Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Crazy Horse каза:

#Испания

Добри новини тук. От днес действително падат задължителните маски навън на територията на цялата държава. Това че, 80% от хората на улицата ще продължат да ги носят доброволно, не бива да ви убива настроението или да ви кара да се съмнявате, че е разрешено да се ходи с открито лице на улицата. 🙂

Каталония се отваря за нощен живот! И повечето автономни области махат задължителното показване на зелен сертификат за влизане в ресторанти, барове и хотели.

Единствените региони, които все още искат зелени сертификати на входа на ресторанти и хотели са: Андалусия, Валенсия, Галисия, Ла Риоха, Навара, Балеарските острови, както и испанските африкански територии Сеута и Мелия. На Канарските острови разрешават на заведения и хотели, които искат доброволно да продължат да искат зелени сертификати за посещение. А, ние, също така доброволно можем да не посещаваме подобни места. 🙂

Има ли някакъв шанс тези точно рестрикции да отпаднат за Андалусия? 

Връзка към коментар
На 7.02.2022 г. в 17:36, jul каза:

Това намирам - https://www.viaggiaresicuri.it/approfondimenti-insights/saluteinviaggio

 

To those who come from a foreign country and are in possession of a certificate of recovery or vaccination with a vaccine authorized or recognized as equivalent in Italy, in the event that more than six (6) months have passed since the completion of the vaccination cycle o from healing, access to the services and activities for which the Enhanced Green Pass is required is allowed after carrying out a rapid (48-hour validity) or molecular (72-hour validity) antigen test . This also applies to those who have carried out vaccinations with unauthorized vaccines or not recognized as equivalent in Italy, always after carrying out a swab.

Until March 31, 2022 , the Offices of Maritime, Air and Border Health and Health Assistance to Seafarers (USMAF-SASN) of the Ministry of Health carry out,  on a sample basis, antigenic or molecular tests of travelers entering the national territory, at airports, sea and land . In the event of  a positive result in the  molecular or antigenic test, the traveler is subject to  the measure of fiduciary isolation for a period of ten days  where necessary at the "Covid Hotels", at their own expense. upon communication to the Prevention Department of the competent health authority for the area in order to guarantee health surveillance for the entire necessary period.

In Italy,  until 10 February 2022,  it is mandatory to wear a  mask  (of any type) even  outdoors .

From 10 January to 31 March 2022 , access to:

  • Hotels and other accommodation facilities , including internal catering services reserved for customers;
  • Means of public transport only  on the national territory  (airplanes for national flights, trains on the national territory, ships and ferries used for interregional transport services , buses, cable cars, gondola lifts, chair lifts)
  • Conventions, congresses, festivals, fairs;
  • Parties resulting from civil and religious ceremonies;
  • museums and exhibitions  or other  places of culture ;
  • spas  (except essential services for rehabilitation and therapeutic purposes), cultural, social and recreational centers, theme and amusement parks;

it is  only allowed  to those in possession of a Reinforced Green Pass .

@jul Аз го разбирам, че ако имаш ваксина, която е на повече от 6 месеца, но имаш PCR, можеш да се настаниш в хотел или бъркам? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

http://www.bta.bg/bg/c/SK/id/2572336

В Чехия от утре вече няма да е необходимо да се предоставят т. нар. зелени паспорти за КОВИД-19 при посещение на ресторанти и други заведения за обществено хранене, културни, спортни и развлекателни и други обществени събития. 

  • Харесвам 15
Връзка към коментар
Преди 1 час, darinamarinova каза:

@jul Аз го разбирам, че ако имаш ваксина, която е на повече от 6 месеца, но имаш PCR, можеш да се настаниш в хотел или бъркам? 

Аз също го разбирам така, а освен това тук също е посочен същия текст -> https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=english&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto 

Другата седмица ми предстои пътуване до Милано за 2дни и идеята беше да си сложа бустер, но сега при тези правила много обмислям дали да не си направя антиген само.. 

 

Чудя се обаче след като светне червения знак, че сертификата е невалиден в приложението (CertificaC19), дали изобщо някой ще тръгне да гледа тестове.. А в самото приложение не изкарва датите на валидност.. трябва допълнително човек да се бута да си показва датата на сертификата и да пада смятане.. не знам малко несигурно ми се струва, някой ако е бил скоро и е пробвал с този вариант (ваксина между 6-9 месеца) да сподели..

