Прескочи до съдържание

Пазите ли си нещо за спомен, свързано с пътуванията ви?


Препоръчани мнения

Здравейте!

 Вчера си преглеждах/подреждах нещата от пътуванията ми, пътувам с разпечатани планове, карти...а на връщане си нося всички билети от влакове, автобуси, самолети, фуникуляри, камъни и миди от плажове, поставки за чаши, сметки от кръчми 🙂 Магнити не купувам, имам 2-3 само, за сметка на това се научих и аз да събирам карти, благодарение на човека, който ме научи да пътувам. Оцветявам си и полетите, които си записвам на листчета и си лепя за стената, за да се знае къде ще ходя, все пак 🙂 Всъщност ще си призная, че търся идея как да си систематизирам нещата, които пазя 🙂 

IMG_20200223_195124.jpg

IMG_20200223_195145.jpg

IMG_20200223_200149.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

Леле :), аз редовно изхвърлям всякакви подобни неща. Самолетните билети и таговете за багаж ги унищожавам в момента, в който пристигна.

Единствено, пазя някои карти на градове, че не се знае на кого ще потрябва информация, а няма да има интернет 😉 

Имам един бележник, в който си записвам данни за пътуването (ако сме с кола) - пътища, бензиностанции, удобни паркинги, имена и адреси на хотели, в които сме отсядали - в случай на необходимост да имам база-данни. Съпругът ми се смее, че водя щурмански дневник 😉 

Някой друг сувенир, който има известна емоционална/сантиментална стойност.

Снимки и спомени 🙂 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Понякога си събирах красиви мидички или камъчета. У нас ги слагах в стъклени буркани за украса. Но откакто детето се катери къде ли не и сме ги качили високо, трупат прах. Доста сувенирни магнити бяха строшени или в момента служат за игра. Преди си вземах карти и исках като си купя жилище, да си направия стена със събраните хартии вместо тапет с няколко рафтчета на нея. Две-три жилища по-късно това изобщо не го виждам да се случи. Седят в някой кашон и мухлясват. 
Като бях дете бабите и дядовците ми имаха красиви албуми със снимки, които разглеждах и мечтаех. Този тип книги като че ли са по-практични и по-дълготрайни, но бяха огромни, такова нещо да мъкна с мен не се наех.  Мислила съм да правя фото-книги със събраните боклучета, понеже това е много по-лично, албуми от забележителностите и в книжарниците продават. Обаче... Като се приберем от някъде просто прехвърлям файловете със снимки, какво разпечатване, дори не ги разглеждам. Някой ден след 30г. като се пенсионирам...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани

Запазвам си картите на градовете. Добрите стари карти, които вярно служат, не само при липса на интернет.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И аз вече пазя само картите на градовете. Ако сме вземали кола под наем, пазя и документацията за колата заедно с плана на пътуването точка по точка. Както каза Lyubina по-горе - да има база данни. Преди събирах и билети за разни замъци и музеи, брошури за интересни места, но като започна да се трупа твърде много хартия, която едва ли в близките десетилетия ще разгледам пак, се отказах.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пазя карти на градовете и диплянки за забележителности. И, картите от круизите най-вече, от тях си имаме колекция, само от един нещо сме ги затрили и ме е яд. Но, аз съм хаотичен неорганизиран човек, и ако не е мъж ми да къта, съвсем нищо няма да имам. А, пазя и една кукла от Япония, не знам защо. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Наскоро си говорех по темата с една английска лейди, която ме определи като "катерица". Сигурно защото събирам каквото ми попадне:

- магнитче и картичка от всеки посетен град;

- пълен сет банкноти (но се старая да спирам при номинали наближаващи 100 лева) и монети от всяка държава;

- знамена;

- по някой типичен местен сувенир, например последният ми е карнавална маска от Венеция;

- капачки от изпити бири;

- карти на градовете;

- всякакви билети и билетчета, фактури и т.н. - каквото ми остане се наблъсква накрая в кутия за обувки;

- правя снимки на полицейски коли, интересни са ми О:)

- също снимки на моят паспорт с паспортите на чужденци, с които пътувам;

- големи знамена - ама от най-големите възможни - не знам за какво са ми, но съм сигурен, че един ден може да потрябват!

