Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 12 минути , ДиянаВ каза:

.. 

Примерно, ако някой е със завършена ваксинация през януари или февруари 2021 и си е сложил бустер през ноември или декември 2021, нередовно ваксиниран ли ще е? Не🙂

Този извод е, защото така ни се иска или 😄🍷

Връзка към коментар
преди 1 минута , jul каза:

Този извод е, защото така ни се иска или 😄🍷

😄🍷 ами не съм чула/прочела на някой с бустер на 10-11 месец да му дават картонче с дата за втора доза след три седмици, защото всъщност бустера е първа доза🙂

Връзка към коментар
преди 2 минути , ДиянаВ каза:

😄🍷 ами не съм чула/прочела на някой с бустер на 10-11 месец да му дават картонче с дата за втора доза след три седмици, защото всъщност бустера е първа доза🙂

Тц, втора или трета е ✌️

Въобще, пълна неразбория е 😏

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , jul каза:

Този извод е, защото така ни се иска или 😄🍷

Всъщност тълкуването е съвсем точно. Въпросът е дали авторите са помислили за това.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , jul каза:

Тц, втора или трета е ✌️

Въобще, пълна неразбория е 😏

Така е за неразборията.

Има и нещо друго, че все пак до 1 февруари всички бустерни дози, поставени и след 9-месечния срок са редовни, по сегашните правила. Ще се разбере неразбория ли е след тази дата🙂

Ако някой от форума си сложи бустер след 1 февруари и е преминал 9 месеца от ваксинацията си, моля да каже какъв е - редовен или не по европейските правила /за България е ясно🙂/

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 минути , Zaro каза:

Всъщност тълкуването е съвсем точно. Въпросът е дали авторите са помислили за това.

Точно, колко да е точно 😀 Предвид последните щуротии на гръцко, италианско и прочее правителства, вече съвсем не съм сигурна, че четене с разбиране, аналитично мислене и тълкуване ми се отдават 😐

  • Харесвам 6
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 20 минути , ДиянаВ каза:

Така е за неразборията.

Има и нещо друго, че все пак до 1 февруари всички бустерни дози, поставени и след 9-месечния срок са редовни, по сегашните правила. Ще се разбере неразбория ли е след тази дата🙂

Ако някой от форума си сложи бустер след 1 февруари и е преминал 9 месеца от ваксинацията си, моля да каже какъв е - редовен или не по европейските правила /за България е ясно🙂/

 

Срокът от втората ми доза изтича на 19.02, а в периода 16-18.02 трябва да пътувам за Италия. И понеже от 01.02 срокът пада от 9 на 6 месеца, ще ми се наложи да сложа бустер точно в този период, така че ще пиша да кажа, освен ако няма някой с по-ранно пътуване. 😄

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

След два дни и нещо в Рим докладвам, че искат сертификати навсякъде и дори ги сканират, така че по-добре си ги носете. И без това не заемат много място 🙂 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

На печелившите честито, както се казва:

http://focus-news.net/news/2022/01/16/2928513/ot-1-fevruari-zelenite-sertifikati-nad-9-mesetsa-stavat-nevalidni-za-patuvane-v-evropa.html

 

 

п.п.

За неваскинираните е ясно, че ходенето из Европа е тегаво, но не е много ясно как ще се третират ваксинирани хората с два броя ваксини извън Европа (по-скоро ЕС), защото гледам, че все повече държави не допускат неваксинирани лица.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Сега разговарях с лекар. Според него е абсурд, ако периодът до бустера е над девет месеца, ваксинацията да се "анулира" един вид. Би трябвало в такъв случай сертификатът да е повторно валиден след бустера.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Преди 1 час, Zaro каза:

Сега разговарях с лекар. Според него е абсурд, ако периодът до бустера е над девет месеца, ваксинацията да се "анулира" един вид. Би трябвало в такъв случай сертификатът да е повторно валиден след бустера.

Разбира се, че е така. Има всякакви ситуации, в които човек може да изпусне срока от 9 месеца и да не може да си постави бустер, включително и да е позитивен за Ковид. Никъде в текста касаещ валидността на сертификата за ваксинация на Европейската комисия не се коментира дали ако не си поставиш бустер  до изтичане на 9ти месец ще се водиш неваксиниран. Дори СЗО предупреди, че не може да си бием инжекции до откат. Така написан текста на гърците ми изглежда като да стимулират вътрешната си ваксинация. Спешно заради Омикрон. Дойде ли лятото много бързо ще се промени , защото с това правило биха се лишили от доста туристи. А и ги знаем колко са стриктни на теория и как изпълняват на практика.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Дори в статията, която се споделя вече 2 пъти в последните 2 страници е написано, че след като ти изтече сертификата, няма да бъдеш третиран, като неваксиниран. То не е и логично да бъде така. От там нататък още е въпрос на интерпретации и наредби, но хипотетично - ако с валиден сертификат за ваксинация влизаш да речем в Германия, без никакви ограничения, а без ваксина, влизаш ама с 5 дни карантина и ПСР, с изтеклия сертификат ще влизаш само с ПСР, без карантина. 
(*местата и периодите от горното са само с илюстративна цел) 

Връзка към коментар

Здравейте,

 

А как се тълкува, ако тръгнеш с валиден сертификат, но на връщане същият вече е изтекъл, а в момента няма как да си поставиш бустерна доза? Означава ли, че като се прибера в България ще се трябва да съм в карантина?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Zaro каза:

Сега разговарях с лекар. Според него е абсурд, ако периодът до бустера е над девет месеца, ваксинацията да се "анулира" един вид. Би трябвало в такъв случай сертификатът да е повторно валиден след бустера.

