Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Монетата има две страни. Работодателят отговаря и за други свои служители, десетки или стотици. Не само за здравето им. Те пък имат грижа за дохода на семейството си. 

За съжаление хич не искам да я виждам тая тема и много ме е яд на италианците, че така са отървали юздите.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Предполагам удължените дни са платени при вас?

Знаете ли къде мога да намеря този списък на "рискови държави" че търсих в сайта на министерството, но нищо не намерих.

Имам чувството че дори 1 заразен да има, тея умници пак ще вкарат държава в тоя списък

Връзка към коментар
преди 55 минути , Zara каза:

И ние подписахме Декларация, че ще си удължаваме отпуската с по 14 дни след пътуване в „рискови” държави и разни други неща в тази връзка.

Преди това излезе Заповед на биг боса, което ще рече, че е съгласувано с юридическия тръст на фирмата и са намерили точките и алинеите, с които да не ни поставят в дискриминационна позиция. Имаме си права, но ”техните” са ПО.

Изказвам само тиха солидарност с теб...

Декларацията не може да има по-голяма сила от кодекси, закони, наредби... И кой определя кои са "рискови"- фирмата или държавата?

Ако органите на Държавен здравен контрол са ти препоръчали карантина в домашни условия, защото се връщаш от рисковите засега континентален Китай и Италия, имаш право на болничен за карантина. Дори и да ти е издадена заповед за допълнителни 14 дни платен отпуск, имаш право да прекъснеш ползването му на основание чл.175, ал.1 от КТ- "Когато през време на ползуването на платения годишен отпуск на работника или служителя бъде разрешен друг вид платен или неплатен отпуск, ползуването на платения годишен отпуск се прекъсва по негово искане и остатъкът се ползува допълнително по съгласие между него и работодателя."  Искането за прекъсване задължително да е писмено и след това заповед за прекъсване да има. "Болничните" са друг вид платен или неплатен отпуск- чл.162 от КТ.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

При нас също се прокрадват идеи за ограничаване на личните пътувания на служителите в чужбина, но тъй като фирмата е българска и юристите също, становището им е, че няма законово основание работодателят да поставя такива изисквания. Ако се обяви епидемия или по друг начин държавата наложи ограничения, тогава мобе да  сме home office.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , jul каза:

@antea, благодаря 🙂 Аз вече купих билети директно до летището. Остава и да заминем, че лееекичко ме хваща шубето 🙄

Аз летя в събота за Малага, 4 дни, нощувки в Малага и Севиля. От работата ме предупредиха, че искат после 14 дни болничен или отпуска заради карантината.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , jul каза:

@Asya Assenova, освен взаимно да си стискаме палци... То карантина не би трябвало да има за Испания към момента, попрестарали са се нещо. 

При нас има. Изпратили са списък с държавите, които се водят рискови. Ами ще си почина,вече така гледам ма нещата:)Ще е супер, не се тревожи. Днес и майка ми ми пожела весело пътуване.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, SpeeDemoN5 каза:

Как се процедира с малоумен (извинявам се за думите) работодател, който иска да ме накара да изляза в неплатен 14 дневен отпуск след като се прибера от почивка, въпреки че страните които ще посетя са с по-малко от 20 заразени и пoловината от тях излекувани?!!

Като му зададеш невинно въпроса дали се сеща за начин по време на 14-дневната ти „карантина“ да те ограничи да посещаваш столовата/барчето/кръчмата/ресторанта, където обядват неговите служители. А и докато дойде време да се върнеш от пътуването си, може и тук да си имаме някой и друг болен, тогава какво правим?

 

Настрана черния хумор, казусът си плаче за юрист. Можеш да се обърнеш евентуално към Главна инспекция по труда с оплакване, можеш да се допиташ, офлайн или онлайн, до специалист по трудово право. Можеш да търсиш начин и да минеш под радара с някаква договорка с джипито за 14 дни болнични, но това е малко в сивата зона, освен пък ако не се върнеш със симптоми.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Asya Assenova кои други европейски държави се водят за рискови в момента според списъка на фирмата ти?

