Прескочи до съдържание

На почивка в България през 2020


Pantelej Putnik

Препоръчани мнения

Ами... значи по повод all inclusive-а, не ходя и няма да отида точно поради изброените горе положителни неща. За късмет, децата ми са големи. Не обичам тълпи, не ходя на големи хотели (независимо ол- или не ол-). И това търся като тръгнем за Гърция (всъщност на това се надявах и в Поморие, но не познах): малки хотелчета или къщи за гости, тишина, море и възможност да отида на която си избера кръчма. Тъй като съпругът ми говори и гръцки, общуването с местните е доста интензивно и интересно.

Не ми трябват анимации, изобилие / разнообразие от храна, възможности за спорт или каквото и да е.

В малките градчета/селца винаги има възможност за разходки, ако не другаде, то по плажа. И изобщо, за мен лятната почивка е да избягам от големия град, от многото хора, коли, пищящи деца (нищо лично, просто съм на възраст, в която се радвам на тишината и на себе си 😉 ), силна музика (независимо дали ми допада стила или не), купонясващи младежи и т.н. и т.н.

Точно затова казах че на такива големи хотели/хотелски комплекси никога няма да отида. 🙂 

Допълнително, имам спомен от преди години, когато неволно се озовах в Албена, в един хотел, в който предлагаха ол-инклузив, беше пълен с наши съседи. Преживяването беше ужасяващо, включително бях свидетел на преливащи чинии, кражби на прибори (разбирайте пъхане на комплекти в чанти, джобове и др. подобни - чудя се как се оправях хотелите с това), разправии за храна..... добре че бяха само два дни, единият от които бях на работа.

 

Както и да е, ясно е че всеки има различно виждане за добрата почивка и знам че никого няма да убедя в собствената си правота (тя затова си е моя, а не ваша). Само си давам мнението, като алтернатива на другите.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

@Zara, аз си спортувам по принцип, а и тази "почивка" върви после с някакво кратко обикаляне, на което пък си почивам от почивката, демек говорим за цялостна стратегия.... При всички положения не съм от хората, които могат да лежат на плаж, около басейн и други такива неща, както и не се впечатлявам от храна, алкохол въобще не близвам, бях и плувец в един период...  

 

Знам, че клишето за ол инклузив е лежане, ядене и пиене, и има много хора, които за това ходят, в което няма нищо лошо, но все пак има и други възможности .

 

@Мари Николова, ние в Турция тази година няма да ходим, не за друго, а заради свръх мерките там, които тотално ми убиват представа за ол инклузива като супер социално преживяване на голяма група хора за някакъв период. Затова и стигнахме до компромисната комбинация Палма де Майорка (не точно за плаж, но и това ще има), Слънчев бряг (за плаж, плуване и мотане) и Пулия (обиколки с плажен елемент, така де почивка след почивката) засега, последното под въпрос, но ще видим, ще го сменя с нещо евентуално.  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Lyubina каза:

(всъщност на това се надявах и в Поморие, но не познах): малки хотелчета или къщи за гости, тишина, море и възможност да отида на която си избера кръчма

Тотална грешка изначално. За това говорим през цялото време...Поморие не е малко градче, а жужащ, презастроен град.

Тръгвайки за такова място, човек не би трябвало да очаква тишина и спокойствие.

Но пък имам много познати, които харесват града заради пясъка, лугата и т.н.

преди 11 минути , Lyubina каза:

Тъй като съпругът ми говори и гръцки, общуването с местните е доста интензивно и интересно.

Е,  много от старите поморийци говорят гръцки. Даже имаше една баба в детството ми дето изобщо не проговаряше български...ей тъй говориш и, тя те разбира, ама ти отговаря на гръцки. Както щеш я разбирай.

 

Имаме такива спокойни, малки морски селца и на север и на юг.

