Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 минути , zon каза:

Но няма да се изненадам ако Автралия например решат да започнат да изискват противогрипна поливалентна ваксина, например максимум поставена 90 дни преди пристигане. 

Ако наистина стане нещо подобно - ще си остана със спомените от предишно пътуване за Австралия 🙂 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

@zon, да сложно е, но поне си имате страхотен шоколад и бира там. 🙂 Аз съм стар приятел на Фландрия и шоколад Neuhaus.

Moят съвет е следният, ще се наложи да правиш някои трикове. Пътуваш до България и от там до Танзания, примерно. Връщаш се пак в България и от там в Белгия.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , Alexander каза:

Който го е страх не пътува

 

Не съм написала, че ме е страх, много моля. 

 

Написала сам в отговор на @Crazy Horse, че дори държавите, които нямат изисквания към нас за тестове и ваксинация, държавите в които живеем имат.

Така, че пак сме ограничени.

И пак да го напиша това няма да ме спре да пътувам.

 

Отделно, съм наясно, че и в Белгия да си седя следващите два месеца, шансът да хвана омикрон е 50%. Което си е много висок шанс. 

преди 5 минути , Crazy Horse каза:

Moят съвет е следният, ще се наложи да правиш някои трикове. Пътуваш до България и от там до Танзания, примерно. Връщаш се пак в България и от там в Белгия.

То аз мога, ама фламандецът вкъщи няма български паспорт. Не ги знам да не му видят печатите в паспорта от Танзания в един момент. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 9 часа, maia_sg каза:

Здравейте! Мислим да посетим Сейшели през Март, като там мислим да направим и сватба. 😁

Виждам, че изискват ковид застраховка, която включва покритие за лечение, изолация и карантина. Коя застахвателна компания покрива всичко това и съответно имат ли превод на английски? Дали си заслужава от сега да си купим билети или да чакаме последния момент, понеже нямаме ваксинация, а виждам, че не е задължително изискване (но се прилага ако има)? Притеснявам се да не променят правилата в последния момент и заради това май ще резервирам всичко в последния момент. 

Здравейте, Преди седмица и ние пътувахме за Сейшели и се справихме успешно с всички изисквания. Застраховката с покритие за Ковид я направихме в SDI - под 24лева за 32 дни. Ако имате и други въпроси за Сейшелите съм на разположение. Тук ще сме още не малко време...

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към коментар

според мен скоро ще почне да се отпушва навсякъде, ето днес и Ирландия отменя почти всички ограничения

 

със сертификатите също, при заложена валидност 270 дни след последна доза, някъде през май-юни вече ще има и доста европейци с изтекъл сертификат след бустър, и предвид, че не се предвижда масово поставяне на следваща доза, както и огромния брой хора, преминали през омикрон, ако не се появи някаква нова гадост на хоризонта, сертификатите ще са изчерпали ролята си

 

така или иначе, всичко може да се променя супер динамично, така че да чудим за след повече от месец, е леко безсмислено

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 6 часа, Роми каза:

Съгласна съм, че ограниченията са прекомерни. Аз съм ваксинирана, но дори да си с ваксина има престараващи се държави - трябва ти тест или дори карантина! Особено азиатските страни прекалиха. До някаква степен ми е по-лесно да го разбера за Китай, Япония и Корея, но да са най-стриктни Тайланд и Индонезия ми звучи чах смешно. Като знам колко хигиенично живеят...

Но има надежда - дори май СЗО нещо бие отбой. Да видим... и да се надяваме. 

Честно, предпочитам ситуацията в Япония - затворено за хора отвън, но свободно за хората вътре - сертификати не съществуват, няма такова понятие. Никъде. Локдауни - също, конституцията не позволява. Когато страната е готова да приеме туристи - ще отвори, като не е готова - няма. С малко помощи и местен туризъм (двуседмичната карантина на връщане прави и излизането трудно, та всички си почиват в страната) бизнесът оцелява. Е, не е каквото беше, ама много по-добре от отвори-затвори и въвеждане на нови изисквания през месец-два. И училищата си учат нормално, и бабите и дядовците дето си ги имаме по много има къде да се лекуват. И хората не се гледат накриво и не се обвиняват едни други кой крив кой прав. Даже инструктират - да няма дискриминация към неваксинираните (верно е, че са малцинство, но никой не ги сочи с пръст и не ги праща да се срамуват в ъгъла). Писнало ми е донмай къде от това чудо, но ако цената на бързото отваряне е пълна каша - ами не благодаря, ще потря още малко. Дето викаш Роми - види му се края вече...

