Прескочи до съдържание

Моят Константинопол - Истанбул


Zaro

Препоръчани мнения

Вероятно съм от малкото, които не са ходили в Истанбул, та ето че съм решил да попълня тази липса. Планирал съм пътуването да бъде с влак, с тръгване от София вечерта на 10 април и тръгване от там вечерта на 14 април. Т.е. имаме 4 пълно дни. Тези дни ще се разходя до гарата да видя какво е положението с билетите.

 

Въпросите:

1.      Място на настаняване. Засега съм набелязал 2 местенца, първото е апартамент, запазен с безплатно анулиране през Букинг, непосредствено до Галата. Другото е хотел в непосредствена близост до Св. София, който печели убедително състезанието в категорията Гледка. Мога и да стоваря багажа още рано сутринта.

 

Съвети?

 

Като за първо ходене за 3-4 дни ще сме с фокус върху най-важните обекти, които май са предимно на територията на Константинопол, като задължително ще отскочим до азиатската. Няма да препускаме и да гоним норматив, така че ако пропуснем нещо, няма да е голяма болка. Ако толкова ни хареса, ей го къде е.

Програмата започва да придобива някакви очертания, макар и смътни.

 

2.      Задължителни обекти: Св. София, Св. Стефан, водохранилището Топкапъ, Капалъ, подправките, Истиклял, Таксим, Галата, стените на Константинопол, евентуално до Сапфир, според времето разходка с кораб, азиатската част ми е тъмна Индия, там нямам още идея. Всичко извън този списък ще се решава на място. Не искам препускане, не искам музеи на неща, заграбени от другаде. Айляк и теферич, улици, хора, котки. Метнал съм око на музея на илюзиите, че не съм бил на такова място.

 

Какво пропускам?

 

3.      Пари, плащания и т.н. – с карта или кеш, в брой и на ръка с лири, купени от тук?

 

Приемам всякакви препоръки, критики и сиктирдосване.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

идеален ти е планът, точно ще си уплътните времето 🙂 в по-хубавите ресторанти плащахме с карти, в магазини и кафенета също, евентуално за сергии и за зареждане на Истанбул-картите ще ти трябва кеш

 

аз някакси от четене тук преди година бях останала с впечатление, че е доста евтино - не че е някакво скъпо на фона на западна Европа, но не е и като без пари хубавата храна

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Препоръчвам Theodosius cistern пред Basilica cistern. Ако не държите да видите задължително главата на Медуза. Благодарение на @Mary разбрах за него. Първото е безплатно /всички обичаме тази дума/ и е доста по-непосещаемо от тълпите туристи. Все пак другото е по-голямо , но двете са близо и ако имате време може да ги посетите. 

Ако сте с дете препоръчвам Legoland , моите деца останаха очаровани . Има комбинация от 3 билета /Леголанд + Мадам Тюсо + Аквариум/ на много добра оферта, купуват се оналайн.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Понеже темата е "Моят Константинопол … " един интересен обект е църквата „Христос Спасител“. Сега е музей. Намира се близо до стената на Константинопол и Желязната църква.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Христос_Спасител_(Константинопол)

https://muze.gov.tr/muze-detay?DistId=KRY&SectionId=KRY01

Заслужава се да се види и Акведукта на Валент. Пак в този район.

https://en.wikipedia.org/wiki/Valens_Aqueduct

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Zaro каза:

1.      Място на настаняване. Засега съм набелязал 2 местенца, първото е апартамент, запазен с безплатно анулиране през Букинг, непосредствено до Галата. Другото е хотел в непосредствена близост до Св. София, който печели убедително състезанието в категорията Гледка. Мога и да стоваря багажа още рано сутринта.

 

Съвети?

Макар и да обичате катеренето и изминатите километри да не са ви проблем, то аз съм за хотела до Св.София.

