Прескочи до съдържание

Машина за сладолед


Препоръчани мнения

Здравейте магеланци,  както стана ясно от темата за готварството, решила съм да се храним възможно най здравословно. И понеже идва лято,  а ние много обичаме сладолед съм решила да си правя домашен.  Реших да си купя машина за сладоледа.  От това,  което прочетох има 2 вида, такива,  на които купата се замразява предварително и такива с компресор.  Моля, който има такава машина да даде мнение.  

Другия ми въпрос е, знаете ли рецепти без течна готварска сметана,  защото всички, които намирам са с такава, а аз не искам да я ползвам заради карагенана. Също и без плодове,  че колкото и странно да звучи,  не ги обичам. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, slujitel каза:

Другия ми въпрос е, знаете ли рецепти без течна готварска сметана,  защото всички, които намирам са с такава

Не съм си правила сладолед, защото за щастие в София и Пловдив има места, на които правят кето сладолед. Но открих тези рецепти, в които няма сметана:

https://www.forlife.bg/domashen-keto-sladoled-s-razlichni-vkusove

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Alexander каза:

Ако няма сметана какво ще има в този кето сладолед? Кето да не е без мляко и без нищо животинско?

Може мляко. Всъщност не точно кето, по скоро здравословен,  че както знаем в готовия Е-тата са много. Аз и срещу сметаната нямам против,  но не се намира на българския пазар без карагенан. Може заквасена сметана. 

Връзка към коментар
преди 14 минути , slujitel каза:

Може мляко. Всъщност не точно кето, по скоро здравословен,  че както знаем в готовия Е-тата са много. Аз и срещу сметаната нямам против,  но не се намира на българския пазар без карагенан. Може заквасена сметана. 

Допускам, че е възможно да си направиш и сама сметана, ползвайки хубаво мляко от някоя мандра около теб. Понеже днес четох за гхи, ми хрумна, че и това е опция. 

Иначе за замразен йогурт не ти трябва машина, но ако не обичаш плодове, трябва да го разбиваш с мед, ядки, билки или нещо такова.

Връзка към коментар
преди 8 минути , Lindt каза:

Допускам, че е възможно да си направиш и сама сметана, ползвайки хубаво мляко от някоя мандра около теб. Понеже днес четох за гхи, ми хрумна, че и това е опция. 

Иначе за замразен йогурт не ти трябва машина, но ако не обичаш плодове, трябва да го разбиваш с мед, ядки, билки или нещо такова.

А този замразен йогурт как се прави? С мед и ядки звучи добре. 

Връзка към коментар

За домашен сладолед ти е достатъчен кухненски робот a.k.a. food processor. Виж, съставките, които ще сложиш вътре ще са по-голямо предизвикателство.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Веднага ти казвам рецептата за моя домашен сладолед. Нямам машина, замразявам го във фризера. И така:

1л прясно  мляко с поне 3 процента масленост. Ако си намериш селско мляко, още по-добре, т.е. да е по-"пълноценно". 6 пресни яйца, захар на вкус или подсладител и 1-2 ванилии. Яйцата и захарта разбиваш с миксер на пухкава смес, внимателно наливаш към нея хладкото мляко като разбъркваш, но вече с тел, за да остане сместа колкото може по-пухкава, добавяш ванилията. Сега,  ако забелязваш, това са продуктите за крем-карамел  🙂 Т.е., ако облееш формички с карамел, разпределиш в тях сместа и опечеш на водна баня, получаваш крем-карамел. А за да получиш един страхотно вкусен сладолед, изсипваш сместа в кутия за сладолед или друг подходящ съд и го слагаш във фризера за поне шест часа (аз го оставям за една нощ). Гарантирам, че е много вкусен. Единствен "минус" е, че трябва да си сигурна в яйцата, понеже крем-карамела се пече, но при сладоледа - не  🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Замразени  меки плодове(няма грамаж, колкото толкова)ягоди, малини, касис, боровинки,къпини...+2 банана отново замразени. Слагат се в блендера + няколко лъжици заквасена сметана + лъжица мед.

Блендира се. Воала сладолед!

Силно плодов и много бърз.