  • Харесвам 32
  • Браво 8
Връзка към коментар

От вчера Куинсланд ,  Австралия, премахна карантина при пристигане от интернационални пътници.

Изисква се  да сте ваксиниран, тест при пристигане  и да се изчака за резултата, като това е възможно в частно място, хотел, лодка или където ще се установите.

Съвсем скоро се очаква това да е възможно и в другите австралийски щати.

 

https://www.qld.gov.au/health/conditions/health-alerts/coronavirus-covid-19/current-status/queensland-restrictions-update/changes-to-queenslands-border-restrictions

 

Screenshot_20220123-082510_Chrome.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , samuraika каза:

Даже инструктират - да няма дискриминация към неваксинираните (верно е, че са малцинство, но никой не ги сочи с пръст и не ги праща да се срамуват в ъгъла).

То в ъгъла ако ги чака меч за харакири, няма и да се срамуват дълго.

  • Смея се 12
Връзка към коментар

Леле, не мога да повярвам @antea, но току-що ти сложих един лайк на последното мнение! Доживях да сме на едно мнение по тази така щекотлива тема! И аз така мисля, че скоро ще пътуваме по-свободно, не само заради последните добри новини от Великобритания и Ейре, но и защото и самата СЗО вече призовава да се премахнат ограниченията за пътуване. И тъй като подобни новини ме радват изключително много и ми връщат доброто предкоронно настроение, сега е моментът да ти се извиня @antea, както и на всички останали магеланци, които приемат много по-сериозно от мен коронавируса, ако някога съм звучал остро, грубо и обидно. Искрено ви се извинявам на всички! Не е било нарочно, нямам лоши чувства към никой от тази наистина прекрасна магеланска общност. Надявам се, че наистина краят на този кошмар е близо, защото настъпи ужасно разделение навсякъде и дори тук вместо да обсъждаме дестинации, ние две години се замерваме с медицински данни, вируси, щамове, ваксини до побъркване.

И все пак докато нещата се оправят напълно, аз ще продължавам да посещавам места, които не пресоляват манджата с излишни изисквания за туристите. Следващата седмица пак ще ида до Валядолид в Кастия и Леон, който е любим град и на моя червенокож брат @crazyhorse. A, март месец ще се насоча и към другата испанска област, която не налага никакви зелени сертификати за посещение на обществени места - Естремадура - земята на конкистадорите. Касерес, Трухийо - родното място на Франсиско Писаро и Мерида, известна с римските си руини и амфитеатър са ми в списъка засега.

 

  • Харесвам 31
  • Браво 2
Връзка към коментар

@Crazy Horse,ще може ли тук да споделиш какви са рестрикциите в отделните части на Испания ? Сертификати, бустери, бустери на бустерите ? Мадрид, Барселона,  за Валенсия разбрах ? Да можем да си правим някакви адекватни планове в близките 2 месеца, евентуално. Погледа ми рязко прескочи от Италия към Португалия и Испания, но до Испания има повече директни полети и е по-удачно. Благодаря!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 5 часа, Crazy Horse каза:

Леле, не мога да повярвам @antea, но току-що ти сложих един лайк на последното мнение! Доживях да сме на едно мнение по тази така щекотлива тема! И аз така мисля, че скоро ще пътуваме по-свободно, не само заради последните добри новини от Великобритания и Ейре, но и защото и самата СЗО вече призовава да се премахнат ограниченията за пътуване. И тъй като подобни новини ме радват изключително много и ми връщат доброто предкоронно настроение, сега е моментът да ти се извиня @antea, както и на всички останали магеланци, които приемат много по-сериозно от мен коронавируса, ако някога съм звучал остро, грубо и обидно. Искрено ви се извинявам на всички! Не е било нарочно, нямам лоши чувства към никой от тази наистина прекрасна магеланска общност. Надявам се, че наистина краят на този кошмар е близо, защото настъпи ужасно разделение навсякъде и дори тук вместо да обсъждаме дестинации, ние две години се замерваме с медицински данни, вируси, щамове, ваксини до побъркване.

