Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Информация за промените в условията за влизане в държавите в Европа:

https://www.euronews.com/travel/2022/03/07/what-s-the-latest-on-european-travel-restrictions

 

Само този текст седи като кофти шега:

  • Unvaccinated Russian citizens arriving into Ukraine must quarantine for 14 days and are not allowed to leave quarantine early as of 23rd February.
  • Харесвам 8
  • Благодаря 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар

#Италия

Предстои пътуване до Бергамо на 12.03. Групата имаме следните документи:

- 2ма възрастни с бустери от началото на Февруари'22

- един 16г със сертификат за преболедувал доказано с PCR на 05.01.22

- един 10г със сертификат за преболедувал доказано с антиген на 30.12.21, но вече със ертификата в ЕУ формата, не БГ версията валидна само у нас.

 

Тези документи достатъчни ли са да влезем, ползваме хотели. ресторанти и т.н. и да ни пуснат да излетим на обратно , или има и друго условие което не съм догледал? Е, естествено има и един plf за попълване...

Връзка към коментар

 

Румъния ще отмени от сряда всички ограничения, свързани с пандемията от COVID-19, включително изискването за дигитален сертификат за достъп до обществените институции и задължението за носене на защитна маска на закрито и открито. 🙂 

 

https://dnes.dir.bg/obshtestvo/rumaniya-otmenya-vsichki-covid-ogranicheniya-ot-9-mart

  • Харесвам 11
  • Браво 6
Връзка към коментар
преди 15 часа, КолЮ каза:

#Италия

Предстои пътуване до Бергамо на 12.03. Групата имаме следните документи:

- 2ма възрастни с бустери от началото на Февруари'22

- един 16г със сертификат за преболедувал доказано с PCR на 05.01.22

- един 10г със сертификат за преболедувал доказано с антиген на 30.12.21, но вече със ертификата в ЕУ формата, не БГ версията валидна само у нас.

 

Тези документи достатъчни ли са да влезем, ползваме хотели. ресторанти и т.н. и да ни пуснат да излетим на обратно , или има и друго условие което не съм догледал? Е, естествено има и един plf за попълване...

Мисля да. Ние ще летим на 18.03 и мъжът ми няма бустер. Прочетох, че на 15.03 италианците ще преразглеждат мерките и ще изчакаме да видим. По принцип ако нямаш валиден сертификат, с тест може ли да се настаниш в хотел?

Връзка към коментар

@КолЮ Да, достатъчни са. За всеки случай проверете сертификатите като свалите приложението Verifica C19 - с това приложение го проверяват (почти) навсякъде. За влака мина един служител, но може би го мързеше да проверява и в местата за сладолед не проверяват. За навсякъде другаде не само го поглеждат, а и проверяват валидността с приложението. В хотелите сверяват данните с паспорта / личната карта дори.

 

@M@ria Ако не са изтекли 6 месеца от 2рата игла, няма нужда от бустер. Ако са изтекли тези 6 месеца, на нас от единия хотел  ни писаха, че антигенен важи за 48 часа, а PCR за 72 часа при изтекъл сертификат. Но не успяхме да го проверим на място, тъй като тези приятели, за които ставаше въпрос, се разболяха 1 месец преди пътуването и вече имаха валидни сертификати. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@darinamarinova, то почти година мина от втората игла. Може би ще се прежали и той за бустер(много тъпо, щото вече навсякъде почват да падат сертификатите), в противен случай трябва и за обратния полет да прави тест там.

Познати неваксинирани ще пътуват по същото време само с тестове. Възможно ли е това, на хотел ще спят.

Връзка към коментар
Преди 1 час, M@ria каза:

@darinamarinova, то почти година мина от втората игла. Може би ще се прежали и той за бустер(много тъпо, щото вече навсякъде почват да падат сертификатите), в противен случай трябва и за обратния полет да прави тест там.

Познати неваксинирани ще пътуват по същото време само с тестове. Възможно ли е това, на хотел ще спят.

@M@ria При сегашните правила ако си неваксиниран не можеш да се настаниш в хотел, не можеш да посещаваш ресторанти, барове и тн, нито музеи. Това изрично го пише в правилата им. Могат да пробват да пишат на хотела, но не мисля, че ще се съгласят само с тест. В Италия в момента не можеш да бъдеш нает на работа, ако нямаш зелен сертификат. Имат изключения само за сертификат, че по медицински причини не можеш да бъдеш ваксиниран (не знам засега да издават такъв у нас, защото майка ми е от тези редки случаи, в които наистина не може да бъде ваксинирана по препоръка на няколко лекари - поне за момента). За повече информация - попълвате този въпросник на италианското правителство и ще ви даде необходимите отговори. https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html 

Връзка към коментар

Изведнъж ми светна, че всичките ми излитания от София във времената на пандемията са били само от Т1. Сега ми предстои полет с Райън от Т2. И там ли първо се ходи на гише за проверка на сертификати, плф-и и т.н. ?

