Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Някой може ли да ми обясни какви са тези служебни списъци и юридически колко е задължаващо взимането под внимание на тези списъци? Във фирмите принуждават ли ви да подписвате разни декларации и т.н.? Без лекар да е препорчал и предписал карантина, какви са правата на фирмата да ви задължи да отидете в карантина? 

 

Що се отнася до предпазните мерки и личната хигиена бих ви препоръчал една статия на Quartz според която вирусът е доста вероятно да се задържа на стъкло около 96 часа жив, а екранът на мобилните телефони е много близък по структура до нормалното стъкло. Средно статистически човек пипа екрана на телефона си 2600 пъти на ден, а след това 23 пъти на час или 368 пъти на ден си пипа лицето...

 

The novel coronavirus can likely live up to 96 hours on phone screens

https://qz.com/1810508/covid-19-can-likely-live-up-to-96-hours-on-your-phone/

 

Хирургическите маски може да не са добра защита срещу разпространение на вируса във въздуха, но със сигурност са добра защита срещу много често пипане на лицето. Друг вариант за хигиена е мобилният телефон да се дезинфекцира толкова често, колкото и ръцете. Как обаче може да се дезифенкцира ефективно мобилният телефон без да се повреди е добър въпрос?

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Да коментирам две от държавите, за които имаше питане по-горе. Понеже до вчера бях в Тайланд, а днес съм си в Германия вече - в Тайланд положението е спокойно, някои хора си носят маски. Не видях кихащи или кашлящи азиатци без маски. Връщам се днес в Германия и решавам да си правя пиле с ориз - оризът по магазините изкупен. Сухари и макарони също. В ДМ дезинфектанти няма. Обаче масово се киха и кашля без да се носят маски. Питам един мой колега защо не носи маска като е хремав и получавам следния отговор: "Ще ме гледат странно хората". Утре ще отида на работа с маска и отсега знам, че ще е голям цирк. Хем ги е страх от коронавируса (и от грипни и т.н.), хем идват болни на работа и не носят маски. Та затова (ама според мен де), в Германия ще се разпространи доста бързо през следващите седмици - подобно на Италия.

  • Харесвам 15
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

. В ДМ дезинфектанти няма. Обаче масово се киха и кашля без да се носят маски. Питам един мой колега защо не носи маска като е хремав и получавам следния отговор: "Ще ме гледат странно хората". Утре ще отида на работа с маска и отсега знам, че ще е голям цирк. Хем ги е страх от коронавируса (и от грипни и т.н.), хем идват болни на работа и не носят маски.

Явно си в някой град или поне провинция, в която има повече регистирани заболели (NRW, BW, Bayern). Аз проблеми от такова естество съм нямал. Достатъчно е петима леко психясали да минат и да вземат по едни кашон и ще свършат дезифектантите. Всяка година в Германия има над 5000 болни от туберколоза  и над 100 загинали, но никой не слага маски заради това.

 

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/651331/umfrage/todesfaelle-aufgrund-von-tuberkulose-erkrankungen-in-deutschland/

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 минути , tch каза:

Явно си в някой град или поне провинция, в която има повече регистирани заболели (NRW, BW, Bayern). Аз проблеми от такова естество съм нямал. Достатъчно е петима леко психясали да минат и да вземат по едни кашон и ще свършат дезифектантите. Всяка година в Германия има над 5000 болни от туберколоза  и над 100 загинали, но никой не слага маски заради това.

 

https://de.statista.com/statistik/daten/studie/651331/umfrage/todesfaelle-aufgrund-von-tuberkulose-erkrankungen-in-deutschland/

Да, за Дюселдорф става дума. Просто днес кацнах от Тайланд и бях шокиран как са изперкали.

Връзка към коментар
преди 2 часа, MCC каза:

Добър ден! 

@samuraika, защо смяташ така? Защото броя на "known cases" изглежда се стабилизира ли (противно на очакванията)? А в същото време правителството готви законодателни мерки за потенциална извънредна ситуация (от NHK)..? 

