Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

India Shutting Down Travel For All Foreigners, Minus Some Exceptions

According to the latest statement from Indian government, here are the steps being taken at India borders/airports:

  • All existing visas, except diplomatic, official, UN/International Organizations, employment, project visas, stand suspended till 15th April 2020. This will come into effect from 1200 GMT on 13th March 2020 at the port of departure. 
  • Visa free travel facility granted to OCI card holders is kept in abeyance till April 15th 2020. This will come into effect from 1200 GMT on 13th March 2020 at the port of departure. 
  • Any foreign national who intends to travel to India for compelling reason may contact the nearest Indian Mission.

https://skift.com/coronavirus-and-travel/

Връзка към коментар

Току- що получихме депеша, че бижутерското изложение в Истанбул, което всяка година се провежда във времето 19-23 март, поради корона вирусната епидемия, се отлага за 18-21 юни.

Ама, ние малко преди това, вече бяхме канселирали всичко.

За следващото изложение през април , още няма нищо, но очаквам и него да го преместят, то е в началото на месеца.

Връзка към коментар

WHO официално обяви пандемия от COVID-19.

 

За съжаление, това не означава автоматично право на канселация на нощувки, билети, трипове и т.н (както аз, явно наивно, очаквах).

Логиката е, че "пандемия" не се обявява току така и е вече известен факт, едва ли не, преди да бъде официално обявена. Или поне това е оскъдната информация, която намирам по въпроса, дано утре (днес) се появят повече подробности относно правата на гражданите в ситуация на глобална пандемия.

 

Oтдавна сайтове като booking и airbnb призоваха всички места за настаняване да не отказват безплатни канселации. Въпроса е , че няма как да принудят никого, нещата юридически са оставени на добрата воля на хотелите.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Майка ми писа следното: Властите в САЩ обмислят да въведат забрана за пътуване на гражданите на европейските страни в опит да забавят разпространението на коронавируса, казал го е заместник- министър от Департамента за вътрешна сигурност на САЩ. Изслушан е в Конгреса, идеята се обсъжда.

 

Някой има ли идея какво и къде е чела и колко е достоверно? Предполага се тя да лети София-Франкфурт-ЛА на 25ти март и обратно Вегас-Франкфурт-София на 31ви. И аз летя, но от Австралия така че може да съм сама там ако това дето го е чела е вярно...

 

Май е това, cnn е достоверно...май?

https://edition.cnn.com/2020/03/11/politics/cucinelli-us-travel-restrictions-europe/index.html

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Забраната от САЩ вече е факт, но засега не е официално обявена. Днес едни американки ми канселираха резервация за края на този месец. Университетът, в който учат, е забранил на студентите си да пътуват до Европа през ваканцията. Авиокомпанията (не писаха коя точно) е изискала от всички, закупили билети със студентски намаления, да удостоверят, че университетите и колежите им одобряват пътуванията им до Европа. И след като не са им представили такова, билетите им са били ануллирани.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

От петък полунощ САЩ забранява влизането на всички, които са били последните 14 дни в държава от шенгенската зона. Мярката ще е валидна 30 дни.

 

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/12/4039852_trump_zabrani_vlizaneto_v_sasht_ot_evropa_za_30_dni/?ref=home_mainStory

 

Русия ограничава полетите до Европа

Правителството на Русия обяви, че ограничава въздушните връзки с четирите европейски държави с най-много случаи - Италия, Германия, Франция и Испания.

От 13 март всички редовни полети спират с едно изклчение - тези от летище "Шереметиево" до Рим, Берлин, Мюнхен, Франкфурт на Майн, Мадрид, Барселона и Париж. Няма да се издават туристически визи на италианци за неопределен период.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/11/4039372_jertvite_na_covid-19_v_italiia_riazko_se_uvelichiha/

Връзка към коментар
преди 5 часа, Marusinka каза:

Хора, помагайте! Какво да правя с тази забрана на полетите от Европа? Майка ми има полет на 5-ти април до САЩ. Какво ще стане с билета й?

Вероятно ще трябва да промениш датите на пътуване за по-добри дни. От авиокомпанията едва ли ще откажат да го направят безплатно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Marusinka каза:

Хора, помагайте! Какво да правя с тази забрана на полетите от Европа? Майка ми има полет на 5-ти април до САЩ. Какво ще стане с билета й?

Със сигурност авиокомпаниите ще дадат възможност за презаверка на полетите или ваучер с валидност една година, ако се съди по това как реагираха до момента. 

 

П. П. България не е спомената и предполагам поне засега полетите на Търкиш ще са ОК за хората летящи през Истанбул, както и тези през UK.  

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Хора, някой има ли инфо какво се случва с Украйна и Киев? Имам билети за 25-29март. Група сме от 12 човека, като всички са супер притеснени и не знаем какво да правим.. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
5 hours ago, Marusinka said:

Хора, помагайте! Какво да правя с тази забрана на полетите от Европа? Майка ми има полет на 5-ти април до САЩ. Какво ще стане с билета й?

