Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 3 часа, stanimir каза:

От 18 март забраняват влизането у нас на граждани от рискови държави. 16 държави са с висок индекс.

Такива са гражданите от: Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Корея, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия.

Всички  пристигащи от тези държави ще бъдат подлагани на задължителна 14-дневна карантина :

 

 

https://news.bg/bulgaria/ot-18-mart-zabranyavat-vlizaneto-u-nas-na-grazhdani-ot-riskovi-darzhavi.html

 

 

Непал в статистиката присъства с един заразен, който е излекуван ?!?

 

Има ли някой информация дали ще се допускат български граждани от Германия да се приберат в България, или забраната е пълна ?

Връзка към коментар
Преди 1 час, t_petkov каза:

Някой знае ли дали Латам също позволяват безплатно анулиране на билети с връщане на пари или поне с ваучер? Така като гледам основният ни страх не е дали ще летим сега в петък за Бразилия, а дали няма да затворят границите и няма да можем да се върнем след 2 седмици в Германия. Сценарий, който с всеки изминал ден става май по-възможен. Търси в сайта на ЛАТАМ, но нещо не успях да се ориентирам, при положение, че за момента границите са отворени. Ако някой има съвет какво да правим въобще? 

 

 

Виж ъпдейта от 03/15

https://www.latam.com/en_un/experience/coronavirus/

 

Твърде вероятно ЕС до часове или броени дни ще наложи 30 дневна забрана за полети извън Европа. 

Почти сигурно до петък ще е вече факт. Всъщност не съм сигурен как точно се процедира с полетите , но това е новината: 

 

https://www.economic.bg/bg/news/12/es-zabranyava-vlizaneto-na-chuzhdentsi-v-strani-ot-bloka-za-30-dni.html

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 12 минути , rip каза:

Непал в статистиката присъства с един заразен, който е излекуван ?!?

 

Има ли някой информация дали ще се допускат български граждани от Германия да се приберат в България, или забраната е пълна ?

Никоя държава не забранява връщането на собствените си граждани, но според информацията ще подлежат на задължителна 14 дневна карантина. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Дани Магелани Няколко пъти споменаваш, че не успяваш , но без специфика. Забива страницата, не ти я зарежда или друг проблем. Принципно, апповете винаги са значително по-безпроблемни, и ако проблема е от тежък нет трафик и не зарежда, през аппа не би трябвало да имаш подобни грижи...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, t_petkov каза:

Някой знае ли дали Латам също позволяват безплатно анулиране на билети с връщане на пари или поне с ваучер? Така като гледам основният ни страх не е дали ще летим сега в петък за Бразилия, а дали няма да затворят границите и няма да можем да се върнем след 2 седмици в Германия. Сценарий, който с всеки изминал ден става май по-възможен. Търси в сайта на ЛАТАМ, но нещо не успях да се ориентирам, при положение, че за момента границите са отворени. Ако някой има съвет какво да правим въобще? 

Дали са ти линка, можеш да смениш датите веднъж без такса (но вероятно се плаща разликата в цената). Може да изчакате с отказа, защото тепърва ще спират полети, а ако те ги спрат ще може и да си получите парите обратно (до деня на полета може да отлагате решението).

При всички положения не ви съветвам да пътувате, границите на Аржентина и Парагвай са затворени, обмислят да затворят парка Игуасу, от сряда затварят училищата и какво ли не още. И после не е ясно дали ще се изпълняват полетите за връщане.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 27 минути , rip каза:

Непал в статистиката присъства с един заразен, който е излекуван ?!?

Колеги, умолявам ви, спрете да гледате статистиката и да броите заразени и излекувани! Това не ви дава никаква информация, върху която да базирате плановете си за пътуване!!! Ако болните от корона вирус посиняваха като смърфове - разбирам, ама не е така. Страни със слаба медицинска система и ограничени финанси нямат възможност да предоставят достоверни данни, дори и да искат.

До вчера Филипините имаха една шепичка болни, днес затварят Манила и чужденците имат 72 часа да напуснат основният остров...

Същото е положението и в Индонезия, където до скоро успешно бореха вируса с молитви.

Дори богати и развити страни като Великобритания и Франция се чудят как най-добре да балансират между ползите и вредите от спирането на социалния живот. Но, за съжаление, за сега по-ефикасно средство нямаме, това е положението. Вчера имаха избори във Франция - от днес всички се затварят по къщите. UK също преосмисля стратегията си за "стадния имунитет", защото моделирането показва тежки последствия...

 

The UK's plan has shifted because the scientific modelling showed we were on course for a "catastrophic epidemic".

A strategy of just slowing the spread of the virus, but not trying to stop it, would have overwhelmed intensive care units.