 

Имах предвид Хоккайдо - големият остров на север. Там след фестивала на снежните фигури се появиха много заразени без да са пътували където и да било. Всъщност те първи затвориха училищата и правителството реши, че така и така иде пролетна ваканция - по-добре да я обяви за всички по-рано. Но Хоккайдо относително лесно ще се изолира, ако се наложи. Там вече е обявена извънредна ситуация. За цялата страна - едва ли, но може би да спрат всякакви събирания от голям мащаб - концерти, изложби, състезания - за определено време.

 

В самата Япония риска от зараза не е по-голям, отколкото в Италия, Франция или Германия. Даже ако погледнем критичните случаи в Италия - там положението е по-зле. Единственото нещо, което би могло да ви приотеснява, са някои по-драстични мерки на правителството. Но ще ги обявят на 10ти и ще се разбере. Нали ще има Олимпиада, притеснявам се да не предприемат нещо в стил пи-ар офанзива. Иначе тук макарони, ориз и прочее продукти има, но изкупиха тоалетната хартия 🙂

  • Харесвам 10
  • Смея се 2
Връзка към коментар

САЩ са вдигнали до най-високото ниво препоръката да не се пътува в областите Ломбардия и Венето в Италия, а Делта също спира полетите до Милано до началото на май.

 

Reconsider travel to Italy due to a recent outbreak of COVID-19

Level 4 - Do Not Travel to:

Lombardy and Veneto due to the level of community transmission of the virus and imposition of local quarantine procedures.

https://travel.state.gov/content/travel/en/traveladvisories/traveladvisories/italy-travel-advisory.html

 

Delta, American suspending flights to Milan as coronavirus cuts spread to Italy

https://eu.usatoday.com/story/travel/airline-news/2020/03/01/coronavirus-epidemic-delta-american-airlines-suspend-flights-milan-italy/4922616002/

 

 

 

Връзка към коментар

Една седмица грипна ваканция във Варна от днес. Като цяло пише, че е заради обикновен грип, но също така и като превенция за коронавируса. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Topfly каза:

 Как обаче може да се дезифенкцира ефективно мобилният телефон без да се повреди е добър въпрос?

Аз моят от две седмици го дезинфекцирам с Zhiva HEX и етанолов спирт. За сега работи 🙂.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Миналата седмица единият ми син се разболя. Отвам при лекарката и я питам какво е това? По симптоми не е грип, но сигурно е някакъв вирус, каза тя... От тогава се лекуваме с лекарства за сваляне на температурата и против кашлица от неизвестният вирус от който вероятно и аз се заразих, но за сега го давам леко без температура... Така върви лечението на неизвестен вирус по време на вирусна епидемия в държава без нито един потвърден случай на коронавирус...Да се надяваме , че  е нещо доста по безобидно...

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
5 minutes ago, Topfly said:

Миналата седмица единият ми син се разболя. Отвам при лекарката и я питам какво е това? По симптоми не е грип, но сигурно е някакъв вирус, каза тя... От тогава се лекуваме с лекарства за сваляне на температурата и против кашлица от неизвестният вирус от който вероятно и аз се заразих, но за сега го давам леко без температура... Така върви лечението на неизвестен вирус по време на вирусна епидемия в държава без нито един потвърден случай на коронавирус...Да се надяваме , че  е нещо доста по безобидно...

Спокойно. Проф. Кантарджиев казва, че като те лепне един вирус, съпротивителните сили на организма се активират и е много малко вероятно да те хване друг вирус от същото семейство. По-сложно ставало, ако вирусната инфекция влезе в съюз с бактериална. Може би @master_of_germs може да го обясни по-добре.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , Topfly каза:

Миналата седмица единият ми син се разболя. Отвам при лекарката и я питам какво е това? По симптоми не е грип, но сигурно е някакъв вирус, каза тя... От тогава се лекуваме с лекарства за сваляне на температурата и против кашлица от неизвестният вирус от който вероятно и аз се заразих, но за сега го давам леко без температура... Така върви лечението на неизвестен вирус по време на вирусна епидемия в държава без нито един потвърден случай на коронавирус...Да се надяваме , че  е нещо доста по безобидно...

