Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 12 минути , Asya Assenova каза:

Засега ограничението е Китай и Италия. Всяка фирма си слага собствена регулация. Моята включва Швейцария и Испания, но не Германия и Франция.

Странно при положение, че Германия и Франция имат повече заболели. 

преди 25 минути , CarpeDiem каза:

В момента изглежда, че има средно по 50 случаи в Германия и Франция, което значи че до вторник теоретично може да минат 500 и да се озова в същата ситуация или вече само над 1000 се приема за много ?! Ще се радвам на мнение по въпроса, запазени хотели все още нямам, много ми се ходи, но ми е трудно да преценя риска.

Няма как да се посочи точна граница. Проблемът в Италия са много нови случаи, които регистрират на ден. Франция и Германия имат над 250 случая, но ако плавно достигнат да речем 500 пак може и да няма рестрикции, защото ще се смята, че нещата са донякъде под контрол.

Връзка към коментар
преди 32 минути , bimbo каза:

А аз продължавам да се колебая дали да отида в Малага и Марбея през уикенда. Шефът ме насърчава, което би следвало да е добър знак...

Вчера се върнах от Испания - една нощувка в Малага и две в Севиля. Всичко беше супер. Има заразени, но мен лично от коронавируса не ме е страх, яд ме е за отпуската. Аз съм луда по Испания.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Лувърът спира да приема плащания в брой поради опасения от заразяване - имайте го предвид, които сте се запътили към Париж!

 

https://www.voanews.com/science-health/coronavirus-outbreak/no-money-masterpieces-louvre-bans-cash-over-virus-fears

 

Цитат

PARIS - The Louvre is no longer taking cash, because of the coronavirus outbreak.   

The world's most-visited museum is shifting to card-only payments as part of new measures that helped persuade employees worried about getting sick to return to work Wednesday. Louvre workers who guard Leonardo da Vinci's "Mona Lisa" and other masterpieces walked off the job on Sunday, fearful of being contaminated by the museum's flow of tourists from around the world.

 

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, tch каза:

Странно при положение, че Германия и Франция имат повече заболели. 

Няма как да се посочи точна граница. Проблемът в Италия са много нови случаи, които регистрират на ден. Франция и Германия имат над 250 случая, но ако плавно достигнат да речем 500 пак може и да няма рестрикции, защото ще се смята, че нещата са донякъде под контрол.

Абе май всеки си ги слага ограниченията по свое усмотрение, няма някакви конкретни параметри.

Израел има рестрикции за 5 европейски страни:

Israel is imposing new travel restrictions on five European countries - France, Germany, Spain, Austria and Switzerland

 

Израел от самото начало бяха с най-строгият ограничителен режим и под мотото "Израел - свободен от корона вирус". Ами не им се получи...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Точно чета едни форуми....а Австралия  и Канада има жестока криза за тоалетна хартия. Опашки пред магазините, побоища, безредици на някои места. Канселирани резервации заради липса на талетна хартия по хотелите. Предпочели да затворят, вместо да се излагат, че нямат хартия. На някои места положението е съвсем да няма. Дори салфетки за ресторантските вериги липсват.

80% била внос от Китай.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, santaclash sc каза:

 Австралия  и Канада има жестока криза за тоалетна хартия. Опашки пред магазините, побоища, безредици на някои места. Канселирани резервации заради липса на талетна хартия по хотелите. Предпочели да затворят, вместо да се излагат, че нямат хартия. На някои места положението е съвсем да няма. Дори салфетки за ресторантските вериги липсват.

В Япония е същото положението, само че 80% си се произвежда тук. По всички медии обясняват, да не се презапасяват хората, има достатъчно, но паниката си казва думата и се получава "самосбъдващо се предсказание". Сега ще съдят някакъв и@№%т , който пускал съобщения в туитър, че има недостиг и че складовете са празни. Дезинфектанти също няма отдавна, за маски няма и да споменавам. Дамските хигиенни материали защо изчезнаха, обаче, си остава мистерия за мен...Предполагам - за всеки случай.

