Прескочи до съдържание

На почивка в България през 2020


Pantelej Putnik

Препоръчани мнения

преди 3 часа, Lindt каза:

Някой може ли да сподели впечатления от остров Света Анастасия?

Приятно място с красиви гледки и вкусна храна. Интересно е не само за децата- ходила съм много пъти и винаги ми е хубаво там! Снимките са отпреди месец :

DSC07225.JPG

DSC07165.JPG

DSC07166.JPG

DSC07167.JPG

DSC07172.JPG

DSC07186.JPG

DSC07221.JPG

  • Харесвам 24
Връзка към коментар
преди 2 часа, tch каза:

Тоя СОК Камчия са едни руски мутряги, които не са платили и стотинка данък на общината. От кражба не са им останали пари за един сайт. Дори и да оставим това настрана, по всяко време може да им запорират имотите и сметките и да останете на улицата. За мен си е рисково посещение.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/07/14/4090977_imushtestvoto_i_smetkite_na_ruskiia_lager_krai/

Новината е стара, към момента на откриване на сезона всички задължения към община Аврен са платени

https://www.google.com/amp/s/trud.bg/amp/%D1%81%D0%BE%D0%BA-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D1%87%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D1%81-50-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%81%D1%82/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Колко тържествено и впечатляващо беше когато пристигаха лагерниците от Москва! В хубавите години, комплекса посрещаше по 2000 деца на смяна, цолгодишно.  Колко детски смях, игри, концерти, спорт, имаше. Комплекса се поддържаше, както и сега, в изряден вид. През учебно време, учениците учеха в училище "Юри Гагарин", разположено в комплекса. Незабравими години бяха. Връщам се в спомените си с носталтия. Сега комплекса приема гости както от България, така и от други страни. Вилно селище "Пирин" е едно добро място за кратка почивка. Озеленено и благоустроено.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

От няколко седмици се чудя някой знае ли каква им е стратегията на българските къщи за гости и семейни хотели?  В годината с отчетливо пострадал сектор туризъм, в градче с 35 регистрирани хотела, от които поне 10 се предлагат в букинг, има 1 свободна двойна стая в събота. Те на агенции ли ги обещават стаите? Защото ако мина в събота през Априлци и наистина видя там да се мотаят 1000 туриста, много ще се изненадам. Същото и в Кърджали. И там очакват поне 800 човека. 

В най-голямата платформа за настаняване в света няма свободно място. Очаква се да прозвъня 35 хотела без особено ясни снимки и отзиви ли, за да си намеря свободни стаи? И при това положение не трябва да капризнича, защото реално нямам избор. Как наистина хората си запазват настаняване в България? 

@ven62?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 8 минути , Lindt каза:

От няколко седмици се чудя някой знае ли каква им е стратегията на българските къщи за гости и семейни хотели?  В годината с отчетливо пострадал сектор туризъм, в градче с 35 регистрирани хотела, от които поне 10 се предлагат в букинг, има 1 свободна двойна стая в събота. Те на агенции ли ги обещават стаите? Защото ако мина в събота през Априлци и наистина видя там да се мотаят 1000 туриста, много ще се изненадам. Същото и в Кърджали. И там очакват поне 800 човека. 

В най-голямата платформа за настаняване в света няма свободно място. Очаква се да прозвъня 35 хотела без особено ясни снимки и отзиви ли, за да си намеря свободни стаи? И при това положение не трябва да капризнича, защото реално нямам избор. Как наистина хората си запазват настаняване в България? 

@ven62?

Основната стратегия е - " Аз за една вечер хора не приемам, минимум две нощувки. Тия за една нощувка са ми жива загуба" Казвам ти го от личен опит. Както писах по-горе, съпругата ми звъня на сума ти хотели в Равда и навсякъде получаваше един и същ отговор -  " За една вечер? За събота??? Забравете" Просто, без коментар. 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

От няколко седмици се чудя някой знае ли каква им е стратегията на българските къщи за гости и семейни хотели?  В годината с отчетливо пострадал сектор туризъм, в градче с 35 регистрирани хотела, от които поне 10 се предлагат в букинг, има 1 свободна двойна стая в събота. Те на агенции ли ги обещават стаите?

Пускат в Букинг една стая, за да излиза хотела в търсенето - за реклама. Като се резервира - пише няма повече. Харесваш си и се обаждаш по телефона наред.

И на мен не ми харесва, но това е положението.

 

Преди да имаме деца просто паля колата и отивам. На място си харесваме къде ще спим. Най-лошото което може да се случи е да обикалям един час от хотел на хотел около полунощ.

