.bg/news/view/2020/02/27/279369/потвърдено-първи-случай-на-коронавирус-в-румъния-видео/

 

А тук https://www.worldometers.info/coronavirus/ , че преди 3 седмици се е завърнал от Италия.

Ако случаите, извън огнището в Италия се броят на пръсти, ще е добре.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След по-малко от месец ми престои пътуване до Лондон, където да отпразнуваме рожденния ден на по-добрата половинка. 

Досега нямах притеснения за корона вируса, но повече ме притеснява психозата, която се създава около него и как отвсякъде летят новини, слухове и се насажда една паника, което пък ме притеснява дали до един месец няма да провали пътуването. 😞 Не ми е толкова за самолетните билети и парите, колкото факта че това реално ще ми е първата почивка и пътуване от мноооооого време насам и просто имам нужда от нея.

 

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 11 минути , ДиянаВ каза:

😔 не е същият случай. Румънец си е. Тук пише, че е имал контакт със заразен италианец, пребиваващ в Румъния

https://www.reuters.com/article/us-china-virus-romania/romania-confirms-first-case-of-coronavirus-health-minister-idUSKCN20K370

https://nova.bg/news/view/2020/02/27/279369/потвърдено-първи-случай-на-коронавирус-в-румъния-видео/

 

А тук https://www.worldometers.info/coronavirus/ , че преди 3 седмици се е завърнал от Италия.

Ако случаите, извън огнището в Италия се броят на пръсти, ще е добре.

Ами случаят е в следствие на този, който споделих. Момчето работи в бар/ресторант с италиански шеф, който е дошъл на посещение от Италия, става въпрос за 71-годишния италианец, който е диагностициран след като се е прибрал от Румъния и това момче е именно от персонала, който са подложили на изследвания и за сега е единствения с позитивен тест. 

 

Източник: http://www.ziare.com/stiri/coronavirus/primar-din-gorj-romanul-cu-coronavirus-are-20-de-ani-si-lucra-la-restaurantul-italianului-1599309 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не мога да си обясня, защо се говори само за хора пътували със самолет и това е поголовно. Другите да не са имунизирани?

С автобуси и коли особено от източна Европа има повече влизащи и излизащи през страните посока западна Европа.

 

Защо не се говори за спиране на автобуси примерно??

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 2 часа, Ivko каза:

Тези бройки и потвърдени случай са пълен ш** и нищо не съобщават. Навсякъде има носещи вируса вече и това, че няма потвърдени още нищо не значи. Както казах не е ясно колко със симптоми не ходят на прегледи, а се лекуват. Само вчера трима познати с температура вече знам, кашлици и бяло гърло, но май и някакъв грип върлува сега на всичко отгоре. И те си седят у дома. В метрото сутрин поне двама грухтят. 

Не е точно така, защото и всичките тези, които "имат симптоми, не ходят на прегледи" не е задължително да са носители на вируса. А болшинството от носителите се възстановяват. Да не говорим колко хора ще го изкарат, без дори да разберат. Да не говорим колко много приличат симптомите на тези на другите вируси и настинки.

T.e. бройките и като цяло цифрите и статистиката, описващи ситуацията, са единствените обективни показатели и дават най-достоверната информация.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 17 часа, Красимира каза:

😉

 

Засега сме решили да си караме ските следващата седмица в Италианските Алпи. 😀

 

Окуражени сте вече от @ivooo ! После да пишете впечатленията си в темата за ски ваканции в Европа, за да не сме там 3-4ма с репортажи. всяка гледна точка е интересна.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Marygi каза:

Здравейте Магеланци,

 

Спешно имам нужда от помощ за отмяна на резервация в Южен Тирол - Санта Кристина от 29.02.

 

Резервацията е направена и гарантирана с аванс, платен с кр. карта преди половин година, когато никой не е и предполагал, че подобен сценарий е възможна причина за отлагане на пътуване. След като чухме новините за бума на вируса в Италия решихме да не пътуваме, НО от хотела не приемат като аргумент това, че нашето МВнР препоръчва да не се пътува, както и това, че летим през Милано, който е в епицентъра на вируса...а към 29.02 се очаква да си дръпнат останалата част от кр. карта.

 

Много моля да ме насочите към европейско законодателство, свързано с форсмажор, което да цитирам като основание  за отмяна на резервацията.

 

Приемам всякакви съвети как да процедирам с хотела.

 

Предварително благодаря!!!

Мария

Прегледай мнението на Красимира малко преди твоето, общо взето описва вариантите ти за действие. Към момента нямаш основание да поискаш отмяна и връщане на парите, всичко е на добра воля от страна на хотела. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Alexander каза:

С автобуси и коли особено от източна Европа има повече влизащи и излизащи през страните посока западна Европа.

Вие как бихте постъпили?                                                                                                                                                                                                                    Мисля си следното. Примерно пътувам от Франция или Испания за България с автомобил ,обаче трябва по задължение и  Италия през засегнатите райони. Лично аз бих я прекосил с пълна газ по магистралата нон стоп за около 6 часа. Единствения проблемен контакт ще ми е вземането на входния билет на магистралата и плащането накрая. А в Бг на границата би трябвало да има дезинфекция на влизащите автомобили както правят китайците. Вие как бихте постъпили?