#Италия

Връзка към коментар

При пътуване до Ирландия и Шотландия след 11.02 децата между 12-18 години които не са ваксинирани трябва да представят PCR test преди пътуването и не се изисква втори тест до вторият ден както е в UK.Правилно ли съм разбрала?

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Kosta Grudov каза:

Аз също го разбирам така, а освен това тук също е посочен същия текст -> https://www.salute.gov.it/portale/nuovocoronavirus/dettaglioContenutiNuovoCoronavirus.jsp?lingua=english&id=5412&area=nuovoCoronavirus&menu=vuoto 

Другата седмица ми предстои пътуване до Милано за 2дни и идеята беше да си сложа бустер, но сега при тези правила много обмислям дали да не си направя антиген само.. 

 

Чудя се обаче след като светне червения знак, че сертификата е невалиден в приложението (CertificaC19), дали изобщо някой ще тръгне да гледа тестове.. А в самото приложение не изкарва датите на валидност.. трябва допълнително човек да се бута да си показва датата на сертификата и да пада смятане.. не знам малко несигурно ми се струва, някой ако е бил скоро и е пробвал с този вариант (ваксина между 6-9 месеца) да сподели..

#Италия

Сега писах на хотела, в който смятаме да се настаним дали става така и ми каза, че хората, които имат ваксинация по-стара от 6месеца, могат да бъдат настанени с PCR – 72 часа или антигенен-48 часа. Ние ще пътуваме в началото на месец март и става въпрос за Болоня. За всеки случай ще пишем на всички хотели, за да е сигурно.  Тук също така го разбрах. https://infocovid.viaggiaresicuri.it/returningtoitaly.html Аз бих писала на хотела за всеки случай при настаняване. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

Отпадат тестовете и 7 дневната карантина  за Индия за ваксинирани:

https://timesofindia.indiatimes.com/business/india-business/no-pre-departure-rt-pcr-for-those-fully-vaccinated-in-82-countries-at-risk-categorisation-goes/articleshow/89473406.cms

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 6 часа, Nevena каза:

При пътуване до Ирландия и Шотландия след 11.02 децата между 12-18 години които не са ваксинирани трябва да представят PCR test преди пътуването и не се изисква втори тест до вторият ден както е в UK.Правилно ли съм разбрала?

 

Има различни правила в ОК, за Шотландия и Ирландия също могат да се прочетат ето тук (на съответните линкове): https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19

 

Набързо хвърлих поглед за Шотландия и виждам това:

 

All children under 18 are counted as ‘fully vaccinated’ when they arrive in Scotland. This applies:

  • even if they have not had a COVID-19 vaccine
  • no matter which country or territory they normally live in

т.е. не им трябват никакви тестове...

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 15 часа, Dian каза:

Отпадат тестовете и 7 дневната карантина  за Индия за ваксинирани:

https://timesofindia.indiatimes.com/business/india-business/no-pre-departure-rt-pcr-for-those-fully-vaccinated-in-82-countries-at-risk-categorisation-goes/articleshow/89473406.cms

Четох два пъти новите насоки, и ако правилно разбирам - карантината отпада и за неваскинирани, като остава изискването за 72ч ПСР.

Може би единствения недостатък, е random test, в който би попаднал човек, и ако е положителен резултата - тогава се явява тегаво 🙂

 

иначе, има прилични цени на билетите на Търкиш и Катар 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 16 минути , Радо каза:

Четох два пъти новите насоки, и ако правилно разбирам - карантината отпада и за неваскинирани, като остава изискването за 72ч ПСР.

Може би единствения недостатък, е random test, в който би попаднал човек, и ако е положителен резултата - тогава се явява тегаво 🙂

 

иначе, има прилични цени на билетите на Търкиш и Катар 😉

Да,неваксинирани могат да се влизат и с тест. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Радо, задаваш въпрос за милион долара, приятелю. 🙂 Който и да ти каже някаква дата за отпадане на ограниченията в Андалусия ще е спекулация. Испанците не протестират, явно нямат проблеми с ограниченията, дори сами си ги искат, затова единствено от местното правителство на Андалусия зависи кога ще либерализират режима. Все пак аз очаквам това да стане до лятото, но това мое очакване също е спекулация. Да видим!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Гледам, че в сайта на ECDC има промени в критериите за определяне на цветовете. Зачетох се по-подробно в тази Препоръка, в сила от 1 февруари.