Знам, че сте без кола, просто казвам.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 27 минути , neuromancer каза:

Пускат в Букинг една стая, за да излиза хотела в търсенето - за реклама. Като се резервира - пише няма повече. Харесваш си и се обаждаш по телефона наред.

И на мен не ми харесва, но това е положението.

 

Преди да имаме деца просто паля колата и отивам. На място си харесваме къде ще спим. Най-лошото което може да се случи е да обикалям един час от хотел на хотел около полунощ.

Знам, че сте без кола, просто казвам.

Не е така 🤪! Имаше днес две свободни стаи в букинг. Обадих се за всеки случай, нямат места за събота, забравили са да ги махнат.

Не си намирам свободна стая и по телефона, това се опитвам да ти кажа. 

Ходихме в комплекс с 6 къщи в Белоградчик например. Пиша аз, нямат стаи. Пише Жижо, имат. Отиваме на място, собственикът ни измерва с поглед. Казва, че за жалост може да ни даде само най-малката къщичка, другите са заети. Вечерта сме си сами там, само в една къща идват хора. 4 къщи остават свободни. 

С кола сме в случая. Обаче имаме тръгване от София и планински преход. Не ми се обикаля след това на място. И освен това предварително мога да реша, че не ми се дават 130 лв. Ако съм смъртно уморена и на място там, ще се съглася. Какво да правя, да обиколя 35 настанявания и да сравнявам ли? 

Освен това всички, с които се свързваме, не могат да ни отговорят веднага дали са свободни. Тефтерчето им не е в стаята, семейството не се е прибрало да каже кой приятел на кого се е обадил или там нещо подобно. Не може ли да имат някаква споделена екселска таблица и да си поглеждат в телефона дали някой друг не е запазил датите? 

преди 28 минути , Костов каза:

Основната стратегия е - " Аз за една вечер хора не приемам, минимум две нощувки. Тия за една нощувка са ми жива загуба" Казвам ти го от личен опит. Както писах по-горе, съпругата ми звъня на сума ти хотели в Равда и навсякъде получаваше един и същ отговор -  " За една вечер? За събота??? Забравете" Просто, без коментар. 

 

И това го чухме в Стрелча и го разбираме донякъде. Но в Триград хем са им заети само през съботите до края на света, хем не ти дават отстъпка за през седмицата. И се пита в задачата защо да отидем за 4 нощувки през седмицата, да се обадя по телефона и да изключа посредника, като аз накрая плащам всичко и поемам целият риск от неизпълнен ангажимент. 

  • Харесвам 10
  • Шок 1
Връзка към коментар

Ами може би заради международното положение всички пътуват из България и всичко е заето... плюс всеобщ мързел и неорганизираност, де да знам.

 

  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , neuromancer каза:

Ами може би заради международното положение всички пътуват из България и всичко е заето... плюс всеобщ мързел и неорганизираност, де да знам.

 

Такава жена имахме в Маджарово. Чистеше къщата, в която се бяхме настанили, ама все едно си е баба на село, малко тук, малко там, замита, маже. Хладилникът, кошчетата, общите части, всичко е мръсно, на петна, с развалящи се продукти от предишни гости.. И в процеса на подслушания разговор с нашия домакин, разбираме, че и тя има къща за гости. Една жена днес й звъннала да пита има ли места, ама тя казала, че няма. Не й се занимава, нищо, че "така ще вземе някоя кинта", както й казва нашият хазяин. 

Там също така платих 3 нощувки в тройна стая, защото нямали двойна свободна. Само последната вечер двойните бяха заети, но ако ме бяха прехвърлили, трябваше да чистят, а така не ни влизаха в стаите. Накрая реално аз платих 30 лв допълнително, които сигурно можеха да покрият комплиментно чистене. 

Иначе не, не съм видяла едно пълно място в страната вече 3 месеца. Затова и се чудя каква точно им е идеята на тези хора и как да се справя с тях, без да се ядосвам. 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
9 minutes ago, Lindt said:

Не е така 🤪! Имаше днес две свободни стаи в букинг. Обадих се за всеки случай, нямат места за събота, забравили са да ги махнат.

Не си намирам свободна стая и по телефона, това се опитвам да ти кажа. 

Ходихме в комплекс с 6 къщи в Белоградчик например. Пиша аз, нямат стаи. Пише Жижо, имат. Отиваме на място, собственикът ни измерва с поглед. Казва, че за жалост може да ни даде само най-малката къщичка, другите са заети. Вечерта сме си сами там, само в една къща идват хора. 4 къщи остават свободни. 

