Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Обмислям, ако продължават с тия изчанчени ограничения, да давам за карантина адреса си на работа и толкова. Пари за тестове нямам🙃 Когато е време за спане, да не ме безспокоят😄

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 16
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Kosta Grudov каза:

В Италия колко време от втората доза допускат за окей, за да признаят сертификата? От година на 6 или на 9 месеца падна, как беше? 

До 1 февруари 9 месеца, после - 6.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 Аз едно не разбирам , след като у нас се прие да се следи броят на заетите легла в интензивно отделение , защо зоните на държавите са според брой заразени? Ако може някой по-умен да ми обясни.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 36 минути , ivan69 каза:

 Аз едно не разбирам , след като у нас се прие да се следи броят на заетите легла в интензивно отделение , защо зоните на държавите са според брой заразени? Ако може някой по-умен да ми обясни.

Ти откри ли разлики между новата и старата заповед? Аз три:

- освобождаването от карантина при направен след 72 часа тест, става от деня на качването на теста;

- децата от 12 до 18 години;

- изброяването на държавите по азбучен ред, при което взех да тъгувам по старата заповед, че поне по континенти беше по-лесно намирането😄

Общо взето новото е като старото.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Аз пък продължавам да се чудя на това:

 

"9. При установяване на пътник с COVID-19 на борда на въздухоплавателно средство, което е кацнало на територията на Република България, членовете на кабинния екипаж, обслужвал пътника с COVID-19, не се планират за следващ полет, като се поставят под карантина за срок от 10 дни с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или от оправомощен от него заместник-директор."

 

Първият ми въпрос е, как точно ги хващат тези безхаберници, т.нар. членове на кабинен екипаж, които са посмели вече да излетят нанякъде (те ще го установят тоя пътник най-рано след 4 дни)? А вторият, това значи ли, че ако пипнат болен пътник и целият самолет ще е в карантина след това??

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 6 минути , searus каза:

А вторият, това значи ли, че ако пипнат болен пътник и целият самолет ще е в карантина след това??

Представи си докато издирят целия кабинен екипаж + спътниците на болния- преносител на КОВИД, /и ако предположим, че е заразил всички на борда/, за тези 4 дни новозаразените от самолета  колко още хорица са заразили хипотетично. Ами те после? Дали може да се изчисли изобщо???🥴

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Жалко. Пак няма опция за антигенен, остава само ПСР, което е супер сложна логистика. 

От съседите влизат в червено и Турция, и Сърбия. Една Румъния остава зелена. 

  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, ivan69 каза:

 Аз едно не разбирам , след като у нас се прие да се следи броят на заетите легла в интензивно отделение , защо зоните на държавите са според брой заразени? Ако може някой по-умен да ми обясни.

Прочетох Националния план ... https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/nacionalen-operativen-plan-za-spravyane-s-pandemiy/

14-дневната заболеваемост присъства като критерий, а и мисля, че няма как да е иначе щом е световен критерий. По-скоро новият критерий - заети легла за интензивна грижа би се използвал да не се прилага основния - броя заболели, за да не се затварят икономическите дейности на национално ниво.

За образованието има и други критерии, а за граничния контрол няма никакви, преценката е изцяло на министъра на здравеопазването, е съобразявайки се с регламенти и препоръки на ЕС. В момента сме с акцент върху Препоръката за аварийна спирачка, т.е. тестове и карантина с приоритет.

Връзка към коментар

За да не свалям и преглеждам заповедта 20 пъти, поствам направо актуалния списък със зоните тук. 

 

З А П О В Е Д

14.1.2022 г. 

РД-01-19/ 14.01.2022

 

Зелена зона: Държавата град Ватикан, Република Румъния.

 

Оранжева зона: Всички държави извън зелена и червена зона.

 