От друга страна - има излишък на прясно мляко, след като затвориха училищата, защото всеки ден се сервира по 200мл. мляко на всяко дете в училище. Сега ни призовават да си го пием в къщи. Нашето семейство така или иначе е винаги много напред с нормата 🙂

 

Също традиционните партита под цъфналите вишни - "ханами" са забранени на някои места (в Уено парк не разрешават пикници тази година) и властите призовават да се ограничат събиранията с храна и напитки по принцип. Макар да са на открито крият риск, защото се яде и пие споделяйки, наливайки си, подавайки и т.н. в полеви условия (без топла вода и сапун наблизо). Препоръчително е да се събират малки групи и всеки да си носи и консмира свои храна и питиета.

 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Щатските компании ще предложат по-голяма гъвкавост при билетите.

Американ отменят таксата за промяна за билети купени между 1 и 16 март (но разликата в тарифата ще трябва да се плати)

https://www.aa.com/i18n/travel-info/no-change-fee-terms-and-conditions.jsp

Делта отменят таксата за промяна за билети, купени през март или за полети през март. 

https://pt.delta.com/br/pt/advisories/other-alerts/coronavirus-travel-updates

При Юнайтед ще може да се отмени полета, като сумата остава като кредит за бъдещи пътувания. За билети, купени през март.

https://www.united.com/ual/en/us/fly/travel/notices.html

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Добре, а защо в Австралия така? Не го разбирам. Че те почти нямат случаи. Имат само 1 умрял и то от кораба. @samuraika, винаги чакам твоите постове с интерес. Голям проблем се оказват маските, сина ми се е разкашлял (и аз също) и не искаше да ходи на училище, защото щели да го гледат накриво и да му кажат да се прибира. Никога не е било това. На курса някакво дете се закашляло и на втория път преподавателката го помолила да напусне. Знам, че трябва да има превенция и да се пазят хората, но в момента човек го е страх да подсмърча дори. Покрай @Emil Chakalov следя едно изложение в края на март в Германия, отмениха го, интересното е, че мартенските изложения са отменени, но априлските си стоят. А изложенията в Индия и април са отменени. В Гърция мартенско изложение е отменено и насрочено за май месец, скоро ми се видя.

Едни приятели имат закупена екскурзия в края на март за Италия и се чудят дали да ходят. За съжаление няма да им върнат парите (50%) от туроператора, а аз подозирам, че полетите (до Бергамо с уиз) вероятно са отменени. Със сигурност и за нощувките ще е така, и ме е яд, имам чувството, че някой може дори да се напечели от цялата работа. Също е и за круизните компании - те дават гъвкаво канселиране, но ако си купил през посредник, той не ти дава така възможност в повечето случаи. Необяснимо е за мен. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
1 hour ago, luba_rizova said:

Добре, а защо в Австралия така? Не го разбирам.

И аз ама днес ще ходя на супермаркета, не за тоалетна хартия а да снимам 😅 Вчера много ме мързеше да излеза и само гледах циркове по Фейсбук от познати които са ходили (не за тоалетна хартия) 😅😅😅

 

https://www.thesun.co.uk/news/11094967/coronavirus-horror-woman-knife-fight-toilet-paper-supermarkets/

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Израел разшири с още 5 държави списъка от където де факто забранява пътуването. Ако някой е бил последните 14 дни в Австрия, Германия, Франция, Испания, Швейцария или Италия трябва да има гарантирано място за домашна карантина в Израел за да го пуснат...

 

Israel adds five countries to coronavirus air travel restrictions

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-israel/israel-adds-five-countries-to-coronavirus-air-travel-restrictions-idUSKBN20R2DG?feedType=RSS&feedName=topNews

 

На около 500 метра от жилището ми в Будапеща днес откриха първите двама заразени от коронавирус. Това са двама студенти от Иран, като единият въпреки препоръката на университета да си стои в карантина е ходел на лекции, в околни заведения и т.н. Днес вероятно всички, които са имали близък контакт с двамата студенти ще бъдат задължени да се изолират в домашна карантина. Университетът обещава на студентите, че ще им праща учебните материали по интернет. 

