Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Георги Матеев

Хайде и Турция хлопва кепенците. Остана ли някоя отворена сухопътна граница въобще?

 

Турция затваря железопътните и сухопътните си граници с Гърция и България от полунощ. По съобщение на МВР и по информация на турските гранични власти, на границата с Република Турция от 00:00 ч. на 19.03.2020 г. за влизане в Р Турция няма да се пропускат чужди граждани с леки коли, микробуси и автобуси. Ще пропускат само турски граждани.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Monika_Koko каза:

При пристигане на полет от Австрия днес, ясно ли е как се прибират пътниците по домовете? Ясно е,че са под карантина, но как си стигат до домовете? С градски транспорт, с такси или роднините си ги прибират?

Доколкото видях репортажи по-горе, контрол няма. Иначе най-смислено е роднини да ги вземат от летището

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 43 минути , Георги Матеев каза:

Хайде и Турция хлопва кепенците. Остана ли някоя отворена сухопътна граница въобще?

 

Турция затваря железопътните и сухопътните си граници с Гърция и България от полунощ. По съобщение на МВР и по информация на турските гранични власти, на границата с Република Турция от 00:00 ч. на 19.03.2020 г. за влизане в Р Турция няма да се пропускат чужди граждани с леки коли, микробуси и автобуси. Ще пропускат само турски граждани.

Румъния?

преди 32 минути , vinidj каза:

Германия затваря границите си за Нон-Шенген граждани, тоест за Българи да влизат за неопределен срок.

sshot-3.jpg

Знам, че идва от наглед достовен източник, но вчера късно вечерта влезе забраната за влизане на граждани извън ЕС. 12 часа по-късно да я променят леко ме съмнява. Още повече не мога да намеря потвърждение на това в нито една медия......

Връзка към коментар
преди 36 минути , vinidj каза:

Германия затваря границите си за Нон-Шенген граждани, тоест за Българи да влизат за неопределен срок.

sshot-3.jpg

Би дал линка от съобщението на Ryanair за тази забрана, моля? Schengen дава тази информация.

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/eu-to-ban-entry-to-26-schengen-area-countries/ 

 

Връзка към коментар
преди 7 минути , Rainy каза:

Би дал линка от съобщението на Ryanair за тази забрана, моля? Schengen дава тази информация.

 

https://www.schengenvisainfo.com/news/eu-to-ban-entry-to-26-schengen-area-countries/ 

 

Личен имейл е и полета е отменен за връщане.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Хайде и Турция хлопва кепенците. Остана ли някоя отворена сухопътна граница въобще?

 

Турция затваря железопътните и сухопътните си граници с Гърция и България от полунощ. По съобщение на МВР и по информация на турските гранични власти, на границата с Република Турция от 00:00 ч. на 19.03.2020 г. за влизане в Р Турция няма да се пропускат чужди граждани с леки коли, микробуси и автобуси. Ще пропускат само турски граждани.

И до кога ще е това?

Връзка към коментар
преди 15 минути , muchachote каза:

И до кога ще е това?

Даже и да има някакъв срок в забраната, няма никаква гаранция, че срокът няма да се удължи, така че само господ знае докога.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Quote

На границата с Република Турция: По информация на турските гранични власти, от 00:00 ч. на 19.03.2020 г. за влизане в Р Турция няма да се пропускат чужди граждани с леки коли, микробуси и автобуси. Ще пропускат само турски граждани. Ще се пропускат и товарни автомобили на ГКПП Капитан Андреево и на ГКПП Лесово.

Към момента на тези два пункта трафикът е изключително интензивен на изход за камиони.

По информация от МВнР, Турция прилага набор от мерки  по отношение на международните шофьори на камиони. Посочените мерки предвиждат на шофьори - граждани на Германия, Испания, Франция, Дания, Швеция, Норвегия, Австрия, Белгия, Нидерландия, Китай, Иран, Ирак, Южна Корея, Япония, Италия, Тайланд, Хонконг, Сингапур да бъде отказван достъп до турска територия. Шофьори - граждани на трети страни, които са били в една от горепосочените държави през последните 14 дни, биват поставяни под карантина до изтичане на 14-дневния срок. След приключването на карантинния период и съответна медицинска проверка, която да потвърди липсата на симптоми на вируса, шофьорите биват допускани на турска територия.

https://www.mvr.bg/press/актуална-информация/актуална-информация/актуално/преглед/актуално/информация-от-гдгп-за-трафика-на-българските-гранични-контролно-пропускателни-пунктове-към-17.30-часа

Връзка към коментар
преди 1 час, Георги Матеев каза:

Хайде и Турция хлопва кепенците. Остана ли някоя отворена сухопътна граница въобще?