 

France will deploy 100,000 police officers to ensure that people abide by restrictions on movement to avoid the spread of coronavirus, its interior minister has said.

 

Foreign tourists intending to leave the Philippines from international airports in the country’s main Luzon region have been given 72 hours to do so, starting from 16:00 GMT today.

 

Източник.

 

Също имайте предвид, че ограниченията се менят много бързо и авиокомпаниите имат право да откажат да ви качат на борда, ако не отговаряте на изискванията на съответната страна. Предвиждайте и достатъчно време за чекиране, защото става много бавно.

Ето една полезна табличка на Asiana Airlines, в която са отбелязани рестрикциите и изискванията към днешна дата.

  • Харесвам 28
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, t_petkov каза:

Някой знае ли дали Латам също позволяват безплатно анулиране на билети с връщане на пари или поне с ваучер?

 

Мога да споделя моят опит - трябваше да летя на 15.03 до Калама и обратно и на 17.03 до Пунта Аренас и обратно с тях, вътрешни полети в Чили. Първия полет беше канселиран само отиването. Тъй като не стигнах изобщо до Чили заради ограниченията, породени от КОВИД-19, повдигнах иск за евентуално връщане на пари или преместване за друга дата. Отговорът е, че мога да променя датите по същите маршрути без глоба и да летя до 31.12.2020; промяна на дати и маршрути с доплащане до разликите в цената; връщане на пари според условията на билета. Промяната трябва да се направи преди първоначалния полет, като промени могат да се направят само през колцентър - цък.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Виетнам прекратява за 15-30 дни издаването на визи за всички чужденци

 

https://uk.reuters.com/article/uk-health-coronavirus-vietnam-visa/vietnam-to-halt-issue-of-all-visas-in-coronavirus-battle-idUKKBN2140P9

 

 

Всички, които пристигат в Хонг Конг от чужбина, ще бъдат поставяни под 14-дневна карантина или медицинско наблюдение

 

https://www.scmp.com/news/hong-kong/politics/article/3075491/coronavirus-hong-kong-quarantine-arrivals-all-foreign

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 44 минути , Goal & Boss каза:

Виетнам прекратява за 15-30 дни издаването на визи за всички чужденци

Това е публикувано още на 14 март. http://www.mofa.gov.vn/en/nr040807104143/nr040807105001/ns200314083802/view

Интересното е, че днес ми одобриха апликацията за електронна виза, подадена преди 8 дни.

Преди малко им писах, че издадената виза е практически неизползваема, и искам възстановяване на таксата от 25 долара. Да видим дали ще се получи.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар

Закритият паркинг на Т2 работи ли? Днес.
В сайта на летището нищо не се казва по въпроса.
Чудя се дали не е по-добре  Kiss & Ride платното да се ползва.
Ще посрещам. От Маями през Истанбул, ако нещо тотално не се обърка.
Правилно ли си мисля, че ако Истанбул затвори за българи, то няма да ги качат още в Маями?

Това не е проблем изобщо, проблем ще стане ако стигне Истанбул и не може да продължи...

Връзка към коментар
преди 21 минути , Niceday каза:

Правилно ли си мисля, че ако Истанбул затвори за българи, то няма да ги качат още в Маями?

Предполагам, че няма да може да влезе в Турция, иначе транзит е ок.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , neuromancer каза:

Предполагам, че няма да може да влезе в Турция, иначе транзит е ок.

Ако ЕС е затворен за полети от трети държави, как ще влязат в България от Турция? 

Връзка към коментар

Аз доколкото разбрах ще е затворен за граждани на други страни, за собствените граждани не може да затворят

Но пък може грешно да съм предположил, че ще посрещат българин

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

Аз доколкото разбрах ще е затворен за граждани на други страни, за собствените граждани не може да затворят

Но пък може грешно да съм предположил, че ще посрещат българин

Никой няма да им забрани да влязат - стига да има полети към ЕС.

 

https://www.flagman.bg/article/209930?fbclid=IwAR1hkhplh60YJuYgfOrgmcDtWGY4RgqZMRbWYkzSHCGv1JdaZMoOzKW2CPE 

Връзка към коментар

Е, ако няма полети няма да ги качат още в Маями. Гледам, че не спират внезапно, точно за да могат да се приберат хората (освен нискотарифните май)

Връзка към коментар

Здравейте всички,

Да помоля и аз за малко мнения относно моят случай, малко се колебая какво точно да правя, в какъв ред и кога да го правя.

Имам билети от Варна до Ентебе, Уганда и обратно. Отиване на 11.04, връщане на 22.04. Ясно е, че няма да се ходи или поне не сега. Сафари компанията дава възможност да се отложат резервациите с тях (дадено е доста съществено капаро - 50%). 