С кола сме в случая. Обаче имаме тръгване от София и планински преход. Не ми се обикаля след това на място. И освен това предварително мога да реша, че не ми се дават 130 лв. Ако съм смъртно уморена и на място там, ще се съглася. Какво да правя, да обиколя 35 настанявания и да сравнявам ли? 

Освен това всички, с които се свързваме, не могат да ни отговорят веднага дали са свободни. Тефтерчето им не е в стаята, семейството не се е прибрало да каже кой приятел на кого се е обадил или там нещо подобно. Не може ли да имат някаква споделена екселска таблица и да си поглеждат в телефона дали някой друг не е запазил датите? 

И аз не знам какво и защо така се случва със свободните резервации по телефон. Тия дни станах свидетел на същия сценарий с моя колежка за 3 дни море + 3 дни Родопи - 100 телефонни обаждания. А иначе са много курназ като си запазил през букинг примерно и на място ти дават визитка с думите- моля следващия път се обадете директно на нас, ще предложим добра цена🙂

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

И аз не знам какво и защо така се случва със свободните резервации по телефон. Тия дни станах свидетел на същия сценарий с моя колежка за 3 дни море + 3 дни Родопи - 100 телефонни обаждания. А иначе са много курназ като си запазил през букинг примерно и на място ти дават визитка с думите- моля следващия път се обадете директно на нас, ще предложим добра цена🙂

Да, аз като най-сетне се преборих с 8 дни "почивка" из България, седмицата след това при онзи сладур в Триград в Аркан Хан ( дано си намерят друг управител или просто си карат без такъв), още една разходка за 6-ти септември вече искам да си почина с пътувания без преспиване. 

А за Родопите още бях оптимист, ех колко бях млада и неопитна миналия месец 🙂 ... писах мейли на всички в Гела, отговор няма. Препоръчаните места от познати - заети в събота. Накрая планираните няколко дни в Гела отпаднаха. Иначе се влюбихме в мястото, през което минахме за 1 ден, а по пътеките си бяхме сами.  

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
4 minutes ago, Lindt said:

Да, аз като най-сетне се преборих с 8 дни "почивка" из България, седмицата след това при онзи сладур в Триград в Аркан Хан ( дано си намерят друг управител или просто си карат без такъв), още една разходка за 6-ти септември вече искам да си почина с пътувания без преспиване. 

А за Родопите още бях оптимист, ех колко бях млада и неопитна миналия месец 🙂 ... писах мейли на всички в Гела, отговор няма. Препоръчаните места от познати - заети в събота. Накрая планираните няколко дни в Гела отпаднаха. Иначе се влюбихме в мястото, през което минахме за 1 ден, а по пътеките си бяхме сами.  

За 6-ти септември борбата ще е безмилостно жестока😆

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 3 минути , ДиянаВ каза:

За 6-ти септември борбата ще е безмилостно жестока😆

Като опитен гладиатор, с едно око и само 2 пръста на единствения крак, мога само да потвърдя това предположение 🙂

  • Смея се 8
Връзка към коментар
Преди 1 час, Костов каза:

За събота??? Забравете" Просто, без коментар. 

За моя изненада преди 3 седмици в Стария Несебър имаше бол свободни места за събота вечер. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Във връзка с последната актуална тема тук (на @Lindt) аз пак се връщам на Поморие: ами имаше обяви за свободни стаи по врати и огради, но без телефон, въобще без никакви данни за контакт. Пред нас вървяха две момчета и питаха за свободна стая. Неволно станахме свидетели на разговор от типа: "Собственикът го няма, ама вие само за тзи вечер ли... Ами питайте другаде, тук не знам"

На входа на града стоят или седят жаби с "табели" от кашони, на които пише "Стаи под наем", което ме връща в миналото преди 20 и повече години. Имаше подобни баби по ЖП гарите във Варна и Бургас, по цяло лято. Но тогава не съм имала проблеми като този - 1, 2 или повече нощи, колкото се договори с бабет 😉

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

На нас пък тази вечер не ни продадоха пица 🤔 Детето остана в хотела, не щяла да излиза. По едно време звъни - гладна била. Ще носим пица. Има на крайбрежната Макарон кафе и пица - супер изглежда пицата. Масите натикани една в друга (covid мерки, ама друг път), всичко заето, а и ние ще носим на детето. Ми не продавали пица за вкъщи. Ай довиждане. Без извинете, заповядайте утре... Как можахме да попитаме изобщо? Еми и утре няма да ида, нищо, че добре изглеждаха пиците. 