Червена зона: Австралия, Австрия, Афганистан, Барбадос, Бахамски острови, Белиз, Бермуда, Британски Вирджински острови, Великото херцогство Люксембург, Гибралтар, Гренада, Гренландия, Грузия, Доминиканска Република, Държавата Кувейт, Есватини, Израел, Източна република Уругвай, Ирландия, Исландия, Италия, Йордания, Кабо Верде, Кайманови острови, Канада, Катар, Киргизка република, Княжество Андора, Княжество Лихтенщайн, Княжество Монако, Конфедерация Швейцария, Кооперативна република Гвиана, Корейската народно-демократична република, Кралство Бахрейн, Кралство Белгия, Кралство Дания, Кралство Испания, Кралство Нидерландия, Кралство Норвегия, Кралство Швеция, Кюрасао, Лесото, Ливанска република, Многонационална държава Боливия, Обединена република Танзания, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, остров Ман, острови Аруба, Република Аржентина, Република Ботсвана, Република Гватемала, Република Гърция, Република Ел Салвадор, Република Естония, Република Замбия, Република Зимбабве, Република Кипър, Република Коста Рика, Република Куба, Република Латвия, Република Литва, Република Малта, Република Мозамбик, Република Намибия, Република Панама, Република Парагвай, Република Полша, Република Португалия, Република Сан Марино, Република Северна Македония, Република Сейшели, Република Суринам, Република Сърбия, Република Таджикистан, Република Тринидад и Тобаго, Република Турция, Република Финландия, Република Чили, Република Южна Африка, Саба, Синт Еустациус, Словашка република, Словения, Съединени американски щати, Туркменистан, Търкс и Кайкос, Унгария, Фарьорски острови, Федерална република Германия, Федеративна република Бразилия, Федерация Сейнт Китс и Нейвис, Франция, Хърватия, Черна гора, Чешка република.

 

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2022/01/14/zapoved_rd-01-19.pdf

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, searus каза:

Първият ми въпрос е, как точно ги хващат тези безхаберници, т.нар. членове на кабинен екипаж, които са посмели вече да излетят нанякъде (те ще го установят тоя пътник най-рано след 4 дни)? А вторият, това значи ли, че ако пипнат болен пътник и целият самолет ще е в карантина след това??

Защо чак след 4 дни? Като хванат пътника от полета, звънят на авиокомпанията от РЗИ и съответно от планиране ми звънят на мен да ми кажат, че сме возили болен, и че ще съм карантина. Последно обаче, при болен пътник си правихме бърз тест и не ни слагаха под карантина. А за останалите пътници не знам как се процедира, но се съмнявам да слагат всички пътници под карантина. Аз за две години пандемия не се разболях от ковид, а имам над 770 полета. И съм возил болни. 🙂 Колеги дори са указвали медицинска помощ на болен пътник и не се разболяха, но са се заразявали от болни колеги. Продъжителния контакт е определящ.

  • Харесвам 17
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , randi каза:

Защо чак след 4 дни? Като хванат пътника от полета, звънят на авиокомпанията от РЗИ и съответно от планиране ми звънят на мен да ми кажат, че сме возили болен, и че ще съм карантина. Последно обаче, при болен пътник си правихме бърз тест и не ни слагаха под карантина. А за останалите пътници не знам как се процедира, но се съмнявам да слагат всички пътници под карантина. Аз за две години пандемия не се разболях от ковид, а имам над 770 полета. И съм возил болни. 🙂 Колеги дори са указвали медицинска помощ на болен пътник и не се разболяха, но са се заразявали от болни колеги. Продъжителния контакт е определящ.

Защото пристигащите ваксинирани българи могат да си направят тест за освобождаване от карантина чак след третия ден, и докато стане резултатът и от РЗИ да се усетят, си ги брой най-малко 4 дни... През това време екипажите, особено не-българските такива, ще седят да ги чакат?

 

Да не говорим, че по време на полета пътникът може изобщо да не е бил заразен, а да е станал такъв на втория ден примерно... И в другите страни правилата за карантиниране може да са съвсем различни... Изобщо има не един и два въпроса, свързани с горепосочения член, който е напълно, ама напълно излишен. После да ни отменят полетите, щото някой умник е карантинирал наред всичко живо 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, searus каза:

Защото пристигащите ваксинирани българи могат да си направят тест за освобождаване от карантина чак след третия ден, и докато стане резултатът и от РЗИ да се усетят, си ги брой най-малко 4 дни... През това време екипажите, особено не-българските такива, ще седят да ги чакат?

 

Да не говорим, че по време на полета пътникът може изобщо да не е бил заразен, а да е станал такъв на втория ден примерно... И в другите страни правилата за карантиниране може да са съвсем различни... Изобщо има не един и два въпроса, свързани с горепосочения член, който е напълно, ама напълно излишен. После да ни отменят полетите, щото някой умник е карантинирал наред всичко живо 😉

Този член най-много да го приложат при положителен резултат от случайните тестове на летището. После ме съмнява да стигат толкова далеч в проследяването на контактните лица. Живущите на адреса, а при децата - съучениците от паралелката и толкова. Аз не съм чувала и за карантиниран от познатите ми поради контакт с болен на работното място.

