Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 17.02.2022 г. в 22:04, Lunichka каза:

Привет банда!

Някой запознат ли е в Италия дали  важат зелените сертификати за преболедувал тестван с пср и ако важат, дали е нужен допълнителен  тест за влизане в страната?

Благодаря!😊

@Lunichka Важат 6 месеца от датата на изтичане на карантината, но не и повече. И няма нужда от тест. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще споделя и отговора на въпросите си за бустерната доза в Италия и Франция. Между ваксинацията и бустера ни бяха минали малко над 9 месеца и не бяхме сигурни колко време след бустера е необходимо, за да ни отчетат приложенията като подходящо ваксинирани в тези страни 🙄

- за Италия светнахме в зелено веднага. 

- по стандартите на Франция ще бъдем ваксинирани седмица след бустерната доза. 

 

 

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Трасето България - Сърбия-България през Калотина. За влизане в Сърбия няма здравен контрол изобщо /уж само преките съседи сме освободени от ПСР/. Върнах се в едни безковидни времена там. При връщането в България след граничен и митнически контрол най-любезно ни помолиха да изтеглим колата, да паркираме след 50-100м и да се върнем на едно гише на РЗИ. Практически всеки може просто да продължи. 

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
преди 4 часа, jul каза:

Трасето България - Сърбия-България през Калотина. За влизане в Сърбия няма здравен контрол изобщо /уж само преките съседи сме освободени от ПСР/. Върнах се в едни безковидни времена там. При връщането в България след граничен и митнически контрол най-любезно ни помолиха да изтеглим колата, да паркираме след 50-100м и да се върнем на едно гише на РЗИ. Практически всеки може просто да продължи. 

jul, в крайна сметка провериха ли ви ? Замислили сме сръбски уикенд, та имаме 2 чуденки за неваксинираните в групата: 1.признават ли сертификат за преболедувал, установен с антигенен тест на влизане в БГ 2. неваксинирани и непреболедували да правят ли тест в Сърбия или тук преди тръгване и да гоним 48-те часа.

Мерси !

Връзка към коментар

Един приятел ме пита за съвет, но понеже не гледам ковид изискванията, освен, ако не ме касае нещо пряко, да помоля за информация тук.

Човекът живее във Виетнам последните 15+ години, изтекли са му всякакви български документи, има валиден канадски паспорт. Иска да дойде до България. Може ли да влезе без да е ваксиниран? В каква зона се води Виетнам според българските разпоредби? Трябва ли му отрицателен PCR тест, правен преди заминаване или някъде по пътя? Подлежи ли на карантина след влизане в страната? Иначе е българин, сигурно има някакви изтекли български паспорт и лична карта (това в смисъл, че откъм ковид правила може да каже, че се прибира в държавата си, а откъм визови правила, може да влезе с престой до 90 дни без виза като канадски гражданин).

Благодаря предварително за отговорите на тези въпроси!

 

Връзка към коментар

#Словения 

Премахват се всички ограничения за влизане в страната. 

,,As of 19 February 2022, restrictions due to Covid-19 no longer apply when entering Slovenia. This means that: the RVT (recovered/vaccinated/tested) condition no longer has to be met at the border and. travellers will no longer be ordered to quarantine at home."

  • Харесвам 14
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, FlyTraveler каза:

Един приятел ме пита за съвет, но понеже не гледам ковид изискванията, освен, ако не ме касае нещо пряко, да помоля за информация тук.

Човекът живее във Виетнам последните 15+ години, изтекли са му всякакви български документи, има валиден канадски паспорт. Иска да дойде до България. Може ли да влезе без да е ваксиниран? В каква зона се води Виетнам според българските разпоредби? Трябва ли му отрицателен PCR тест, правен преди заминаване или някъде по пътя? Подлежи ли на карантина след влизане в страната? Иначе е българин, сигурно има някакви изтекли български паспорт и лична карта (това в смисъл, че откъм ковид правила може да каже, че се прибира в държавата си, а откъм визови правила, може да влезе с престой до 90 дни без виза като канадски гражданин).

Благодаря предварително за отговорите на тези въпроси!