И все пак докато нещата се оправят напълно, аз ще продължавам да посещавам места, които не пресоляват манджата с излишни изисквания за туристите. Следващата седмица пак ще ида до Валядолид в Кастия и Леон, който е любим град и на моя червенокож брат @crazyhorse. A, март месец ще се насоча и към другата испанска област, която не налага никакви зелени сертификати за посещение на обществени места - Естремадура - земята на конкистадорите. Касерес, Трухийо - родното място на Франсиско Писаро и Мерида, известна с римските си руини и амфитеатър са ми в списъка засега.

 

В Полша все още няма сертификати, може да се пътува нормално, да се нощува и т.н.
Гадното е, че е студено (не гледайте температурите, защото има леден вятър и се усеща 4-5 градуса по-ниско). Макар че 1-2 градуса през януари хич не е зле. 
За влизане се иска или сертификат ваксинация/преболедуване или антигенен тест.

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 21.01.2022 г. в 20:46, kakadu каза:

Пълна мъгла с тея ваксини. Имам Джонсън, боднат юни. До кога ми е валиден за Европа? Италия казаха, че ваксините - 6 месеца. Сега какво правим? Може ли в Италия или не може след 6-те месеца?!  ЕС казва двеста и не знам си колко дни. Ама Рим казва друго.  На кое да вярвам?! 

И аз съвсем се обърках с тези бустери. Имам сложена ваксина на Джонсън(не съм я сложил само заради сертификата) в края на месец юли. На 12.02 ще ходя на ски в Австрия и за там ми трябва задължително бустер, защото в противен склучай трябва да съм в карантина. Въпроса ми е ако си сложа бустер(Файзер или Модерна) в началото на февруари ще бъде ли валиден или или трябва да си поставя и втора доза от тях?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
25 minutes ago, mitaka said:

И аз съвсем се обърках с тези бустери. Имам сложена ваксина на Джонсън(не съм я сложил само заради сертификата) в края на месец юли. На 12.02 ще ходя на ски в Австрия и за там ми трябва задължително бустер, защото в противен склучай трябва да съм в карантина. Въпроса ми е ако си сложа бустер(Файзер или Модерна) в началото на февруари ще бъде ли валиден или или трябва да си поставя и втора доза от тях?

Един бустер е достатъчен.

 

IMG_20220123_101349.jpg

 

https://www.austria.info/en/service-and-facts/coronavirus-information/entry-regulations

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@mitaka, дано не те подвеждам, но понеже също имах драми с Янсен +бустер /Модерна/, което може да видиш в коментарите ми. При проверка в Corona-warn от ден 1 на поставянето за Австрия дава валиден. Сега проверих пак-още е валиден 😏

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@mitaka, аз доколкото разбрах от регулацията на ЕС ако имаш бустер с Модерна примерно или Янсен, след еднодозов Янсен ще имаш сертификат на който пише 2/1, ще се води, че е бустер и си важи за пътуване, но нека колегите потвърдят.

@luba_rizova, браво! Елате в Испания! Засега само в Мадрид, Кастия и Леон (там може да видите Сеговия, Авила, Валядолид, Саламанка), Кастия ла Манча (Толедо е близо до Мадрид), Естремадура и Кантабрия от скоро не искат никакви зелени сертификати никъде. От популярните дестинации Барселона, Майорка, Канарските острови и Андалусия са все още зеленясали.