За България става въпрос. Така че, не го мисли члена. Той е наследство от по-черния период. Може и от някой международен документ да е взаимстван🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Къде мога да прочета какви са изискванията за транзит през Бергамо? И има ли изобщо нещо по-специално или само сертификат е достатъчен?

Под транзит имам предвид излизане от летището, но престой по-малко от 24 ч.

Връзка към коментар
Преди 1 час, cybersimo каза:

Къде мога да прочета какви са изискванията за транзит през Бергамо? И има ли изобщо нещо по-специално или само сертификат е достатъчен?

Под транзит имам предвид излизане от летището, но престой по-малко от 24 ч.

https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=english&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto&tab=10

Май от тест са освободени само тези, които ползват лично превозно средство и престоят им е под 36ч.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Може би има и други като мен, които са се чудили кога се отчитат бустерите като валидни, та да напиша.

Ваксина еднодозова преди малко повече от 7 месеца /но под 9, както е изискването/, вчера - бустер.

Първо установих, че гръцкото приложение ми отхвърля бустера /ваксината все още се приема, понеже съм под 60г., а тя е под 9 месеца. Над 60-6 месеца/.

Сега разцъках corona-warn и съм изумена да споделя - за някои държави пише, че не се приема, за някои - да чакам 14 дни, за Румъния- 10 дни, за Австрия - супер ваксинирана съм си..... Шах и мат! Който се чуди как ще му се брои, да си прави бустера едни 14 дни преди пътуването за всеки случай, ако другата ваксина изтича. Иначе има реален шанс да се бустерираш примерно 1 ден преди да изтекат 9 месеца и следващите 13 дни да си напълно ....неваксиниран.

Има вероятност приложенията да отчитат поради първата еднодозова това за втора доза по принцип, но кой знае?

Ако някой има пресен бустер след 2 дози, моля да напише, че ми стана интересно. 

Иначе за бустера в приложението пише, че е валиден за 1 година.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , zon каза:

За Италия, какво ти дава? До кога ти е валиден бустера? 

Пише общ срок, не може да се проверява по държави до кога. А за Италия още не е валиден бустра ми, така че съвсем не знам 😀

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , jul каза:

разцъках corona-warn

 

преди 41 минути , jul каза:

Ако някой има пресен бустер след 2 дози, моля да напише, че ми стана интересно. 

Нямам приложението corona-warn. Иначе имам бустер от 9 януари, Модерна, това предлагаше бара този път ;)) след две дози Пфайзер, втората на 19 юли 2021. 

Връзка към коментар
преди 1 час, jul каза:

Ако някой има пресен бустер след 2 дози, моля да напише, че ми стана интересно. 

 

Имам бустер от 11.01. В сетификата пише "реваксинация /бустер - 3/3". "Валидността на този сертификат може а бъде проверена на his.bg/certificate." A там нищо не пише...

     Да допълня: в сертификата пише : " За повече инфомация вижте reopen.europa.eu"

Редактирано от marycap
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Може би има и други като мен, които са се чудили кога се отчитат бустерите като валидни, та да напиша.

Ваксина еднодозова преди малко повече от 7 месеца /но под 9, както е изискването/, вчера - бустер.

Първо установих, че гръцкото приложение ми отхвърля бустера /ваксината все още се приема, понеже съм под 60г., а тя е под 9 месеца. Над 60-6 месеца/.

Сега разцъках corona-warn и съм изумена да споделя - за някои държави пише, че не се приема, за някои - да чакам 14 дни, за Румъния- 10 дни, за Австрия - супер ваксинирана съм си..... Шах и мат! Който се чуди как ще му се брои, да си прави бустера едни 14 дни преди пътуването за всеки случай, ако другата ваксина изтича. Иначе има реален шанс да се бустерираш примерно 1 ден преди да изтекат 9 месеца и следващите 13 дни да си напълно ....неваксиниран.

Има вероятност приложенията да отчитат поради първата еднодозова това за втора доза по принцип, но кой знае?

Ако някой има пресен бустер след 2 дози, моля да напише, че ми стана интересно. 

Иначе за бустера в приложението пише, че е валиден за 1 година.

Т.е. може някъде да не ти признаят бустер, ако изпуснеш срока?

Връзка към коментар

За Италия с Corona ми пише, че сертификата не може да бъде валидиран. Бустера е от края на ноември. 

Допълвам - проверих го с италианското приложение, валиден е. 😃

Редактирано от анамари
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.