Ако остане🍨 може за се замрази, аз съм нямала такъв случай:curtsey:

Може да се коригира според вкуса ви - с или без мед(ако плодовете са много сладки може без мед), да се сложи авокадо вместо банан или малко кондензирано мляко вместо заквасена сметана....възможностите са безкрайни.

А с добавка на мааалко Бейлис е за +18...ама това е друго:dance3:

Да не забравя....замразените плодове се остават на стайна Т поне 10 мин, за да се отпуснат преди блендиране.

Ами...лято е...сладоледа е задължителен аксесоар!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, slujitel каза:

А този замразен йогурт как се прави? С мед и ядки звучи добре. 

Аз гледах как се прави с плодове, не обичам особено сладолед и не задълбах в тънкостите. Последните седмици просто пиша в Гугъл на английски какво искам да готвя и ми излиза лесна и ясна рецепта. Понеже не харесваш плодов йогурт, предположих, че трябва да намериш ядки, мента, лавандула, ванилия, канела, рози, шоколад или чай, нямам идея кой аромат ти допада 🙂 Но какъвто и да ти звучи вкусно, ще има рецепта как да се появи в купичката ти.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Kalina Ivanova каза:

Замразени  меки плодове(няма грамаж, колкото толкова)ягоди, малини, касис, боровинки,къпини...+2 банана отново замразени. Слагат се в блендера + няколко лъжици заквасена сметана + лъжица мед.

Блендира се. Воала сладолед!

Силно плодов и много бърз.

Ако остане🍨 може за се замрази, аз съм нямала такъв случай:curtsey:

Може да се коригира според вкуса ви - с или без мед(ако плодовете са много сладки може без мед), да се сложи авокадо вместо банан или малко кондензирано мляко вместо заквасена сметана....възможностите са безкрайни.

А с добавка на мааалко Бейлис е за +18...ама това е друго:dance3:

Да не забравя....замразените плодове се остават на стайна Т поне 10 мин, за да се отпуснат преди блендиране.

Ами...лято е...сладоледа е задължителен аксесоар!

Пропуснали сте, че не обичам никакви плодове. 

преди 3 часа, iaia_mama каза:

Веднага ти казвам рецептата за моя домашен сладолед. Нямам машина, замразявам го във фризера. И така:

1л прясно  мляко с поне 3 процента масленост. Ако си намериш селско мляко, още по-добре, т.е. да е по-"пълноценно". 6 пресни яйца, захар на вкус или подсладител и 1-2 ванилии. Яйцата и захарта разбиваш с миксер на пухкава смес, внимателно наливаш към нея хладкото мляко като разбъркваш, но вече с тел, за да остане сместа колкото може по-пухкава, добавяш ванилията. Сега,  ако забелязваш, това са продуктите за крем-карамел  🙂 Т.е., ако облееш формички с карамел, разпределиш в тях сместа и опечеш на водна баня, получаваш крем-карамел. А за да получиш един страхотно вкусен сладолед, изсипваш сместа в кутия за сладолед или друг подходящ съд и го слагаш във фризера за поне шест часа (аз го оставям за една нощ). Гарантирам, че е много вкусен. Единствен "минус" е, че трябва да си сигурна в яйцата, понеже крем-карамела се пече, но при сладоледа - не  🙂

Току що направих твоята рецепта,  само, че я сложих на котлона на слаб огън, за да не са сурови яйцата и със стевия, че нали сме диетични. Поизтина, сега ще направя заливка някаква и слагам кутиите в камерата. 

преди 33 минути , Lindt каза:

Аз гледах как се прави с плодове, не обичам особено сладолед и не задълбах в тънкостите. Последните седмици просто пиша в Гугъл на английски какво искам да готвя и ми излиза лесна и ясна рецепта. Понеже не харесваш плодов йогурт, предположих, че трябва да намериш ядки, мента, лавандула, ванилия, канела, рози, шоколад или чай, нямам идея кой аромат ти допада 🙂 Но какъвто и да ти звучи вкусно, ще има рецепта как да се появи в купичката ти.

Не се бях сетила да търся на английски,  благодаря. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, iaia_mama каза:

Гарантирам, че е много вкусен.

А като се замрази не става ли на кристалчета? Според мен, идеята на машината за сладолед е да се избегне точно този (д)ефект при замразяването.

