Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

От МВнР

 

Актуални мерки и ограничения за придвижване в Румъния, Албания, Португалия и Норвегия
от:    (travel@mfa.bg)
дата:    14.03.2020 20:15
до:    


Румъния: Считано от 14 март 2020 г., 16 часа, временно се затварят следните ГКПП:

• ГКПП с България: Черна вода – Кардам, Добромир – Крушари, Липница – Кайнарджа, Свищов – Зимнича (повреда във фериботна връзка), Турну Мъгуреле – Никопол, Бекет – Оряхово.
• ГКПП със Сърбия: Жимболия (ГКПП Железни врата и Найдъш са затворени, считано от 12 март 2020 г.).
• ГКПП с Унгария: Турну, Салонта, Съкуени, Валя луй Михай.
• ГКПП с Украйна: Сигету Мармацией.
• ГКПП с Република Молдова: Радъуц-Прут, Оанчя.

Според получените към момента данни, изброените ГКПП ще останат затворени за срок от 30 дни.

 

Албания: От полунощ на 15 март 2020 г., всички сухопътни граници на Албания със съседните й страни – Черна гора, Косово, Република Северна Македония и Гърция, се затварят. Мярката не засяга преноса на стоки и важи до второ нареждане.

 

Португалия: Към момента няма ограничителни мерки за влизане, излизане и транзитно преминаване през португалска територия. Има забрана за слизане на португалска земя за всички граждани от акостиралите плавателни съдове, освен за гражданите и дългосрочно пребиваващите в Португалия. Автономна област Мадейра затваря напълно своите пристанища.

Очаква се въвеждане на граничен контрол с Испания.

 

Норвегия: Считано от 16 март 2020 г., 8 часа, се затварят всички летища и пристанища. Ще бъде засилен и граничният контрол. Норвежките граждани, намиращи се в чужбина, ще могат да се завърнат у дома, като се призовават да направят това възможно най-бързо.

Остава в сила мярката гражданите, пристигащи в Норвегия от държави извън скандинавските страни, да са под домашна карантина за срок от 14 дни, като карантината важи и за прибиращите се и от Дания и Исландия.

МВнР на Норвегия днес призова гражданите да не пътуват в чужбина, ако нямат основателна причина за това.

На международните летища в страната се изисква доказателство от всеки чужденец, че има осигурено място, където да е под карантина. При невъзможност да се докаже това, чужденците следва да напуснат Норвегия незабавно.


Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.

МВнР препоръчва на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: (https://mfa.bg/bg/embassyinfo).

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Всички тези ограничаващи мерки засягат ли и превоза на стоки? Разбирам, че в Италия спряха достъпа на всичко, освен хранителни и лекарствени продукти и вероятно тези ограничения предстоят на много места в Европа. Обаче дали тези рестрикции засягат придвижването на стоки в моя сектор, тоест медицинските изделия. Моля за насоки къде да прочета за сухопътния транспорт с камиони и влакове в Европа.  

 

Връзка към коментар
преди 33 минути , Lindt каза:

Всички тези ограничаващи мерки засягат ли и превоза на стоки?

Не, камионите от там си пътуват към България. Не е спиран нормалният стокообмен никъде по границите.

Там където има ограничения по границите, пропускат само тировете.

Друг е въпроса с какви трудности и от там на какви цени ще е този транспорт накрая...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Според местните медии, Литва и Латвия също закриват границите за чужденци за две седмици:

 

https://112.ua/mir/litva-i-latviya-reshili-zakryt-granicy-dlya-inostrancev-529137.html

 

При нас Зеленски разписа декрета днес следобед, така че със сигурност в 00:00 часа на 17.03. Украйна преустановява за две седмици международния самолетен, железопътен и автобусен транспорт. Украинците се призовават да се приберат до тогава, а след тази дата само сухопътните граници (не всички) ще са отворени за тях. Може да има организирани от Правителството специални чартъри за евакуация.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да, за съжаление @DaBo, информацията ти е точна. Добавям информация на български за Литва, Латвия и Украйна.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/14/4041160_litva_latviia_i_ukraina_zatvoriha_granicite_si/

 

Това ми провали и пътуването до Литва и Латвия окончателно. Ще го запомня този месец март 2020. Сега вече мога само да се надявам, че поне до Тбилиси ще летя през Киев през юни и до Френска Полинезия през август. Но, вече не смея никакви планове да правя, нито ще резервирам хотели в Грузия, Армения и Азербайджан. 😟
Съжалявам и за всички провалени планове на останалите магеланци.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Както и UK, Япония също е с оригинален подход. Тук всеки потвърден случай се разследва, издирват се контакти и се проверяват и слагат под карантина. Както навсякъде се правеше в началния етап. Но японците продъжават с това и явно има резултат, защото все още няма сериозна епидемия. Бройките нарастват непрекъснато, но стабилно и някак контролирано. Сутрин като обявят нови заразени, до вечерта вече има чартове с това кои техни контакти са проверени, колко от тях са заразени, колко са под карантина и т.н. Хората са дисциплинирани и няма карантина, има "въздържание" - сам си ограничаваш контактите и взимаш мерки според ситуацията. Дезинфектантите са навсякъде. Винаги ги е имало в детски градини и супермаркети, но сега са сложени така, че буквално се буташ в тях на влизане и всички ги ползват. Не знам доколко това е правилен подход, но извънредно положение за сега няма. Но е напрегнато, защото не знаеш къде и кога може да се изпуснат нещата.

