Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Споделям личен опит относно повдигнатия въпрос. Ваксинационният ми сертификат изтичаше в края на януари. От 11.01 имам положителен ПСР за ковид и в момента съм в карантина. Очаквам след излекуването, а и от РЗИ-то, при карантинирането ми потвърдиха, че след изтичането на карантината мога да си изтегля сертификат за преболедуване със срок 6 месеца, съгласно действащите сега разпоредби. С този сертификат мога да пътувам и в чужбина, доколкото самата страна го допуска.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 минути , Miralex каза:

Споделям личен опит относно повдигнатия въпрос. Ваксинационният ми сертификат изтичаше в края на януари. От 11.01 имам положителен ПСР за ковид и в момента съм в карантина. Очаквам след излекуването, а и от РЗИ-то, при карантинирането ми потвърдиха, че след изтичането на карантината мога да си изтегля сертификат за преболедуване със срок 6 месеца, съгласно действащите сега разпоредби. С този сертификат мога да пътувам и в чужбина, доколкото самата страна го допуска.

Аз имах положителен антигенен тест и сертификатът който изтеглих е за срок от една година, но пише, че важи само за територията на България.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Kosta Grudov каза:

А, ако не си сигурен дали си изкарал ковид или не? А, ако си го изкарал безсимптомно 5 дни преди да решиш да бустерираш? Това означава, че трябва преди да идеш да си слагаш ваксина/бустер трябва да си правиш задължително пср. И какво става ако е фалшиво отрицателен? Не би трябвало да има никакъв проблем за ваксинация след изкарване на вируса, не знам защо тук препоръчват 3 месеца да се изчаква, чета някакви мнения, че в Канада примерно препоръчват в момента, в който се почувстваш добре и нямаш никакви симптоми, да си сложиш бустерната доза. 

 

Тук коментирахме казуса дали има смисъл да си правиш тест, ако имаш симптоми или да си сложиш бустер с цел да си удължиш валидността на сертифика за пътуване. Действителността предлага всякакви заплетени ситуации, при които със сигурност е по-добре да се доверим на медицинско лице.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 48 минути , Plamsi каза:

Аз имах положителен антигенен тест и сертификатът който изтеглих е за срок от една година, но пише, че важи само за територията на България.

Според това, което проучих  - ако заболяването е установено с ПСР , сертификатът важи и в чужбина, а ако е с антигенен тест,  важи само за България. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
Цитат

present to the carrier and any other authorised person, a EU Digital Covid Certificate (or equivalent certificate) showing that you have been vaccinated against COVID-19 with an EMA authorised vaccine and you have completed the prescribed vaccination cycle since at least fourteen days

Това "since at least fourteen days" как го разбирате, че отново се зачетох в рестрикциите за Италия? Означава ли, че за всяка доза (първа/втора/бустер) трябва да са минали 14 дни след иглата, за да е валиден сертификата?  Че това условие го бях пропуснал 😄

Връзка към коментар
преди 33 минути , Kosta Grudov каза:

Това "since at least fourteen days" как го разбирате, че отново се зачетох в рестрикциите за Италия? Означава ли, че за всяка доза (първа/втора/бустер) трябва да са минали 14 дни след иглата, за да е валиден сертификата?  Че това условие го бях пропуснал 😄

Не, българската дума за бустер е реваксинация. 14 дни се изискват за основната ваксинация. Не се замисляй на дълбоко върху преразказани и обобщени откъм изисквания статии, както и фейсбуци🙂. Доверявай се на официалните сайтове и магеланци.ком 😄

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , ДиянаВ каза:

Не, българската дума за бустер е реваксинация. 14 дни се изискват за основната ваксинация. Не се замисляй на дълбоко върху преразказани и обобщени откъм изисквания статии, както и фейсбуци🙂. Доверявай се на официалните сайтове и магеланци.ком 😄

Затова тук пиша първо, защото е най-високото ниво на доверие 😄 Иначе цитата е от сайта с италианската plf форма (https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html), та се замислих.. 

Благодаря! 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте. Имаме билети до Париж на 04.02 с прибиране на 07.02. Някой наясно ли е какви са изискванията за влизане във Франция от България и какви са изискванията при връщане в България? Ровя и чета и виждам, че за Франция трябва единствено валиден европейски зелен сертификат. Аз съм с бустерна от 14.01, така че имам такъв, но за пристигане в България от Франция ми се струва, че освен сертификата ще трябва да направя тест във Франция преди тръгване и въпреки това ще ме поставят под карантина, която ще мога да освободя едва след нов ПСР в България, който трябва да направя чак след 72 часа от пристигането ми. Дали правилно съм разбрал???