...

Май че е само това:) Не е чак толкова много, колкото звучи!

 

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към мнение

Всеобща мода днес са магнитите, почти никой не може да избяга от тях! Аз колекционирам и снимки от изпитите разни бири по света(имам над 1000), предимно крафт, местни и екзотични. Хайнекен навсякъде е еднаква! Долната например е тунизийска.

16798001_10208614830863306_943760531704412503_o.jpg

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Слагам си на един рафт миниатюрни сувенирчета - фигурки т.н. от различните страни. Понапълни се, но напоследък рядко ходя по нови страни, та засега стига. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Темата ще е по-интересна, ако прилагате и снимков материал, като се прибера в къщи, може да пусна разни неща :smile3: 
(То май имаше още една-две подобни теми във форума) 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз също събирам всякакъв вид билети, листчета и прочие, но основното нещо, което гледам, когато пътувам е да си намеря малко знаменце. Това ми е още от дете като страст, когато имах една енциклопедия за държавите по света и най-отзад имаше списък със всичките знамена на държавите по света :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 минути , Фил каза:

Темата ще е по-интересна, ако прилагате и снимков материал, като се прибера в къщи, може да пусна разни неща :smile3: 
(То май имаше още една-две подобни теми във форума) 

Ето 😄

 

svg.JPG.cc305cf947f6030acbac5cbac2b9666a.JPG

 

Мaйтапът настрана, точно това е проблемът. Форумът  се чете в офиса. Кой ще се занимaва вкъщи да прави снимки и да влиза пак. 😄  Аз затова казвам, ако ме питат нещо вечер или през уикенда, че много скъпи съвети искат. 😄 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

И аз пазя подобни неща, картите са ми любими, но пазя още билети от всякакъв транспорт дето се ползва, визитки на хотели и заведения, брошури от атракции и такива работи. Това е основното,но често се носи и нещо доптлнително.

IMG_20200224_103901.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , Янко Велков каза:

правя снимки на полицейски коли, интересни са ми О:)

И аз така :smile3: : 
20180504_154200.thumb.jpg.0211ea4488b5783d59a10b2cac517808.jpg

DSC08162.thumb.JPG.510df24f7609aaf19cc79231fcbda598.JPG

Лимузината на карабинерите с много готини врати от фолио, което се навива на руло :grin:

Като стана дума за автомобили - правя си също колекция от снимки по света  на модела, който аз карам :wink:
например: 


Лондон 
London_03369.jpg.de2e5676a5218e31a824bbcb74b897bf.jpg

Талин
Tallinn_115134.thumb.jpg.0cf82b8b19372b902fe301f9c84b0937.jpg

 

 

Елзас

Alsace_095828.thumb.jpg.5ac9002f880a6c6f14174600240ff8c7.jpg







 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

И аз пазя като колекция билети за градски транспорт от различните държави.

Снимам и всички бутилки от вода,които купувам,тази на снимката е от Литва.

Информацията за предстоящите пътувания е в таблица в облак,и я виждам в телефона.На снимката е за последните.В календара на телефона пиша,кога ще пътувам да не забравя,той ми звънка.А на малко листче пиша за пътуването какви са часовете на полетите,на автобусите и влаковете,къде ще спя и си го слагам при личната карта да ми е под ръка.

В началото снимах на принтер картите на всеки нов град и стана голяма купчина,а сега вече използвам само офлайн навигацията MAPS.ME.

 

IMG_20180426_130959.jpg

 

ж.png

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз винаги си изпращам картичка до себе си, с марка и клеймо и пиша няколко реда отзад, които обикновено са със смешки от пътуването. После като ги разглеждам ми става готино. Имам няколко картички, които не са пристигнали, но повечето пристигат.