 

Според текущите правила Виетнам е оранжева зона, тоест за влизане е необходим сертификат за ваксинация, преболедуване или тест. Ако няма нищо - 10 дена карантина, като след 72 часа може да направи тест, за да се освободи. От оранжева зона няма значение дали е българин. Отделно, той си е българин и от личен опит съдя, че дори и без валидни български документи на българската граница ще мине по правилата за българи. Ще е проблем да убеди в това авиокомпаниите извън България обаче.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Нова немска глупост!  Днес полет София-Мюнхен-Люксембург на влизане в Шенген на ваксиниран човек с Джонсън (1 доза преди по-малко от 5 месеца)  му заявяват прави тест за 45 евро.   

  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, makler каза:

Нова немска глупост!  Днес полет София-Мюнхен-Люксембург на влизане в Шенген на ваксиниран човек с Джонсън (1 доза преди по-малко от 5 месеца)  му заявяват прави тест за 45 евро.   

И в Австрия е така. Няколко страни не приемат ваксинираните с Джонсън за ваксинирани със завършен цикъл. Не случайно втората доза при тях не се приема за бустер в Европейския сертификат. 

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , mililia каза:

И в Австрия е така. Няколко страни не приемат ваксинираните с Джонсън за ваксинирани със завършен цикъл. Не случайно втората доза при тях не се приема за бустер в Европейския сертификат. 

Това не го разбрах. Аз съм ваксиниран с Джонсън, т.е. ако си сложа бустер примерно файзер няма да се водя напълно ваксиниран, щото първата ми е Джонсън и трябва да си слагам и трета доза ли?

Връзка към коментар
10 minutes ago, T.E.Lawrence said:

Това не го разбрах. Аз съм ваксиниран с Джонсън, т.е. ако си сложа бустер примерно файзер няма да се водя напълно ваксиниран, щото първата ми е Джонсън и трябва да си слагам и трета доза ли?

Ще се водиш ваксиниран ,но трябва да са минали поне 14 дни след втората доза.Не се води бустер , а просто втора доза и затова има изискване за тези 14 дни , при истински бустер няма.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Има ли общо валидно правило при транзит с нощувка ?

 

Престои ми купуване на три бизнес билети (с точки)  за 10 април  до САЩ от София или Белград и умувам да взема такива с престои от 20 часа , вместо директен Белград - САЩ  ( цената с точки е еднаква)  или такъв с минимален престой, примерно BEG/SOF-FRA/IST нощувка -USA , идеята разходка, вечеря и нощувка  на някое място , където скоро не съм бил. За влизане в САЩ е достачен антигенен, обаче ако сме транзит с нощувка ( за Германия или Турция ) трябва ли допълнителен ПСР като добавка ? Ако да , цялото ми желание за вечеря и допълнителна нощувка ще се изпари … Двама супервакснати и един 4 годишен .


 

п.п има ли опция багажеца (чекиран) изобщо да остане на летището при ношувката (един билет с голям престой) и да не го влача по хотели и прочие?

 

Връзка към коментар

@mililia и @stanimir, вие сигурни ли сте, че втората доза на J&J не се води бустер? За мен е малко объркващо това, защото според европейските инструкции, ако имаш еднодозова ваксина като J&J при втора доза ти се издава бустерен сертификат с 2/1 обозначение. Поне така го разбирам аз.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_21_6837

Ето какво пише в оригиналния документ:

Boosters will be recorded as follows:

  • 3/3 for a booster dose following a primary 2-dose vaccination series.
  • 2/1 for a booster dose following a single-dose vaccination or a one dose of a 2-dose vaccine administered to a recovered person.

Да разбирам ли, че и това са го променили и всяка държава в т.нар. Обединена Европа ще прави каквото си иска отново, дори при транзитно преминаващи?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

"In case of the vaccine by Johnson & Johnson (Jannssen-Cilag) as of 15 January a second dose of one of the specified vaccines is required. A period of at least 14 days must have elapsed since receiving the last vaccine dose"

 

https://www.auswaertiges-amt.de/en/coronavirus/2317268

 

 

 

21 minutes ago, stanislavpp said:

Има ли общо валидно правило при транзит с нощувка ?

 

Престои ми купуване на три бизнес билети (с точки)  за 10 април  до САЩ от София или Белград и умувам да взема такива с престой от 20 часа , вместо директен Белград - САЩ  ( цената с точки е еднаква)  , BEG/SOF-FRA/IST нощувка -USA , идеята разходка, вечеря и нощувка  на някое място , където скоро не съм бил. За влизане в САЩ е достачен антигенен, обаче ако сме транзит с нощувка ( за Германия или Турция ) трябва ли допълнителен ПСР като добавка ? Ако да , цялото ми желание за вечеря и допълнителна нощувка ще се изпари … Двама супервакснати и един 4 годишен .