Под секрет даже тия дето не са съвсем на морския бряг, а мъъъничко в страни, са чудесна алтернатива за такава почивка.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 14 минути , Kalina Ivanova каза:

(всъщност на това се надявах и в Поморие, но не познах): малки хотелчета или къщи за гости, тишина, море и възможност да отида на която си избера кръчма

Пращаме децата с бабата и дядото на море и тъй като на родителите ми не им се ходи до Гърция, заради пътя и близостта на Ямбол до морето, вече 5та поредна година са на различно място в България. Та случая е съвсем пресен. Те пристигнаха вчера на Сарафово и децата заявяват: "Тука сме били". Те на Сарафово не са стъпвали, а последните 2 години бяха на Поморие и Свети Влас и вероятно им е трудно да забележат разлика. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Kalina Ivanova каза:

Тотална грешка изначално. За това говорим през цялото време...Поморие не е малко градче, а жужащ, презастроен град.

Тръгвайки за такова място, човек не би трябвало да очаква тишина и спокойствие.

Но пък имам много познати, които харесват града заради пясъка, лугата и т.н.

Е,  много от старите поморийци говорят гръцки. Даже имаше една баба в детството ми дето изобщо не проговаряше български...ей тъй говориш и, тя те разбира, ама ти отговаря на гръцки. Както щеш я разбирай.

 

Имаме такива спокойни, малки морски селца и на север и на юг.

Под секрет даже тия дето не са съвсем на морския бряг, а мъъъничко в страни, са чудесна алтернатива за такава почивка.

За неразбралите може ли изброяване на северните спокойни селца, особено ако в тях случайно има работещо заведение 🙂 Не много специално, но ако има нещо типично, което приготвят в района..  

 

О, това всъщност е много важно, моля за всякакви идеи какво да ядем другата седмица. Спирките ни са: 

Узана и Етъра

Жеравна

Дуранкулак

Балчик 

Не сме решили дали да минем през Шумен или покрай Чудните скали и ще е хубаво да получим съвети и идеи. 

Връзка към коментар
преди 34 минути , Lindt каза:

Чудните скали

Ако имате предвид Чудните скали, край които се минава през Айтоския проход (язовир Цонево), имайте предвид, че пътя (шосето, асфалта) на места са в ужасяващо състояние, дупки-полуоски колкото си искаш. Иначе мястото е прекрасно.

А, и на единия от паркингите, на които се спира има няколко бездомни, много любвеобилни и вечно гладни кученца (с различни размери 😉 ) - ако сте любители, да се подготвите с храна.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз ако съм в района на Балчик, ям обикновено в ресторанта към хотел Регина/Реджина Мария, един от последните в южния край на морската алея. Преди години ми беше препоръчан от местен приятел и до миналата година не беше мръднал на вкус 😀 За Узана и Етъра ако питаш за нещо габровско, единствено в ресторант Елените се храним там (мъж ми е габровец), но сигурно има и други поносими 😉

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Adventurer каза:

ежедневието и за мен е нещо такова: сутрин лек крос по плажа, плуване, после водна топка (никога не бих играл в живота, къде?), после плажен волейбол, тенис, футбол, стрелба с лък, планинско колоездене, водни спортове

Олимпиадата не я ли отложиха за догодина?  :grin:

Трябва да питам Самурайка :rolleyes:

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 12
Връзка към коментар
преди 17 минути , Фичо каза:

Олимпиадата не я ли отложиха за догодина?  :grin:

Трябва да питам Самурайка :rolleyes:

 

Помъдрувайте малко с нея и ми измислете дисциплина ще взема и знамето, ако ми го дадат де. Плуването да е едно от нещата, че съм дОбър там и с претенции и някой друг несериозен медал, нататък вече каквото изберете, така и така ще е на олимпийския принцип, но има едни интересни страни, които са ми в to-visit листата, дето ще са зад мен в класирането със сигурност.

 

Погледнато то друга гледна точка можеше и спортист да си остана, но тогава това ми се видя една идея елементарно занимание... но сигурно пак щях да пътувам де... :scratch_one-s_head:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , searus каза:

 😀За Узана и Етъра ако питаш за нещо габровско, единствено в ресторант Елените се храним там (мъж ми е габровец), но сигурно има и други поносими 😉

 И аз харесвах Елените. Често го посещавах. Падна им нивото. Сигурно са сменили готвача това лято. Страноприемницата си държи нивото долу-горе като се стремят да не правят компромис по отношение на продуктите. Шницели по виенски или куркутена супа са от изборите ми.

