Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Регламентите на Европейския съюз са с пряко и директно приложение във всяка една държава-членка, за разлика от Директивите, с които се синхронизират националните законодателства

 

заради това приетата валидност от 270 дни се прилага пряко във всички държави-членки, без да са необходими техни изрични закони, но само по отношение на пътувания, за вътрешни мерки и изобщо дали да използват сертификати и с каква валидност на собствената си територия, решава всяка поотделно

 

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар
преди 17 часа, tch каза:

Описана от теб тактика може да я прилагаш само ако имаш изпълнени следните условия:

 

Наясно съм, че не е общовалидно и приложимо навсякъде, далеч съм от мисълта да препоръчвам, съветвам или хваля какъвто и да е модел. Просто дадох гледна точка "от другата страна".

Отивам да се срамувам в ъгъла, ако услужливо са ми оставили меч - и сеппуку ще си направя.

  • Смея се 10
Връзка към коментар
преди 5 часа, samuraika каза:

Наясно съм, че не е общовалидно и приложимо навсякъде, далеч съм от мисълта да препоръчвам, съветвам или хваля какъвто и да е модел. Просто дадох гледна точка "от другата страна".

Отивам да се срамувам в ъгъла, ако услужливо са ми оставили меч - и сеппуку ще си направя.

Ако все пак там не те очаква меч, не ти ли се иска да си направиш една темичка-дневник и да пускаш снимки от кварталния магазин или произведенията на чирака на майстора на нудъли на съседната улица? На мен лично ще ми е интересно, защото туристичеките теми-програми с часове и билети не са ми любими, а пресни отзиви скоро не е имало. 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
На 22.01.2022 г. в 16:33, Crazy Horse каза:

Ние пътуващата общност сме важни за доста бизнеси, така че ако бойкотираме страни, които се правят на интересни и искат и боцкане и тест за влизане, а като бонуси сертификатите им важали три месеца, че и на всеки бар и хотел искали зелена индулгенция, тогава тези държави и бизнеси сами ще се усетят, че им трябват всъщност клиенти. Никой не е казал да ходим непремено тази година в Италия, Малта или пък Кипър.

Само да обърна внимание на факта, че съгласно изброените от теб критерии, България също минава в групата за бойкотиране... 😉 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Здравейте,
Извинявам се ако вече някой е питал за това. На Терминал 1 на Летище София има ли лаборатория за PCR тест. Видях че на Терминал 2 има лаборатория на ГЕНИКА, но не виждам за Терминал 1? Също така ако има за 2 часа ли излизат резултатите?
Благодаря 🙂
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Накратко за Ирландия.

 

Пристигнах в събота, точно когато разхлабваха мерките. При излитане, поискаха да видят ПСР теста (това е за неваксинирани, ваксинираните нямат нужда от нищо допълнително), при кацане само погледнаха личната карта и не са питали каквото и да е. Хубаво е да се попълни и тяхната форма за влизане в страната, въпреки че никой не я поиска. 

 

Където и да съм сядал не са ми искали сертификат, музеите също си бяха отворени и не са ми изисквали, каквото и да е.

 

Даже в момента (може и така да е било винаги, нямам си на идея), голяма част от музеите са безплатни.

 

Маски се носят на закрито и в транспорта.

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

@Duke, прав си. Тази година за съжаление ще трябва да бойкотираме България и няма да ходим семейно там да прекараме лятото. Нямам намерение да ме дразнят на всеки ъгъл със зелени индулгенции. Но, здраве да е, следващото лято се надявам да се нормализират нещата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 39 минути , Мирослав Василев каза:

Даже в момента (може и така да е било винаги, нямам си на идея), голяма част от музеите са безплатни.