Връзка към коментар
преди 7 минути , Адриан ХН каза:

Здравейте. Имаме билети до Париж на 04.02 с прибиране на 07.02. Някой наясно ли е какви са изискванията за влизане във Франция от България и какви са изискванията при връщане в България? Ровя и чета и виждам, че за Франция трябва единствено валиден европейски зелен сертификат. Аз съм с бустерна от 14.01, така че имам такъв, но за пристигане в България от Франция ми се струва, че освен сертификата ще трябва да направя тест във Франция преди тръгване и въпреки това ще ме поставят под карантина, която ще мога да освободя едва след нов ПСР в България, който трябва да направя чак след 72 часа от пристигането ми. Дали правилно съм разбрал???

Ако няма промяна до тогава, на връщане ти трябва или ваксина +ПСР направен преди пристигането в България , ИЛИ ваксина + ПСР направен след 72 часа като се прибереш, а до тогава - карантина.

Не са ти необходими два ПСР-а ( преди и след) а само един - по твой избор.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

 

С  положителен антигенен тест следва карантина и след това издават удостоверение , не точно зелен сертификат и не може да се ползва в чужбина. Приятелката ми попадна в този за мен капан, беше болна стоя 14 дни под карантина и за капак няма да има сертификат за пътуване, излиза че все едно хем е била болна, но в същото време понеже не е платила ПСР един вид не е била болна като другите или нз и аз как да го формулирам ... като проблемът дори не е в парите , а в липсата на информация ...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 минути , Barfly каза:

С  положителен антигенен тест следва карантина и след това издават удостоверение , не точно зелен сертификат и не може да се ползва в чужбина. Приятелката ми попадна в този за мен капан, беше болна стоя 14 дни под карантина и за капак няма да има сертификат за пътуване, излиза че все едно хем е била болна, но в същото време понеже не е платила ПСР един вид не е била болна като другите или нз и аз как да го формулирам ... като проблемът дори не е в парите , а в липсата на информация ...

Ами то си го пише с кой тест какво получваш. За това при съмнения за инфекция първо си правиш домашен антигенен, колкото и да не са надеждни и тогава при положителен си пускаш пср и така и така ще си карантина поне да имаш и сертифилат.

1. За „зелен сертификат“ се признават трите вида Европейски цифров COVID-сертификат:

- За ваксинация срещу COVID-19;

- За преболедуване на COVID-19, доказано с ПСР-тест;

- За отрицателен резултат от проведено изследване с ПСР-тест или с антигенен тест.

2.  „Зелен сертификат“ за преболедуване на заболяването COVID-19, доказано с бърз антигенен тест. Документът важи на територията на България.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами то този сертификат след положителен антигенен тест беше някаква родна политическа предизборна измишльотина за да не се дразни електората. 

При това личните лекари отдавна издават направление за PCR тест , та и това е вариант.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Обновена информация за Германия от страницата на Bulgaria Air:

За пътуващите до Германия - нова информация

17 януари 2022

Уважаеми пътници,

 

Съгласно разпоредбите на местните власти на Германия, считано от 16.01.2022г. България отново е включена в списъка с високо рискови държави, поради което спрямо пристигащите лица се изисква дигитална регистрация тук и задължително влизане в карантина. Въведено е общо задължение за представяне на отрицателен тест, свидетелство за ваксинация или медицинско свидетелство за преболедуване за всички лица, навършили 6-годишна възраст, независимо от вида на транспортното средство, с което се пристига в Германия.

 

Задължението е в сила и за пътниците, осъществяващи трансфер на германските летища.

 

Ето линк към новината:

 

https://www.air.bg/bg/novini/za-pytuvashtite-do-germaniya-nova-informaciya

 

Странно е , че искат тестове дори и за трансфер. 😞

  • Харесвам 2
  • Шок 2
Връзка към коментар
преди 1 час, stanimir каза:

Ами то този сертификат след положителен антигенен тест беше някаква родна политическа предизборна измишльотина за да не се дразни електората. 

При това личните лекари отдавна издават направление за PCR тест , та и това е вариант.

За мен по-скоро е простотия непризнаването на антигенния тест в определени ситуации, а в други да.

Значи или признаваш антигенния или не. Не може за карантина и за пътуване ( в доста държави) да го признават за достоверен, а за сертификат - не.

Иначе добре с личните лекари, ама какво се очаква - с вече доказан от антигенния тест Ковид да обикаляш за направления и после и за ПСР по лаборатории ли ?