Не съм била скоро в "Гурме". Дано няма промяна! Там има интересни предложения на приятни цени. Харесвам ребърцата им.

На Етъра си купете габровски шоколад (пестил от сини сливи). Ресторантът им не беше ок. Дано са го подобрили!

Ако стигнете до Трявна "Старата къща"- добра храна и ниски цени. Тревненска питка със сирене се поръчва там или в ресторанта на хижа "Бръшлян", който е с панорама към Трявна.

Жива бира в бирарията до часовниковата кула. И много добра храна са ни предлагали, когато сме водили чуждестранни гости и сме пълнили бирарията. Но мисля, че специалното отношение го има, поради факта, че затваряме заведението.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Adventurer каза:

и ми измислете дисциплина ще взема и знамето, ако ми го дадат де. Плуването да е едно от нещата,

Как си с фехтовката? Модерен петобой? :rolleyes:

  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , Lindt каза:

покрай Чудните скали

На път за чудните скали, ако минавате през Айтос, там има Етнографски комплекс Генгера, нещо като мини Етър. За хапване точно там е ресторант Водопада, а в самата уличка имаше сладкарничка, в която предлагаха и бяло сладко. От там започват и алеите на много хубав голям парк, който стига до язовир. За зоопарка...мълча, ама има.

Преди 1 час, Lindt каза:

Жеравна

Разгледайте Жеравна, наблизо е и Медвен, но ако искате да видите и усетите наистина красиво, запазено село без да е напудрено и вапцано, идете в Ичера и Катунище.

На Ичера комплекс Дивеците, покрай Луда Камчия...така хубаво се спи там, а и спомените ми са за хубава храна. Лете има и басейн навън.

А от там по живописен път до Карандила...ама това може и друг път.

Леле, от кога не съм ходила по тези места!

Преди 1 час, Lindt каза:

Шумен

Когато сме обикаляли района на Шумен, отсядаме в с.Кюлевча, на хвърлей от Мадара.

http://www.villabulgaraeco.com/index.php?language=bulgarian

Ако искате домашна, вкусна храна, домашно мляко, сирене, мед, орехи...При Бай Руси, пак Кюлевча....и много поздрави да му носите.

Да е жив и здрав! Че и там не съм наминавала поне 5-6 години.

 

Да не пропуснете скалния манастир при с.Осмар.

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , Дани Магелани каза:

 И аз харесвах Елените. Често го посещавах. Падна им нивото. Сигурно са сменили готвача това лято.

Не знам дали не беше собственикът готвач (нещо такова ми се мотае), така че освен да се е случвало да го няма и да е бил друг? За тази година не мога да гарантирам за никое място, не можем да стигнем за проверки до България нещо... Странноприемницата не ми харесва нито като стил (и сигурно все ние попадаме на тумби неприятни посетители), нито като храна, но не съм опитвала всичко все пак...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Фичо каза:

Модерен петобой? :rolleyes:

- стрелба съм пробвал, значи става  :vinsent:
- плуването ясно :sun_bespectacled:
- кон съм яздил, първия път даже разбрах, че могат и да хапят, като ги ядосаш явно... :mda:
- бягането става, тичам си сутрин  :ok:

 

Обаче @Фичо, фехтовка???! И тя модерна с някакви жици там са вързани... :unsure:

 

Мда, така умирали олимпийските надежди значи... еее... добре съм се отказал на време значи. :grin:  

Връзка към коментар
преди 4 минути , searus каза:

Не знам дали не беше собственикът готвач (нещо такова ми се мотае), така че освен да се е случвало да го няма и да е бил друг? За тази година не мога да гарантирам за никое място, не можем да стигнем за проверки до България нещо... Странноприемницата не ми харесва нито като стил (и сигурно все ние попадаме на тумби неприятни посетители), нито като храна, но не съм опитвала всичко все пак...