Други две студентки от Италия заразени с коронавирус са пътували с Flixbus до Будапеща и са обиколили основните туристически забележителности, като в последствие в Прага се е установило за тях, че са заразени с коронавирус. Посетили са и минералната баня Сечени в центъра на града, която след случая е подложена на извънредна дезинфекция.

 

Вече доказано около две седмици вирусът е бил на стотици метри от мен и сега гледам подробности имало ли е места, които съм посещавал заедно с тях, но за щастие може би ми се е разминало. Във всеки случай ще гледам да избягвам местата, които типично се посещават от туристи и чуждестранни студенти...

 

Започвам да се замислям за съветите в тази статия...

 

Без ръкостискане, не хващайте дръжки на врати, не кихайте в лакът

https://www.dnevnik.bg/analizi/2020/03/04/4036948_bez_rukostiskane_ne_hvashtaite_drujki_na_vrati_ne/

 

За сега не съм се отказал от карибския ни круиз и утре ще платя последната вноска но почна да ме притеснява, че и срещу Австрия от където ще летим има рестрикции. Дано след един месец не си останем, но все още нямам опция да анулирам нищо...Air Canada и MSC за сега не са ни сложили в рисковия контингент...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Добре, а защо в Австралия така?

Ами паника. Тя не се ръководи от логика. А за Япония и Австралия има и един друг момент - островната менталност - усещането, че си отцепен, отделен, уязвим, down under. Айде в Сидни пазаруват наред - храни, препарати, санитрарни материали. А в Япония - само тоалетна хартия. Всичко друго си има в изобилие. Все едно тоалетната хартия е номер едно в списъка с неща от първа необходимост за оцеляване на апокалипсиса. Аз все съм си мислила, че е №2... 🙂

преди 2 часа, luba_rizova каза:

 сина ми се е разкашлял (и аз също) и не искаше да ходи на училище, защото щели да го гледат накриво и да му кажат да се прибира. Никога не е било това. На курса някакво дете се закашляло и на втория път преподавателката го помолила да напусне.

Тук имаше няколко инцидента с подобен характер, дори пътник натисна аварийната спирачка на влак, защото някой се изкашлял...Вчера по телевизията показаха ръчно изработени значки с надпис "имам сенна хрема" или "астматик съм"  - хората си ги закачат на ревера за да не откачат возещите се до тях пътници във влака сутрин, в случай че се закашлят. Луда работа!

 

И за да не е само спам - отново круизни неволи, този път Grand Princess, да не се бърка с Diamond Princess - друг кораб, на същата фирма. Пътувал е от Сан Франциско 14-21 февруари и сега властите разследват "малък клъстър" свързан с този рейс и евентуално настоящият им рейс, който трябва да се върне във Фриско днес.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Аз снимах днес.

А "Защо така?"

Ми защото хората са овце. Аз питах днес защо я купуват тая тоалетна хартия, че така и не хванах логиката.

Отговорът на една позната беше- за да са им чисти за*****те, като умират. 

20200305_162002.jpg

20200305_161931.jpg

20200305_161858.jpg

20200305_161846.jpg

  • Харесвам 2
  • Шок 8
  • Смея се 7
Връзка към коментар

Ето и от мен 😅 Ама не снимах останалото, представете си огромен магазин ФРАШКАН с храни, консерви и нудълс! И със замразени храни, риби, мюслита, какво ли не! Но ориз няма, и тоалетни хартии/салфетки няма!

 

1.jpg.e7eaf0131e572fc52483c5d4e0f0a98c.jpg

2.jpg.bd5f53b320476b363fdf92315e50ba59.jpg

  • Харесвам 3
  • Шок 7
Връзка към коментар

Отдавна ми писна от всичката масова паника и дезинформация, която внасят "журналистите".  Ще ползвам кавички, защото през годините се убедих, че няма по-гнусна "професия". Не трябва да имаме никакъв толеранс към тях, Никакъв!

Особено когато преписват и плагиатстват, без да си направят елементарни проучвания и проверка.

