Прескочи до съдържание

Места за наблюдение на птици


Lindt

Препоръчани мнения

Напоследък птиците в София ми се струват повече и по-разнообразни, отколкото съм забелязвала преди. А дори не сме ходили в Обеля 🤣 Вече ни е позволено и да излизаме от града, така че новопридобитите интерес и занимание могат да се практикуват на повече места в страната.

Мернах преди малко информация за резерват Чупрене и се чудя дали да не го проверим този район през уикенда. Само трябва да поровя с какво може да се съчетае. 

Събираме идеи за всякакви близки и далечни места, с цел да си имаме планове до есента 🙂 После ще мисля за друго хоби. Но към момента изобщо не знам какви видове има, какви са предпочитаните им райони, по кое време на деня се срещат и покрай какви дървета, така че се изненадвам приятно доста често. 

За да е по-атрактивно всичко, ще си слагам някои снимки, определено не е задължително да са с добро качество, но много съм им се зарадвала при дебненето.

 

Горска зидарка и бебенце: 

P5030997.thumb.jpg.ab7b820077ad448249417923b845c787.jpgP5031004.thumb.jpg.6347304b531a5a99fb9d0c24581033eb.jpg

P5091115.thumb.jpg.1164f478fe7e0eb9c8e33faed9b85ab5.jpg

 

Тези не ги знам как се казват, но за първи път успявам въобще да ги хвана и пеят много хубаво:

P5091128.thumb.jpg.d4c2b854cb8c614dffec01c26982534b.jpg

 

@Здравко Ангел, ще се радвам да участвате 😉 Особено с видове, които друг не е срещал в този град 😄

  • Харесвам 5
  • Браво 4
Връзка към коментар

В София най-подходящо място е Южния парк.

 

Южният парк, известен на всички софиянци и гости на столицата, е разположен в полите на Витоша, между кварталите „Гоце Делчев”, „Иван Вазов” и „Лозенец”. Един от най-големите паркове в София е приютил истинско птиче съкровище - около 65 вида птици, от които 29 са защитени със Закона за биологичното разнообразие и 2 вида са вписани в Червената книга на България. Първоначалният проект е бил Южният парк да се слива с Природен парк “Витоша”, но застрояването и промяната в собствеността на имотите, които са част от планираната територия на парка, слагат точката на тази част от проекта.
Южният парк има естествената връзка с Витоша “по въздуха”, важна в орнитологично отношение като част от миграционния коридор Via Aristotelis, минаващ по долината на река Струма.

 

Южният парк е комбинация от различни местообитания - открити пространства /тревни площи/, храсталаци, петна от широколистни, иглолистни и смесени гори, гори с подлес от бодливи храсти /къпини, шипки/ и увивни растения /повет, бръшлян/, заблатени водоеми. Пресича го Перловската река. Характерно и рядко градско местообитание в Южния парк е подобното на лонгоз заблатено пространство с високи дървета близо до централния вход на парка откъм бул. “Витоша”, което приютява редица водолюбиви птици. Мястото е богато и на различни видове кълвачи, сред които черният кълвач – вид от Червената книга на България.

 

Други видове птици
Най-често можете да видите: зеленоглава патица, зеленоножка, крещалец, малък воден бик – в районите на изкуствените езера, които са основно в южната част на парка /близо до входа откъм кв. “Хладилника”/.

 

От широкоразпространените видове птици, в парка през различните сезони могат да се видят и разпознаят лесно даже от децата зеленият кълвач, големият пъстър кълвач, обикновената чинка, големият синигер, дългоопашатият синигер, синият синигер, лъскавоглавият синигер, щиглецът, зелениката.

 

Малко по-трудно се намират от нетренирано око еловият и брезовият певец, жълтоглавото кралче, орехчето, голямото черноглаво коприварче, червеногърбата сврачка, черешарката, червенушката и планинската стърчиопашка. Истински късмет е необходим, за се види южния славей – по-скоро ще го чуете.

 

Навсякъде в Южния парк, разбира се, попадате на гугутки, гълъби, сойки, свраки, врабчета, косове, сиви врани, обикновени скорци, горски зидарки, пойни дроздове, а във въздуха над парка ловуват градски и селски лястовици, обикновени бързолети и др.

 

По-рядко в Южния парк може да се види нощна чапла, а от дневните грабливи птици - обикновен мишелов, малък ястреб, черношипа ветрушка. Малкият ястреб, който също е в Червената книга на България, дори гнезди в парка.