 

 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, samuraika каза:

Честно, предпочитам ситуацията в Япония - затворено за хора отвън, но свободно за хората вътре - сертификати не съществуват, няма такова понятие. Никъде. Локдауни - също, конституцията не позволява. Когато страната е готова да приеме туристи - ще отвори, като не е готова - няма. С малко помощи и местен туризъм (двуседмичната карантина на връщане прави и излизането трудно, та всички си почиват в страната) бизнесът оцелява. Е, не е каквото беше, ама много по-добре от отвори-затвори и въвеждане на нови изисквания през месец-два. И училищата си учат нормално, и бабите и дядовците дето си ги имаме по много има къде да се лекуват. И хората не се гледат накриво и не се обвиняват едни други кой крив кой прав. Даже инструктират - да няма дискриминация към неваксинираните (верно е, че са малцинство, но никой не ги сочи с пръст и не ги праща да се срамуват в ъгъла). Писнало ми е донмай къде от това чудо, но ако цената на бързото отваряне е пълна каша - ами не благодаря, ще потря още малко. Дето викаш Роми - види му се края вече...

Описана от теб тактика може да я прилагаш само ако имаш изпълнени следните условия:

- минимален процент чужденци в страната и малко емигранти

-дисциплинирано население

 

В България не отговаряме на нито едно от двете условия, но и в Европа няма държава, която да отговаря на двете.

преди 14 часа, antea каза:

със сертификатите също, при заложена валидност 270

Тази валидност е след втората доза. След третата все още няма такава. Това разбира се не значи, че няма да има такава.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 11 часа, samuraika каза:

Честно, предпочитам ситуацията в Япония - затворено за хора отвън, но свободно за хората вътре - сертификати не съществуват, няма такова понятие. Никъде. Локдауни - също, конституцията не позволява. Когато страната е готова да приеме туристи - ще отвори, като не е готова - няма. С малко помощи и местен туризъм (двуседмичната карантина на връщане прави и излизането трудно, та всички си почиват в страната) бизнесът оцелява. Е, не е каквото беше, ама много по-добре от отвори-затвори и въвеждане на нови изисквания през месец-два. И училищата си учат нормално, и бабите и дядовците дето си ги имаме по много има къде да се лекуват. И хората не се гледат накриво и не се обвиняват едни други кой крив кой прав. Даже инструктират - да няма дискриминация към неваксинираните (верно е, че са малцинство, но никой не ги сочи с пръст и не ги праща да се срамуват в ъгъла). Писнало ми е донмай къде от това чудо, но ако цената на бързото отваряне е пълна каша - ами не благодаря, ще потря още малко. Дето викаш Роми - види му се края вече...

Винаги, когато ми излезе, че си писала в тази тема, на лицето ми грейва една голяма усмивка. Всеки път си казвам: "Ей го на, отварят и тя ни информира за новостите". И после мъка 😞 😞 😞

  • Смея се 14
Връзка към коментар

Тактиката е изпълнима само на остров. Няма толкова общо с дисциплината.

Благодаря, @Crazy Horse.

@Nikolay Ivanov, благодаря много за Полша. Точно вчера гледахме по NG Непознатите дестинации и беше за Полша. И се сетихме, че не сме били, явно сега е момента.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 12 часа, samuraika каза:

Честно, предпочитам ситуацията в Япония - затворено за хора отвън, но свободно за хората вътре - сертификати не съществуват, няма такова понятие. Никъде. Локдауни - също, конституцията не позволява. Когато страната е готова да приеме туристи - ще отвори, като не е готова - няма. С малко помощи и местен туризъм (двуседмичната карантина на връщане прави и излизането трудно, та всички си почиват в страната) бизнесът оцелява. Е, не е каквото беше, ама много по-добре от отвори-затвори и въвеждане на нови изисквания през месец-два. И училищата си учат нормално, и бабите и дядовците дето си ги имаме по много има къде да се лекуват. И хората не се гледат накриво и не се обвиняват едни други кой крив кой прав. Даже инструктират - да няма дискриминация към неваксинираните (верно е, че са малцинство, но никой не ги сочи с пръст и не ги праща да се срамуват в ъгъла). Писнало ми е донмай къде от това чудо, но ако цената на бързото отваряне е пълна каша - ами не благодаря, ще потря още малко. Дето викаш Роми - види му се края вече...