 

в трети град сме днес и ако не влизах да чета във форума, щях да съм забравила за това явление; не казвам, че е безопасно (няма как да знам), но нито веднъж не чух да се споменава нищо за вируса, или хора да носят маски, или да странят от други - азиатци, италианци или просто кашлящи - има и от трите вида навсякъде

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

      Попаднах на интересна статия, в която се дават насоки за това как да се предпазим/лекуваме от коронавирус . Накратко Др Андрю У. Саул, международен експерт по витаминотерапия, казва: „Коронавирусът може драстично да се забави или спре напълно с незабавното широко приложение на високи дози витамин С . В статията се посочва като добра комбинация за подпомагане на борбата с вирусни заболявания - високите дози от витамин С, заедно с 3000 IU витамин D и 20 милиграма цинкСтатията е озаглавена Хората напразно умират от коронавирус , източник https://nanocom-bg.com/horata-naprazno-umirat-ot-koronavirus/.

      Вероятно е добра практика при пътуване човек да е запасен с горното, както и да приема преди предстоящо пътуване по-големи дози вит.С и/или както намери за удачно , съобразно предоставената информация.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Дани Магелани каза:

Към момента MSC не връщат пари за круизи от Маями. Връщат за Средиземно море и Китай. 

Към момента не връщат за Средиземно море.

 

Имам мило напомняне, че трябва да доплатя баланса на круиз из Средиземно море в началото на месец май, което плащане умишлено отлагах до последния момент с надежда да се поизяснят малко нещата.

 

Официалното изявление на MSC описва какви мерки се вземат - термокамери, хигиена и т.н. и завършва с: "We look forward to welcoming you very soon on board..." Съобщението прилежно е допълнено от агента, че "при всички случаи, докато даден круиз не бъде изрично анулиран от страна на MSC Cruises, анулиране на резервация от страна на клиента ще се извършва с прилагане на неустойка и такса за анулиране съгласно Общите условия, по които е направена резервацията".

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

26 minutes ago, Goal & Boss said:

Като му зададеш невинно въпроса дали се сеща за начин по време на 14-дневната ти „карантина“ да те ограничи да посещаваш столовата/барчето/кръчмата/ресторанта, където обядват неговите служители. А и докато дойде време да се върнеш от пътуването си, може и тук да си имаме някой и друг болен, тогава какво правим?

 

Настрана черния хумор, казусът си плаче за юрист. Можеш да се обърнеш евентуално към Главна инспекция по труда с оплакване, можеш да се допиташ, офлайн или онлайн, до специалист по трудово право. Можеш да търсиш начин и да минеш под радара с някаква договорка с джипито за 14 дни болнични, но това е малко в сивата зона, освен пък ако не се върнеш със симптоми.

И на мен първата ми мисъл за работодателя, налагащ 14-дневна доброволна карантина беше, че като дойде вирусът тук друго ще мисли за рисковите държави. Няма и минута след това се замислих, че може би нагласата ще е в посока “заради Вас сме на това дередже”.

Изтрих това, което първоначално бях написала и оставих “монетата има две страни...”

Връзка към коментар
преди 1 час, Дидка каза:

      Попаднах на интересна статия, в която се дават насоки за това как да се предпазим/лекуваме от коронавирус . Накратко Др Андрю У. Саул, международен експерт по витаминотерапия, казва: „Коронавирусът може драстично да се забави или спре напълно с незабавното широко приложение на високи дози витамин С . В статията се посочва като добра комбинация за подпомагане на борбата с вирусни заболявания - високите дози от витамин С, заедно с 3000 IU витамин D и 20 милиграма цинкСтатията е озаглавена Хората напразно умират от коронавирус , източник https://nanocom-bg.com/horata-naprazno-umirat-ot-koronavirus/.

 

 

А витамин Ц не работи ето истински факти от Харвард:

https://www.factcheck.org/2020/02/fake-coronavirus-cures-part-3-vitamin-c-isnt-a-shield/

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

38 ca вече доказаните случаи на коронавирус във  Франция!                                                                                                                                                                                    https://www.lemonde.fr/societe/article/2020/02/27/coronavirus-le-nombre-de-cas-confirmes-en-france-passe-de-18-a-38_6031097_3224.html

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 44 минути , Eleonora каза:

Към момента не връщат за Средиземно море.

 

Имам мило напомняне, че трябва да доплатя баланса на круиз из Средиземно море в началото на месец май, което плащане умишлено отлагах до последния момент с надежда да се поизяснят малко нещата.

 

Официалното изявление на MSC описва какви мерки се вземат - термокамери, хигиена и т.н. и завършва с: "We look forward to welcoming you very soon on board..." Съобщението прилежно е допълнено от агента, че "при всички случаи, докато даден круиз не бъде изрично анулиран от страна на MSC Cruises, анулиране на резервация от страна на клиента ще се извършва с прилагане на неустойка и такса за анулиране съгласно Общите условия, по които е направена резервацията".