1. Възможно е. Донесоха ми недопечено, почти кърваво, месо. Върнах го. До сега не бях имала проблеми с Елените.

2. Не споря. Там сме с "връзки" и ни се стараят.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 8.08.2020 г. в 11:22, vladimira74 каза:

 Отидете на плажа пред Гранд Хотел Поморие. Миналата седмица и двата дена след 9ч.имаше свободни и са на прилично разстояние.

Потвърждавам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Kalina IvanovaБлагодаря много за идеите! 

@searus, не разбрах какво ще ядем там 🙂 Не искам бейби спанак с моцарела, има ли някакви традиционни габровски ястия? 

@Дани Магелани, няма да стигнем до Трявна. Другия път, ако хотел Балканци се освободи и районът ми хареса, ще отскочим. Е, не съм сигурна, че се съчетават добре, но искам да спя там и това си е.  Ще пробваме нещото със сливи, какво е куркутена супа? 

 

Знам, че не съм много за тази тема, ама доизбистряме програмата след убийствената битка с настаняването. Та два дни от нея. Другите няма да ги слагам, да не ви стресирам излишно 🙂  

В понеделник тръгваме от хижа Партизанска песен в Узана ( спим там заради лисицата) и минаваме през Етъра. Не сме били там, препоръчвате ли да си вземем гид и коя беседа? 

Крайната ни точка за деня е Жеравна, като можем да минем през Медвен и Синия вир в същия ден, ако не спираме във Велико Търново. Има тагнати птици по пътя, при Котленски проход по отклоняващия се път към Тича. Може би трябва да проверим какво има там, ако състоянието на пътя не ни стресне. Ако не, може би след Медвен да минем и през Катунище. 

Вторник е по-странният ден. От Жеравна трябва да се замъкнем до Дуранкулак. Много пътища, много атракции, много избор. Струва ми се, че може да се справим с Осмар и пътеката за манастирите, Мадарския конник и скалните манастири при село Невша. Да видим дали е така  🙃 Мен ако питааш, ще стигнем дори навреме за плаж, но може и да съм оптимист 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 31 минути , Lindt каза:

@Kalina IvanovaБлагодаря много за идеите! 

@searus

@Дани Магелани, няма да стигнем до Трявна. Другия път, ако хотел Балканци се освободи и районът ми хареса, ще отскочим. Е, не съм сигурна, че се съчетават добре, но искам да спя там и това си е.  Ще пробваме нещото със сливи, какво е куркутена супа? 

 

 

 

Нещото със сини сливи е пестил. Изглежда като шоколад. 

Куркутената супа е със свинско месо и кисело зеле. Вкусна е. Не съм сигурна, че я правят през лятото. Яла съм я в страноприемницата, но в друг сезон. Ако държиш, ще попитам собствениците. Сачовете и пърленките са популярни, но ги има и в други региони. 

И още нещо местно - бяло сладко и кафе на пясък. На Етъра ще ви предложат.

Аз не харесвам бялото сладко, но може да се опита. Лъжица от него е потопена в чаша вода. Така се е сервирало едно време. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

препоръчвате ли да си вземем гид и коя беседа? 

Беседа?... за какво.

Вървиш по уличката, влизаш в някакви дюкяни, купуваш си я пестил, я захарни ябълки, говориш си с майсторите...и то всичко си се наглася.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

, не разбрах какво ще ядем там 🙂 Не искам бейби спанак с моцарела, има ли някакви традиционни габровски ястия?