 

Абе казва, че няма да отменя Олимпийските игри (за сега), но не съм срещнала нито един японец, който да смята, че игри ще има това лято. Просто олимпийския комитет и правителството казаха, че ще решат окончателно през май - ще ни мъчат до май с очевидното, явно.

 

При мен се появиха нови резервации с въвеждането на рестрикциите на САЩ спрямо шенгенската зона -  едно момче от щатите, което разказа как буквално на летището е трябвало да си промени коренно плановете. Трябвало е да лети за Европа, но отивайки на летището разбира, че има нови рестрикции и си сменя билета с такъв за Осака.

 

 Skymark Airlines правят всичко, за да се почувстват хората добре, включително изпращат самолетите с огромни табели "Благодаря, че летяхте с нас дори в тези трудни времена" и "В Хоккайдо е вкусно, нали, пак елате да хапнете".

 

Летището Ханеда изглежда така, а пред централна гара в Нара е така.

 

  • Харесвам 27
Връзка към коментар
преди 11 часа, stanislavpp каза:

Важи и за транзитни пътници, но американски граждани, зелени карти и техните преки роднини, имат право на влизане в САЩ на едно от 13 летища, определени за целта ( Маями е едно от тях) . Ако сте с бизнес, работна или студентска виза с право на работа , ще ви откажат достъп (няма да ви качат на самолета още на първото летище).

С туристическа виза сме В, но според това, което прочетох, важи и за нас. Ще видим. Дано забраната не се удължи и на 16 април вече да можем да хвръкнем.

Благодаря за информацията

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , milenavladova каза:

С туристическа виза сме В, но според това, което прочетох, важи и за нас. Ще видим. Дано забраната не се удължи и на 16 април вече да можем да хвръкнем.

Благодаря за информацията

Ще е малко чудо, ако рестрикциите отпаднат до 16.04 - вече се отменят събития и фестивали за края на април. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Относно закупени билети с  RYANAR, - вчера полух мейл, в който се казваше , че имаш право на безплатна промяна на закупени вече билети. Нашите бяха до Мадрит на 15/03/2020 и връщане към София на 20/03. Сайтът им действително дава право на безплатна промяна с дестинация по избор , като нашите бяха закупени през ластминет и стойнотта при Раян се показваше по-високата, от реално платената. По-високат стойност се приема от тях като реално платена и при избор на друг маршрут, ако е по-скъп се доплаща  при смяната. Разбира се билетите са леко завишени, но пък е някаква опция в случая, при положение се ние взехме решение да не изпълняваме програмата си Севиля2020.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Някой имал ли е успех до сега с получаване на ваучери от Air Canada? Ако съм купил GoTogate и се чудя през тях или директно през Air Canada да се пробвам? Нашият круизен кораб анулира до круизите до края на март, но в началото на април за сега си продължават и вчера дори ми пратиха електронните билети...

Връзка към коментар
44 minutes ago, Topfly said:

Някой имал ли е успех до сега с получаване на ваучери от Air Canada? Ако съм купил GoTogate и се чудя през тях или директно през Air Canada да се пробвам? Нашият круизен кораб анулира до круизите до края на март, но в началото на април за сега си продължават и вчера дори ми пратиха електронните билети...

И аз имам пътуване с Air Canada на 1.04, закупени през агент. Ще ми е полезно да споделиш като имаш решение. Все още нямам имейл и отмяна на полети(общо 6)

Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 32 минути , Zelen Burgas каза:

И аз имам пътуване с Air Canada на 1.04, закупени през агент. Ще ми е полезно да споделиш като имаш решение. Все още нямам имейл и отмяна на полети(общо 6)

Моят полет е на 31.03 и нямам нито от Оподо, нито от канадците информация и предложения. Виждам, че като опитам да резервирам Барселона-Бостън , полетът го няма. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Относно RAYANAIR Flight change fee removed until Tues 31 March. Публикуваната информация, вероятно е качена и на сайта на превозвача, но тук  споделям най-важната част от същата ,ако някой я е пропуснал и все още не е запознат с опцията за безплатна промяна при закупени билети с Rayanair.

 

Flight change fee removed until Tues 31 March

.....Ще продължим да спазваме изцяло указанията на СЗО и EASA и ще следваме всички ограничения за пътуване, които са наложени.