Обаче детето гладно и чака пица. Вървим по крайбрежната и дирим. Намираме. Може за вкъщи! Ура! Да дойдем след 15 минути. Отиваме. Сервитьорът забравил да поръча. Слагат я. За 15 лв. получаваме най-миниатюрната пица евър. Ама се прибираме с пица. 

Забавно е 🙄🙄🙄

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

аз пък днес писах имейл на някакъв многозвезден хотел, за да си задам въпросите, които ме интересуват

 

след час-два получавам отговор, че ми изпращат пълно описание на хотела и ако имам допълнителни въпроси са на разположение, както се сещате - нищо не беше приложено към имейла им

 

отговорих им буквално 30 секунди след техния имейл, че нищо не са приложили, явно са го пропуснали файла ,но така или иначе съм прочела пълното описание на хотела на сайта им и задавам въпроси, чиито отговори не откривам там - та да ми пояснят конкретно по въпросите

 

все за 30 секунди трябва да са си били още в имейла, да не кажа, че трябва постоянно да го следят,  и да са видели, че им отговарям пак, обаче така и не получих нито файл с описание, нито отговор на въпросите си

 

нещо тотално е сбъркано в туризма у нас, чак фатално тотално...

  • Харесвам 8
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

От няколко седмици се чудя някой знае ли каква им е стратегията на българските къщи за гости и семейни хотели?  В годината с отчетливо пострадал сектор туризъм, в градче с 35 регистрирани хотела, от които поне 10 се предлагат в букинг, има 1 свободна двойна стая в събота. Те на агенции ли ги обещават стаите? Защото ако мина в събота през Априлци и наистина видя там да се мотаят 1000 туриста, много ще се изненадам. Същото и в Кърджали. И там очакват поне 800 човека. 

В най-голямата платформа за настаняване в света няма свободно място. Очаква се да прозвъня 35 хотела без особено ясни снимки и отзиви ли, за да си намеря свободни стаи? И при това положение не трябва да капризнича, защото реално нямам избор. Как наистина хората си запазват настаняване в България? 

@ven62?

Влезнах в един разговор/спор, който не е моят. Сигурен съм, че имате реален  проблем след като в Африка сте се оправили, а в БГ срещате трудности.

Вероятно е заради бройката - 12. Не знам.

Ще опиша само последните два уикенда (1-2 август и 8-9 август)

За 1-2 август след като ми попадна мнението на @bibi :

 

звъннах на къщата за гости в с. Стойките (При влъхвите (вила Инна)) и готово - тройна стая, която ползвахме като двойна за 50 лв. Уникално вкусна вечеря, гайдар на живо, удобни легла, нормална стая с балконче. За една вечер за нас - идеално. Закуската на блок маса като собственичката стриктно съблюдаваше дали всички гости се пръскат с дезинфектанти преди да се доближат до храната. Горе-долу от тук се вижда и какво пообиколихме, въпреки че сме били на повечето места:

 

За последния уикенд попитах тук за предложения в Лещен, Ковачевица или наоколо. Получих две много яки, които са ми в отметки и ще се възползвам в най-скоро време, но за конкретната събота срещу неделя се спряхме на къщата за гости "Веско и Сузи" в с. Ковачевица. Жена ми се сети, че сме отсядали 1-2 пъти при тях през годините. Спомнихме си тяхното гостоприемство и вкусната домашна храна... Отново един телефон и готово - стая за 60 лв.

 

Относно въпроса ти за стратегията на българските къщи за гости и семейни хотели. Не знам, идея нямам, до сега не съм се замислял, вероятно, защото не съм имал реален проблем...

Допускам, че повечето са прежалили сезона и или не работят или допускат много малко гости, защото са пропуснали да се подготвят или пък ги е страх от вируса ...

Но за да нямат проблем с резервационните платформи са обявили местата/леглата си като заети. … Само предполагам.

 

Успех!

----------

Значи може да "овършеете" Африка, Исландия, Швейцария, …, а тук не ви се получава.:wink:

Спокойно, не сте единствените.

Никога, ама никога, не съм се губил или обърквал като шофирам по света, но в БГ редовно ми се случва. Нямам обяснение...

:biggrin:

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Това със шофирането из България си е направо за отделна тема, със снимки на уникални указателни табели, ограничения и знаци. 😀 Имам претенции, че познавам добре българските пътища и пътчета, но не спирам да се изненадвам. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

нещо тотално е сбъркано в туризма у нас, чак фатално тотално...

Темата се поотплесна, дано да не отварям работа на модератор с моят пост, но ще дам и моите две стотинки.