Аз нищо конкретно не смея да препоръчвам вече, че имам спомен как се разочарова от яхнията с риба, наречена супа, на Мадейра 🤣 А и по принцип, всеки си има различен вкус. Определено не наблягат на бейби спанака 😉 знам, че предлагат и дивеч, и като цяло доста неща. Аз съм щастлива с някаква салатка и манатарки (обожавам!) и другото много не ме интересува, но съм опитвала от на другите чиниите, всичко ми е харесвало 👍 Сега, ако разберем и готвачът дали е същият... 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , searus каза:

Аз нищо конкретно не смея да препоръчвам вече, че имам спомен как се разочарова от яхнията с риба, наречена супа, на Мадейра 🤣 А и по принцип, всеки си има различен вкус. Определено не наблягат на бейби спанака 😉 знам, че предлагат и дивеч, и като цяло доста неща. Аз съм щастлива с някаква салатка и манатарки (обожавам!) и другото много не ме интересува, но съм опитвала от на другите чиниите, всичко ми е харесвало 👍 Сега, ако разберем и готвачът дали е същият... 

Ама ти много хубаво ги описваш храните. Готвачите като не ги сготвят толкова добре, не си виновна 😄

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 8 часа, Фичо каза:

Олимпиадата не я ли отложиха за догодина?  :grin:

Трябва да питам Самурайка :rolleyes:

 

Отложиха я. Тъкмо има време да се подготви. Не само физически, но и психически, че не се знае дали няма да я отменят направо. По-подходящо време за участие на пишман спортисти едва ли би имало някога! @Adventurer не пилей талант по ол инклузивите, ами се записвай на Олимпиада Токио 2020 (2021 или когато там...)!

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, samuraika каза:

Отложиха я. Тъкмо има време да се подготви. Не само физически, но и психически, че не се знае дали няма да я отменят направо. По-подходящо време за участие на пишман спортисти едва ли би имало някога! @Adventurer не пилей талант по ол инклузивите, ами се записвай на Олимпиада Токио 2020 (2021 или когато там...)!

Много сте ми странни това японците, уж усмихнати, любезни, гостоприемни, а накрая "ела догодина, че днеска не съм на кеф"... мислех да си букна апартамент при тебе, ама сега с тая бая флексибъл политика дето ми я  сервира не съм сигурен вече.

 

В тая връзка ти сигурно много големи апартаменти нямаш, че аз нали съм си грандоман по природа, все пак да не се окаже, че е една стая, ама на четири нива и трябва да си я сгъвам и разтягам за удобство, но пък има говореща тоалетна например... :grin:

 

Питам само, да знам, тя темата отдавна си е интернационална и без това, обменяме опит и идеи, а пък ако някой по погрешка се озове в Окинава вместо в Обзор например, няма лошо, горе-долу и хотелите са същите само дето ние засега само по пясъка сторим, а вие гледам сте по-напред и в това отношение. И даже прочетох в последните отзиви оплаквания, че в хотела ходели много семейства с деца и около басейните родителите им ги оставяли да издават всякакви звуци...  значи и японските деца "не стават"... боже на къде отива този свят... :nea:

 

Hyatt Regency Seragaki Island Okinawa

overview.jpg

  • Смея се 12
Връзка към коментар
преди 1 час, Adventurer каза:

Много сте ми странни това японците, уж усмихнати, любезни, гостоприемни, а накрая "ела догодина, че днеска не съм на кеф"... мислех да си букна апартамент при тебе, ама сега с тая бая флексибъл политика дето ми я  сервира не съм сигурен вече.

 

В тая връзка ти сигурно много големи апартаменти нямаш, че аз нали съм си грандоман по природа, все пак да не се окаже, че е една стая, ама на четири нива и трябва да си я сгъвам и разтягам за удобство, но пък има говореща тоалетна например... :grin:

 

Питам само, да знам, тя темата отдавна си е интернационална и без това, обменяме опит и идеи, а пък ако някой по погрешка се озове в Окинава вместо в Обзор например, няма лошо, горе-долу и хотелите са същите само дето ние засега само по пясъка сторим, а вие гледам сте по-напред и в това отношение. И даже прочетох в последните отзиви оплаквания, че в хотела ходели много семейства с деца и около басейните родителите им ги оставяли да издават всякакви звуци...  значи и японските деца "не стават"... боже на къде отива този свят... :nea:

 

Hyatt Regency Seragaki Island Okinawa

overview.jpg

Само ще спечелиш, ако се озовеш в Окинава. Попаднах там НЕслучайно през декември 2019 и бях много доволна.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.