Като не обичаш плодове-какао :tongue:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , bobole4e каза:

А като се замрази не става ли на кристалчета? Според мен, идеята на машината за сладолед е да се избегне точно този (д)ефект при замразяването.

Като не обичаш плодове-какао :tongue:

 

Да, става на кристалчета, но на нас вкъщи това не ни пречи.  Децата даже така го предпочитат. Всъщност понякога кристалчетата са толкова малки, че все едно ги няма, та предполагам, че зависят и от скоростта на замразяването.

Да допълня още нещо. В Турция продават каймак в кутии и аз като ходя там си купувам. Та, една малка кутийка, примерно 200г, като се разбие с 2-3 лъжици пудра захар, с миксер, за няколко минути, докато се получи много пухкав и лек крем, после се смесва внимателно със сместа, която описах по-предния пост и се замразява. Така се получава подобен на сметанов сладолед. Могат да се добавят счукани лешници или бадеми, настърган шоколад и т.н. каквото ви харесва.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 часа, iaia_mama каза:

Веднага ти казвам рецептата за моя домашен сладолед. Нямам машина, замразявам го във фризера. И така:

1л прясно  мляко с поне 3 процента масленост. Ако си намериш селско мляко, още по-добре, т.е. да е по-"пълноценно". 6 пресни яйца, захар на вкус или подсладител и 1-2 ванилии. Яйцата и захарта разбиваш с миксер на пухкава смес, внимателно наливаш към нея хладкото мляко като разбъркваш, но вече с тел, за да остане сместа колкото може по-пухкава, добавяш ванилията. Сега,  ако забелязваш, това са продуктите за крем-карамел  🙂 Т.е., ако облееш формички с карамел, разпределиш в тях сместа и опечеш на водна баня, получаваш крем-карамел. А за да получиш един страхотно вкусен сладолед, изсипваш сместа в кутия за сладолед или друг подходящ съд и го слагаш във фризера за поне шест часа (аз го оставям за една нощ). Гарантирам, че е много вкусен. Единствен "минус" е, че трябва да си сигурна в яйцата, понеже крем-карамела се пече, но при сладоледа - не  🙂

Когато бях дете майка ми правеше цяло лято такъв сладолед, само че жълтъците с млякото и захарта сваряваше на крем, а когато изстине прибавяше разбитите с малко захар белтъци. Така става пухкав и е важно да се замрази бързо или да се разбърква от време на време, за да не се утаят белтъците. Изяждала съм огромни количества, много хубав става.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз да дам моята рецепта. Подобна е на горните с жълтъците и захарта или без захар кой както иска. Разтваря се захарта с разбитите жълтъци на водна баня. След това се добавя ванилия, какао  или  кой каквото иска.

След като изстинат се смесват внимателно с разбитата преди това сметана-животинска или  растителна,  може да се добави захар към сметаната. След като се смеси всичко се замразява, не стават кристали, не се разбърква след вкарването във фризера.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Sju каза:

Снощи, повлияна от темата, разбърках кисело, прясно мляко и мед и ги замразих. Днес дълбах с усилия получилия се лед с медно-млечен вкус и броя опита за неуспешен. 

Ще пробвам, само, че ще заместя киселото мляко със заквасена сметана. 

преди 2 минути , Alexander каза:

И а реших да направя, използвах жълтици, мед, какао, черен шоколад и френска животинска сметана.A25747E6-3428-4042-83B4-4074EB74E270.jpeg.5e0603b31465804e25ce4ad14216c871.jpeg74627D86-1323-40F9-B344-B0EE518DC8A5.jpeg.3af8e3908d15dd90bbed082329f49692.jpeg393C1B03-8240-482A-940A-03C2CA412BC6.jpeg.c0712005c502d6fd99b58446bdd70b02.jpeg373F567B-3A27-43BE-B5DB-84821EDEEA52.thumb.jpeg.4b745215ee7f56f30e7cfba9740562e9.jpeg

 

 

Ау, много добре изглежда,  опиши моляте подробно. Сметаната каква е и от къде е?

Връзка към коментар
преди 14 минути , slujitel каза:

Ще пробвам, само, че ще заместя киселото мляко със заквасена сметана. 