 

Макар и изключително рядко и с цената на голяма упоритост, в Южния парк край Перловската река можете да видите воден кос. Редки са и срещите с черния кълвач, авлигата, ръждивогушото ливадарче и земеродното рибарче. Въпреки това можете да ги видите в различни части на парка през различните сезони: Черният кълвач – през зимата и ранна пролет, ръждивогушото ливадарче – през периода на миграцията, а останалите – през лятото.

 

Нощните грабливи птици могат по-често да се чуят, отколкото да се видят, но в Южния парк са представени от ушатата сова, чухала и обикновената кукумявка.

 

Пролет и есен, по време на миграция, с повече шанс в Южния парк можете да видите малко белогушо коприварче, беловрата и сива мухоловка.

 

Препоръчителни сезони
Интересни видове могат да се наблюдават през всички сезони, но най-добро място за наблюдение на птици Южният парк става пролет и есен, по време на миграция, когато могат да се видят най-много видове птици. През лятото могат да се видят повечето от посочените и по-горе видове популярни пойни птици.

През зимата по-лесно могат да се наблюдават щиглец, червенушка, зеленика, кълвачите. Водолюбивите птици често остават да зимуват в Южния парк, благодарение на факта, че едно от езерата там не замръзва. Причината е в двата извора, единият от които в центъра на самото езеро.

 

image.png.281687f91e6936c49194e6721825fc43.png

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Като далечно място бих препоръчала Маджарово с египетските лешояди. Освен птиците, регионът е интересен и с красивите меандри на Арда. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , lesy каза:

Като далечно място бих препоръчала Маджарово с египетските лешояди. Освен птиците, регионът е интересен и с красивите меандри на Арда. 

Благодаря, Леси, изглежда много добре. Ще бъде включено в списъка 🙂

Връзка към коментар
Здравко Ангел
Преди 1 час, Lindt каза:

Напоследък птиците в София ми се струват повече и по-разнообразни, отколкото съм забелязвала преди. А дори не сме ходили в Обеля 🤣 Вече ни е позволено и да излизаме от града, така че новопридобитите интерес и занимание могат да се практикуват на повече места в страната.

Мернах преди малко информация за резерват Чупрене и се чудя дали да не го проверим този район през уикенда. Само трябва да поровя с какво може да се съчетае. 

Събираме идеи за всякакви близки и далечни места, с цел да си имаме планове до есента 🙂 После ще мисля за друго хоби. Но към момента изобщо не знам какви видове има, какви са предпочитаните им райони, по кое време на деня се срещат и покрай какви дървета, така че се изненадвам приятно доста често. 

За да е по-атрактивно всичко, ще си слагам някои снимки, определено не е задължително да са с добро качество, но много съм им се зарадвала при дебненето.

 

Горска зидарка и бебенце: 

P5030997.thumb.jpg.ab7b820077ad448249417923b845c787.jpgP5031004.thumb.jpg.6347304b531a5a99fb9d0c24581033eb.jpg

P5091115.thumb.jpg.1164f478fe7e0eb9c8e33faed9b85ab5.jpg

 

Тези не ги знам как се казват, но за първи път успявам въобще да ги хвана и пеят много хубаво:

P5091128.thumb.jpg.d4c2b854cb8c614dffec01c26982534b.jpg

 

@Здравко Ангел, ще се радвам да участвате 😉 Особено с видове, които друг не е срещал в този град 😄

Това, което не знаеш как се казва е чинка.

 

Ето ти една от любимите ти червеногръдки.

 

Иначе за Маджарово и ние много искаме да отидем, отдавна им се каним на тези лешояди.

 

 

IMG_7746.JPG

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Здравко Ангел каза:

Това, което не знаеш как се казва е чинка.

 

Ето ти една от любимите ти червеногръдки.

 

Иначе за Маджарово и ние много искаме да отидем, отдавна им се каним на тези лешояди.

 

 

IMG_7746.JPG

Ами любима ми е. Заради нея почнахме да носим фотоапарат на разходка, беше застанала на едно клонче до пътеката до реката и ни пееше на 1 метър разстояние. После 4 дни минавахме от там, но винаги бягаха.  Сега си знаем, че си се мотае из квартала, в подножието на Люлин планина също, но не иска да позира и това си е.  

Връзка към коментар
Здравко Ангел

Ние утре ще ходим до Алдомировското блато, та ще видим какво е положението там. И може да си организираме една вижданка по-натам и заедно да изследваме птичия свят.

Ето една жълта стърчиопашка за настроение.

IMG_0831.JPG

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Ние утре ще ходим до Алдомировското блато, та ще видим какво е положението там. И може да си организираме една вижданка по-натам и заедно да изследваме птичия свят.

Ето една жълта стърчиопашка за настроение.

