Прескочи до съдържание

Относно Филипините 2020


Препоръчани мнения

Здравейте,

Четох, четох, продължавам да не мога да се начудя и за това реших – ще питам 😉

Предстои ни пътуване до Филипините в средата на февруари и за 12 дни, с катарците. Въпросите от къде летят и дали има опасност от коронавирус ги оставям настрани – за себе си съм приел риска за минимален, пък да видим. По същество:

1.    Кацаме в Манила и ми се иска веднага да „палим“ нанякъде. Не мога да се начудя Палаван или Себу. Искаме основно плажове, но и 2 – 3 трипчета за нещо по – различно. В този ред на мисли – кой от двата острова препоръчвате и в кой район да гледам за настаняване?
-    Представям си го така: всеки ден различен близко отстоящ плаж, ако някой много ни впечатли – повторение на следващия ден; без много юркане – 2 – 3 трипа, за да видим нещо по – различно, може и по острови разбира се.
-    Различни манджи и различни места за хранене – това предполагам си го има в изобилие навсякъде по двата острова;
2.    За Манила си оставяме 1 ден в края, просто, за да се разпишем. От всичко изчетено в съзнанието ми са се набили следните неща: „абсурден град“, „може би само старата част си заслужава за гледане“, „престъпност“. Тук кой район препоръчвате за настаняване?
3.    По отношение на сигурността – до колкото знам точно на Палаван и Себу няма абсолютно никаква драма с престъпността, но все пак – нещо специално налага ли повишено внимание?
4.    Нещо по – особено с влизането в страната има ли или само показваш паспорта, бият ти виза и щракаш с пръсти?
5.    IQOS ( електронни цигари ) можем ли да пафкаме спокойно?

Точен бюджет нямаме, в никакъв случай не гоним най – евтино настаняване, но и не искаме скъпи ризорти; по възможност да не пътуваме с ферита, че май много време отнема. Гледам, че за сега има удобни полети от Манила и до двата острова, на прилични цени, така че с полетите не очаквам да се чудя много.

 

Данке шойн както казват старите французи на всички отзовали се за отговорите 😉 и моля за снизхождение ако въпросите ми се сторят скучни / елементарни на някой от профитата тук 😉

 

Връзка към коментар

Твърдо Палаван, Себу е скука. Районът на Ел Нидо. Практически няма престъпност там. Внимавайте много с Манила, ако оставате. Макати е най-човешката финансова, по-лъскава част. За печатите може да искат билет за връщане, разпечатайте Вашия за всеки случай.

Връзка към коментар
Преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Твърдо Палаван, Себу е скука. Районът на Ел Нидо. Практически няма престъпност там. Внимавайте много с Манила, ако оставате. Макати е най-човешката финансова, по-лъскава част. За печатите може да искат билет за връщане, разпечатайте Вашия за всеки случай.

Благодаря! Дай жокер относно "Внимавайте много с Манила, ако оставате". Мислим да сме там за един ден, но с нощувка.

Връзка към коментар

Внимавайте къде ходите. Някои квартали са доста опасни. Примерно резервирайте хотел в Макати и хващате граб за забележителностите в старата част. Това е сигурно единственият град в Филипините, където можеш да видиш хора, които те гледат с нездрав интерес. 

Връзка към коментар

T.E.Lawrence , моля, извини нахалството ми, но понеже до момента само ти се отзова - затова мъча теб 😉

Още 2 питанки:

- на отиване, в Манила, колко време мислиш, че е удачно да предвидя между пристигащ и заминаващ полет? Няма да са на един билет, кацаме (би трябвало ) с катарците в 16:10 и гледам, че има достатъчно на брой по - късни за Пуерто Принцеса; питам от гледна точка на евентуално по - голямо забавяне предвид извънредни проверки, визи, коронавирус и т.н. ;

- на връщане по време на краткия престой в Манила - ако не ползваме Граб - такситата от летището сигурни ли са и после има ли значение за сигурността дали ползваме случайно такси от улицата и такова, поръчано от хотела ( в Макати - съгласно съвета ти ).

 

Благодаря още веднъж! 