 

В сертификата издаван след бустера, никъде не пише кога са били предишните дози, пише бустерна доза 3/3, с коя ваксина е и кога е сложена. Според мен няма никакво значение кога са били предишните дози, в частния ми случай бяха минали повече от 9 месеца от втората ваксина. В his.bg даже стоят 2та сертификата - стария 2/2 и новия 3/3.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

ОНАЗИ тема е заключена, затова приспампвам тук, ако прецените, че не е за Ограничения, трийте ми въпроса. Не мога да намеря в Наредбите и затова питам тук, уж гледах назад обсъжданото, но не видях отговор на въпросите ми:

 

Ако имам 2 дози ваксина, наближават 9 месеца от 2рата доза, заразя се с Ковид, направя си официален PCR тест, тогава:
- Мога ли да си извадя сертификат (този формат с QR кода) за преболедуване след двете дози, с който да пътувам следващите няколко месеца?
- Срокът му на валидност след преболедуване предполагам ще се решава на местно ниво от всяка държава? Или има някакво централно решение в ЕС от 1.2.2022 или друга дата?
- Трябва ли все пак да си слагам бустер, ако искам да пътувам?

 

ПС: Да чукна на дърво нямам симптоми, но около мен всички приятели са с подозрения за Ковид, роднини с по три дози карат пак, в градината на детето все някоя група е в карантина, няма начин да ми се размине. Питам, за да си планирам, ако се разкашлям, но карам леко, дали има смисъл да ходя да инвестирам в PCR тест. Ако не зачитат боледуването и трябва при всяко положение да се бустеризирам, ще си спестя опашките пред лабораториите и парите за тест, като дойде момента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Coo Този официален ПСР трябва де е + все пак, за да свърши някаква работа 🙂 Кой от какво болен трудно се определя на око 🙃. Миналата седмица синът ми с 2 + антигенни и всички симптоми като за ковид, даде - на ПСР. Както и ние, пуснахме на всички, защото и на нас го налепи - каквото и да беше. Явно в момента антигенните реагират и на друг вирус освен на ковид.

Към момента преболедувал с + ПСР /не антигенен/ има право за повечето страни да пътува 180 дни, но за някои 90 - проверява се конкретно, няма общо правило.

Отговорът за бустера е свързан с предното - ако си с +ПСР така или иначе трябва да изчакаш определен период, за да се сложи, ако си с - няма място за отлагане. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Coo, след положителен PCR може да си извадиш сертификат с валидност 6 месеца. 

преди 36 минути , Coo каза:

Ако не зачитат боледуването и трябва при всяко положение да се бустеризирам, ще си спестя опашките пред лабораториите и парите за тест, като дойде момента.

Оставете настрана пътуване, сертификати и срокове. Най-важното е вашето здраве. Няма смисъл да се бустерираш, непосредствено след като си изкарала Ковид, още повече, че вече си се ваксинирала. Не вярвам и някое медицинско лице да ти го позволи.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 37 минути , jul каза:

@Coo Този официален ПСР трябва де е + все пак, за да свърши някаква работа 🙂 Кой от какво болен трудно се определя на око 🙃. Миналата седмица синът ми с 2 + антигенни и всички симптоми като за ковид, даде - на ПСР. Както и ние, пуснахме на всички, защото и на нас го налепи - каквото и да беше. Явно в момента антигенните реагират и на друг вирус освен на ковид.

Към момента преболедувал с + ПСР /не антигенен/ има право за повечето страни да пътува 180 дни, но за някои 90 - проверява се конкретно, няма общо правило.

Отговорът за бустера е свързан с предното - ако си с +ПСР така или иначе трябва да изчакаш определен период, за да се сложи, ако си с - няма място за отлагане. 

разбирам, че си права да мислиш така в конкретния ви случай, но аз по-скоро залагам на обратното - PCR-ът да не е направен като хората и други причини /например напоследък за България чета, че в Рамус излизат отрицателни тестове, които, направени в друга лаборатория, се оказват положителни/; антигенните тестове са високо специфични и по-ниско чувствителни, поради което при тях вероятността за фалшиво отрицателен резултат е по-голяма, но не и за фалшиво-положителни на база засечен друг вирус

 

есента в UK имаше подобна история в голям мащаб - отрицателни PCR-тестове след положителни бързи, ето тук една статия, която обобщава ситуацията тогава - https://www.gavi.org/vaccineswork/covid-why-are-people-testing-positive-lateral-flow-tests-then-negative-pcr

финално, доколкото помня, се оказа проблем в една от лабораториите им, с реактиви и тестове за PCR

накратко, според мен, два положителни бързи, особено с проба от гърлото, са достатъчно достоверни

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 13 минути , iMari каза:

@Coo

Оставете настрана пътуване, сертификати и срокове. Най-важното е вашето здраве. Няма смисъл да се бустерираш, непосредствено след като си изкарала Ковид, още повече, че вече си се ваксинирала. Не вярвам и някое медицинско лице да ти го позволи.