IMG_0831.JPG

Тази е разкошна 🙂 Все забравям да питам с какъв обектив снимате?

 

Аз ще опитам да наглася Копрен и Копренски водопади с Чупрене и се надявам да видим нещо цветно 🙂

Връзка към коментар
Здравко Ангел
Преди 1 час, Lindt каза:

Тази е разкошна 🙂 Все забравям да питам с какъв обектив снимате?

 

Аз ще опитам да наглася Копрен и Копренски водопади с Чупрене и се надявам да видим нещо цветно 🙂

Ние си снимаме с един Canon SX540, той не е със сменяем обектив.

 

Гласи го, много добър маршрут ми изглежда.

Връзка към коментар

Ето още едно леснодостъпно място за наблюдение на птици. В самия Бургас на изхода за летището се намира началото на пътеката на Саблеклюна. Леснодостъпно е с градски транспорт, а също и с автомобил (има безплатен паркинг):

 

 

Друго чудесно място за наблюдение край Бургас е защитената местност Пода, но за там е препоръчително с кола (пак има паркинг). 

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
11 hours ago, neuromancer said:

В София - Южния парк

Драгоманското блато

Сребърна

всичките езерца и блата покрай морето

Драгоманското блато изгоря, дали скоро птиците ще се върнат там не знам. Но част от тях са в близкото Алдомировско блато.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Когато ходите към морето препоръчвам Поморийското езеро. До Музея на солта има посетителски център, където може да се организира разходка с лодка. Над езерото минава една от най-големите миграционни магистрали за птици в Европа. Мисля, че общия брой на наблюдаваните видове надхвърля 250.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Здравко Ангел
преди 45 минути , Radnev каза:

Когато ходите към морето препоръчвам Поморийското езеро. До Музея на солта има посетителски център, където може да се организира разходка с лодка. Над езерото минава една от най-големите миграционни магистрали за птици в Европа. Мисля, че общия брой на наблюдаваните видове надхвърля 250.

Да, миналата година поснимахме там, има много видове птици, които е трудно да се видят на друго място.

 

IMG_0018.JPG.72bbaa19eec8456fff17eb8b9bbe5378.JPG

 

IMG_0043.JPG.946e5e87e2b8c88cc0d79175996f631a.JPG

 

Така и не разбрах как да обръщам снимките. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Radnev каза:

Когато ходите към морето препоръчвам Поморийското езеро. До Музея на солта има посетителски център, където може да се организира разходка с лодка. Над езерото минава една от най-големите миграционни магистрали за птици в Европа. Мисля, че общия брой на наблюдаваните видове надхвърля 250.

Въпросният път на птиците се казва Виа Понтика и минава покрай черноморското крайбрежие (Странджа-Бургас-Поморие-Калиакра и т.н.)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Случайно попаднах на това, може да е интересно за някого 🙂

 

https://www.facebook.com/events/660728931171188/

 

 

WEDNESDAY, MAY 13, 2020 AT 5 PM – 6:30 PM UTC+02
Live Birding - Final Edition
Online Event
Details

Wednesday, May 13, 2020 at 5 PM – 6:30 PM UTC+02

Public · Hosted by Swarovski Optik Nature

Online Event
Seize your chance to share a great LIVE experience 🎬
Join us on an entertaining LIVE birding session via Facebook – with 9 birders in 6 countries.
Tune in with your questions here: https://www.facebook.com/swarovskioptik.nature/videos/241299503763197/
Don't forget to hit that 'Get Reminder' button to receive an instant notification!
Never stop exploring. Let’s discover the wonders hiding in our gardens or in front of our windows together.
See you there!
#stayhealthy #staypositive

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И така, ние се замъкнахме до село Чупрене, откъдето тръгват няколко пътеки и би трябвало да те отведаждат до резерват. Поради затворения туристически център, с помощта на местните, се озовахме на пътека с червена маркировка, наречена Бекинска шобърка. Цитирам сайта на общината: " Местността “Бекинска шобърка”, в непосредствена близост до Биосферния резерват  “Чупрене” , който от 1977г. е в списъка на ЮНЕСКО за защитените територии."

Това, което открихме е, че пътеката е доста кално място, с дълбоки коловози от товарни камиони, които да извозват продукцията от многобройните сечища в района. Разбираемо, не проверихме дали в края на екопътеката ще свърши сечището и ще открием резерват, но съм доста възмутена от представите за екотуризъм и опазване на природата. 

Всъщност се чудя къде би следвало да се сигнализира за подобно нещо. Виждам, че са се провеждали търгове за сечище, което може би значи, че е законно. Но тогава защо го наричат екопътека? И дали се усвояват средства за поддръжка? И защо има табелки, че пашата е забранена, ако могат да секат горите? 