Връзка към коментар
На 31.01.2020 г. в 10:20, SK79 каза:

T.E.Lawrence , моля, извини нахалството ми, но понеже до момента само ти се отзова - затова мъча теб 😉

Още 2 питанки:

- на отиване, в Манила, колко време мислиш, че е удачно да предвидя между пристигащ и заминаващ полет? Няма да са на един билет, кацаме (би трябвало ) с катарците в 16:10 и гледам, че има достатъчно на брой по - късни за Пуерто Принцеса; питам от гледна точка на евентуално по - голямо забавяне предвид извънредни проверки, визи, коронавирус и т.н. ;

- на връщане по време на краткия престой в Манила - ако не ползваме Граб - такситата от летището сигурни ли са и после има ли значение за сигурността дали ползваме случайно такси от улицата и такова, поръчано от хотела ( в Макати - съгласно съвета ти ).

 

Благодаря още веднъж! 

Имай предвид, че обикновените таксита в Манила дерат кожи, особено на заблудени туристи. Затова горещо препоръчвам Граб, ние във Филипините използвахме единствено и само Граб. Веднъж взехме такси и ни взе 15 долара за разстояние, което с Граб ни взеха не повече от долар. Става въпрос на пристигане в Манила от София, защото заради закъснение, забавяне на багажа и т.н., излязохме от летището към 00:30 часа. Съответно имаше малко Грабове и се чакаше много дълго, за да си вземеш. Пък и нашият хотел беше много близо до летището и никой не се навиваше да ни вземе. А ние бяхме в самия край на дъждовния сезон и валеше ужасяващо, така че нямаше как да чакаме за Граб и се наложи да вземем такси. Оня с лукава усмивка си каза цената и ние нямаше как - навихме се. И даже с цялата си наглост на слизане си просеше бакшиш, но си остана с просенето и нещо ни каза на филипински, предполагам не ни е пожелал приятно изкарване 😄 Иначе ние тотално отписахме Манила, вложихме цялото си време в другите места. Имахме по-малко от 24 часа в този наистина абсурден град, в който можеш на едно място да видиш изключителна урбанизация, а буквално встрани от него по малките улички виждаш най-голямата възможна бедност и мизерия. Хотелът ни беше разположен на голям булевард в близост до летището. И от прозореца ни се виждаше лъскавата част на Манила. А от задната част на хотела се виждаше мизерията - с голи и боси дечица, просяци, окаяни хора и т.н. Иначе за вътрешните полети във Филипините нямаше почти никакви проверки (само имаха някакъв странен фетиш към запалките и прибираха на общо основание всякакви запалки). Проверката беше общо не повече от 7-8 минути на всички гейтове. Но сега с тези коронавируси не знам как ще е, все пак в страната има починал от това. Иначе за по-големите летища има полети на всеки час - за Пуерто Принцеса, Себу и т.н. Ние обаче, за всеки случай, пренощувахме в Манила, преди да поемем за Себу рано на следващата сутрин. После се оказа, че с оглед на закъснението на полета от Катар и цялото забавяне, по-изгодно щеше да ни е да си останем на летището и да пътуваме директно за Себу, щяхме да спестим една нощувка, 15 долара за такси и кисненето в тропическата буря 😄 

За 18-часовия си престой в Манила, вече преди полета за София, решихме да ползваме местни автобуси и т.нар. джипнита, за да се потопим все пак в местната обстановка. Жена ми много се изкефи, защото пътуването с тях беше доста екстравагантно, пък и струваше нещо от порядъка на 10 американски цента. Ако не ти пречат просяците, които се качват на всеки светофар, както и гъчканицата в джипнито, можеш да го ползваш. На тях отстрани си им пише до къде отиват, нещо като при нашите маршрутки е. 

Иначе и в района на Себу има много какво да се види, не в самия град, който е доста голям и има само молове и т.н., но в околностите. Само че трябва да се ползват ферита. На мен природата около Себу ми хареса много повече, отколкото на Палаван. Все пак от Себу се стига до остров Бохол, който си има дива джунгла, прекрасна природа и много прекрасни местенца. От Себу ходихме и до градчето Ослоб, където гледахме китови акули, а жена ми дори плува с тях. Интересното е, че на пътя Себу-Ослоб има разположени едни полицейски постове, които проверяват доста щателно пътуващите, а жандармерията е въоръжена до зъби. Не се поинтересувах каква е причината, но ни позабавиха 10-15 минути за проверка. Това е единственото неудобство. Общо взето, ако не разпространяваш наркотици, няма от какво да се притесняваш 😄 Колкото до наркотиците, ако случайно мислите да ползвате нещо такова, просто забравете, защото ще ви тикнат директно в затвора, а местните обикновени хора вече имат разрешение да убиват дилърите и ползвателите на дрога. Това ни обясни един от гидовете в Себу с най-сериозен тон. На мен ми беше забавно, но имаше едни холандци, които доста почервеняха. Но може и просто да бяха изгорели на слънцето 😄

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@SK79 така се тагва да получа нотификация за написаното. 🙂Виждам за такситата са ти отговорили.