Връзка към коментар
преди 10 минути , КолЮ каза:

Изведнъж ми светна, че всичките ми излитания от София във времената на пандемията са били само от Т1. Сега ми предстои полет с Райън от Т2. И там ли първо се ходи на гише за проверка на сертификати, плф-и и т.н. ?

Миналата година последно като летях от там си прикачих ваксината и другите документи при чек ин (багаж нямах) и даже не съм минавала през гише.

Връзка към коментар

Зависи за къде. Ако сте само с ръчен багаж, направо отивайте към заминаващи. Ако искат, те ще ви препратят. Последните 3-4 пъти директно минаваме, като в нито един от случаите не съм прикачвала ковид документи към бордните карти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих допълнил, че зависи и от авиокомпанията. Ако успеете да получите бордна карта при онлайн чек ин и нямате багаж за чекиране, тогава директно се минава през предварителен контрол пред ескалаторите и после нагоре по тях. Но, ако нямате генерирана бордна карта, например, Луфтханза не генерираха бордни карти, а съобщение, че трябва задължително да минеш през гише, тогава няма как да пропуснете тази стъпка...

Връзка към коментар

Унгария:

Travel to Hungary is once again unrestricted

The lifting of epidemiological entry restrictions means that, from Monday the 7th of March 2022, travellers can enter Hungary without the need for vaccination or immunity certificates, or any kind of test. 

https://visithungary.com/category/covid-19-information

 

  • Харесвам 12
  • Шок 1
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 23 часа, КолЮ каза:

#Италия

Предстои пътуване до Бергамо на 12.03. Групата имаме следните документи:

- 2ма възрастни с бустери от началото на Февруари'22

- един 16г със сертификат за преболедувал доказано с PCR на 05.01.22

- един 10г със сертификат за преболедувал доказано с антиген на 30.12.21, но вече със ертификата в ЕУ формата, не БГ версията валидна само у нас.

 

Тези документи достатъчни ли са да влезем, ползваме хотели. ресторанти и т.н. и да ни пуснат да излетим на обратно , или има и друго условие което не съм догледал? Е, естествено има и един plf за попълване...

Върнахме се на 6ти от Италия и потвърждавам, че с тези сертификати можете да влизате навсякъде. С EU сертификат за тест също може, но важи само 72/48 часа, зависи от вида на теста. Абсолютно навсякъде ни проверяваха валидността и срока на сертификата - хотели, заведения, музеи, магазини. За ваксинираните - по-стар от 6 месеца го дава невалиден, ако си с бустер, е безсрочен. 

 

А, и съветвам да си вземете паспортите за Бергамо, защото опашките на паспортен контрол да доста големи, а на електронните проверки с паспорт няма хора. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 3 часа, Радо каза:

Унгария:

Travel to Hungary is once again unrestricted

The lifting of epidemiological entry restrictions means that, from Monday the 7th of March 2022, travellers can enter Hungary without the need for vaccination or immunity certificates, or any kind of test. 

https://visithungary.com/category/covid-19-information

 

Каква ирония - вече можем да излизаме от България към други държави без ковид рестрикции, но ... не можем да се върнем свободно у дома 😏

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Когато Унгария и останалите бяха под зверски рестрикции  българите бяхме много по-свободни. Въпрос на седмици е и България да премахне ограниченията , но засега не може и ...в ... и душата в Рая 😉

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

А дали всички украинци влизат със тестове и сертификати? Ако сме загрижени за "общественото здраве" би трябвало да е така , но дълбоко ме съмнява. Не ме разбирайте погрешно , нищо против нямам към клетите хора , но не е много честно аз да трябва да се тествам за да се върна в България , а някои да си влизат свободно.

  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Безчовечно ще е да изискват сертификати от бежанци , но предполагам е направена организация за бързо тестване и осигуряване лечение на болните ...или поне се надявам да е така.

 

Независимо от политическите пристрастия ,трябва да признаем че Путин само за броени дни успя почти напълно да изтрие темата ковид от мейнстрийма. 

Много хора трябва да му пращат благодарствени картички ! 

 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 22 минути , stanimir каза:

Независимо от политическите пристрастия ,трябва да признаем че Путин само за броени дни успя почти напълно да изтрие темата ковид от мейнстрийма. 

Много хора трябва да му пращат благодарствени картички ! 

 

 

И е крайно време да бъде порицан от СЗО, че нарушава противоепидемичните мерки, като организира и подстрекава струпването на хора.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 40 минути , ivan69 каза:

А дали всички украинци влизат със тестове и сертификати? Ако сме загрижени за "общественото здраве" би трябвало да е така , но дълбоко ме съмнява. Не ме разбирайте погрешно , нищо против нямам към клетите хора , но не е много честно аз да трябва да се тествам за да се върна в България , а някои да си влизат свободно.