Връзка към коментар

Ние трябваше да летим 29.02-03.03 Варна - Милано(Бергамо) - Варна с уизеър. Отказахме се от пътуването - за такава дестинация не си струва риска. Освен това всички музеи, катедрали, галерии в Милано са затворени. Писах на уиз дали могат да се презаверят билетите за други дати(в което силно се съмнявам), но още нямам отговор. В сайта им продължават да продават билети за тези полети, изобщо не са спрени. Може би само тези от София са прекратили да ги продават.

Ясно, че сме прежалили билетите - те не бяха и скъпи. Поне хотелът успях да анулирам, че той беше основния разход. 

Ако случайно имам отговор от уиз непременно ще го споделя 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Допълнение към правилата за писане в темата:

 

- Коментират се само случаи в държави, където има над 30 потвърдени заразени според https://www.worldometers.info/coronavirus/. Включително съседките ни. Стига с това броене на 1 случай тук, втори случай там. Правилото на този етап няма да важи за България, но чак след като имаме потвърдени случаи. 

- Търсене на съвети за пътуване повече от месец напред във времето са нежелателни. Не е от темерутство, чисто и просто никой няма представа как ще се развият отменените полети, заразните огнища и т.н. Там където днес е спокойно, утре може вирусът да бушува и обратното. Китай с това темпо може да е ок след месец. 

- Коментари колко е опасно и колко не е опасно вече са излишни и нежелателни. Темата е предъвкана многократно и не мисля, че носи някаква информираност. 

- Дискусии относно блокирани граници, отменени полети, какво да правим с направени вече резервации, права и задължения по време на път, справяне с работата и подход при разговори с шефа, личния лекар и институциите, както и репортажи от мястото на събитието (ваши лични или в най-лошия случай на ваши лични познати) са добре дошли. Темата стои общо взето активна само заради тях. Говорим за сериозни дискусии, а не как да излъжем че не сме били в Италия, как да излъжем че сме били в Италия и т.н.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, luba_rizova каза:

Меравиля не го пускат вече на 3 пристанища на Карибите - Отказан порт в Ямайка, Кайманите и Мексико. https://www.mirror.co.uk/news/world-news/breaking-cruise-ship-4500-board-21584975. Не видях да има репортнати болни на борда. Съжалявам за хората, които чакаха карибски круиз скоро, но смятам, че нещата отиват на няма смисъл да се хАби човек в момента с круиз. П. С. И на фона на Това цените НЕ падат. Следя цените за Европа за лятото, паднали са само с 10-20%,което си е нищожно. 

Информация от представителя на MSC в София: На корабът е открит болен от грип тип А, не от корона вирус.

Няма да коментирам.

Очаквам от тях нова информация, че круизът ни е след месец точно там.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, luba_rizova каза:

Меравиля не го пускат вече на 3 пристанища на Карибите

Към момента MSC не връщат пари за круизи от Маями. Връщат за Средиземно море и Китай. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Eva eva каза:

Ура, най-сетне хубава новина. Дано скоро да одобрят ваксината и да се спре с тая истерия. 

 

https://www.vesti.bg/sviat/v-sasht-syzdadoha-vaksina-sreshtu-koronavirusa-6106273

Не искам да съм черноглед, но в Китай има обявени около 200 човека, повторно заразени. Което поставя под въпрос ефикасността на ваксината. 

И за да не изглежда като само да черногледствам... Днес не се качихме на полета си за Италия 😞 И май затова съм в такова "приповдигнато" настроение... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Фирмата, в която работя, има няколко офиса в Китай и редовно се следи ситуацията с вируса там, като на всеки 3 дни се пуска и вътрешен бюлетин относно последното развитие по темата. Та, според днешния бюлетин, предприетите от местните власти мерки в последните седмици вече дават много добри резултати и ситуацията се подобрява с всеки изминал ден. Авторите на новините в бюлетина са местни ( китайци ).

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Как се процедира с малоумен (извинявам се за думите) работодател, който иска да ме накара да изляза в неплатен 14 дневен отпуск след като се прибера от почивка, въпреки че страните които ще посетя са с по-малко от 20 заразени и пoловината от тях излекувани?!!

Изобщо законово има ли такова право и как мога изобщо да пробвам да го убедя?

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , SpeeDemoN5 каза:

Как се процедира с малоумен (извинявам се за думите) работодател, който иска да ме накара да изляза в неплатен 14 дневен отпуск след като се прибера от почивка, въпреки че страните които ще посетя са с по-малко от 20 заразени и пoловината от тях излекувани?!!

Изобщо законово има ли такова право и как мога изобщо да пробвам да го убедя?

И ние подписахме Декларация, че ще си удължаваме отпуската с по 14 дни след пътуване в „рискови” държави и разни други неща в тази връзка.

Преди това излезе Заповед на биг боса, което ще рече, че е съгласувано с юридическия тръст на фирмата и са намерили точките и алинеите, с които да не ни поставят в дискриминационна позиция. Имаме си права, но ”техните” са ПО.

Изказвам само тиха солидарност с теб...

  • Харесвам 1
  • Шок 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.