П.П. Обаче аз не намирам подобен обект в списъка на ЮНЕСКО в България. И виждам, че обявената процедура за дърводобив е прекратена, защото няма подадени оферти от нито една фирма. Сега вече официално се обърках какво не е наред точно. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Здравко Ангел

След като този месец се разходихме и до Алдомировското, и до Драгоманското блато, то със сигурност препоръчваме Алдомировското. На този етап Драгоманското се съживява доста успешно, има и птици, но тези на Алдомировското са повече. Наблюдателницата на Драгоманското е изгоряла, както и част от дървените пътеки из блатото, което ги прави почти неизползваеми. В момента няма вода в голяма част от площта на Драгоманското и може да си ходиш по земята. Големият плюс на Драгоманското е, че има водни ириси, каквито не видяхме на Алдомировското, но пък на Алдомировското и двете наблюдателници са в добро състояние и имате чудесен поглед отвисоко.

Ето и малко снимки от двете места:

 

Драгоманско блато

 

IMG_0029.thumb.JPG.6da4d6139064340a1c21a6fb43a12f79.JPG

 

IMG_2696.thumb.JPG.4aa74ebd69fbafee3e40e061dbbf5e3e.JPG

 

IMG_2750.thumb.JPG.c38b480cb09b5e86cf6f80e91d59fbc7.JPG

 

IMG_2627.thumb.JPG.d8b775d00b5a85097e9cf3dac6bf866a.JPG

 

 

Алдомировско блато

 

IMG_1851.thumb.JPG.527fa30d8ebe053e8f79c0b97fa301c0.JPG

 

96585904_10222468911377034_1726519648322584576_o.jpg.a00e3a059642cac565f0c694003888b6.jpg

 

IMG_1871.thumb.JPG.bf48bbddce72cfb72a6c9e34fe5318f6.JPG

 

IMG_2270.thumb.JPG.f5262502b904650b566a860fd62955af.JPG

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

IMG_20200813_175355181_HDR.jpg.4a2d7141f6a564564d9d89fce39319d1.jpg

От известно време се канех да посетя Укритието за наблюдение на птици в Бургас. На снимките изглежда много добре, но в действителност ни се видя позанемарено. Бяхме там малко преди 18ч.Къщичката , от където трябва да ти дадат бинокъл беше затворена и изглеждаше все едно не е отваряна скоро.В беседката пред нея група младежи се забавляваха, пиейки биричка. Казаха, че няма какво да се види, просто си ползваха беседката за купон. Това е къщичката:IMG_20200813_175800679_HDR.thumb.jpg.1593f2cb2aa5a22bc77a53cbfdb6d8fd.jpg

 

IMG_20200813_175807772.thumb.jpg.63d5217a23d63fa5a58b82a84f086ab4.jpg

 

Тръгнахме по пътечката, която води до укритията и ни лъхна миризма на урина. Младежите или не идваха за пръв път или не бяха единствените. По пътечката тук там има такива табели, даващи информация за отделните видове птици, общо взето направени по-скоро за деца.

IMG_20200813_180522304.jpg.8ffbce34ca016cd74780d8efb3791e3d.jpg

 

IMG_20200813_180030531_HDR.jpg.d88f6e5a1bf5516823cdc61c59d9cbaa.jpg

 

IMG_20200813_175958980_HDR.jpg.99a3334ce8820c644dbf8049d6035b78.jpg

 

IMG_20200813_175855715_HDR.jpg.77de1b64b77893ff582fec51ef5e5836.jpg

 

Ето това е едното укритие:IMG_20200813_180101127_HDR.jpg.cfd98e85dd5b4623333dedd41088863b.jpg

 

До другото не стигнахме, защото никой не беше разчиствал скоро пътечката и тревата беше избуяла.

IMG_20200813_180318175.jpg.628bb807537a24e464f114c2e38293d3.jpg

 

Птички имаше в далечината, не знам дали се приближават към брега, в случая младежите бяха достатъчно шумни за да ги откажат.

 Ние не сме любители-орнитолози :),нямаме специална техника и нищо не разбираме от птици, просто искахме да се разходим. Не знам как трябва да изглежда укритие за наблюдение на птици, но всичко ме навеждаше на познатата мисъл, че едни хора са усвоили едни пари.