Не съм убеден как точно е на границата за влизане в България, но в Полша никой нищо не иска на влизащите, както и трябва да е, според мен.

 

Без значение, че за да влезеш в страната ти трябва тест или ваксина като турист/живущ, никой не е против бежанците да влизат без каквото и да е.

 

До този момент повече от милион и триста хиляди са влезли.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 29 минути , Мирослав Василев каза:

Не съм убеден как точно е на границата за влизане в България, но в Полша никой нищо не иска на влизащите, както и трябва да е, според мен.

 

Без значение, че за да влезеш в страната ти трябва тест или ваксина като турист/живущ, никой не е против бежанците да влизат без каквото и да е.

 

До този момент повече от милион и триста хиляди са влезли.

Така и трябва да бъде , а как е в Полша , свободно ли се прибираш о Чужбина или те поставят в карантина като в България , за неваксинирани говоря естествено.

Едит 

Ти май си го написал , че трябва тест или ваксина , ами не съм много съгласен с това , ако ще пазим "общественото здраве" , да отпаднат всички ограничения , а не да са избирателни , то е ясно , че основната цел  вече е изпълнена......

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Duke каза:

Аз бих допълнил, че зависи и от авиокомпанията.

 

преди 6 часа, jul каза:

Зависи за къде. Ако сте само с ръчен багаж, направо отивайте към заминаващи. Ако искат, те ще ви препратят. Последните 3-4 пъти директно минаваме, като в нито един от случаите не съм прикачвала ковид документи към бордните карти.

 

преди 3 часа, water каза:

А, и съветвам да си вземете паспортите за Бергамо, защото опашките на паспортен контрол да доста големи, а на електронните проверки с паспорт няма хора. 

Летим в събота, с Ryanair, за Бергамо

Относно съвета за паспортите мисля, че когато сме с малки деца задължително се минава през гише

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 минути , КолЮ каза:

 

 

Летим в събота, с Ryanair, за Бергамо

Относно съвета за паспортите мисля, че когато сме с малки деца задължително се минава през гише

За Бергамо с Райън беше направо на ескалаторите. С деца не става на машинките с паспорт за съжаление. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Мирослав Василев
преди 36 минути , ivan69 каза:

а как е в Полша , свободно ли се прибираш о Чужбина или те поставят в карантина като в България , за неваксинирани говоря естествено

В Полша се гледа от къде идваш, ако идваш от Европейския съюз + Турция, трябва да имаш тест или ваксина, ако нямаш, трябва да си направиш до 48 часа или да стоиш карантина.

От всички други държави, ако нямаш ваксина, трябва да стоиш 7 дена карантина.

 

Няма зони (оранжеви/червени) и никой не гледа, колко болни има в другите държави.

 

А, иначе за влизащите от Украйна, не са отпаднали само тестовете, а даже и визите. Тъй като до този момент им трябваха визи, защото са извън Европейския съюз, в момента просто им трябва някакъв документ, доказващ че са украински граждани.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 1 час, stanimir каза:

Когато Унгария и останалите бяха под зверски рестрикции  българите бяхме много по-свободни. Въпрос на седмици е и България да премахне ограниченията , но засега не може и ...в ... и душата в Рая 😉

Прави ми впечатление, че в новата заповед  в т. 4.1.1 и т.4.2.1 за влизане съответно от зелена и оранжева зона пише само "лицата",а в т. 4.3.1 за червената зона пише "българските граждани и ..." Това дали не означава, че за връщане на българи от ОАЕ например, които не са в червена зона, няма да изискват вече нищо? Някой юрист ще го коментира ли?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, darinamarinova каза:

@M@ria При сегашните правила ако си неваксиниран не можеш да се настаниш в хотел, не можеш да посещаваш ресторанти, барове и тн, нито музеи. Това изрично го пише в правилата им. Могат да пробват да пишат на хотела, но не мисля, че ще се съгласят само с тест. В Италия в момента не можеш да бъдеш нает на работа, ако нямаш зелен сертификат. Имат изключения само за сертификат, че по медицински причини не можеш да бъдеш ваксиниран (не знам засега да издават такъв у нас, защото майка ми е от тези редки случаи, в които наистина не може да бъде ваксинирана по препоръка на няколко лекари - поне за момента). За повече информация - попълвате този въпросник на италианското правителство и ще ви даде необходимите отговори. https://infocovid.viaggiaresicuri.it/index_en.html 

А, мъжът ми ще се прежалва за бустер, то е ясно. Аз имам, синът ни също е ваксиниран. Ние през октомври като бяхме в Бари, нямаше заведение, в което да не ни сканират сертификата. Пък неваксинираните да си мислят какво ще правят, аз им казах, че по принцип не може само с тест. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.