Самолетният билет е взет от GotoGate. @chandni беше публикувала мейл от тях, с което призовават клиенти да не ги търсят, ако билетите им не са за полети през следващите 10 дни.  Аз получих същият мейл. 

Варна - Истанбул и Истанбул - Варна се изпълнява от Turkish. Две други отсечки (на посока) - Истанбул - Адис Абеба, Адис Абеба - Ентебе и обратно се изпълняват от Ethiopian. 

Доколкото знам, когато полета е на един билет и се изпълнява от повече от една а/к, билета е издаден от една от тях само. Но при условие, че съм купил от посредник, как да знам коя от двете а/к е издала билета? Или няма такова нещо, щом е купен от посредник?

Та какви биха били най-правилните ми действия в случая? 

Да разбера коя от двете а/к (как мога да направя това?) е издала билета и да се опитам да направя промяна в датите директно с тази а/к?

Да пиша и на двете а/к с молба да ми се променят датите (и двете пишат на сайтовете си, че това ставало без допълнителна такса и билета ми влизат в техните изисквания - купен е още през есента и се лети на 11.04)?

Да изчакам да останат 10 дни до полета и да пиша на GotoGate?

Да чакам да видя дали авиокомпаниите няма да анулират полетите сами и да предоставят опции?

Ако съвета ви е да се изчака, според вас колко дълго да се чака? Полета на отиване е на 11-ти април.

Предварително благодаря много за мненията и съветите!

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@FlyTraveler и нашият казус е подобен.  При нас на практика е невъзможно да се променят датите чрез сайтовете на самите авиокомпании. Имат съобщения, че това трябва да стане чрез посредника и е без такса. Друг е въпросът, че самият посредник според мен ще си начисли такса, но ще видим.  Опитваме да се свържем с посредника, но не става. Писах му, получавам автоматично съобщение да се свържа с авиокомпанията. 

Мисля да поизчакам още малко, надявам се да анулират полетите. Ако това не стане 5 дни преди датите на полета ще започвам да звъня и да пиша където намеря мейли. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Билетите, издадени от Търкиш, би трябвало да започват с 235. Ако е така, свържи се с офиса на Търкиш в София, или Варна и помоли за съдействие. На мен ми промениха дата за полет, купен през посредник. Успех

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , FlyTraveler каза:

Но при условие, че съм купил от посредник, как да знам коя от двете а/к е издала билета? Или няма такова нещо, щом е купен от посредник?

Първите три цифри от номера на билета показват коя компания е издала билета. 

По принцип наистина се прави през посредника това, но в случая не знам с кого е по-лесно да се свържеш. Може да пробваш авиокомпаниите в случай че се навият, но си е загуба на доста време.

Аз лично бих изчакал да отмине първата вълна със спешни откази, вероятно ще намалее натиска. Вчера получих съобщение от шефа на Латам в този смисъл, ако не е спешно да се изчака, за да могат да обслужват непосредствено засегнатите и после по-далечните полети

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

Първите три цифри от номера на билета показват коя компания е издала билета. 

По принцип наистина се прави през посредника това, но в случая не знам с кого е по-лесно да се свържеш. Може да пробваш авиокомпаниите в случай че се навият, но си е загуба на доста време.

Аз лично бих изчакал да отмине първата вълна със спешни откази, вероятно ще намалее натиска. Вчера получих съобщение от шефа на Латам в този смисъл, ако не е спешно да се изчака, за да могат да обслужват непосредствено засегнатите и после по-далечните полети

Как мога да разбера коя а/к издава билети, които започват с 071636... Горе @Радослав е написал, че на Turkish номерата на билетите започват с 235

Връзка към коментар
преди 39 минути , FlyTraveler каза:

Доколкото знам, когато полета е на един билет и се изпълнява от повече от една а/к, билета е издаден от една от тях само. Но при условие, че съм купил от посредник, как да знам коя от двете а/к е издала билета? Или няма такова нещо, щом е купен от посредник?

Вече е станало дума за първите 3 цифри от e-ticket-а  и понеже и аз скоро си задавах същия въпрос и се поразрових, ето тук един списък на АК и трицифрените им кодове.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 9 минути , FlyTraveler каза:

Как мога да разбера коя а/к издава билети, които започват с 071636... Горе @Радослав е написал, че на Turkish номерата на билетите започват с 235

За съжаление билетите ти са издадени от Ethiopian, 071 е техният код. Казвам "за съжаление", тъй като Ethiopian съпортът е 10 пъти по-зле от този на Turkish, а и нямат офис в България.

 

Все пак пробвай да им пишеш на фейсбук, обикновено в социалните мрежи отговарят най-бързо. Успех!

 

Аз самият съм в подобен филм с Royal Air Maroc... пълна каша е 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.