Прескочи до съдържание

Един по-различен пътепис


Препоръчани мнения

От един от любимите ми съвременни български магеланци: http://www.kulturbench.com/wpress/%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5-%D0%BC%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%88%D0%B8%D0%BC/ 

 

Георги, ако решиш, че мястото на това четиво е на друго място, кажи и ще преместя ;-) 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

При цялото ми уважение към другаря Мишев, смятам, че ти, Силвия, си длъжник на "магеланци.ком". След римския и миланския пътепис, вярвам, ще ни ощастливиш и с други свои. Много са добри! :clapping:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Стигайки до това:

 

Но иначе Русия – казват ходили през тия години – си била непроменена. И доста далеч от нормалните страни.

 

Незнайно защо се присетих за това:

 

Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил

с молитви, с клетви, с думи лъжливи.
И на обществен тоя мъчител
и поп, и черква с вяра слугуват;
нему се кланя дивак учител,
и с
вестникарин зайдно мъдруват,
че страх от бога било начало
на сяка мъдрост... Туй е казало
стадо от вълци във овчи кожи,
камък основен за да положи
на лъжи свети...

 

Толкоз за нормалността.

 

Иначе, който търси лъскави опаковки, ще намери лъскави опаковки. Който търси съдържание, ще го открие и зад невзрачните и прогризани опаковки 

 

Толкоз и за магеланския дух на автора (или по-точно липсата му) :) 

 

Обаче в чисто художествено-сатирично отношение произведението радва много, а и в културно-опознавателно също има с какво да обогати читателя. Ето например това чудо на руската кулинарна мисъл - тулски праник, тъй хубаво и занимателно описано в горния текст, силно ме заинтригува и от половин час се ровя в нета за повече информация. И се оказа, че то си било цяло изкуство - като тръгнеш от чисто кулинарната част на нещата с десетките му начини на приготвяне, та стигнеш чак до... дърворезбата на използваните форми за украсяване:

 

karkusha.png

 

Оказа се, че дори има музей на тулския праник: http://www.oldtula.ru/museum/exposition/

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

На мен пък ми напомни на главата за България в "Един американец в Европа" на Бил Брайсън (http://www.amazon.com/Neither-Here-nor-There-Travels/dp/0380713802/ref=la_B000APXTVM_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1389194329&sr=1-11), една от първата книги-пътеписи, които прочетох преди време и която ме запали по пътеписите, първоначално на чужденици, пътували из България. (Изключвам "Далечна Патагония" и "За Япония - като за Япония").

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.