Прескочи до съдържание

Камера в колата?


Препоръчани мнения

                                                    Хей Магеланци,

 

 кой от вас също използва dashcams в колата си, при нашите дълги пътешествия...?

Ще се радвам да обменим мнения и опит?😉

Връзка към коментар

На два пъти съм го правил за по-дълги периоди от време. Даже съм качил клипчетата в канала си в Youtube. За съжаление имах доста проблеми, ползвах камера вградена в навигацията, която има доста проблеми. Като се нагрее и изключва, записва само звук или в един забавен случай, картината беше обърната с главата надолу. Накрая се отказах, отнема прекалено много усилия да се направи добър клип ако отсечката е дълга.

Връзка към коментар

Аз от тези камери май не съм срещал клип с някаква художествена стойност, недостатъците сякаш надминават предимствата, конкретно за гледане на пейзажи. Не говоря за професионално монтираните, де 🙂 Повечето хора май ги слагат колкото да снимат идиоти по пътя 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Идеята на тези камери не е да правят "художествени" клипчета. В развитите държави застрахователните плащания при инцидент с МПС и пешеходци са много по-големи от българските. Това провокира някои хора да го намират като начин за припечелване на добри пари.

 

Не са рядкост случаите в Лондон, при които мотористи (на онези малките моторчета) да набиват рязко спирачки или да секат пътя, така че да предизвикат леко проишествие. А след това в съда да  претендират за солидни суми. С тези видео камери (има модели, които снимат и зад колата) може да се претендира, че шофьорът на колата не е бил виновен.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 Аз използвам камера от 7 години... Слагам на всичките ни коли ( които ползваме ), че има много идиоти по пътищата. Моделите   които купувам са с двойна камера за отпред и отзад. За хубави природни  видеосеквенции, се убедих, че стават само скъпите модели от по 180 евро нагоре... 

Полкрай честите ми пътувания ( обикновенно сам) през средна Европа, се убедих колко е наложително  да имам сугурност в колата... На такива изцепки и случки съм попадал, че без камера в съда, трудно бих се защитил ...!!!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Mitaka FU каза:

 Аз използвам камера от 7 години... Слагам на всичките ни коли ( които ползваме ), че има много идиоти по пътищата. Моделите   които купувам са с двойна камера за отпред и отзад. За хубави природни  видеосеквенции, се убедих, че стават само скъпите модели от по 180 евро нагоре... 

Полкрай честите ми пътувания ( обикновенно сам) през средна Европа, се убедих колко е наложително  да имам сугурност в колата... На такива изцепки и случки съм попадал, че без камера в съда, трудно бих се защитил ...!!!

Може ли модел и марка?

Аз ползвам YI Ultra Dash Camera и снима прилично, на фона на предишните, с които едва си личеше модела на предната кола, а с тази се вижда ясно и номера. Но го местя от кола на кола, няма как във всяка да сложа.

Връзка към коментар

Не мисля, че в България все още подобен запис може да е доказателствен материал, поправете ме ако греша. Може би по-скоро върши работа, ако трябва на някой на място да му покажеш че си фантазира, ако реши да бяга от отговорност. 

 

А иначе питах за художествените клипчета, защото могат да са нещо подобно на записите с дрон или тези с GoPro, които много фенове на екстремните спортове си правят и определено не са с цел да снимаш други идиоти сноубордисти в гората 🙂

Връзка към коментар

Това което съм чел по въпроса е, че в Австрия, Белгия, Франция, Люксембург и Португалия ползването на камери в колата е забранено и има солени глоби за ползвателите. В Унгария не е забранено и полицията и съда приема записите като доказателство, но публикуване на записи в интернет е проблематично. Записът обаче може да се обърне и срещу нас. Ако има запис полицията може да го конфискува и да го ползва като доказателство срещу нас. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , Георги каза:

Не мисля, че в България все още подобен запис може да е доказателствен материал, поправете ме ако греша. 🙂

Напротив. Говорих с администраторите на Гражданите, използват се в съда и са доказателство, да. Разбира се, става дума за "леки" нарушения, като минаване на червено и неправилно паркиране, например. Не знам как стоят нещата при тежко птп с ранени или загинали. 

 

преди 40 минути , Topfly каза:

Това което съм чел по въпроса е, че в Австрия, Белгия, Франция, Люксембург и Португалия ползването на камери в колата е забранено и има солени глоби за ползвателите. В Унгария не е забранено и полицията и съда приема записите като доказателство, но публикуване на записи в интернет е проблематично. Записът обаче може да се обърне и срещу нас. Ако има запис полицията може да го конфискува и да го ползва като доказателство срещу нас. 

Къде го пише това, моля, линк. Не виждам причина да се забрани снимането на публично място, след като по принцип е позволено.

В Русия е много разпространено, даже застрахователите го изискват.

 

Преди 1 час, Травеолани каза:

И ние имаме такава камера, целта е при инциденти да се види какво е станало. Клипчетата не са интересни. 

Марка, модел, сподели впечатления 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, Еmilia said:

Къде го пише това, моля, линк. Не виждам причина да се забрани снимането на публично място, след като по принцип е позволено.