Виж следващият полет ще ти е най-вероятно от друг терминал.  Аз бих оставил 3.30-4 часа поне между полетите. Между терминалите може и задръстване да има.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, The Newcomer каза:

Имай предвид, че обикновените таксита в Манила дерат кожи, особено на заблудени туристи. Затова горещо препоръчвам Граб, ние във Филипините използвахме единствено и само Граб. Веднъж взехме такси и ни взе 15 долара за разстояние, което с Граб ни взеха не повече от долар. Става въпрос на пристигане в Манила от София, защото заради закъснение, забавяне на багажа и т.н., излязохме от летището към 00:30 часа. Съответно имаше малко Грабове и се чакаше много дълго, за да си вземеш. Пък и нашият хотел беше много близо до летището и никой не се навиваше да ни вземе. А ние бяхме в самия край на дъждовния сезон и валеше ужасяващо, така че нямаше как да чакаме за Граб и се наложи да вземем такси. Оня с лукава усмивка си каза цената и ние нямаше как - навихме се. И даже с цялата си наглост на слизане си просеше бакшиш, но си остана с просенето и нещо ни каза на филипински, предполагам не ни е пожелал приятно изкарване 😄 Иначе ние тотално отписахме Манила, вложихме цялото си време в другите места. Имахме по-малко от 24 часа в този наистина абсурден град, в който можеш на едно място да видиш изключителна урбанизация, а буквално встрани от него по малките улички виждаш най-голямата възможна бедност и мизерия. Хотелът ни беше разположен на голям булевард в близост до летището. И от прозореца ни се виждаше лъскавата част на Манила. А от задната част на хотела се виждаше мизерията - с голи и боси дечица, просяци, окаяни хора и т.н. Иначе за вътрешните полети във Филипините нямаше почти никакви проверки (само имаха някакъв странен фетиш към запалките и прибираха на общо основание всякакви запалки). Проверката беше общо не повече от 7-8 минути на всички гейтове. Но сега с тези коронавируси не знам как ще е, все пак в страната има починал от това. Иначе за по-големите летища има полети на всеки час - за Пуерто Принцеса, Себу и т.н. Ние обаче, за всеки случай, пренощувахме в Манила, преди да поемем за Себу рано на следващата сутрин. После се оказа, че с оглед на закъснението на полета от Катар и цялото забавяне, по-изгодно щеше да ни е да си останем на летището и да пътуваме директно за Себу, щяхме да спестим една нощувка, 15 долара за такси и кисненето в тропическата буря 😄 

За 18-часовия си престой в Манила, вече преди полета за София, решихме да ползваме местни автобуси и т.нар. джипнита, за да се потопим все пак в местната обстановка. Жена ми много се изкефи, защото пътуването с тях беше доста екстравагантно, пък и струваше нещо от порядъка на 10 американски цента. Ако не ти пречат просяците, които се качват на всеки светофар, както и гъчканицата в джипнито, можеш да го ползваш. На тях отстрани си им пише до къде отиват, нещо като при нашите маршрутки е. 

Иначе и в района на Себу има много какво да се види, не в самия град, който е доста голям и има само молове и т.н., но в околностите. Само че трябва да се ползват ферита. На мен природата около Себу ми хареса много повече, отколкото на Палаван. Все пак от Себу се стига до остров Бохол, който си има дива джунгла, прекрасна природа и много прекрасни местенца. От Себу ходихме и до градчето Ослоб, където гледахме китови акули, а жена ми дори плува с тях. Интересното е, че на пътя Себу-Ослоб има разположени едни полицейски постове, които проверяват доста щателно пътуващите, а жандармерията е въоръжена до зъби. Не се поинтересувах каква е причината, но ни позабавиха 10-15 минути за проверка. Това е единственото неудобство. Общо взето, ако не разпространяваш наркотици, няма от какво да се притесняваш 😄 Колкото до наркотиците, ако случайно мислите да ползвате нещо такова, просто забравете, защото ще ви тикнат директно в затвора, а местните обикновени хора вече имат разрешение да убиват дилърите и ползвателите на дрога. Това ни обясни един от гидовете в Себу с най-сериозен тон. На мен ми беше забавно, но имаше едни холандци, които доста почервеняха. Но може и просто да бяха изгорели на слънцето 😄

Благодаря! 