ANNEX EU traffic light map

1. The traffic light map should be based on the following criteria:

(a) the ‘14-day case notification rate', that is, the total number of newly notified COVID19 cases per 100 000 population in the last 14 days at regional level;

(b) the ‘vaccine uptake', that is, the cumulative uptake of full vaccination with a primary course in the total population at regional level;

(c) the ‘testing rate', that is, the number of tests for COVID-19 infection per 100 000 population carried out during the last week.

2. To arrive at an overall score, the 14-day case notification rate (C) should be weighted by the vaccine uptake (V) in a specific region. If the value for any of the two criteria is not available at regional level, the value at national level should be used.

For this purpose, the following formula should be used: (C+C*(100-V)/100)/2 = weighted rate

3. In the traffic light map, an area should be marked in the following colours:

(d) green, if the weighted rate is less than 40;

(e) orange, if the weighted rate is less than 100 but 40 or more;

(f) red, if the weighted rate is less than 300 but 100 or more;

(g) dark red, if the weighted rate is 300 or more;

(h) dark grey, if the testing rate is 600 or less;

(i) grey, if insufficient data is available to assess points (a) to (e).

 

Който е добър в изчисленията, може ли да каже дали по тази формула и като се има предвид нивото на ваксинация в България, има възможност някога да бъдем зелена зона?

Между другото видях, че именно в този документ се препоръчва бързите тестове да са с валидност 24 часа.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Crazy Horse каза:

@Радо, задаваш въпрос за милион долара, приятелю. 🙂 Който и да ти каже някаква дата за отпадане на ограниченията в Андалусия ще е спекулация. Испанците не протестират, явно нямат проблеми с ограниченията, дори сами си ги искат, затова единствено от местното правителство на Андалусия зависи кога ще либерализират режима. Все пак аз очаквам това да стане до лятото, но това мое очакване също е спекулация. Да видим!

Дано ги премахнат по-скоро (специално сертификата или както там се казва)

Заинтересован съм да стане преди края на другия месец 🙂

И това малко ме обнадеждава:

 The Superior Court of Andalucía, has agreed to Andalucia Governments request to extend until 15-02-22 the requirement for the presentation of a Covid-19 vaccination certificate or negative diagnostic test for access to bars, restaurants

 https://www.andalucia.com/health/coronavirus

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

РЕдно питане от приятел. Ще ходят на ски в Италия по маршрут Сърбия - Хърватска- Словения-Австрия-Италия. Имат и бустери от януари. Към момента някъде иска ли се и ПСР? Аз уж четох и не видях, ама не искам да ги подведа.🙄

Връзка към коментар
преди 5 часа, Otnesen каза:

Промяна в правилата за влизане във Великобритания. 

 

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/02/11/4311354_kratki_novini/#eventBlock2

Чета и слушам, обаче продължава да ме гложди един въпрос - ваксинирани граждани, ама колко време след ваксинация, ако нямаш бустер? 

Връзка към коментар
Преди 1 час, stormbringer каза:

Чета и слушам, обаче продължава да ме гложди един въпрос - ваксинирани граждани, ама колко време след ваксинация, ако нямаш бустер? 

И мен това ме интересува. Вече тотално се обърках със старите/нови разпоредби. Аз имам поставена ваксина на 24 август. Означава ли това, че ще съм с валиден сертификат до 24 февруари, когато стават 6 месеца или валидността ще бъде 270 ( до 24 май)? 

Връзка към коментар

Белгия 

 

Nieuwe reisregels maken komaf met kleurcodes | Overlegcomité | hln.be

 

Новите правила за пътуване премахват цветните кодове

 

Консултативният комитет въвежда нови правила за пътуващите. Освен това ситуацията с короната в страната на произход вече не се взема предвид, а само състоянието на ваксинацията, възстановяването или тестването на лицето.

 

Редакция 11 февр. 2022

Последна актуализация: 18:38

 

Пътуващите, които влизат в страната ни, ще трябва да имат валиден сертификат за ваксинация, тест или възстановяване от края на следващата седмица. Това се отнася за страните от ЕС и Шенген, както и за трети страни, като Обединеното кралство, САЩ или Япония.