Въпреки това, ние разбираме, че има несигурност по отношение на пътуването в този момент, така че ако в момента имате резервация при нас през март и сега бихте предпочели да не летите след това от днес (пет 13 март), сега можете да промените полета си онлайн и ние ще се откаже от таксата за смяна на полета. Това се отнася за всички съществуващи и нови резервации до вторник 31 март. Ако има разлика в тарифата, ще трябва да платите това - обаче като се откажем от таксата за промяна, искаме да гарантираме, че имате повече гъвкавост за промяна на плановете си за пътуване.

Когато от нас се изисква да анулираме полетите, клиентите ще могат да се прехвърлят безплатно до алтернативен полет на Ryanair или да получат възстановяване.......

Връзка към коментар

И аз имам едни билети BCN-BOS-BCN в началото на м. май и явно няма да се пътува (не ми се вярва за 45 дни всичко в Европа и Северна Америка да се успокои), но понеже са закупени през opodo,  не ми е много ясно  коя АК е, как се казва - основен доставчик на услугата, понеже от общо 5 полета, 3 се изпълняват от Air Canada, а 2 - от Swiss :rolleyes:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Дани Магелани каза:

Моят полет е на 31.03 и нямам нито от Оподо, нито от канадците информация и предложения. Виждам, че като опитам да резервирам Барселона-Бостън , полетът го няма. 

Вероятно ще го отменят и/или дадат опция за безплатна смяна на датите, в противен случай ще е интересен казус - полета се провежда от страна със забрана , тоест само американски граждани , резиденти , дипломати  и техните роднини , ще могат да се качат...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, Lindt каза:

Всички тези ограничаващи мерки засягат ли и превоза на стоки? Разбирам, че в Италия спряха достъпа на всичко, освен хранителни и лекарствени продукти и вероятно тези ограничения предстоят на много места в Европа. Обаче дали тези рестрикции засягат придвижването на стоки в моя сектор, тоест медицинските изделия. Моля за насоки къде да прочета за сухопътния транспорт с камиони и влакове в Европа.  

 

https://nationwideautotransportation.com/blog/coronavirus-transportation-industry/

 

https://www.shiphub.co/coronavirus-impact-on-transport-from-china/

 

Тези анализи поне ще ти дадат някаква яснота за глобалните фактори, които влияят на транспорта и доставките. Знам сайт, който дава много детайлна информация за въздействието на вируса върху туризма, но за товарния транспорт не съм попадал на такъв.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Ако някой има полети до Москва - да си провери резервациите.

 

Авиокомпаниите отменят всички полети, които не излитат от столицата на съответната държава и/или кацат на летище, различно от Шереметьево.

 

На мен вече ми изгоряха два полета - BOJ-DME с S7 Airlines, както и ATH-DME с Aegean.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 32 минути , Фичо каза:

И аз имам едни билети BCN-BOS-BCN в началото на м. май и явно няма да се пътува (не ми се вярва за 45 дни всичко в Европа и Северна Америка да се успокои), но понеже са закупени през opodo,  не ми е много ясно  коя компание е, как се казва - основен достаавчик на услугата, понеже от общо 5 полета, 3 се изпълняват от Air Canada, а 2 - от Swiss :rolleyes:

Билетът е или на Аir Canada или на Swiss. Хубавото, че са в един алианс, защото иначе с билет издаден от агенция е мазало. Свържи се c АК  издател и виж какво ще кажат. Вероятно ще те препратят към Opodo, но все ще имаш някаква насока. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

ОАЕ спира издаването на входящи визи от 17-ти март.

 

Също така в Абу Даби са затворени Бялата Джамия, Лувър, Ферари Уърлд, Президенсткия Палат

В Дубай затваря за туристи Бурж Кхалифа.

 

И на двете места се затварят фитнес зали и кино салони, ограничава се достъпа до паркове и плажове.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , Георги Матеев каза:

 

 

На мен вече ми изгоряха два полета - BOJ-DME с S7 Airlines, както и ATH-DME с Aegean.

Това ме подсеща, че S7 канселират всичките си полети и до България. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , Фичо каза:

И аз имам едни билети BCN-BOS-BCN в началото на м. май и явно няма да се пътува (не ми се вярва за 45 дни всичко в Европа и Северна Америка да се успокои), но понеже са закупени през opodo,  не ми е много ясно  коя компание е, как се казва - основен достаавчик на услугата, понеже от общо 5 полета, 3 се изпълняват от Air Canada, а 2 - от Swiss :rolleyes:

Виж си номера на билета, ако започва с 014 значи са на Air Canada и се обръщаш към тях,но само в краен случай.Най-добре през opodo.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 27 минути , stanimir каза:

Билетът е или на Аir Canada или на Swiss. Хубавото, че са в един алианс, защото иначе с билет издаден от агенция е мазало. Свържи се c АК  издател и виж какво ще кажат. Вероятно ще те препратят към Opodo, но все ще имаш някаква насока. 

А как да разбера коя от двете АК е издател, или просто да се свържа и с двете?

Връзка към коментар
преди 19 минути , SpeeDemoN5 каза:

Виж си номера на билета, ако започва с 014 значи са на Air Canada и се обръщаш към тях,но само в краен случай.Най-добре през opodo.

ОК, благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.