Наркотици не съм си и помислял да опитвам, надявам се и докато съм жив да не опитам! 

За такситата питах за всеки случай ( никога не съм ползвал граб и нямам идея как работи ) и най - вече от гледна точка на сигурност, но от отговора ти схващам - нереално скъпи, сигурни. 

За автобусите е добра идея и ние също бихме искали да се потапим малко в местната обстановка, но малко ме понаплашиха за Манила. За там сме си оставили точно 24 ч. 

Какво е джипни?

преди 13 часа, T.E.Lawrence каза:

@SK79 така се тагва да получа нотификация за написаното. 🙂Виждам за такситата са ти отговорили.

Виж следващият полет ще ти е най-вероятно от друг терминал.  Аз бих оставил 3.30-4 часа поне между полетите. Между терминалите може и задръстване да има.

Благодаря! 

За тагването - нещо не можах да се ориентирам в бързината, неопитен съм тук, както е видно от постовете и въпросите ми 😉 ще го разуча 🙂

Вчера взех билети - Себу пасифик, гледам с прилична за филипенски лоукост флотилия са. Оставих си 3ч и половина, остана и да разбера от сой терминал излитат😉 че на билета нищо не пише. Най - много ме учуди изискването в ръчния да няма зарядно, вкл.кабел.

Връзка към коментар

@SK79 зарядно и кабели няма проблем. Power banks следят и може да се заядат.

 

За терминала трябва да провериш, повечето са от 3. DG полетите и лоу коста им cebgo са от 4.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, T.E.Lawrence каза:

@SK79 зарядно и кабели няма проблем. Power banks следят и може да се заядат.

 

За терминала трябва да провериш, повечето са от 3. DG полетите и лоу коста им cebgo са от 4.

Благодаря! Проверка за терминала - на място, нали? И би трябвало въпреки евентуални задръствания между терминалите все да успеем да се придвижим за 30 - 45 мин.?

Връзка към коментар

В интернет има информация, проверете предварително. Винаги определени дестинации на cebu са на определен терминал. Написал съм в поста, основно са от 3, където кацат и катарците. Има голяма вероятност да не сменяте, но си проверете.

 

За придвижването, според времето, ако нямате време за безплатния шатъл, хванете такси.

Връзка към коментар
преди 39 минути , T.E.Lawrence каза:

В интернет има информация, проверете предварително. Винаги определени дестинации на cebu са на определен терминал. Написал съм в поста, основно са от 3, където кацат и катарците. Има голяма вероятност да не сменяте, но си проверете.

 

За придвижването, според времето, ако нямате време за безплатния шатъл, хванете такси.

Благодаря! Жив и здрав да си 🙂

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 години по-късно ...

Предстои ми пътуване до манила и оттам до нага с турските авиолинии. Някакви съвети за путуването и пристигането, искам да ползвам автобус че ако искам самолет трабвя да чакам 10 часа за самолет до нага. Ще се пътува началото на юли.

Връзка към коментар

Със сигурност си видял че Нага не е близко до Манила.Аз на твое място ( все пак си е мое мнение) бих пътувала със самолет.Навремето когато живеехме във Филипините,пътувахме със кола до различни места и това отнемаше време.Например Манила (Макати) до Батангас отнемаше около 4,5 часа зависимост от трафика.Пътищата извън метро Манила стават само с по едно платно а а си има трафик .Не мисля че толкова много са се променили  от тогава и пътищата и трафикът там.

Пътят от Манила със автобус до Нага е 9 ч. https://www.phbus.com/dltb-bus-manila-to-naga-city/.Имай в предвид и че от летището до бус станцията ще ти отнеме поне най малко още 1 час. 