Това, че снимаш на публично място не означава, че непременно може да снимаш така, че конкретен човек, автомобил и т.н.  да може да се разпознава.. Горната информация я четох в един унгарски източник, но ето ти източник на английски, който твърди, че глобата в Австрия за ползване на камера в колата е 10 000 евро, а при повторно ползване 25 000 евро цък

 

Ти как би се чувствала, ако някой легално може да те следи цял ден и от сутрин до вечер снима движението ти на публични места и след това пуска видеото в Интернет? Човек може да има тайни срещи с бизнес партньори, евентуално любовница или просто да иска никой да не може да го следи, освен специалните служби с разрешение на съда. Не може всеки граждани да се прави на Биг Брадър и да снима свободно движението на съгражданите си..  В много държави, когато купиш билет за мач, концерт и т.н. успоредно се съгласяваш с доста дълги условия, че можеш да бъдеш сниман и снимките да се използват за различни, включително и комерсиални цели.. 

В нашата сграда например имаме сложени камери, но трябваше да приемем специален правилник за това какво може да се прави със записите. Според закона в Унгария дори собствениците в сградата нямат право да гледат записите! Трябва да имаш договор с охранителна фирма, която управлява техниката и при кражба или друг инцидент фирмата може да предаде записите единствено на полицията..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Topfly каза:

Ти как би се чувствала, ако някой легално може да те следи цял ден и от сутрин до вечер снима движението ти на публични места и след това пуска видеото в Интернет? Човек може да има тайни срещи с бизнес партньори, евентуално любовница

Хех, любовница си нямам 🙂

 

Това намерих на български: https://trafficnews.bg/obshtestvo/mozhe-li-kat-da-globiava-po-kadri-videoregistratori-82330/

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, Еmilia каза:

Може ли модел и марка?

Аз ползвам YI Ultra Dash Camera и снима прилично, на фона на предишните, с които едва си личеше модела на предната кола, а с тази се вижда ясно и номера. Но го местя от кола на кола, няма как във всяка да сложа.

   Вчера получих една нова, която ще монтирам на колата на жената, че нейната се скапа след 2,5 години... Ще ви кача и моделите които използваме, но нека първо да пробвам качествата на новата.😉

 

 Относно забраните за ползването им: Напълно съм запознат с правните въпроси! Но, рискът да стане нещо, с големи финансови и човешки щети ме кара да рискувам....!!! До сега съм имал три такива случки, където можеше и да завърша в канавката или моргата, а бях сам в колата... А и аз самият с камера,  карам по-внимателно и не минавам често на жълто! А жена  е по-сигурна в градското движение, че идиотите като видят жена да кара и губят всякакви задръжки...🤬

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

  Сега нещо различно от Корона- вирус !

 

 

1. Първата ми я ползвах само 2 години, защото ми разбиха прозореца и ми я откраднаха.... Цена на камерата с карта вътре-45 евро, замяна на стъклото 180 евро... Качеството - като за цената!

 

2. Втората ми камера вече я няма на пазара  като модел ( работи още на старата кола, която продадох преди  година )...Пък и забравих каква марка беше- двойна ( за отпред и отзад)  с  възможност за  GPS- сензор, който тогава не си поръчах. Цена към 110 евро от  Amazon.  Качество на картината и звука - средно... Ако ви интересува, имам някъде стари файлове...

 

3. Три години по-късно  за колата на жената взехме AUKEY, която се сбогува след много малко ползване ( 5 000 км) на година ... Качество на картината добро, отзад нелошо.... и GPS-чип за още 12 евро.....

 

4. Следващата е APEMAN( към 100 евро),  която си работи от 1 година на моята кола, и като качество на предната камера се равнява на AUKEY, НО задната камера е страшно зле като картина.....!!!

 

5. Новата, монтирана преди 1 седмица е JADO D330 от Али ( цена към 64 евро със задната камера  )-качество на картината:  Най.доброто за сега, което съм пробвал!!! И задната камера се представя доста добре.... Специално карах през ноща в дъжд, и качеството не е лошо, като за цената.... В нея си има и монтиран GPS-чип, така,че няма нужда от допълнителни кабели за монтажа... Само менюто няма немски език - но, руски и английски са вътре!🤪

 

 

  Относно AUKEY  и  APEMAN- Имам чувството, че са правени на една и съща поточна линия... Разглеждах и други подобни модели, и мнението ми се затвърди.... Цени и качество им са също въпрос на късмет.... Задните камери, явно са създадени за различните видове излизащи от тази фабрика, и е въпрос на късмет с коя е комплектовал търговецът, от който поръчваш... Повече не бих си купувал от двете марки!

 

На пазара има стотици модели, и гледах специално в YouTube,  качеството на различните клипове и техните модели.... Който иска  наистина  добро качество- под 200 евро няма да го намери!!! С тази нова от JADO останах доволен, НО въпросът е : КОЛКО ВРЕМЕ ЩЕ Я ПОЛЗВАМЕ преди да се ,,сбогува" ...?!?🧐😉 

 

   Надявам се да съм Ви бил от полза😊

AUKEY.jpg

APEMAN.jpg

Jado.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.