  • Харесвам 13
  • Браво 6
Връзка към мнение

Отдавна спрях да си събирам магнити, билети и карти, даже имам още едно чекмедже за разчистване, че много се насъбраха.

Обаче снимам и ми е много готино google или facebook като ми изпращат спомени след време.

Освен това от доста места си купувам бижута. Спомням си мястото всеки път, като ги нося. Например едни ръчни от Лесбос - имали 2 години гаранция и имам уговорка с продавача да се върна да ми затегнат обиците след година-две 😁

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Янко Велков каза:

- правя снимки на полицейски коли, интересни са ми О:)

 

 

преди 2 часа, Фил каза:

И аз така :smile3: : 
20180504_154200.thumb.jpg.0211ea4488b5783d59a10b2cac517808.jpgЛимузината на карабинерите с много готини врати от фолио, което се навива на руло :grin:
 

 

Police car challenge

 

IMGP9682.JPG

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, елказелка каза:

Здравейте!

 Вчера си преглеждах/подреждах нещата от пътуванията ми, пътувам с разпечатани планове, карти...а на връщане си нося всички билети от влакове, автобуси, самолети, фуникуляри, камъни и миди от плажове, поставки за чаши, сметки от кръчми 🙂 Магнити не купувам, имам 2-3 само, за сметка на това се научих и аз да събирам карти, благодарение на човека, който ме научи да пътувам. Оцветявам си и полетите, които си записвам на листчета и си лепя за стената, за да се знае къде ще ходя, все пак 🙂 Всъщност ще си призная, че търся идея как да си систематизирам нещата, които пазя 🙂 

IMG_20200223_195124.jpg

IMG_20200223_195145.jpg

IMG_20200223_200149.jpg

 Като гледам,  нещата са ти доста добре подредени в тази папка 🙂

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Колекционирам картички от всеки град или извънградска забележителност, като понякога стигам до вманиаченост в по-забутаните места, или пък в тези, които съм посетил за кратко в някакви странни часове на деня (често двете съвпадат).
Сред по-куриозните начини на намиране на картичка преди много години се сещам:

- забиване с кабарче на мила молба да изпратят някоя картичка на адреса ми, на вратата на затворената туристическа информация в Лука

- слизане от влак и смяна след 10 минути с цел да се купи картичка, понеже ще се разхождам през нощта в съответния град след ден-два

- купуване на картичка от рецепцията на хотел-бардак в 1 през нощта в Меката на хазарта и други забавления в Шемпетер при Горици

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

аз преди събирах всичко - картички, билети, брошури, малки сувенирчета... сега съкратих на карти и магнитчета. Все още не мога да се отърва от навика да правя албуми с по 500 снимки от дадено пътуване... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нищо конкретно като тематика не пазя. От всяко място купувам каквото ми хареса за подарък на детето и майка ми/свекърва ми, ако те го запазят - ок. Иначе преди пътуването правя подробна разработка на маршрутите, местата за разглеждане и ресторантите, които искам да посетя, и ги пращам в и-мейл на себе си и мъжа ми. Предполагам в този формат завинаги остават в електронната ми поща. 

Прилагам пример за последното ми пътуване.

E12E896C-8A87-4533-8F20-1CEFE245735A.png

3C58FF24-8DC0-4FD5-B3F1-963FF119782D.png

0A5BF843-E82C-4929-A63C-84DBF6171796.png

AB692096-0E72-4BD4-B2B8-E1A995E7EB39.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ех тези карти! И аз съм луд по тях. Пазя карти на градове, в които искам да се върна, имам и колекция от знамена на държави, които съм посетил и са ми харесали и разни сувенири според държавата, вкл. книги, дрехи, чаши, чинии, кукли в национална носия и т.н. Все по-малко сувенири купувам, обаче, че от тези сувенири понякога не мога да се добера до книгата, която ми трябва по рафтовете. Огромно удоволствие ми прави да правя изненади на близките си с подаръци от разни пътешествия.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.