Но ти решаваш.Ако решиш да пътуваш с бус виж дали нямат някакви изисквания ,(ваксинация,тест и.т.н).Успех!

 

 

Връзка към коментар

За ваксинацията ще изчакам последния възможент момент защото се притеснявам, а да знаеш кой таксита трябва да се вземат оттам, че доколкото знам има доста копърки както и у нас като дойде чужденец. За съжаление, ако трябва да взема самолет има само себго със кофти разписание и трябва да вися 10 часа на летището, так че за мене най-добрия вариант си остава а бусче и за съжаление май трябва да се примиря също че ще нося маска в големуте жеги с голяма влажност. Когато купувах билета не успяха да ми направят прикачване за нага от агенцията, отидох при икар травел оод за билета и мисля за 1800лв двупосочен не е зле с турските авиолинни. Само после ще ми е малко трудно смяната на датата на връщане защото искам поне 2 месеца да остана там. Цялата идея е да се оженя за филипинка там.

Връзка към коментар

За таксита си инсталирай и ползвай grab. Писал съм тема за услугата, виж в търсачката. В пъти по-евтино от всичко друго. На няколко пъти съм се разбирал с грабаджията и за частни курсове извън града.

Връзка към коментар

Чувам от поне две филипинки, че след изборите там се готви наново затваряне на границите, дано не е така, че не знам дали мога да си върна парите от билетите.

Връзка към коментар

Ако се стигне до затваряне на границите , ще анулират полетите и няма да имаш тревоги по връщане на парите за билета. Не вярвам обаче да има Ковид рестрикции по света повече, вероятно във Филипините върви деизнформация в полза на един или друг кандидат на изборите.

Връзка към коментар

Дано да си прав, остава да се подготвя и с документите за сватбата ако всичко е наред, че и там е една хамалогия с тия документи, искат "Certificate of legal capacity to contract marriage" да се направи от посолството ни в Ханой, отделно сеномар и друг документ за GDPR, за да ми дадат тука документ, че мога да сключа брак там. Дано най-накрая след две години чакане да ми се сбъдне мечтата. Между другото някой да знае добър и евтин куриер за пращане на документи ханой-софия и манила-софия. Между другото аз мойта я намерих ползвайки сайта DateInAsia.com , но минах през стотици докато я открия.

Връзка към коментар

Аз ги степенувам така - първо филипинки, после тайландки, виетнамки и в никакъв случай от Хонконг, сингапур или китай, че там не признават мъж с по-малка заплата от 2000-3000$. Даже в Сингапур една се похвали, че взимала 7000$ и било нормална заплата (или 10000 сингапурски $), а в Хонконг минимума е 3000$. Японки и корейки се гледат само в сериалите, че и там са голден дигър. За съжаление се носи лоша слава за Филипините, но наистина там жените да доста читави стига да не искат пари преди реална среща. Благодарение на приятел живял там 6 години се замислих за Филипините. Не случайно колегата Кехайов сървайвъра се ожени за филипинка и сега е в Англия с жена си. И там 20 години разлика във възрастта не е проблем и ако си бял човек си като бог за тях. Само трябва да се избягва Манила и градовете с мюсулманско присъствие. Препоръчаха ми island city garden of samal и Puerto Galera като хубави места, като в първото нямало гадните медузи от по 2м дължина и пясъка е бял. Наистина се надявам да не затворят границите, че преди два месеца президента им заплаши хората със затвор, които не искат да се ваксинират и мойта се подведе за малко.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

ДА попитам в темата с линк

дали още важат нещата или има промяна след ковида. Това което ме мъчи е "Certificate of legal capacity to contract marriage. Това е документ, който е подобен на удостоверението за семейно положение. Аз лично извадих този документ от българското посолството в Ханой, което отговаря и за Филипините и те ми го изпратиха на посочен от мен адрес. Други момчета споделят, че може да се издаде и в българската община по месторождение." Освен това дали е необходимо да се вади и друг документ Декларация_по_чл._20_ал_2 (С настоящата декларация давам писменото си съгласие личните ми данни (име, ЕГН, дата на раждане, пол и семейно положение) да бъдат вписани в Удостоверение за сключване на граждански брак от български гражданин в чужбина, което ще бъде издадено на българския гражданин/ка:) това е нещо за GDPR DATA PROTECTION STATEMENT.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.