Прескочи до съдържание

На почивка в България през 2020


Pantelej Putnik

Препоръчани мнения

плажът на Иракли е великолепен и се поддържа безупречно - постоянно се почиства и подравняват пясъка. за цени на услугите (чадър, шезлонг и други) всеки може да направи своя информиран избор, в това число дали да ползва външни услуги или да се разположи в свободната зона. няма скрити такси, цените се ясно обявени. заведението на плажа (част от комплекса) е на високо ниво. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 7 часа, Моника каза:

море в Бяла.

Там съм прекарала три прекрасни лета в бунгало с баба.Една камара деца,леден сироп и кино.Много сладолед и плуване с пояс тюленче 😀

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 8 минути , jungfraujoch каза:

Там съм прекарала три прекрасни лета в бунгало с баба.Една камара деца,леден сироп и кино.Много сладолед и плуване с пояс тюленче 😀

Ако имаш предвид онзи сироп, който правеха в една будка на улицата към плажа, избираш си вкусове - виолетка, шоколад и т.н. и ти го газират...това беше най-вкусното нещо, което съм пила. 😁😁

Киното..това е първото ми лятно кино :)).

Направо се върнах в онези времена и ми стана толкова хубаво. Помня и светулките, имаше много...

 

И за да не се отнасям само в спомени ще кажа, че и Варна много ми харесва напоследък. Последните четири години ходим заради едни изложби и оставаме и за кратка почивка. Хубав град, развива се, морската градина е чудесна.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , DryGuy каза:

плажът на Иракли е великолепен и се поддържа безупречно - постоянно се почиства и подравняват пясъка. за цени на услугите (чадър, шезлонг и други) всеки може да направи своя информиран избор, в това число дали да ползва външни услуги или да се разположи в свободната зона. няма скрити такси, цените се ясно обявени. заведението на плажа (част от комплекса) е на високо ниво. 

Не знам какво значи високо ниво на кафене. 
пих лимонада от мента която представляваше тоник/сода, захар и мента, нещо като безалкохолно Мохито за 5лв. Поне тоалета беше безплатен, че по такива места и за това искат пари.

Връзка към коментар
В момента, Моника каза:

Ако имаш предвид онзи сироп, който правеха в една будка на улицата към плажа, избираш си вкусове - виолетка, шоколад и т.н. и ти го газират...това беше най-вкусното нещо, което съм пила. 😁😁

Точно!Нашите бунгала бяха съвсем близо до плажа и ресторант "Орехчето".Вечер,тръгвайки нагоре по баира-стъргалото,първо сироп се пиеше.После въртележки до главозамайване и индиански филми с Гойко Митич.Чудесни спомени.

 

В момента, Моника каза:

Варна много ми харесва напоследък. Последните четири години ходим заради едни изложби и оставаме и за кратка почивка. Хубав град, развива се, морската градина е чудесна

Любима Варна,с много възможности за почивка,развлечения и културни мероприятия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Alexander каза:

Не знам какво значи високо ниво на кафене. 
пих лимонада от мента която представляваше тоник/сода, захар и мента, нещо като безалкохолно Мохито за 5лв. Поне тоалета беше безплатен, че по такива места и за това искат пари.

Това което имах предвид (и което определям за високо ниво) е обслужване, интериор и екстериор (т.е. визия, дали ми е приятно или не и което е субективно възприятие), приятна сила на музиката, качество на напитките и преди всичко чистота. аз нямам забележки и определям заведнието като "високо ниво". предпочитам да дам 5 лв. за безалкохолно мохито, но да се чувствам комфорннтно и да мога аз и децата ми да посетят спокойно тоалетната, отколкото да дам 2-3 лв. за лимонада в барака, имаща претенции за beach bar с "клекало" за тоалетна (сравнението е с две от заведенията на плажа в Шкорпиловци, къдено отбелязвам, че храната беше вкусна). лично мнение и приоритети.    

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 часа, Kalina Ivanova каза:

...заточени, в смисъл че някой на сила се е отървал от горките деца ли?

 

Лагери отдавна няма, всъщност има...спортните лагери все още съществуват слава Богу.

Идеята на това мероприятие е(беше) децата да бъдат самостоятелни, да правят някакви неща заедно, да се социализират.