 

"Конституцията не позволява локдауни"....Ей, това е то! Японците винаги са ми изумявали. Шапка им свалям на тези хора. Мечтая за деня, в който отново ще се върна там.

 

преди 1 час, Crazy Horse каза:

Елате в Испания! Засега само в Мадрид, Кастия и Леон (там може да видите Сеговия, Авила, Валядолид, Саламанка), Кастия ла Манча (Толедо е близо до Мадрид), Естремадура и Кантабрия от скоро не искат никакви зелени сертификати никъде. От популярните дестинации Барселона, Майорка, Канарските острови и Андалусия са все още зеленясали.

 

Чудесно! Мисля, че е време да се върна в един от любимите ми градове в Европа - Мадрид. 

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

А тази валидност от 270 дни къде е регламентирана ОФИЦИАЛНО ? Към момента в БГ приложението за проверка дава валидност на сертификата 1 г. от 2-ра доза при мен. С Corona warn проверявам Румъния и Германия, които ме интересуват и там също е 1 г. Или след 01.02.22 ще има ъпдейт на приложенията ? Все пак този ъпдейт трябва да е на база на официално инфо и нормативни актове. ( лично на мен не ми се чини, че моментът е подходящ за бустер от мед.гл.т.- хем разгар на епидемията, хем не покриват Омикрон 🤨)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
29 minutes ago, bibi said:

А тази валидност от 270 къде е регламентирана ОФИЦИАЛНО ? Към момента в БГ причожението за проверка дава валидност на сертификата 1 г.от 2-ра доза при мен. С Corona warnпроверявам Румъния и Германия, които ме интересуват и там също е 1 г. Или скед 01.02.22 ще има ъпдейт на пруложенията ? Все пак този ъпдейт трябва да е на база на официално инфо и нормативни актове. ( лично на мен не ми се чини, че моментът е подходящ за бустер от мед.гл.т.- хем разгар на епидемията, хем не покриват Омикрон 🤨)

Тук :

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_6837

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, bibi каза:

А тази валидност от 270 къде е регламентирана ОФИЦИАЛНО ? Към момента в БГ причожението за проверка дава валидност на сертификата 1 г.от 2-ра доза при мен. С Corona warnпроверявам Румъния и Германия, които ме интересуват и там също е 1 г. Или скед 01.02.22 ще има ъпдейт на пруложенията ? Все пак този ъпдейт трябва да е на база на официално инфо и нормативни актове. ( лично на мен не ми се чини, че моментът е подходящ за бустер от мед.гл.т.- хем разгар на епидемията, хем не покриват Омикрон 🤨)

Доколкото чета и на национално ниво сертификатът може да стане с европейската валидност от 270 дни. Кога мислят да го измъдруват, на 31 януари ли?😄

“...подчерта министър Сербезова.

Тя коментира и темата за зелените сертификати. „Валидността на зелените сертификати ще бъде в рамките на 270 дни от 1 февруари, каквито са препоръките на ЕК. На този етап удостоверението за антитела не отпада. Така валидността на документа за хората със завършен ваксинационен курс ще важи 9 месеца. В момента се обсъжда и подобен срок за хората, които са преболедували и за тези с антитела. Това обаче зависи от здравните експерти”. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@luba_rizova, аз съм бил само във Варшава и Люблин в Полша, но има доста приятни места там. Краков, Вроцлав и Гданск са ми в списъка и мисля, че няма да съжаляваш ако организираш нещо там и за вас.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 59 минути , stanimir каза:

И на база на това всяка държава-членка ще трябва да го въведе в националното си законодателство.

Връзка към коментар
преди 59 минути , bibi каза:

И на база на това всяка държава-членка ще трябва да го въведе в националното си законодателство.

На база делегиран Регламент на ЕК се изменя Регламента за европейските сертификати. На национално ниво държавите самостоятелно решават дали да го използват и как като здравна мярка.

https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/vaccination_certificate_validity.pdf

 

CA6AB708-5C0C-4874-8342-B3782650C778.png

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.