Ау, много добре изглежда,  опиши моляте подробно. Сметаната каква е и от къде е?

Трябват 5-6 жълтъка от пресни яйца, домашни още по-добре. Разбиват се с мед, аз не ям сладко и сложих 5-6 супени лъжици, може повече според вкуса или захар. Добавя се какао и шоколад и всичко се   бърка  на водна баня докато стане доста топло, аз го пробвам с език, предполагам над 60-65 градуса.

 

След това разбивам сметана с минимум 30% масленост, този път купих от Метро тази 1л с 35%: В Метро има поне 5-6 вида, по другите магазини я има 1 - 2 вида, я не, а литровите   опаковки са  съвсем  кът.

 

Capture.JPG.c20abf9d45381961eedaa8c421911186.JPG

 

След като се разбие, се смесва първата смес, която вече е изстинала  и това е цялата работа, следва замразяване. Докато се бие сметаната може също да се сложи захар при желание.

 

Може да се добави всичко друго, ядки, сушени или пресни парченца плодове и т.н.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И моята рецепта за кафеен сладолед:

 

300 мл течна сметана (35%)

175 мл подсладено кондензирано мляко

2 с. л. нес кафе

2 с. л. кафеен ликьор

Продуктите се разбиват добре с миксер, докато в сместа започнат да остават връхчета.  Замразява се за 6 часа или през нощта.

 

(Снимки нямам - не съм го правила скоро, но става много вкусен!  Вместо кафе могат да се слагат какао, шоколад, плодове, ядки и пр.)

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 8.06.2020 г. в 15:43, iaia_mama каза:

Веднага ти казвам рецептата за моя домашен сладолед. Нямам машина, замразявам го във фризера. И така:

1л прясно  мляко с поне 3 процента масленост. Ако си намериш селско мляко, още по-добре, т.е. да е по-"пълноценно". 6 пресни яйца, захар на вкус или подсладител и 1-2 ванилии. Яйцата и захарта разбиваш с миксер на пухкава смес, внимателно наливаш към нея хладкото мляко като разбъркваш, но вече с тел, за да остане сместа колкото може по-пухкава, добавяш ванилията. Сега,  ако забелязваш, това са продуктите за крем-карамел  🙂 Т.е., ако облееш формички с карамел, разпределиш в тях сместа и опечеш на водна баня, получаваш крем-карамел. А за да получиш един страхотно вкусен сладолед, изсипваш сместа в кутия за сладолед или друг подходящ съд и го слагаш във фризера за поне шест часа (аз го оставям за една нощ). Гарантирам, че е много вкусен. Единствен "минус" е, че трябва да си сигурна в яйцата, понеже крем-карамела се пече, но при сладоледа - не  🙂

С тази рецепта ме върна назад в детството ми. С посочените съставки на всеки мой рожден ден родителите ми приготвяха кофа от 10 л. със сладолед. Много сладък и вкусен. Тайната му се състоеше в това, че баща ми го замразяваше с кислород/азот (вече не помня с кое от двете беше). Можеше да се яде в неограничени количества и нямаше опасност да се стигне до зачервено гърло, защото в него нямаше лед. Всичките ми приятелчета нагъваха от сладоледа докато им писне.   Хубав спомен! Благодаря, ти @iaia_mama, че ме подсети за това.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, slujitel каза:

Ще пробвам, само, че ще заместя киселото мляко със заквасена сметана. 

Ау, много добре изглежда,  опиши моляте подробно. Сметаната каква е и от къде е?

И тази сметана е с карагенан.

Гледай долу в ляво:

 

E948553F-0362-42A0-ACE8-8FFBCFCBE2BE.thumb.png.c9a376ca2487e6b096fe2bb3b0864ee9.png

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , AlexandraKo каза:

И тази сметана е с карагенан.

Гледай долу в ляво:

 

E948553F-0362-42A0-ACE8-8FFBCFCBE2BE.thumb.png.c9a376ca2487e6b096fe2bb3b0864ee9.png

 

 

 

Щях да я чета в Метро, благодаря. 

преди 2 минути , Alexander каза:

Всички имат, не смята, че е нещо страшно, ядем 2-3 пъти в годината и на фона на готовите сладоледи е като био.

Ние цяло лято ядем много сладолед.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.