За радост отново има наченки на такава дейност.

Само че колчем са днешните родители, дето да пратят детето си на място без телефон и нет? 

Лагери има и сега. Големият ми син ходи от поне 4-5 години. Беше много нещастен, че тази година им пропадна и морето и лагер в Чепеларе. Но пък успяха да проведат традиционните палатки на Беглика. Без телефони и интернет! Малкият, който е на 5г, също вече има 2 лагера на сметката си 🙂 Много обичат и двамата да ходят на лагери и се забавляват истински.

 

Иначе по темата да кажа - тъкмо се връщаме от 5дневна ваканция на северното черноморие. Вила Калиакра до с. Българево - много ми допадна. Широки общи пространства, малко на брой стаи, съответно няма гъчканица на закуска нито на басейна. На плаж ходихме 2 пъти на Русалка, платения плаж - 6лв паркинг и 6лв/възрастен за вход с право на ползване на минералните джакузита и чадъри и шезлонги на плажа (ако са останали свободни). Приятен плаж е, хареса ни. Хубавото е, че е закътан между скалите и при силен вятър няма големи вълни.

Ходихме един ден и в Албена - приятно съм изненадана от запазената зеленина и простор в комплекса. 10лв вход, дезинфенкцират гумите и дръжките на колата на входа! Чадъри и шезлонги - по 1лв. Лошото е, че при ветровито време има големи вълни и съответно червен флаг, та за това не повторихме. Иначе кафе, фрапе, фреш и палачинки по плажа бяха на съвсем прилични цени.

Децата вече питат кога пак ще ходим там 🙂

 

20200724_131730.jpg.8b4618cb6ed5e5b94f4a8ddabfb4ffc1.jpg

 

20200724_131447.jpg.3c5a8e27374d1f4c44d3ab4486845e5d.jpg

 

В с. Българево има охлювена ферма и ресторант, доста приятено място.

  • Харесвам 16
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 14 минути , jul каза:

@Емилия Супер! Може ли препоръки за хранене, където ви е харесало? И вилата ще потърся да разгледам. 

Това е вилата: https://www.villakaliakra.com/

Ресторантът към нея е добър - малкък избор, но винаги наличен и вкусно. Там се хранехме предимно, както и в охлювския ресторант: http://ecotelusescargots.eu/BG/notre-restaurant/ - в него има само 1 салата без охлюви - капрезе и 1 ястие без охлюви - пил. пържола 🙂

"Грил-бар"-ът на Русалка не ни впечатли. Имат само скара(кюфтета, кебапчета и пържола) и салата (шопска). На въпросът: А таратор имате ли? отговорът беше красноречив: еее, не! 🙂

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 часа, jungfraujoch каза:

И аз съм на това мнение.Не само за почивките,за всяка ситуация в живота.Екскурзиите,почивките,начинът на пътуване са въпрос на личен избор и най-вече на споделеност.Всички имаме различни потребности и изисквания.За мен е най-важно мястото,където отивам да е чисто и удобно.Била съм в бунгало на Шкорпиловци,където вечер гонехме по стаите мишлета,а на тавана имаше съсели,които по цяла нощ играеха хоро на главите ни.Е,преживях го,защото компанията беше чудесна.Била съм  в петзвезден,супер луксозен хотел в Кушадасъ,където пък бях с неподходяща компания,която познавах  малко.Та добре че срещнах  готини хора,та и това го преживях.

Ако тръгна да правя дребни сметчици,това няма да е почивка,а притеснения и неудовлетвореност.Точно това е  причината тази година  да не ходя в Гърция,но и това ще го преживея.😀

Та както си го направиш,важното е да се върнеш у дома положително зареден и щастлив.Отпочинал и готов за нови пътешествия.

Ех, върна ме 100 години назад и студентските лагери. Този между Равда и Несебър беше с бунгала без санитарен възел. Общи бани, само студена вода. Не ни пукаше! 

Ние щастливи,  волни птички! Китари, песни до зори! Или дискотека на Слънчев бряг. Денем плаж, вечер пеш до дискотека "Златната ябълка".  На разсъмване кой как може.

И дюните си ги имаше...Прекрасно!

А сега мрънкаме за всичко! Разглезихме се!