 И друг път е ставало дума за птиците около езерото (конкретно за розово фламинго) и бургазлии са ми казвали, че шанса да видиш птици е по-голям от страната на кв. Сарафово или от страната на летището.Действително, като сме пътуваливали от летището към града и с не въоръжено око виждаш в този участък интересни птички.Вчера видях нещо като чапла, съвсем близо до пътя.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Мари Николова, да, във фейсбук групата за птици съм мервала, че е мръсно в укритието. Всъщност на повечето места около водоеми си е потресаващо мръсно и има разни симпатични инициативи на фотографи като Снимки за смет.

Ние ще разгледаме какво става там следващия уикенд и надявам се, ще видим някоя възхитителна птица и ще научим нещо ново. 

 

Иначе укритията са различни, например в Маджарово си плащаш за животно - 200 лв и още 200 лв, за да ползваш през целия ден укритието с осигурен транспорт. Може да се раздели между няколко човека. Така не плашиш птиците и докато идват да се хранят на метри от къщата, може да направиш зашеметяващи кадри. Ние гледахме такива места във Финладия докато си избирахме фотоапарат и наистина изглежда много по-комфортно от седене часове в палатка сред снега в скандинавска държава 🙂

 @Stanislav Dimitrov  може да сподели снимки от Маджарово, убедена съм, че са невероятни. Ако е дошъл и вълк по време на неговото посещение, ще изпадна аз в див възторг, не знам за тези в укритието как са се чувствали. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Това са снимки от двете ми посещения в укритието в Маджарово.Едното със скалния орел и чакала е от зимата,другото с египетският лешояд от миналата седмица.В ловното стопанство на яз.Студен кладенец също има укритие за лешояди,оттам е белоглавият.

До София в Драгоман има укритие за грабливи птици,като там са снимани и чакал и лисица.То е доста евтино и е 50лв./човек на ден или 75лв. за двама души.Там също така има и поилка за пойни птички.Снимката на мишеловът е оттам.

Един от най-добрите wildwife фотографи има две укрития,и вече трето готово до Димитровград.Те са страхотно направени откъм фон и светлина и също са мн.успешни.Освен това са доста евтини.По 50лв./ден на човек и 75лв-2 души.Снимки от там ще пусна в друг пост.

chakal1 (1 of 1).jpg

скален орел,Маджарово 2018 (8).jpg

maj (1 of 1)-2.jpg

sk16 (1 of 1).jpg

db1 (1 of 1).jpg

  • Харесвам 10
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Stanislav Dimitrov каза:

Това са снимки от двете ми посещения в укритието в Маджарово.Едното със скалния орел и чакала е от зимата,другото с египетският лешояд от миналата седмица.В ловното стопанство на яз.Студен кладенец също има укритие за лешояди,оттам е белоглавият.

До София в Драгоман има укритие за грабливи птици,като там са снимани и чакал и лисица.То е доста евтино и е 50лв./човек на ден или 75лв. за двама души.Там също така има и поилка за пойни птички.Снимката на мишеловът е оттам.

Един от най-добрите wildwife фотографи има две укрития,и вече трето готово до Димитровград.Те са страхотно направени откъм фон и светлина и също са мн.успешни.Освен това са доста евтини.По 50лв./ден на човек и 75лв-2 души.Снимки от там ще пусна в друг пост.

chakal1 (1 of 1).jpg

скален орел,Маджарово 2018 (8).jpg

maj (1 of 1)-2.jpg

sk16 (1 of 1).jpg

db1 (1 of 1).jpg

Станислав, кадрите са страхотни! На какво разстояние от укритието са били обектите и с каква техника са снимани?

Връзка към коментар

@Lindt, ако правилно съм видяла, сте се запътили към Дуранкулак. Освен на езерото имаше страшно много птици и на Тузлата (шабленската), та може да ги пообиколите и тях. Понеже водата е доста намаляла в момента, са удобно скупчени в единия край и може доста да се приближиш.

За Сребърна - в момента има почти само розови пеликани, къдроглавите са отлетели юни. Всъщност за Сребърна май най-доброто време да се посети е март началото, когато се люпят пеликанчетата, до юни. Те са много далече и вероятно единствено през далекогледите в музея могат да се наблюдават, освен ако нямате супер мощна техника. (Музеят е ужасен иначе, пълен с препарирани птици). Отдолу между музея и езерото минава екопътека, която беше добре поддържана, имаше поне 2 наблюдателници и места за пикник. Виж, по пътеката, а не в езерото, видяхме много симпатични и неплашливи птици. Не че в езерото няма, но са много далече, освен ако нямате късмет. За Сребърна с 2 ръце препоръчвам https://pochivka.bg/apartament-s-izgled-kam-ezeroto-srebarna-o42900 - супер яко е от терасата да гледаш езерото, а и мястото е супер чисто и добре оборудвано.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.