Но това, с което се заливат социалните мрежи тази сутрин, ми преля чашата! Няма да пускам линкове, за да не им кликвате на гнусните сайтове... И без това вероятно вече сте ги видели. От най-различни медии и сайтове, някои от които дори досега не са зачеквали темата за коронавирусите...

Всеки специалист в областта си може да напише най-малкото сносен журналистически материал по съответна тема. Докато тия, дето имат дипломи за "журналисти" в мнозинството си са просто ненужни и некомпетентни твари... Няма да слагам кавички тук. Извинявам се за липсата на толерантност, но вече я нямам...

На всеки студент, който влиза в микробиологична лаборатория, му се обяснава още на първото упражнение, как се взимат и транспортират проби за изследване, понеже точно там е най-големият шанс едно изследване да се обърка. С това започват всички практически ръководства.  За бактериологично изследване пробите в повечето случаи трябва да се темперират, а за вирусологично - да се транспортират в замразено състояние. С това се почва медицинската микробиология. И да цитират "журналистчетата" някакъв предполагаем "лекар", който обяснява, как била грешна единствената правилна методика, е направо кощунствено.

Бях решил да пиша дълъг пост в социалните мрежи, след като приключа практиките със студенти днес.

Слава богу, има хора, като Дани Стефанов от "Наука и критично мислене" (и не само), които са учени, а не "журналисти", и винаги са готови да отделят от времето си, за да се борят с дезинформацията. Без да получават никакво заплащане за това. Няма как аз да го напиша по-добре и за толкова кратко време. Поклон!

 

Моля, всички магеланци да прочетат тази статия, преди да са почнали да се поддават на паника и дезинформация!

Благодаря! 🙂

http://6nine.net/2020/03/04/covid-19-tests/

 

 

  • Харесвам 19
  • Браво 12
Връзка към коментар

Този пост си е спекулация, може би не отговаря на правилата - преценете, мен лично ме интересува, защото ми се нага да правя някакво планиране без "кръчмаря"...

Имам билети за 4 Април, точно след 1 месец. Гледайки колко е динамична ситуацията никой не може да каже какво ще стане. Обаче не мога да не мисля в тази посока, замразил съм всички нови резервации и каквото стане.

Като гледам инфото от https://www.worldometers.info/coronavirus/ моята математическа душа не може да не пресметне, че ако нещата продължават така, ситуацията ще е следната: заразени 400 000, смъртни случаи 20 000, в Германия примерно 50-70 000, вероятно спрени повечето полети от Европа за по-малко засегнати райони....

Има ли събитие, което да забави кривата? Чудя се дали с увеличаването на заразени ще започне намаляване на ръста и ще си върви със същия темп?

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
4 minutes ago, Oshko said:

Има ли събитие, което да забави кривата? Чудя се дали с увеличаването на заразени ще започне намаляване на ръста и ще си върви със същия темп?

Бума на нови регистрирани случаи не означва непременно, бум на заразените! Просто някъде се се открива заразен и се тръгва по веригата. Откриването на заразените и вкарването им в карантина е част от решаването на проблема. За съжаление обаче бума на официалните случаи води до нови рестрикции за пътуване и т.н. В Китай за около 1 месец овладяха ситуацията и дано и в Европа така стане...

 

За сега резултата е, че все повече самолети се оказват принудително приземени...

 

"Луфтханза" спира от полети 150 самолета заради коронавируса

https://www.dnevnik.bg/evropa/2020/03/05/4037034_lufthanza_spira_ot_poleti_150_samoleta_zaradi/

 

Ако някой търси малко успокоение по темата, ето как дезинфекцират самолетите на Катар

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Oshko каза:

Този пост си е спекулация, може би не отговаря на правилата

Аз се замислям дали не не би било добре да има друга тема, която да е за разсъждения, паралели, притеснения и успокоения. А тази да си остане с информативна цел в помощ на пътуващите.

Само идея...може би не много добра...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 11 минути , samuraika каза:

Аз се замислям дали не не би било добре да има друга тема, която да е за разсъждения, паралели, притеснения и успокоения. А тази да си остане с информативна цел в помощ на пътуващите.