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Емилия каза:

Лагери има и сега. Големият ми син ходи от поне 4-5 години. Беше много нещастен, че тази година им пропадна и морето и лагер в Чепеларе. Но пък успяха да проведат традиционните палатки на Беглика. Без телефони и интернет! Малкият, който е на 5г, също вече има 2 лагера на сметката си 🙂 Много обичат и двамата да ходят на лагери и се забавляват истински.

 

Супер!...и респект към вас, като към родители.

@jul към вас също.

 

Относно цените по морето и планината, най важно е избора да е информиран.

Така всеки ще намери своето местенце.

И  да е щастлив от това.

И аз в Банско платих 36лв за салата и чаша вино. Ама беше кучешки студ и не ми се излизаше вече от кръчмата. Информирано. Точка.

Друг път ми донесоха чужда сметка. Объркване било станало:smile:. Неинформирано. Поисках си моята, че беше по малка:girl_haha:

Бях само гост на града. Никога не отсядам там. Ама като гледам тълпите и пълните хотели, Банско си има много фенове. Нека има.

 

На Иракли, който желае си плаща за удобствата, които се предоставят, това включва такса спокойствие и перфектна чистота на плажа.

В свободната зона, а тя е по голямата част, няма кой да се грижи за чистотата. Това зависи от всички нас, които ходим там. 

Големия бонус е, че и едните и другите имаме едно и също море, един и същи изгрев и невероятни гледки.

Само дето всеки сам си избира, как да е щастлив...зад прозорец на хотел или зад цип на палатка.

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , Дани Магелани каза:

Ех, върна ме 100 години назад и студентските лагери. Този между Равда и Несебър беше с бунгала без санитарен възел. Общи бани, само студена вода. Не ни пукаше! 

Ние щастливи,  волни птички! Китари, песни до зори! Или дискотека на Слънчев бряг. Денем плаж, вечер пеш до дискотека "Златната ябълка".  На разсъмване кой как може.

И дюните си ги имаше...Прекрасно!

А сега мрънкаме за всичко! Разглезихме се!

И ние, и ние. Дори когато бяхме женени, аз в стаята с момичета, а мъжът ми с момчета, нямаше стаи за семейни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

чета, чета и .... предполагам, че повечето от нас имат страхотни спомени И от бригади в гимназиалните си години, по села и паланки и консервни комбинати, ама, ако сме честни, надали бихме прекарали почивката си, на сегашните ни години, в подобни условия, освен ако е от немай къде и на всяка цена трябва да сме на море, носталгията не е най-добрият вариант при планиране :smile: затова информацията за "тук и сега" е по-ценна от спомените за ледения сироп, който, ако се предлага още, може и да не искаш да опиташ в сегашните условия

 

да питам - някой има ли впечатления от това място? вчера ми попадна от пост във фейсбук, но понеже подозирам известен рекламен уклон, не бих се доверила изцяло, че е пълната идилия, която беше описана

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Да си призная, конкретно за Иракли ми е много мъчно. Колко хубави спомени имам от там преди децата! Диво, красиво и спокойно. По онези времена хората там се деляха на палаткисти (спят в гората) и чувалисти (спят на плажа), а тези с банските се викаха текстилци 😜 Ние отсядахме в Баня и от сутрин до нощем чак бяхме на плажа и в единствената кръчма, в която имаше само цаца, картофи, шопска салата и бира. А колко бяхме щастливи и свободни! 

Преди няколко години водихме децата до Емине и минахме през Иракли. Тъкмо събаряха кръчмата. Имаше багери и табели всичко забранено - спиране, паркиране, влизане... И понеже Иракли е защитена територия, а в нея такива неща не се правят, рязко преименуваха половината плаж на плаж Вая. 

И сега като чета новината, от която тръгна спора, без значение дали и доколко е вярна, съм особено чувствителна. 