 

преди 1 час, Zaro каза:

Задължителни обекти: Св. София, Св. Стефан, водохранилището Топкапъ, Капалъ, подправките, Истиклял, Таксим, Галата, стените на Константинопол, евентуално до Сапфир, според времето разходка с кораб, азиатската част ми е тъмна Индия, там нямам още идея. Всичко извън този списък ще се решава на място. Не искам препускане, не искам музеи на неща, заграбени от другаде. Айляк и теферич, улици, хора, котки. Метнал съм око на музея на илюзиите, че не съм бил на такова място.

Според скромното ми мнение тези неща са малко за 4 пълни дни. :cool:

Водохранилищата са поне 3 - само едно е платено, а другите две са безплатни, но са и доста по-различни. Ако имаш интерес, ще ги напиша.

Азиатската част - като за първо подене се сещам за два двореца(можете да изберете поне единия), които се разглеждат сравнително бързо - Берлейбей и Кючюксу. Хълм(Чамлъджа), от който се вижда добре Истанбул в няколко посоки. Разбира се и много джамии, включително и такива с по-нетрадиционна архитектура. За улици, хора и котки, в азиатската част можете да се позавъртите из Кадъкьой.

Ако времето не е подходящо за дълги разходки с кораб, то поне ползвайте фериботите на гр.транспорт - хем ще "преплувате" Босфора, хем и гледките от кораба към брега са по-хубави.

 

преди 1 час, Zaro каза:

3.      Пари, плащания и т.н. – с карта или кеш, в брой и на ръка с лири, купени от тук?

С карта може да се плаща на много места и курсът е най-добър.

Лирите са на по-добър курс за купуване там на място срещу валута, разбира се. Лично аз и от тук съм купувала, за да имам поне за транспорт, но предвид, че няма да харчите хиляди, е вариант и всички лири от тук да си ги купите. Има/ше и банка, от която се тегли/ше без комисионна, но вече забравих коя беше и с каква карта - върти ми се в главата Уникредит.

 

 

Заглавието звучи прекрасно - Моят Константинопол!

Не съм писала, но съм обиколила доста неща останали точно от римско време. Все се каня да ги опиша и поставя на една карта, ама няма голям интерес, та засега си спестявам труда. :smile:

 

Съвет - избери повече неща за посещение от тук и си набележи транспорт или маршрут до тях. Дори и да не посетиш всичко, там ще спестиш време  за ровене. Не се страхувайте да опитвате улична храна - всичката става.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз съм по сиктирдосването по принцип, така че, избери си хубав хотел с гледка и се повози на фериботите и двете са си част от атмосферата в този град плюс хубавата храна, която си е по нашия вкус.

 

Предполагам, че Долмабахче го намираш за "заграбен от другъде", което не го прави по-малко впечатляващ, а Топкапъ защо не?

 

Иначе от тази групичка "Капалъ, подправките, Истиклял, Таксим", това са чисто туристически места и абсолютна загуба на време, не че всеки не минава от там, и да стават за мотаене, но чак пък са да "задължителни", просто не бих се застоявал много.  

 

Друго място за приятно шматкане (пазари, магазини и храна) е Кадъкьой и можеш да вземеш ферибот до там за кратка и приятна морска разходка с хубави гледки и да пообиколиш уличките от пристанището до статуята на бика например.

 

С карта се плаща на повечето места, но си купи лири от тук за някои неща, няма да ти трябват кой знае колко много. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Mary каза:

Според скромното ми мнение тези неща са малко за 4 пълни дни. :cool:

 

Заглавието звучи прекрасно - Моят Константинопол!

Не съм писала, но съм обиколила доста неща останали точно от римско време. Все се каня да ги опиша и поставя на една карта, ама няма голям интерес, та засега си спестявам труда. :smile:

 

Нарочно разредих списъка, щото ако тръгнем точка по точка, накрая от опашката може да изпадне нещо ценно.

Ремаркето носи императорското име, та няма начин да подминем тази част от историята на града.

преди 11 минути , Adventurer каза:

Иначе от тази групичка "Капалъ, подправките, Истиклял, Таксим", това са чисто туристически места и абсолютна загуба на време, не че всеки не минава от там, и да стават за мотаене, но чак пък са да "задължителни", просто не бих се застоявал много.  

 

Е, и ние няма да се застояваме, ама не можем да не минем.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.