Прескочи до съдържание

Алергия към полени


Препоръчани мнения

Според току що прочетеното, близо 1/4 от хората са алергични към полени. И това им създава трудности в очакваните и през неочаквани периоди на годината.

И на неочаквани места също. Спомням си, че бяхме много убедителни преди години с една приятелка, че в Югоизточна Азия е много влажно и сме забелязали, че Жижо там се чувства чудесно всеки път. А тя беше в постоянна алергична криза 10 дни. 

И тъй като в момента сезонът е започнал със страховита сила, тоест вече две седмици още от събуждането и през целия ден, се чудех вие забелязвате ли проблемът с полените да се е увеличил спрямо предишни години? Защото при нас се случваше с натрупване към края на деня и не постоянно, а за 1 до 2 дни в пиковите периоди. Заради по-чистия въздух ли е? Какво правите, за да се защитите? Има ли някакви филтриращи системи за дома, които могат да помогнат?

Предполагам, че @Георги няма да позволи да се препоръчват конкретни лекарства, а и те след време спират да действат, така че си е на метода проба-грешка. Но понеже гледката отстрани ме измъчва, може да си го приемем както тема за морална подкрепа и споделяне на лични наблюдения. 

 

Връзка към коментар

Няма проблем с имена на лекарства, а и мисля че за този проблем повечето са без рецепта. Не е позволено само да се продават чрез форума, препродават, аз ще ти купя и ще ти донеса и на теб и т.н. - тия неща на лични. 

 

Естествено, вярвам че всеки е наясно да не приема медицински съвет на сляпо даден по интернет. 

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз лично съм се отказал да разчитам на лекарства. Ползвам там някои от по-известните в краен случай и на ротационен принцип. Като тийнейджър ми бяха правили няколко месеца терапия с тия малките инжекцийки, ама нямаше кой знае какъв ефект. Мия си по-често ръцете и гледам да не си пипам очите неволно (хахаха). И се моля за по-дъждовно време ... Иначе просто си знам, че има един период от месец и нещо през годината, в който си се мъча, и съм го приел по най-философския възможен начин! 🙂 А при мен обикновено започва през май и приключва в средата на юни. Между другото миналата година доста по-леко мина ...

Връзка към коментар

 

преди 7 минути , Брани каза:

Аз лично съм се отказал да разчитам на лекарства. Ползвам там някои от по-известните в краен случай и на ротационен принцип. Като тийнейджър ми бяха правили няколко месеца терапия с тия малките инжекцийки, ама нямаше кой знае какъв ефект. Мия си по-често ръцете и гледам да не си пипам очите неволно (хахаха). И се моля за по-дъждовно време ... Иначе просто си знам, че има един период от месец и нещо през годината, в който си се мъча, и съм го приел по най-философския възможен начин! 🙂 А при мен обикновено започва през май и приключва в средата на юни. Между другото миналата година доста по-леко мина ...

Да, но сега е средата на април, а ще стартира трета седмица постоянна алергия. Обичайно се започва чак в края на месеца и през май отиваме някъде да ни вали 😇 Докато се приберем, е станало почти време да се приключва с тази трагедия. А и наистина има разлика между кихане следобед и това, което наблюдавам в момента - от сутринта до вечерта, а и насън. 

В този смисъл наистина почвам да се чудя дали има нещо, прочистващо въздуха вкъщи. Аз никак не съм добра в гледането философски на някакъв дискомфорт, пък бил той и чужд. 

Значи при теб годината си се движи нормално? 

Връзка към коментар

Съжалявам за страданията на Жижо. Имитирайте си дъжд у дома - поставете овлажнител на въздуха. Може да си прави промивки на очите и носа с тампони напоени с отвара от лайка , тя има противовъзпалителен ефект. Има и други билки с такива свойства. Проверете на него коя ще му се отрази добре. Настоящата тежка картинка вероятно е провокирана от нещо различно от полените. Или се проявява алергия към нов вид такива. За съжаление алергичните реакции се разширяват във времето и към други неща. 

Аз имам тежка алергия към почистващи препарати , която доведе до астма. Има само две противоалергични лекарства, които понасям. В останалите, с еднакво активно вещество, съм алергична към нещо от другите вещества и се задушавам на втория ден след приема. Знам го, защото се наложи да сменят първото ми предписано, защото спрял завода в Словакия. Лекуващата ме пулмоложка беше по -тъжна и от мен.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Ох, много неприятно, че така страда!

Това с алергиите ми е наболяла тема, понеже вкъщи сме всичките алергични към нещо (Роцев - към котки, аз - към прах, полени (бреза и тревисти), череши, моркови и котки, а щерката - към акари и тревисти полени).

Какво работи при мен вкъщи - нямам никакви килими и домашни любимци, редовно прахосмучене и прахосъбиране, слагам и малки съдинки с вода за овлажняване на въздуха. И гледам да проветрявам рано сутрин, когато въздухът е все още влажен и цветовете са затворени. Миене на косата всеки ден преди лягане, често миене на лицето и очите.

Но най-радикално ми подейства десенсибилизацията (поемане на нарастващи дози антигени под езика в продължение на 3 години) и сега съм се почти отървала от алергията към полените. Иначе започвах с лекарства от февруари-март (когато цъфтят брезите), да до края на юни - по хапче на ден, с всичките странични ефекти. Сега и щерката прави десенсибилизация от акарите.

Иначе при вас засилената алергия може и да е към нещо вкъщи (напр. препарат за почистване, прах за пране), още повече сега както си стоите повече време у дома, излагането да е провокирало засилване на алергията...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.