За моя радост децата са наследили нашия авантюристичен дух и еднакво добре виреят на палатка и в 5 звезден хотел. И да, има лагери най-различни отново - спортни, езикови, преходи, вело... Те са супер преживявания и незабравими спомени за цял живот. А колко израстват и стават самостоятелни на тях е съвсем отделен въпрос. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 25 минути , antea каза:

чета, чета и .... предполагам, че повечето от нас имат страхотни спомени И от бригади в гимназиалните си години, по села и паланки и консервни комбинати, ама, ако сме честни, надали бихме прекарали почивката си, на сегашните ни години, в подобни условия, освен ако е от немай къде и на всяка цена трябва да сме на море, носталгията не е най-добрият вариант при планиране :smile: затова информацията за "тук и сега" е по-ценна от спомените за ледения сироп, който, ако се предлага още, може и да не искаш да опиташ в сегашните условия

 

да питам - някой има ли впечатления от това място? вчера ми попадна от пост във фейсбук, но понеже подозирам известен рекламен уклон, не бих се доверила изцяло, че е пълната идилия, която беше описана

Киро го препоръчва 😉 @cck? И биологът от Маджарово ни рекламираше района с различните къщи, единствената каменна камбана на църква и разни подобни неща, които ако проучиш, може да ти допаднат. 

П.П. Вила Армира не работи в момента. Има проект, по който я реставрират и не ме информираха кога ще е отворена за посещение, но няма да е скоро.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Lindt каза:

Киро го препоръчва 😉 @cck? И биологът от Маджарово ни рекламираше района с различните къщи, единствената каменна камбана на църква и разни подобни неща, които ако проучиш, може да ти допаднат. 

Интересно е това, какви различни къщи? Не мога да отида, ама така виртуално...

Иначе подкрепям силно @ivooo, в България има страшно много интересни неща за гледане и правене, и повечето е леко скрито и трябва да се открие... Но това не се връзва точно с дефиницията за "почивка".

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 24 минути , neuromancer каза:

Интересно е това, какви различни къщи? Не мога да отида, ама така виртуално...

Иначе подкрепям силно @ivooo, в България има страшно много интересни неща за гледане и правене, и повечето е леко скрито и трябва да се открие... Но това не се връзва точно с дефиницията за "почивка".

Да, мислех си днес да пусна тема за открития, разходки и пътуване из България, защото не се припознавам в тема за почивки. С хейта повече се справям, но се опитвам да се превъзпитам, хич не помага като сме блокирани в страната.

Трябва да се промени желанието да скриеш хубавото, за да не се развали. А черна хроника си има достатъчно, дори в официалните сайтове на туристическите места. Имаме нужда от положителна информация за местата в страната, както е в другите държави. Или поне снимки, GPS координати и впечатления. 

Ние не стигнахме до въпросните села. Трудно е да си велик откривател, ако не шофираш 🙂 Мандрица е населена с етнически албанци и архитектурно се отличава от другите села в района. И къщите са червени, така ни казаха. В сайта на Букор Щепи има снимки и доста събрана информация за различните забележителности в района 🙂

село Мандрица

село Долно Луково

 

 

А пък ние случайно разбрахме, че ако паркирате в село Калоянци на язовир Студен кладенец и от там влезете с лодка или наемете каяци, ще видите остров със сърни. Може също да посетите ловното стопанство и да нощувате в хижата и пак да видите сърни. Е, ние още не сме ходили. Та ако на някой му е на път и в плановете, може да го включи. 

А в района са се върнали да гнездят лешояди тази година. 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

 

преди 2 часа, antea каза:

носталгията не е най-добрият вариант при планиране

Именно! Носталгията е по младостта, а не по "хубавите" условия, които в никакъв случай не са били хубави. То и всеки бил в казарма си спомня за нея с топли чувства, ама никой няма да иска да се върне.

 

Нито бунгалата, нито сокчетата, нито огледалата са били по-хубави, само гънките по кръщелното са били по-малко.

 

Синът ми сега беше на нещо като лагер, по-скоро алкохолна подготовка за 17-годишни, на бунгалата Олимпийска надежда в Равда. като машина на времето са. 🙂 Който му е носталгично, да ходи там.

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 минути , Zaro каза:

 

Именно! Носталгията е по младостта, а не по "хубавите" условия, които в никакъв случай не са били хубави. То и всеки бил в казарма си спомня за нея с топли чувства, ама никой няма да иска да се върне.

 

Нито бунгалата, нито сокчетата, нито огледалата са били по-хубави, само гънките по кръщелното са били по-малко.

 

Синът ми сега беше на нещо като лагер, по-скоро алкохолна подготовка за 17-годишни, на бунгалата Олимпийска надежда в Равда. като машина на времето са. 🙂 Който му е носталгично, да ходи там.