Въпреки заглавията в медиите забрана за полети от Европа няма! Забраната се отнася единствено за Шенген! От България още може да се лети до САЩ през Лондон, Истанбул, Москва. В тази ситуация много важно е има или няма кацане в Шенгенското пространство, но от американската регулация не става много ясно забраната отнася ли се и за тези, които летят само транзит през Шенген

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В официалния сайт пише, че Унгария забранява полети,  автобуси и влакове от Австрия,  а фликсбус продават билети и нищо за промяна или канцелиране на сайта им. Ние имаме пътуване Виена и Будапеща края на април и следя за сега ситуацията,  но като гледам май няма да се осъществи.  А как ще спасявам каквото мога, не знам. 

Връзка към коментар

В Швейцария също ситуацията започва да ескалира. В Кантон Тичино са обявили бедствено положение  (Notstand). За сега границата С Италия е частично затворена и могат да преминават само работещи в едната или другата държава.

Също така в Тичино вече нямат интензивни легла и са започнали да изпращат пациенти в други кантони.

https://www.google.com/amp/s/www.nzz.ch/amp/schweiz/der-kanton-tessin-ruft-den-notstand-aus-theater-kinos-gymnasien-und-berufsschulen-geschlossen-ld.1545819
 

 

Връзка към коментар
преди 50 минути , Mendez каза:

Хора, някой има ли инфо какво се случва с Украйна и Киев? Имам билети за 25-29март. Група сме от 12 човека, като всички са супер притеснени и не знаем какво да правим.. 

@DaBo

Връзка към коментар
1 hour ago, Mendez said:

Хора, някой има ли инфо какво се случва с Украйна и Киев? Имам билети за 25-29март. Група сме от 12 човека, като всички са супер притеснени и не знаем какво да правим.. 

Украйна обяви вчера на извънредно заседания на МС, че от днес се обявява национална карантина. Има много мерки, тези, които касаят пътуващите са:

- От 219 КПП-та на територията на Украйна остават да работят само 49 в специален режим. Това са КПП-та, където може да се обособи карантинна зона.

- Забраняват полети до някои държави

 

Засега няма списък кои са държавите и как ще се процедира с прибиращите се украинци. При първа информация, пак ще пиша. Иначе всичко е спокойно - при 40 милионно население имат 1 случай с проследени контакти, всички под карантина. В магазините всичко е спокойно, хората и те! 
Карантината е обявена от днес 12.03 до 03.04 с опция за удължаване.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mendez каза:

Хора, някой има ли инфо какво се случва с Украйна и Киев? Имам билети за 25-29март. Група сме от 12 човека, като всички са супер притеснени и не знаем какво да правим.. 

Освен ако не се случи Украйна или България да забранят полетите, няма да имате отмяна от страна на авиокомпанията. До 25ти остават по-малко от две седмици и, ако те го отменят, ще трябва да ви изплатят обезщетение. А и в Украйна има само един регистриран случай на вируса. Засега. При това беше доказан преди доста време. И ние сме голяма група, за великден, и общо взето не ни пука. Каквото - такова.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз също съм доста притеснен за нашето пътуване до Бразилия сега на 20 парт. Надявам се да няма проблеми, тъй като пътуваме от Франкфурт директно за Сао Пауло. Някой с информация за Бразилия?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
57 minutes ago, slujitel said:

В официалния сайт пише, че Унгария забранява полети,  автобуси и влакове от Австрия,  а фликсбус продават билети и нищо за промяна или канцелиране на сайта им. Ние имаме пътуване Виена и Будапеща края на април и следя за сега ситуацията,  но като гледам май няма да се осъществи.  А как ще спасявам каквото мога, не знам. 

Току-що говорих с много близка приятелка, на която й предстоеше пътуване до Италия. Като част от него е имала закупен билет от фликсбус. Каза, че има опция за канселиране на билета и на нея са й изпратили ваучер за сумата на билета, който може да бъде използван в рамките на 1 година по всички маршрути, както и да бъде предоставен на друго лице. Така че може би е въпрос на време да има такава опция и за вашето пътуване!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 минути , t_petkov каза:

Аз също съм доста притеснен за нашето пътуване до Бразилия сега на 20 парт. Надявам се да няма проблеми, тъй като пътуваме от Франкфурт директно за Сао Пауло. Някой с информация за Бразилия?

За съжаление може и други държави да последват Тръмп(например, Мексико, Бразилия и т.н.). Аз също имам полет през Фрахкфурт и вече си мисля, че е по-вероятно да не се състои....

Връзка към коментар
преди 13 минути , t_petkov каза:

Аз също съм доста притеснен за нашето пътуване до Бразилия сега на 20 парт. Надявам се да няма проблеми, тъй като пътуваме от Франкфурт директно за Сао Пауло. Някой с информация за Бразилия?

Към настоящия момент по-скоро ти е проблем Франкфурт, от колкото Бразилия. Виждаш, че е въпрос на минути да се затварят граници, блокират полети и т.н. Една седмица е цяла вечност, трудно може да се даде какъвто и да е съвет. Ще отидеш, после може да ти е трудно да се върнеш, Аз лично на твое място бих проверил дали авиокомпанията предлага отмяна на билета с/у ваучер за сумата и да действам по този параграф.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.