 

Да, Националната Галерия и Архелогическият музей в Дъблин, със сигурност.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 47 минути , Hristo Rusev каза:

Здравейте,
Извинявам се ако вече някой е питал за това. На Терминал 1 на Летище София има ли лаборатория за PCR тест. Видях че на Терминал 2 има лаборатория на ГЕНИКА, но не виждам за Терминал 1? Също така ако има за 2 часа ли излизат резултатите?
Благодаря 🙂
 

Има,но на Кандиларов-80лв. за 2 часа става. В началото на януари я ползвах. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз пък не мога да разбера защо се приемат мерки и ограничения, които не могат да бъдат следени и на практика приложени. Говоря за България и новите правила за влизане. Вчера се прибрах от Франция през Италия. Навсякъде, където влезеш ти искат сертификат, сканират го и ти казват да или не. В пълна противохоложност, на летище София те посрещат 4ма с нищо незаслужили съдбата си служители на РЗИ, въоръжени само с окомер и таблет за карантиниране. Оттам натам се почва едно гледане по телефони за валидност на тестовете, което е толкова неефективно, че просто е обида за всички други неефективни дейности. Естествено, много хора имат антигенни тестове вместо ПСР и се почва едно пазарене и надлъгване. Един успява да мине, вторият го хващат, той вика - ааа, моят приятел го пусна със същия тест. Пълен фарс. Не успяха ли от това РЗИ да набавят поне няколко четци за тия QR кодове и да се свършва тази мъка.

  • Харесвам 15
  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 1 час, Hristo Rusev каза:

Здравейте,
Извинявам се ако вече някой е питал за това. На Терминал 1 на Летище София има ли лаборатория за PCR тест. Видях че на Терминал 2 има лаборатория на ГЕНИКА, но не виждам за Терминал 1? Също така ако има за 2 часа ли излизат резултатите?
Благодаря 🙂
 

Доколкото виждам Геника има и на двата терминала.

https://genica.bg/koronavirus-letishte-sofia

 

PCR тестовете излизат за 2 часа има опция и за PCR тест със слюнка не от гърлото и носа.

Връзка към коментар

И аз мисля, че нещата с пътуванията започват да се подобряват, определено се усеща раздвижване за международните дестинации. Мисля, че това лято, като и предишните две, ще е доста динамично. Надявам се да отпаднат тези изисквания за тест за ваксинирани…

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Crazy Horse А, как е положението с изискванията за тапии в Баската провиниция и Навара? През април 2020 точно натам щяхме да ходим, ноо всички знаем к'ва стана тя. Не че имам нещо против да повършея между Бургос и Саламанка + Естремадура, но като съм си навила на пръста Североизточна Испания, всякакви мерки и теглилки ги приемам съвсем лично🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Transport Secretary Grant Shapps has confirmed that people arriving in England will no longer have to take Covid tests if they are fully vaccinated.

The changes will be introduced from 4am on 11 February "in time for the half-term break", he said.

Rules have also been eased for unvaccinated travellers, who will no longer have to take a day eight test. However, they will still need to do pre-departure and day two tests.

Passenger locator forms are staying, but the transport secretary confirmed they will be simplified.

Scotland, Wales and Northern Ireland have not confirmed yet whether they will follow England's business (although they generally have 

 

 

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар

Здравейте!

Тук https://travel.gov.cv/ прочетохме, че трябва предварително да платим airport fee за Кабо Верде, която е на стойност 30 евро до 5 дни преди заминаване. В друг сайт обаче видях, че може да я платим и на място на летището, та малко се обърках. Пише, че след като я платим онлайн, трябва да си направим Ковид тест, да си въведем данните от хотела и след това ще ни се генерира документа за влизане в страната (заради Ковид мерките). Нашата идея е първо да си видим резултатите от Ковид теста и след това да платим таксата, но в такъв случай да не се окаже, че няма да ни допусне до системата, предвид че до пътуването ще са останали около 30 часа, а не 5 дни? Ще се радваме, ако някой, който е плащал тази такса и да ни разясни. 