 

п.п има ли опция багажеца (чекиран) изобщо да остане на летището при ношувката (един билет с голям престой) и да не го влача по хотели и прочие?

 

Щом напускаш летището и влизаш в държавата вече не си транзитен пътник.Гледаш изискванията на САЩ за пристигащи от съответната държава.

 

Връзка към коментар

Изискванията на САЩ са едни и същи ( простичък антигенен взет не по-рано от предишният ден ), ще гледам Турция и Германия какво изискват . 
 

Това ознавачава и багажа вероятно няма да има опция да се остави при подобен дълъг престой , въпреки че полетите ще са на един билет .

Връзка към коментар
преди 28 минути , stanislavpp каза:

Има ли общо валидно правило при транзит с нощувка ?

 

Престои ми купуване на три бизнес билети (с точки)  за 10 април  до САЩ от София или Белград и умувам да взема такива с престои от 20 часа , вместо директен Белград - САЩ  ( цената с точки е еднаква)  или такъв с минимален престой, примерно BEG/SOF-FRA/IST нощувка -USA , идеята разходка, вечеря и нощувка  на някое място , където скоро не съм бил. За влизане в САЩ е достачен антигенен, обаче ако сме транзит с нощувка ( за Германия или Турция ) трябва ли допълнителен ПСР като добавка ? Ако да , цялото ми желание за вечеря и допълнителна нощувка ще се изпари … Двама супервакснати и един 4 годишен .


 

п.п има ли опция багажеца (чекиран) изобщо да остане на летището при ношувката (един билет с голям престой) и да не го влача по хотели и прочие?

 

Няма общо правило за транзит, най-общо ако ще влизаш в държавата вече си има изисквания. Съответно някои държави разрешават транзит ако напускаш бързо, но това е всеки за себе си и трябва да ги гледаш една по една. Миналата година не можах да се оправя с излизането от Бразилия къде и дали мога да влизам в държавата да си пречекирам багажа и взех на един билет. При мен беше по-лошо положението де, защото почти никъде не пускаха идващи от Бразилия.

За престои под 24 часа мисля, че можеш да поискаш директно чекиране до края, но ако е над 24 часа твърдо не може. При последното прекачване в Панама обаче  отмъкнаха слънчевите очила на жена ми от багажа (май Армани бяха и доста стари, но тя си ги харесваше). Явно нищо друго не им е хванало окото, беше видимо претарашен основно багажа).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като гледам и Турция , и Германия нямат особени изисквания за ваксинирани , и двете държави приемат антигенен , малките деца са без изисквания . Мога да добавя и Брюксел в микса, Brussels airlines е само 44 000 Етихад мили в бизнес до JFK.

 

Престоя ще е под 24 часа , но държа да не влача куфари , иначе цялото удоволствие ми се изпарява от подобен стоп. За стотици полети само веднъж ми е изчезвало нещо ( Блекбери телефон преди години ), но тактиката ми да пътувам с неугледни куфари се сгромоляса откакто се ожених -  “ не може да пътуваме като прошлляци , що за човек си “.  Всичко ценно в ръчният багаж или ако трябва да се чекира в неугледен (изтърбушен ) куфар. Мизерниците по летищата няма време да проверят всеки куфар, та обикновено крадат от лъскави или куфари с ключалки ( всеки работещ на летище може да се сдобие с   универсално устройство за отключване ).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Crazy Horse каза:

@mililia и @stanimir, вие сигурни ли сте, че втората доза на J&J не се води бустер? За мен е малко объркващо това, защото според европейските инструкции, ако имаш еднодозова ваксина като J&J при втора доза ти се издава бустерен сертификат с 2/1 обозначение. Поне така го разбирам аз.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_21_6837

Ето какво пише в оригиналния документ:

Boosters will be recorded as follows:

  • 3/3 for a booster dose following a primary 2-dose vaccination series.
  • 2/1 for a booster dose following a single-dose vaccination or a one dose of a 2-dose vaccine administered to a recovered person.

Да разбирам ли, че и това са го променили и всяка държава в т.нар. Обединена Европа ще прави каквото си иска отново, дори при транзитно преминаващи?

 

Това е за Германия и Австрия със сигурност.