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Всъщност, за по-голяма яснота относно Германия, ето какво пише за ваксинираните/притежателите на зелен сертификат:

 

Цитат

Entering this country with the EU Digital COVID certificate

Document checklist

Travellers over the age of six can enter Germany if their 'EU Digital COVID Certificate' contains one of the following: 

  • Proof of vaccination completed at least 14 days after receiving the full vaccination. Vaccines authorised by the Paul Ehrlich Institute are accepted: Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZenica, Novavax, and Johnson & Johnson/Janssen.
  • Certificate of recovery showing a positive PCR test result carried out at least 28 days but no more than six months prior.
  • Negative result to a PCR test taken no earlier than 48 hours before the actual time or scheduled time of the carrier departure.

In addition:

  • Travellers arriving from a high-risk area must posess an antigen test result taken no more than 48 hours before entry.

което аз го разбирам като сертификат плюс антигенен тест.

Никъде не пише, че задължително влизаш в 14 дневна карантина.

 

Bulgaria Air нещо не са разбрали май. 

 

Иначе, да, считано от 16.01.22 сме в списъка с високо-рисковите държави; да, трябва да се попълни plf формата. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 34 минути , Lyubina каза:

Всъщност, за по-голяма яснота относно Германия, ето какво пише за ваксинираните/притежателите на зелен сертификат:

 

което аз го разбирам като сертификат плюс антигенен тест.

Никъде не пише, че задължително влизаш в 14 дневна карантина.

 

Bulgaria Air нещо не са разбрали май. 

 

Иначе, да, считано от 16.01.22 сме в списъка с високо-рисковите държави; да, трябва да се попълни plf формата. 

Тогава според теб за транзит трябва ли тестване? Двама възрастни с ваксинация и PCR, но детето на 9 няма ваксина, преминаваме транзит през Франкфурт за Милано.

Връзка към коментар

ЕС изважда  Аржентина , Австралия и Канада  от списъка с държавите за които се препоръчва премахване на  ограниченията за  пътуване.

Пълният списък тук :

 

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/01/17/covid-19-council-removes-argentina-australia-and-canada-from-the-list-of-countries-for-which-travel-restrictions-should-be-lifted/

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , stanimir каза:

ЕС препоръчва поетапно премахване на забраната за несъществени пътувания от определени държави,  в частност Аржентина ,Австралия и Канада.

Пълен списък тук :

 

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/01/17/covid-19-council-removes-argentina-australia-and-canada-from-the-list-of-countries-for-which-travel-restrictions-should-be-lifted/

Струва ми се, че става въпрос за обратното. Аржентина, Австралия и Канада се изваждат от списъка с държави, за които Съветът препоръчва премахване на ограниченията за пътуване и така в него от 17 януари остават: 

  • Bahrain
  • Chile
  • Colombia
  • Indonesia
  • Kuwait
  • New Zealand
  • Peru
  • Qatar
  • Rwanda
  • Saudi Arabia
  • South Korea
  • United Arab Emirates
  • Uruguay
  • China, subject to confirmation of reciprocity
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
11 minutes ago, Aureliano said:

Струва ми се, че става въпрос за обратното. Аржентина, Австралия и Канада се изваждат от списъка с държави, за които Съветът препоръчва премахване на ограниченията за пътуване и така в него от 17 януари остават: 

  • Bahrain
  • Chile
  • Colombia
  • Indonesia
  • Kuwait
  • New Zealand
  • Peru
  • Qatar
  • Rwanda
  • Saudi Arabia
  • South Korea
  • United Arab Emirates
  • Uruguay
  • China, subject to confirmation of reciprocity

Точно така е , редактирам поста си !

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Lyubina каза:

@Megi, в момента не мога да отворя източника. Но може да провериш сайта reopen.europe.

Виж в забодените мнения, трябва да има линк. 

Правилно ме насочи, благодаря. Ето и тук какво пише:

 

Последна актуализация: 18-01-2022

 

Мога ли да премина транзитно през тази държава?

Прехвърлянето на полети на летищата вече се класифицира като влизане в дадена държава. Това означава, че хората, които сменят самолети на летищата в Германия, също трябва да представят доказателство за ваксинация, възстановяване или тестване.

 

Явно няма да му се размине PCR теста на дребния....:(

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Megi каза:

Тогава според теб за транзит трябва ли тестване? Двама възрастни с ваксинация и PCR, но детето на 9 няма ваксина, преминаваме транзит през Франкфурт за Милано.

На възрастните не им трябва никакъв тест, а на малкия само антигенен не по-стар от 48 часа. Тъй като сте трансфер никой не трябва да попълва формуляра за влизане в Германия.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.