Благодарим предварително! 🙂

Връзка към коментар
На 21.01.2022 г. в 12:40, Ivko каза:

Вече тест където и да правиш с резултата получаваш и сертификат автоматично и само кода стига. За пътуване извън Европа трябва да е преведен и с печат и подпис и на хартия. За влизане в Испания може само с ваксина.

Това сигурно ли е че извън европа трябва да е преведен подписан и подпечатан, тъй като сертификата така или иначе го има на двата езика?

Връзка към коментар

Италианските власти променят срока на валидност на ваксинационните сертификати срещу COVID-19, считано от 1 февруари 2022 г.
По информация на посолството ни в Рим дигиталният COVID-19 сертификат за ваксинация вече ще бъде валиден документ за пътуване до Италия в рамките на 6 месеца след завършването на ваксинационния курс (поставянето на последната доза при еднодозовите или двудозовите ваксини) или 6 месеца след поставянето на бустерната доза.
Повече четете тук: https://mfa.bg/embassies/italy/news/32599

8C03F048-01A3-43A5-B11E-FD00819A8C5E.jpeg

  • Харесвам 3
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

@Madelin, ледът започва да се пропуква. Една по една областите започват да се отказват от зелените индулгенции. Кантабрия, Астуриас, Арагон. Засега Навара и Баските мълчат, но ако сте решили пак да ходите през април, пак пиши да ми напомниш, защото дотогава може и нвсякъде да са паднали в Испания.

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, veselinuktc каза:

Италианските власти променят срока на валидност на ваксинационните сертификати срещу COVID-19, считано от 1 февруари 2022 г.
По информация на посолството ни в Рим дигиталният COVID-19 сертификат за ваксинация вече ще бъде валиден документ за пътуване до Италия в рамките на 6 месеца след завършването на ваксинационния курс (поставянето на последната доза при еднодозовите или двудозовите ваксини) или 6 месеца след поставянето на бустерната доза.
Повече четете тук: https://mfa.bg/embassies/italy/news/32599

8C03F048-01A3-43A5-B11E-FD00819A8C5E.jpeg

А добре де, какво прави човек, на който са му минали повече от 6 месеца от бустера? Щото за момента нали не слагат бустер на бустера в ЕС (ама може и да не съм добре информиран)?

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 7 часа, Megi каза:

Доколкото виждам Геника има и на двата терминала.

https://genica.bg/koronavirus-letishte-sofia

 

PCR тестовете излизат за 2 часа има опция и за PCR тест със слюнка не от гърлото и носа.

Геника е само на Т2, но на две локации -  едната е на гишетата за билети на Заминаващи(реално вече само за регистратура го ползват), а другата на Пристигащи до изхода за такситата (където вземат пробите И регистрират също)

Кандиларов на Т2 също са на две локации - зад Инфомрация и пак на пристигащи (до Геника)

И на двете лаборатории работи поне една от локациите денонощно.

На Т1 е само Кандиларов - на заминаващи в ляво зад стълбите.

 

Геника имат и ПСР с резултат до 60 мин срещу 180 точки.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 14 минути , ivailo_radev каза:

А добре де, какво прави човек, на който са му минали повече от 6 месеца от бустера? Щото за момента нали не слагат бустер на бустера в ЕС (ама може и да не съм добре информиран)?

Лятото италианците бяха сложили 6-месечен срок и на ваксините. Не съм ги проследявала какво правят. Сигурно го удължават. Може би има психологически момент в това. Да не мислиш изначално, че всичко е вечно, да си знаеш какво се очаква, макар че лично за мен италианското въвеждане на нови мерки е най-неясно до 2-3 дни след като са въведени🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 29 минути , ivailo_radev каза:

А добре де, какво прави човек, на който са му минали повече от 6 месеца от бустера? Щото за момента нали не слагат бустер на бустера в ЕС (ама може и да не съм добре информиран)?

Ако живее в Италия си слага бустер. Ако не живее в Италия не ходи там. 🙃

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.