 

Турция затваря железопътните и сухопътните си граници с Гърция и България от полунощ. По съобщение на МВР и по информация на турските гранични власти, на границата с Република Турция от 00:00 ч. на 19.03.2020 г. за влизане в Р Турция няма да се пропускат чужди граждани с леки коли, микробуси и автобуси. Ще пропускат само турски граждани.

А по въздух ще има ли забрана? Къде да проверя? 

Имам закупени билети за 5 души за утре за полет Варна - Истанбул - Варна от промоцията през септември. Опитах се да ги презаверя за ноември или декември, но цената за промяната на полета и хотела излиза 126 евро, което е абсолютно безсмислено. 

Естествено, че никой няма да пътува, но ако затворят границите може би ще имам шанс да си върнем поне част от парите.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, Monika_Koko каза:

При пристигане на полет от Австрия днес, ясно ли е как се прибират пътниците по домовете? Ясно е,че са под карантина, но как си стигат до домовете? С градски транспорт, с такси или роднините си ги прибират?

Потвърждавам информация от вчера - контрол няма, казаха ни да се прибираме както можем и че даже имаме право да минем да си напазаруваме отнякъде.... 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Европейската комисия представи днес насоки за правата на пътниците в условията на епидемия. Комисията отбелязва, че действащите правила за "извънредни обстоятелства" (форсмажор) не предвиждат степени, следователно се прилагат и в случая с разпространението на COVID-19.

 

За пътуващите със самолет при отмяна или закъснение на полет правилата предвиждат обезщетение, връщане на платената сума за билета или предлагане на пътуване по друг маршрут при първа възможност. Комисията препоръчва на пътниците при отмяна на полет да се предлага възстановяване на платената сума или използване на друг маршрут "по-късно", когато е удобно за пътника.

 

Когато пътник сам се откаже да пътува, възстановяването на стойността на билета зависи от тарифата, по която е издаден документът за превоз. Дори когато превозвачът предложи ваучер, пътникът запазва правото си да не приеме и да настоява за връщане на платената сума по билета.

 

https://m.dnevnik.bg/evropa/2020/03/18/4042750_brjuksel_pripomni_kakvi_sa_pravata_na_putnicite_v/?ref=home_NaiNovoto

 

 

Последното как да се разбира,че в условия на пандемията ,ако сам се откажеш от полета ще ти възстановят сумата ли?

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 32 минути , Boo каза:

А по въздух ще има ли забрана? Къде да проверя? 

Имам закупени билети за 5 души за утре за полет Варна - Истанбул - Варна от промоцията през септември. Опитах се да ги презаверя за ноември или декември, но цената за промяната на полета и хотела излиза 126 евро, което е абсолютно безсмислено. 

Естествено, че никой няма да пътува, но ако затворят границите може би ще имам шанс да си върнем поне част от парите.

Не знам дали въобще някой в момента може да ти каже 100%, нещата се променят с часове. Но според мен най-сигурно е да влезнеш в резервацията на сайта на Търкиш и да видиш дали билетите са още валидни. Ако няма отмяна от страна на авиокомпанията - най-вероятно все още няма забрана за влизане по въздух от България.

 

Пробвай утре сутринта да звъннеш във варненския или софийския офис на Търкиш за съвет. Може би е възможно срещу глоба да отменят билетите и да върнат част от сумата.

Връзка към коментар
преди 24 минути , Branko каза:

Последното как да се разбира,че в условия на пандемията ,ако сам се откажеш от полета ще ти възстановят сумата ли?

Ами да, обаче

преди 25 минути , Branko каза:

възстановяването на стойността на билета зависи от тарифата, по която е издаден документът за превоз.

Има се предвид, че може да откажеш ваучера и да искаш кеш. Поне аз така го разбирам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 23 минути , Георги Матеев каза:

Пробвай утре сутринта да звъннеш във варненския или софийския офис на Търкиш за съвет. Може би е възможно срещу глоба да отменят билетите и да върнат част от сумата.