 

Основният проблем (както и в други сектори) са хората. Работната ръка. Работната етика. От една страна заплащането не е никак мотивиращо, от друга страна - хората, готови да се трудят, отговорни и с амбиции отдавна са напуснали провинцията в България и са или в големите градове или в чужбина.

 

Дълго време обмислях инвестиция в едно фамилно имение с интересна стара къща (било е кръчма на приземния етаж, още ги има халките да си връзвате конете на стената отпред) - седи и се разпада. Още от опитите за ремонт става ясно, че въпреки вечно наличните 5-8 кибика пред кръмата е много трудно да намериш някой, който да е навит да пренесе малко тухли или окоси една ливада. Просто способните да носят тухли не са в селото пред кръчмата, а берат картофи в Кипър или сглобяват бойлери в някой завод край Пловдив. В селото са останали смо тези, дето световната им амбиция се свежда до получването на питие аванта днес.

За съжаление много места в България страдат от това, защото собствениците/инвеститорите не са там на место да гледат всеки в ръцете.

Остават като алтернатива местата, които се въртят на семейни начала - скритите перли, дето тук си ги споделяме. Просто туризмът е едно такова нещо, дето на човек трябва да му пука - hospitality industry - изкуството на гостоприемството. Няма как да се прави от отегчени хора без грам мотивация. И не става само с изсипването на едни сумати пари по някой проект или препирането на нещо набързо - иска постоянство и грижа. И държавна стратегия иска...ама тука вече ептен нагазихме в дълбокото, че то за да има държавна стратегия първоусловие е наличието на държава...Та така...

 

Ама не, не е само в България този проблем. Навсякъде е, но в Западна Европа все още успяват да оберат можещите и амбицираните от Източна Европа. И лежат на стари традиции от едни по-добри времена. Но в по-затънтените места на Испания, Франция и Италия спокойно можете да се натъкнете на абсолютно същите проблеми. Пробвайте да си резервирате нещо за една вечер, събота, през август нейде из китните селца на Прованс - ще насъберете материал за две теми от типа ЖДНБ! Ох а как са ми крещяли по телефона , че си позволявам да ги безпокоя и да търся една седмица студио в Иер през август, обаждайки се през юни - ма аз акъл имам ли, хората си резервират още от зимата, аз съм се сетила сега чак, та им губя времето с глупости...Но на френски и скандалите са някак по-красиви, не ти е толкова обидно. А и лавандуловите поля на Прованс те предразполагат към един нон-шалонс та не се ядосваш, че никой не иска да те приюти само за една нощ в събота (дори и на местата където сам си носиш чаршафите)...

  • Харесвам 38
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към коментар

 @samuraika, по добре нямаше и как да е казано. Подкрепям. 

@antea, освен това мога само да предположа колко въпроси и мейли на ден  се получават от типа

Колко квадрата е точно стаята? Има ли неекологични материали вложени в обзавеждането?

В каква посока е ориентирана спалнята?

Пердетата достатъчно плътни ли са?

Може ли с куче?...А имате ли аниматори за домашни любимци?

И култовия ми и за сега държи класацията: Каква е дограмата и стъклопакета, за дане се чуват крясъците на чайките,че ме дразнят?

Но когато хотела има цяло съзвездие окачено на стената си...трябва да отговаря.

Инак да свалят по една звезда за всеки неотговор.

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Малко off topic и от мен. В началото на сезона с колегите изпратихме по мейл фалшиви запитвания, за да проверим какви цени реално предлагат конкурентите в тогавашните условия за работа. 8 от 10 хотела изобщо не отговориха ( хотели и ваканционни комплекси с голям брой стаи на морето). Колкото до това кой как продава през Booking - нашият пазар е доста странен и като цяло много по-малко хора резервират онлайн през Booking, сайт и т.н. Повечето резервации се правят по телефона и/или e-mail, като това важи с още по-голяма сила за малките семейни хотели. Като цяло много неща дразнят, но не виждам как може това да се промени. Липсата на кадри включително и за ръководни позиции е много сериозна. При този къс сезон тук (около 50 дни) е абсурдно някой да се заблуждава, че за това време могат, да се наемат и обучат нормални хора, а и такива хора изобщо да се решат да стоят цяла година без работа, за да работят 2 месеца сезонно на морето. Същото се отнася и за планината. Като се добавят и проблемите с кофти собственици на някои обекти, управителки близки със собственика , концесиите, паркингите и т.н. и на моменти се изненадам как изобщо имаме някакъв туризъм.

  • Харесвам 21
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.