Само идея...може би не много добра...

Не, каквото се дискутира е тук, при всичките ограничения. Въпросите на Oshko са резонни, ако някой може да отговори от неговия личен професионален опит или да пренасочи към отговор от професионалист, който засяга тези въпроси също е ок. Например при Х потвърдени заразени, има ли някакво число от новозаразените на следващия ден, което да ни подскаже в каква посока вървят нещата. Или поне някакъв седмичен тренд. Аз например не знам дали в Италия се влошават или подобряват относително нещата и не бих давал съвет в нито една посока. Въобще, има ли някакъв начин, по който да се интепретират тези ежедневни данни, освен в екстремумите си като Китай, където при положение че регистрират 130 заразени и 2300 изписани може да допуснем, че нещата са до някаква степен под контрол. 

 

Лични интерпретации като отговори не са добре дошли. Ще е добре @Oshko също да поясни как стига до тези числа, защото в момента са доста изстреляни на сляпо. Ако не може да се намери отговор, по-добре да го няма, отколкото да е бруталната спекулация.  

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 7 минути , Георги каза:

Ще е добре @Oshko също да поясни как стига до тези числа, защото в момента са доста изстреляни на сляпо. Ако не може да се намери отговор, по-добре да го няма, отколкото да е бруталната спекулация.  

total cases 4 Февруари - 24545; 4 Март - 95 316, увеличение за 1 месец почти 4 пъти, т.е. на 4 Април биха били ~400 000

обаче има и друга логика - daily new cases последната седмица е около 2000, което значи на 4 Април 'само' 150 000

има и 3-та по-песимистична - cases outside China - увеличение от 3300 на 14900 за 1седмица почти 5 пъти, значи на 4 Април 9 375 000!

Връзка към коментар

На пътниците на круизният кораб MSC Opera им е било забранено да слязат в пристанището в Пиреус, защото пътничка от Австрия пътувала със същия круизен кораб през февруари е имала позитевен тест за коронавирус...

 

Coronavirus: Cruise passengers told not to leave ship after COVID-19 case

Holidaymakers on the MSC Opera are told a former passenger has tested positive for COVID-19 and they should stay on board.

https://news.sky.com/story/coronavirus-cruise-passengers-told-not-to-leave-ship-after-covid-19-case-11949730

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , antea каза:

не съм сигурна дали е поствано назад, но попаднах на утвърдения български алгоритъм на поведение при лица, пристигащи от Китай и Италия - http://riokozpd.com/files/Algoritam_0.pdf

Това са приети и узаконени с някакво решение на държавен орган мерки или модел от стрес-тест.

Мисълта ми е, че не съм срещал в официално изявление, че тези мерки за задължителни или ако вече са - може ли повече информация за източника.

При условие, че утре бъде добавена нова държава, това трябва да е на същото основание, на което Китай и Италия са вписани.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
5 minutes ago, Таньо said:

Това са приети и узаконени с някакво решение на държавен орган мерки или модел от стрес-тест.

Мисълта ми е, че не съм срещал в официално изявление, че тези мерки за задължителни или ако вече са - може ли повече информация за източника.

При условие, че утре бъде добавена нова държава, това трябва да е на същото основание, на което Китай и Италия са вписани.

http://riokozpd.com/актуализиран-алгоритъм-на-поведение-при-лица-пристигащи-от-китай-и-италия

Връзка към коментар
преди 4 минути , Таньо каза:

Това са приети и узаконени с някакво решение на държавен орган мерки или модел от стрес-тест.

Мисълта ми е, че не съм срещал в официално изявление, че тези мерки за задължителни или ако вече са - може ли повече информация за източника.

При условие, че утре бъде добавена нова държава, това трябва да е на същото основание, на което Китай и Италия са вписани.

ами файлът е от сайта на РЗИ, което е държавен орган, явно мерките все пак са одобрени по някакъв начин, и то се води някакъв актуализиран алгоритъм, виждам, че отдолу под него има и друг - http://riokozpd.com/search/node/китай

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.