Но хората, които идват от трета страна и не са ваксинирани, могат да влязат в страната само за съществено пътуване. След това ще им трябва скорошен сертификат за възстановяване или отрицателен резултат от тест.

 

Сертификатът за ваксинация на пътника е валиден за 270 дни, ако се отнася до основната ваксинация.

За тези, които вече са получили бустер ваксина, срокът на валидност е неограничен.

 

Сертификатът за тест е валиден за 24 часа, ако се използва бърз тест за антиген. PCR тестовете са валидни за 72 часа.

 

И накрая, здравните министри са натоварени да опростят правилата за тестване и карантина за пътуващите в собствената си страна. Федералният здравен министър Франк Ванденбруке се надява да обсъди това на междуведомствената конференция следващата сряда, каза той след консултативната комисия. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
Преди 1 час, zon каза:

Белгия 

 

Nieuwe reisregels maken komaf met kleurcodes | Overlegcomité | hln.be

 

Новите правила за пътуване премахват цветните кодове

 

Консултативният комитет въвежда нови правила за пътуващите. Освен това ситуацията с короната в страната на произход вече не се взема предвид, а само състоянието на ваксинацията, възстановяването или тестването на лицето.

 

Редакция 11 февр. 2022

Последна актуализация: 18:38

 

Пътуващите, които влизат в страната ни, ще трябва да имат валиден сертификат за ваксинация, тест или възстановяване от края на следващата седмица. Това се отнася за страните от ЕС и Шенген, както и за трети страни, като Обединеното кралство, САЩ или Япония.

Но хората, които идват от трета страна и не са ваксинирани, могат да влязат в страната само за съществено пътуване. След това ще им трябва скорошен сертификат за възстановяване или отрицателен резултат от тест.

 

Сертификатът за ваксинация на пътника е валиден за 270 дни, ако се отнася до основната ваксинация.

За тези, които вече са получили бустер ваксина, срокът на валидност е неограничен.

 

Сертификатът за тест е валиден за 24 часа, ако се използва бърз тест за антиген. PCR тестовете са валидни за 72 часа.

 

И накрая, здравните министри са натоварени да опростят правилата за тестване и карантина за пътуващите в собствената си страна. Федералният здравен министър Франк Ванденбруке се надява да обсъди това на междуведомствената конференция следващата сряда, каза той след консултативната комисия. 

има ли задължителна карантина

Връзка към коментар
преди 8 минути , Valentin Takev каза:

има ли задължителна карантина

В момента режимът е в зависимост от това дали идваш от ЕС държава и тя колко е рискова, и дали си ваксиниран. Ако идваш от страни извън ЕС, пак така, зависи колко са рискови, дали си ваксиниран, но има и тестове, ако не си ваксиниран задължителна карантина...

Преди няколко страници назад постнах линкове и текстове относно режима в момента. 

Връзка към коментар
преди 18 часа, zon каза:

В момента режимът е в зависимост от това дали идваш от ЕС държава и тя колко е рискова, и дали си ваксиниран. Ако идваш от страни извън ЕС, пак така, зависи колко са рискови, дали си ваксиниран, но има и тестове, ако не си ваксиниран задължителна карантина...

Преди няколко страници назад постнах линкове и текстове относно режима в момента. 

от БГ имах предвид..

Връзка към коментар

Моля ви за спешен отговор. Евакуират ни от Украйна. Ще летим с Луфтханза и кацаме от Франкфурт в понеделник. Ваксинирани сме с бустерна доза. Трябват ли ни тестове - какви и за къде? Някаква лудница е в момента и много ми е трудно да намеря бързо информация. 

  • Харесвам 5
  • Шок 12
Връзка към коментар
преди 14 минути , DaBo каза:

Моля ви за спешен отговор. Евакуират ни от Украйна. Ще летим с Луфтханза и кацаме от Франкфурт в понеделник. Ваксинирани сме с бустерна доза. Трябват ли ни тестове - какви и за къде? Някаква лудница е в момента и много ми е трудно да намеря бързо информация. 

За България нищо не ви трябва. Стискам палци 🙏

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.