Много благодаря, Жоро. Полетът все още стои като предстоящ. Днес е имало полет. Чакам до утре и сутринта ще звъня в офиса.

Връзка към коментар
преди 1 минута , neuromancer каза:

Ами да, обаче

Има се предвид, че може да откажеш ваучера и да искаш кеш. Поне аз така го разбирам.

Това при Уиз не го виждам как ще стане,нито за ваучер нито кеш,поне до моента не дават такава индикация те

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Boo към днешна дата, няма въздушна забрана за полети от България към Турция , само сухопътните граници са затворени, естествено забраната не важи за турски граждани :

 

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/18/4042801_turciia_zatvovi_granicite_s_bulgariia_i_gurciia/

 

 

Според мен, полета утре ще се изпълни на 100%, и да се вземе решение за неприемане на полети от България, то ще влезе в сила най-рано от следващият ден...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Трюдо обяви днес, че Канада затваря и границата със САЩ за не наложителни пътувания: 

https://www.google.ca/amp/s/nationalpost.com/news/canada/covid-19-crisis-canada-u-s-border-shut-for-first-time-since-9-11-attacks/amp

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, Kamen каза:

Level дават възможност/вижте си мейлите/ за който не иска да пътува да получи ваучер:

 

Dear customer,

At LEVEL, the safety and well-being of our customers is our highest priority. For that reason and due to the travel restrictions derived from the coronavirus pandemic (COVID-19) we understand you might not want to travel in this moment.

For this reason, we want to offer you the possibility to request a voucher for the total amount of your booking to use in our website for your next trip in order to not loose your money. Conditions:

 

  • The voucher is for the total amount of your booking, including any additional service purchased.
  • It can be used multiple times until the amount is sold out.
  • Valid for use until 31 December 2020, for flying until 31 December 2020.
  • Valid for flights to any long-haul destinations.

To request your voucher please click on the following button:

Аз нямам такъв мейл - дали можеш да пуснеш линка, откъдето се пуска заявка за този ваучер?

Връзка към коментар
преди 3 часа, Boo каза:

А по въздух ще има ли забрана? Къде да проверя? 

Имам закупени билети за 5 души за утре за полет Варна - Истанбул - Варна от промоцията през септември. Опитах се да ги презаверя за ноември или декември, но цената за промяната на полета и хотела излиза 126 евро, което е абсолютно безсмислено. 

Естествено, че никой няма да пътува, но ако затворят границите може би ще имам шанс да си върнем поне част от парите.

Провери си билета сутринта пак. На мене сега ми показва това, за полет на 12.04.

 

BCF35C44-21A5-40F6-BDEC-948F8F43145E.png

Връзка към коментар

Air France с ново "творческо"  предложение :

При канселиран от тях полет - ваучер с валидност 1 година. Ако не бъде използван в рамките на 1 година - възстановяване на сумата. 

 

При канселиран по желание на пътника полет  - ваучер с валидност 1 година. Сумата не подлежи на възстановяване 

 

За съжаление към момента KLM предоставят единствено ваучер, но вероятно ще излязат с подобно предложение. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
Преди 1 час, stanimir каза:

Air France с ново "творческо"  предложение :

При канселиран от тях полет - ваучер с валидност 1 година. Ако не бъде използван в рамките на 1 година - възстановяване на сумата. 

 

При канселиран по желание на пътника полет  - ваучер с валидност 1 година. Сумата не подлежи на възстановяване 

 

За съжаление към момента KLM предоставят единствено ваучер, но вероятно ще излязат с подобно предложение. 

И другите АК излизат с предложения, но като тръгнеш в платформите да правиш промени не става, изчезват екрани или те пращат да се оправяш с посредника. Той пък не иска да си говори с теб, като дава приоритет на близките дати. Мислех си, че аз съм некадърна да се справя. Но май не съм само аз.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, vinidj каза:

Германия затваря границите си за Нон-Шенген граждани, тоест за Българи да влизат за неопределен срок.

sshot-3.jpg

Въпреки че живеем , работим и имаме адресна регистрация там, забраната ще попречи ли да ни пуснат? Повръща ми се вече..

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.