Добре ни нахрани! Нито искаме да ви пращаме в подобни условия, нито ние бихме отишли днес.  Всяко нещо с времето си.

Сега се старая да си осигурявам комфорт и тук, и в чужбина. И добри, запомнящи се преживявания!

Но не отхвърляй така правото да имаме хубави спомени! И ти ще станеш на нашите години! Ще разбереш, че като се върне лентата, няма спомени за несгодите, трудностите, остават само хубавите преживявания!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Аз се връщам на поста за мекиците, за да сме обективни. Оказа се че 8 лева е закуската, избираш от 4 вида, и освен мекици, включва чай или кафе, вода или сок и така. Тоест, закуска за 4 Евро, което в сезона и на морето не е някаква цена, която да е ужасна. Ето и менюто на ресторанта. 

За носатлгивта, не е въпроса в комфорта, просто самите преживявания са били страхотни. И не мисля, че комфорта е бил важен, както и сега не е за много хора, за това и ходят на палатки и си прекарват страхотно. 

@Lindt, заинтригува ме с това село, аз отдавна съм набелязала да ходим около Ивайловград, а това с албанците е супер интересно, в Армира сме били, кромлеха също, но има много други места и старини там. Записвам да идем някой път, наесен може би, че сега е жега. 

 

 

IMG-4b14effb24bbc7f961a59efe0163734c-V.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

След няколко дни ще снимаме едно видео на нос Калиакра и покрай това решихме да се помотаем из северното Черноморие. Тюленово е задължително в програмата, имаме набелязани и още няколко точки. За нощувките харесах едно комплексче между Балчик и Каварна - Kaliakria - после ще кажа как е било.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 4 часа, Дани Магелани каза:

Добре ни нахрани! Нито искаме да ви пращаме в подобни условия, нито ние бихме отишли днес.  Всяко нещо с времето си.

Сега се старая да си осигурявам комфорт и тук, и в чужбина. И добри, запомнящи се преживявания!

Но не отхвърляй така правото да имаме хубави спомени! И ти ще станеш на нашите години! Ще разбереш, че като се върне лентата, няма спомени за несгодите, трудностите, остават само хубавите преживявания!

Никого не съм нахранил. Аз и сега мога да спя на бунгала. Веднъж за една сватба извън София даже спах в стаите за работници (прилични) в една тухларна и то не много отдавна. :dance3:

Просто поддържам тезата, подобни хубави спомени се дължат на факта, че егенето е започвало с цифри от същото хилядолетие и сме били на безотговорна възраст, а не на бунгала, сокче с цвят на всички химични елементи в едно, домати от едно време с DDT. А и защо реши, че водиш с много луни?

 

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 7 часа, antea каза:

да питам - някой има ли впечатления от това място? вчера ми попадна от пост във фейсбук, но понеже подозирам известен рекламен уклон, не бих се доверила изцяло, че е пълната идилия, която беше описана

Букор Щепи е добро малко комплексче буквално в нищото. Спокойно, чисто, леко скучно в добрия смисъл на думата. Все едно си отишъл на края на света и времето е спряло. Обслужването леко куца. Персоналът е предимно от тинейджъри. За обяд в ресторанта имаше само обедно меню и нищо друго. В селото можете да се разходите за около час, интересно и различно е. Някак тъжно, като си представи човек, че е кипял живот там, а сега... Основното развлечение е басейна. На децата е позволено да скачат в басейна и на моменти са доста шумни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Zaro каза:

 

Именно! Носталгията е по младостта, а не по "хубавите" условия, които в никакъв случай не са били хубави. То и всеки бил в казарма си спомня за нея с топли чувства, ама никой няма да иска да се върне.

 

Нито бунгалата, нито сокчетата, нито огледалата са били по-хубави, само гънките по кръщелното са били по-малко.

 

Синът ми сега беше на нещо като лагер, по-скоро алкохолна подготовка за 17-годишни, на бунгалата Олимпийска надежда в Равда. като машина на времето са. 🙂 Който му е носталгично, да ходи там.

Верно си е:) Аз съм била там през 80--те  години:)Навремето нямаше с какво да сравняваме, стигаше ни морето, а и хормоните си бушуваха. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.