Proof of vaccination: For vaccinations with Johnson & Johnson (Jannssen-Cilag) a second dose with one of the vaccines specified on the website of the Paul-Ehrlich-Institute is necessary. In future also requirements for boosters must be met.

При този вариант 2/1 for a booster dose following a single-dose vaccination or a one dose of a 2-dose vaccine administered to a recovered person - В моя сертификат пишеше "незавършен цикъл на ваксиниране". 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, stanislavpp каза:

Като гледам и Турция , и Германия нямат особени изисквания за ваксинирани , и двете държави приемат антигенен , малките деца са без изисквания . Мога да добавя и Брюксел в микса, Brussels airlines е само 44 000 Етихад мили в бизнес до JFK.

 

Престоя ще е под 24 часа , но държа да не влача куфари , иначе цялото удоволствие ми се изпарява от подобен стоп. За стотици полети само веднъж ми е изчезвало нещо ( Блекбери телефон преди години ), но тактиката ми да пътувам с неугледни куфари се сгромоляса откакто се ожених -  “ не може да пътуваме като прошлляци , що за човек си “.  Всичко ценно в ръчният багаж или ако трябва да се чекира в неугледен (изтърбушен ) куфар. Мизерниците по летищата няма време да проверят всеки куфар, та обикновено крадат от лъскави или куфари с ключалки ( всеки работещ на летище може да се сдобие с   универсално устройство за отключване ).

Ами то по принцип няма време, ама ако седят в багажното дълго време по време на нощна смяна може да привличат вниманието, де да знам... То има разни опаковки, ама нали щатските власти искат да може да се отваря и ги бях оставил отключени даже. В смисъл просто предупреждавам, така ми дойде на акъла, иначе е ясно, че с малко дете е мъка и с багажа да се занимаваш... 

Връзка към коментар
преди 4 часа, stanislavpp каза:

Изискванията на САЩ са едни и същи ( простичък антигенен взет не по-рано от предишният ден ), ще гледам Турция и Германия какво изискват . 
 

Това ознавачава и багажа вероятно няма да има опция да се остави при подобен дълъг престой , въпреки че полетите ще са на един билет .

След като сте ваксинирани за Германия ви е необходимо  само  сертификат за ваксина,за деца под 6г. нищо.Единствено ако пристигате от държава която буди безпокойство ви трябва тест плюс 14 дни карантина, към момента няма държави в този списък. 

преди 5 часа, T.E.Lawrence каза:

Това не го разбрах. Аз съм ваксиниран с Джонсън, т.е. ако си сложа бустер примерно файзер няма да се водя напълно ваксиниран, щото първата ми е Джонсън и трябва да си слагам и трета доза ли?

В Германия  втората доза се води опреснителна,три месеца след втората слагаш третата и се водиш вече с бустер. Вече се боцкат и с четвърта,ама  тя каква се води идея нямам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Туристи от целия свят отново ще могат да влязат в Австралия, предаде АП.

Агенцията припомня, че това става след почти две години, след като правителството затвори границите на страната, за да предотврати огнища на COVID-19.

 

Важното условие е, че само напълно ваксинирани пътници ще могат да влизат в страната, без да е необходимо да се подлагат на задължителна карантина.

Повторното отваряне на Австралия засилва позициите на страната като отворена икономика и ще позволи на компании с международни интереси да извършват по-лесно бизнес. Очаква се, че средните фирми, които са достигнали границите на своя вътрешен растеж, ще могат да обмислят разширяване в чужбина, отбелязват властите.

 

"Ако имате поставени поне две дози ваксина ви приветстваме", сподели министър-председателят Скот Морисън.

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, neuromancer каза:

Според текущите правила Виетнам е оранжева зона, тоест за влизане е необходим сертификат за ваксинация, преболедуване или тест. Ако няма нищо - 10 дена карантина, като след 72 часа може да направи тест, за да се освободи. От оранжева зона няма значение дали е българин. Отделно, той си е българин и от личен опит съдя, че дори и без валидни български документи на българската граница ще мине по правилата за българи. Ще е проблем да убеди в това авиокомпаниите извън България обаче.


Благодаря за подробния отговор!

Връзка към коментар

У нас падат поетапно ограниченията ,от 24.02 вече може да се посещават обекти без сертификат, а от 20.03 пада всичко. Вече няма тъмночервени зони за пътуване https://news.bg/health/zeleniyat-sertifikat-pada-na-3-stapki.html

  • Харесвам 10
  • Браво 10
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.