Онзи ден и вчера и аз нещо - гърло, леко неразположение, като, че и ме втрисаше, но без да вдигам температура. Та си мислех дали съм хванал коронавирус (зер GP-то ми се скара, че съм отишъл при нея 17 дни след минаване през голямо летище) или пък съм хванал малария в Чад, някой обикновен грип, комбинация от някои две от тези или ако съм голям късметлия - комбинация от трите. Ха хаха... 🙂 🙂  Днес само малко гърлото ме драще... 🙂  🙂  От седем години всяка сутрин (като съм си у дома) изпивам една смес от изцеден лимон, чаена лъжица пчелен прашец и отвара от джинджифил с парченца от корена. Преди да започна това, вземах антибиотици едно 3-4 пъти годишно като дъщеря ми донесеше нещо от детската градина и после тръгне инфекция надолу към белите дробове (слава Богу, поне отказах цигарите след един брутален бронхит). Около месец след като започнах тази смес, приключих с вземането на антибиотици (да не казвам голяма дума де), но този коктейл абсолютно доказано от мой собствен опит, много засилва имунната система.

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 2 минути , FlyTraveler каза:

Онзи ден и вчера и аз нещо - гърло, леко неразположение, като, че и ме втрисаше, но без да вдигам температура. Та си мислех дали съм хванал коронавирус (зер GP-то ми се скара, че съм отишъл при нея 17 дни след минаване през голямо летище) или пък съм хванал малария, някой обикновен грип, комбинация от някои две от тези или ако съм голям късметлия - комбинация от трите. Ха хаха... 🙂 🙂  Днес само малко гърлото ме драще... 🙂  🙂

Аз пък тръгнах леко настинала от България и със свито сърце към Испания, но след няколко сангрии и N на брой тапаси съм пушка. Аз се чудя как може да се твърди, че в България няма корона вирус, при положение че не се правят изследвания. Децата на колегите се убиха да боледуват, не се изследват, просто се знае, че  у нас няма такова чудо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Децата боледуват всяка зима, особено ако са във възрастта да посещават детски градини или ясли.

Това не означава, че са "хванали" коронавирус или грип.

Респираторните вируси циркулират през целия сезон, но клиничната картина при тях е много различна (от грип или коронавирус) и много моля, непрофесионалистите, не си поставяйте сами диагнози, не се самолекувайте и не укорявайте лекарите :)

 

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар
3 minutes ago, Lyubina said:

Децата боледуват всяка зима, особено ако са във възрастта да посещават детски градини или ясли.

Това не означава, че са "хванали" коронавирус или грип.

Респираторните вируси циркулират през целия сезон, но клиничната картина при тях е много различна (от грип или коронавирус) и много моля, непрофесионалистите, не си поставяйте сами диагнози, не се самолекувайте и не укорявайте лекарите 🙂

 

Хубаво е да им знаем името на тези респираторни вируси за да знаем от какво да ни е страх 🙂 Да се разболееш и оздравееш от неизвестен вирус е тъпо 🙂

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар

Здравейте. 

Въпрос към всички пътуващи следващите седмици към Япония. 

Как се отразява Covid-19 на плановете Ви? 

Засега двамата с моята половинка летим на 15.04 през Доха. 

Всичко е резервирано. Задържам само пасовете за последната седмица. 

Връзка към коментар

От страницата на Ryanair във Фейсбук:

 

Ryanair has been forced to cancel up to 25% of all Italian short haul flights for a three week period from the 17th March to 8th April, in response to the Covid19 virus. All impacted customers are being notified by email and SMS and given the option to request a refund, rebook or re-route their journey.
 