Свържи се с посредника си. От днес имат нови решения.

Да се обади на съответния представител на MSC и да поиска информация за решенията, които вероятно не са стигнали до него.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 12 часа, SpeeDemoN5 каза:

Как се процедира с малоумен (извинявам се за думите) работодател, който иска да ме накара да изляза в неплатен 14 дневен отпуск след като се прибера от почивка, въпреки че страните които ще посетя са с по-малко от 20 заразени и пoловината от тях излекувани?!!

Изобщо законово има ли такова право и как мога изобщо да пробвам да го убедя?

И нас ни карат да сме 14, дни под карантина след посещение на Италия, Испания, Швейцария, Китай, Япония, Иран...,Опциите са болничен или отпуск -платен или неплатен.Аз утре летя за Испания. Като се върна, ако личния лекар не ми даде болничен, ще си пускам отпуска.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В Германия има два пъти повече заразени от Испания, а като гледам не е в списъка на шефа, случайно ли е или толкова си може?

За Швейцария да не говорим.

 

По неговата логика не трябва да ходиш абсолютно никъде извън България май

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Asya Assenova каза:

В списъка са Китай, Иран, Япония, Италия, Корея, Швейцария, Испания точно в този ред.

И кой ги е наредил така?

След като като в Германия има много повече случаи, а в Швейцария са едноцифрено число??

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Alexander каза:

И кой ги е наредил така?

След като като в Германия има много повече случаи, а в Швейцария са едноцифрено число??

Казва ли ти някой:)И в Испания на континента не са много.

  • Смея се 2
Връзка към коментар

Сега се прибирам от посещение при личния си лекар, не по вирусни причини, а за едно направление за нещо съвсем различно. Тя знае за скорошните ми пътувания, понеже имах възпалено ухо след шнорхелинг и трябваше да адресираме проблема спешно, че заминавах пак след 4 дни.

Началото на разговора:

- Кога се прибра?
- Преди 17 дни.
- През кое голямо летище мина?
- През Истанбул.
- Не трябваше да идваш. Инкубационния период не е 14 дни, както официално обявяват, а по-скоро 20+ дни.

Даде ми направление, но ме посъветва да не ходя при специалист преди да е минала още една седмица, както и да си отложа днешият час при зъболекар, за който й споменах (не ми е спешно). Записа си прилежно кога за последно съм минавал през летището в Истанбул (11.02) и даже през Доха на 20.01. Това при положение, че не съм влизал в държави, които не само тогава, ами и сега нямат официално обявени случаи на заразени (не си спомням Турция дали сега има вече), само поради факта, че съм минавал през ключови международни летища.

По принцип с GP-то се познаваме добре, в добри отношения сме, не е някоя, която лесно се паникьосва и е над средно лекарско интелектуално ниво (родителите ми, както и повечето ми роднини и доста приятели са лекари, та имам наблюдения).

********************************************************************************

Снощи гледах и едно видео, което обяснява една от причините да има спрени полети до/ от Тайланд. Слад като много други държави вече били спрели полети до/ от Китай, в Бангкок спокойно са кацали самолети от там, с които пристигали много китайци, които искали да избягат от карантината. Някои от тях били заразени и със симптоми - настанявали ги в различни тайландски болници. Голяма част от китайците след като кацнели в Бангкок, си купували нови билети за Северна Америка и Европа и тъй като вече официално не пристигали от Китай, ги качвали на самолетите и ги пускали да влязат в държавите, закъдето са си купили новите билети. 

Това не е официално потвърдена новина, но като се замисли човек е изключително вероятно да се е случило. Предполагам, че който и от нас, ако примерно живееше в Ухан и е имал/а възможност по някакъв начин да изведе себе си и семейството си надалеч, сигурно би се пробвал/а.

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Е, то ако инкубационният период е 20+ дни, къде ще му излезе края? Ако наистина се предава по въздуха, то стъпването само на един преносител на голямо летище, автоматично разнася заразата из целия свят.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , ACM каза:

Е, то ако инкубационният период е 20+ дни, къде ще му излезе края? Ако наистина се предава по въздуха, то стъпването само на един преносител на голямо летище, автоматично разнася заразата из целия свят.

Четох и аз тук-там, че е повече от 20 дни инкубационният период, но не е потвърдено официално. Разбира се, че се предава по въздуха вируса, но това не означава, че стъпването на един преносител на голямо летище, ще го разнесе автоматично по цял свят.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.