Няма смисъл,  но оставаш без сертификат. И какво правиш?

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За преболедуване, установено с +пср тест Регламентът казва, че се издава сертификат с валидност НЕ ПОВЕЧЕ от 180 дни. Държавите могат да приемат и по-малък срок. Май натам са тръгнали нещата. Сега например за Германия се препоръчва или е решено, точно не разбрах с каква задължителност и дали важи на национално или гранично ниво, признаването на естествения имунинет да е до 90 дни.

@Coo откажи се от тези сметки кога да си болна, за колко време и по-добре ли е бустер да сложиш. Ще излезе крива сметката или ще те изненада 🙂. Бъди здрава, най-добре🙂

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

@antea, не знам какво да мисля. Дори някои от пробите да не са взети както трябва, 4 от 4 да са отрицателни? Според личния ни лекар в последните дни това било често явление. В момента има циркулиращи доста други вируси. Хайде, нашите са в Рамус, но при другите пациенти не са. Има там и други доктори разни из ФБ - само днес видях същата ситуация зададена като въпрос поне 2 пъти от непознати за мен хора, които даже май не са в България.

Въпреки резултата се изолирахме вкъщи - все някой трябваше да сме заразили обаче, как никой не се оплака след срещи с нас.... 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 18 минути , jul каза:

@antea, не знам какво да мисля. Дори някои от пробите да не са взети както трябва, 4 от 4 да са отрицателни? Според личния ни лекар в последните дни това било често явление. В момента има циркулиращи доста други вируси. Хайде, нашите са в Рамус, но при другите пациенти не са. Има там и други доктори разни из ФБ - само днес видях същата ситуация зададена като въпрос поне 2 пъти от непознати за мен хора, които даже май не са в България.

Въпреки резултата се изолирахме вкъщи - все някой трябваше да сме заразили обаче, как никой не се оплака след срещи с нас.... 

не е само до пробата, достатъчно е лабораторията да се е снабдила евтино с консумативи за тестове от производител като тези двата споменати, и вероятността да не засекат омикрон, вече става голяма
 

Цитат

 

In an online update released this week, the FDA highlighted a PCR nasal swab test called Revogene Sars-CoV-2, produced by Meridian Bioscience, as “being expected to fail to detect Omicron”.

This is because the test has a single target in the genetic material of the coronavirus, some of which has been deleted in Omicron. The FDA recommends that this test not be used until the problem is resolved. Its guidance is specifically for tests for which it had previously authorised use.

Another test, produced by Tide Laboratories, had the same issue, but modifications so that there is more than one genetic target mean that it should now be able to detect Omicron.

 

от друга страна UK Health Security Agency счита, че вероятността за фалшиво положителен бърз тест е 3 на 10000 теста, т.е. специфичност от 99,97%, и от седмица насам са прекратили потвърждаването на положителни бързи с PCR

но, да, няма смисъл да гадаем, важното е, че сте добре, каквото и да е било

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Дъщеря ми е с подобен казус във Франция. Сертификатът й изтича началото на февруари. На 4.01 има положителен антигенен, но не е направила ПСР, защото нямало часове. В системата пишело, че ще се валидира след 11тия ден. Чакам да ми каже какво се случва и ще дам инфо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, iMari каза:

@Coo, след положителен PCR може да си извадиш сертификат с валидност 6 месеца. 

Оставете настрана пътуване, сертификати и срокове. Най-важното е вашето здраве. Няма смисъл да се бустерираш, непосредствено след като си изкарала Ковид, още повече, че вече си се ваксинирала. Не вярвам и някое медицинско лице да ти го позволи.

А, ако не си сигурен дали си изкарал ковид или не? А, ако си го изкарал безсимптомно 5 дни преди да решиш да бустерираш? Това означава, че трябва преди да идеш да си слагаш ваксина/бустер трябва да си правиш задължително пср. И какво става ако е фалшиво отрицателен? Не би трябвало да има никакъв проблем за ваксинация след изкарване на вируса, не знам защо тук препоръчват 3 месеца да се изчаква, чета някакви мнения, че в Канада примерно препоръчват в момента, в който се почувстваш добре и нямаш никакви симптоми, да си сложиш бустерната доза. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, jul каза:

2 + антигенни

Не съм експерт по тестовете, но да си кажа, че ако бързите тестове са проведени при по-ниски температури е възможно да бъдат фалшиво положителни. Все пак, Мастера ще каже, това му е експертизата. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.