If you have a specific query please bear with us as we currently have a high volume of inbound contacts.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Зани каза:

От страницата на Ryanair във Фейсбук:

 

Ryanair has been forced to cancel up to 25% of all Italian short haul flights for a three week period from the 17th March to 8th April, in response to the Covid19 virus. All impacted customers are being notified by email and SMS and given the option to request a refund, rebook or re-route their journey.
 
If you have a specific query please bear with us as we currently have a high volume of inbound contacts.

Аз все още нямам никакво съобщение.  Но така както е написано, разбирам, че ДО 25% са анулирани полети, което означава ли, че все пак полети до Бергамо ще има? Всеки ден следя полетната информация на летище София, до днес всички полети на  ryan air и на wizz air се изпълняват по график, в сайта на ryanair има полети всички дни на март и на април.

Връзка към коментар

Германският превозвач Lufthansa обяви, че спира полетите си до Китай в срок до 24 април и до Техеран до 30 април поради епидемията от коронавирус, съобщава Ройтерс. От авиокомпанията допълват още, че ще редуцират и полетите си до Северна Италия.

Austrian Airlines също ще намали броя на полетите си до Италия с около 40% като ограничението ще е в сила през март и април.

Рестрикции въвежда и Brussels Airlines. Белгийските авиолинии засега намаляват до 14 март с около 30% полетите си до Рим, Милано, Венеция и Болония.

От Swiss Airlines вероятно също ще намалят полетите си до някои региони от Италия до края на април, а Eurowings - в срок до 8 март.

https://www.manager.bg/biznes/lufthansa-spira-poletite-si-do-kitay-i-iran

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз преди час получих съобщение за канселиране на полета ни до Милано на 19 март . Летим за Лисабон през Милано с връщане по същия маршрут на 25 март. Опците са връщане на парите и отказване от полета или премаршутиране . Смятам утре да опитам вариант 2.  Ще дам информация за развитието 

Връзка към коментар

Изчетох всяка информация към която ме препратихте .  Имам  два дни до полета  и ще  направя  информиран избор 🙂.

Бяхме свикнали със сутрешно кафе  и опция "Anywhere". Но какво да се прави, всичко се променя. Благодаря на форума!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , ABoneva каза:

Аз преди час получих съобщение за канселиране на полета ни до Милано на 19 март . Летим за Лисабон през Милано с връщане по същия маршрут на 25 март. Опците са връщане на парите и отказване от полета или премаршутиране . Смятам утре да опитам вариант 2.  Ще дам информация за развитието 

 Нещата вече много се оплитат. Аз имам цели два полети в близките два месеца /и дори трети в началото на май/, минаващи през Милано- Бергамо, като там ми е прекачването. Ако връщат пари, това означава ли че връщат парите и за полетите ОТ Милано до крайната цел? Ако пък има премаршутиране, не ми е ясно как ще нагласят следващия полет така че да стигна в деня на резервината /и вече платена/ първа нощувка?

Връзка към коментар
преди 1 час, Lyubina каза:

Децата боледуват всяка зима, особено ако са във възрастта да посещават детски градини или ясли.

Това не означава, че са "хванали" коронавирус или грип.

Респираторните вируси циркулират през целия сезон, но клиничната картина при тях е много различна (от грип или коронавирус) и много моля, непрофесионалистите, не си поставяйте сами диагнози, не се самолекувайте и не укорявайте лекарите 🙂

 

И с възрастните ми колеги се случва същото, ами посочете разликите, моля. Аз чета, че прилича много на грип или плевмония. Не се заяждам, но вярвате ли, че няма заразени у нас?

Връзка към коментар
преди 4 минути , muchachote каза:

 Нещата вече много се оплитат. Аз имам цели два полети в близките два месеца /и дори трети в началото на май/, минаващи през Милано- Бергамо, като там ми е прекачването. Ако връщат пари, това означава ли че връщат парите и за полетите ОТ Милано до крайната цел? 

Единствено ако са на един билет. За нискотарифни компании - отговорът е категорично Не.  За стандартни - да, доколкото са възможни опциите. Това е валидно не само при Коронавирус, а за произволно чрезвичайно обстоятелство. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.