Прескочи до съдържание

Хърватия


Препоръчани мнения

За майските празници окончателно се спряхме на пътуване с кола из Хърватска,предвидени са само 5 нощувки. Решили сме първата вечер да спим в Будва, надявам се да разгледаме Св. Стефан и Котор преди това.

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSgIhNCImBIumFUb4L3TZk6wDYy40AmgOXdZl_HURmamlWqeOFr0A

 

http://novini.zahotelite.com/wp-content/uploads/2012/02/481-300x209.jpg

 

А следващата сутрин да видим стария град на Дубровник и плажът му под крепостните стени, ако времето е подходящо, след което да тръгнем към Мостар, където да е втората нощувка.

 

От там нататък нямам идея как да направя програмата ни, а е моя задача.  Иска ми се да видим Jajce , един град със 17 метров водопад  в средата, за чието съществуване за пръв път чувам и след това да се върнем пак в Хърватска.

 

Искам да прекарам 1 ден в Плитвичките езера.

Както и един ден в друг парк " Paklenica" и по-специално ме привличат тези скали.

 

http://buro-radetsky.bg/img/PROGRAMI/BIG_paklenica_789226995_1300736286290.jpg

 

За жалост дори не мога да разбера къде се намира този парк и подробности за този участък. 

Ако някой ми помогне, ще бъда много благодарна. Съвети, предложения и коментари приемам всякакви, само Плитвичките езера са ми задължителни.

Връзка към коментар

Хм, сериозно ли мислите да стигнете до Будва за 1 ден? По пътя са само планини, винаги съм мислел да се спи някъде по средата, или в началото на Черна гора. Освен ако тръгнете много рано и сте двама шофьори, и никакво разглеждане по пътя...

Връзка към коментар

Според Гугъл ето къде е въпросния парк "Пъкленица".

 

https://maps.google.com/maps?ie=UTF-8&q=Nacionalni+park+Paklenica&fb=1&hq=paklenica+national+park+croatia&cid=12868533603316345060&ei=CjDVUrI9o4nMA8zWgLgI&ved=0CNEBEPwSMBA

 

Яйце е доста забутано място и комай единствената му забележителност е водопада. Ако ви е на път си струва, но ако не ви е, аз лично не бих заобикалял 100, 200, 300 километра специално заради него.

Връзка към коментар

Честно казано, за един ден го направихме преди 5 години, но изобщо не помня по кое време стигнахме. Търсихме си и място за преспиване дори. Но така като ме питаш, разбирам, че или ще загубя един ден в този район повече, или ще прецакам спътниците си като им спестя Котор и Св. Стефан.

 

Forry, благодаря , и на мен там си ми беше вчера като търсих, но днес някак ме прати другаде по картата, а като цяло мога да се загубя и вкъщи, толкова съм добра в ориентацията.

 За Яйце четох някакъв 10дневен пътепис на развален английски из Босна и ми хареса идеята за единствен такъв град с водопад в света и бля бля, но може и да не си заслужава.

Редактирано от Lindt
Връзка към коментар

Това, което ние направихме беше София-Охрид /нощувка/-транзит през Албания-Херцег Нови/нощувка/.

Главните пътища в Албания стават, но ако решите да кривнете леко за да скъсите маршрута вероятността от загубване е доста голяма. Повечето навигации имат карти за Албания на които са показани само главните пътища / ползвахме Sygic и Гармин/.

За един ден да разгледате Будва и Котор... много тичешком трябва да е. Которския залив е уникално красиво място и не бива да се препуска из него :). Изглежда ей го де Дубровник на 50км от границата, но до границата са си бая завои, малки градчета с ограниения на скоростта итн. Това е, разбира се ако не решите да ползвате ферибота, но тогава няма пък да видите самия Котор.

Понеже връщането ни се наложи да бъде много неочаквано и бързо ще ви кажа, че от Херцег Нови до София сме пътували около 15ч с минимални почивки, да не кажа никакви.

И преди сме коментирали балкански обиколки тук във форума и истината е, че това е оптималния вариант ако се тръгва през Македония.

Ето ти линк и ако трябва от рано променяй маршрута: http://magelanci.com/topic/733-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-5-6-%D0%BD%D0%BE%D1%89%D1%83%D0%B2%D0%BA%D0%B8/

Връзка към коментар

 Поли, от събраните 4 човека, аз съм разглеждала Дубровник, Котор и Будва, а шофьорът Албания и Македония и отказва да мине оттам за мое голямо нещастие. 

Избрах си Будва за нощувка, защото мирише на цитросови цветове през май и хората бяха много мили, а в Дубровник  ми се сториха надменни и кисели човеци. По този повод предпочетох и нощувката в Мостар, а не някъде в Хърватска, но природата им е невероятно красива и ако трябва, ще си търпя хърватите, дано да са се променили за 5 години. 

Връзка към коментар

Вече са ме изпреварили, но нека и аз да кажа от личен опит, че прекалено амбициозно изглежда този предварителен план. Нека започне оттам, че темата би трябвало да се преименува, защото на практика само Дубровник и Плитвички езера от набелязаните места от теб са в Хърватия. Св-. Стефан, Будва и Котор са в Черна гора, а Мостар в Босна и Херцеговина. За да не досаждам излишно, ето един оптимален маршрут:

 

1. София - Охрид - нощувка

2. Охрид - Будва - нощувка

3. Будва - Котор - нощувка

4. Котор - Дубровник - нощувка

5. Дубровник - Сараево - нощувка

6. Сараево - София

 

Това е екстремален план, който ще ви позволи да се докоснете до тези места, но не и да ги опознаете. Забрави на този етап за Плитвички езера, защото са твърде встрани от маршрута, а и си изискват минимум осем пълни часа за разглеждане. Жалко за Мостар, както и за препускането през черногорското крайбрежие, но няма как при толкова сгъстена програма...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Duke, това не е опция. По-скоро ще пропусна това, което съм виждала вече и нямам никакво желание да ходя в Македония. 

:huh:

Добре, да пробваме по друг начин - тръгваме към Загреб и взимаме разстоянието наведнъж. После вече се движим на юг. Виждам си Плитвичките езера за 1 цял ден, защото заради тях избирам Хърватска. Националният парк Пъкленица също е по наш вкус, поне на пръв поглед и бих останала цял ден. 

При това положение какво още да видя? 

 

Забравих да спомена, шофьорът ни по-скоро ще го молим да спре или намали някъде, отколкото да тръгне,  имам 10 години стаж с него и задавайки му точките за нощувка и още някоя спирка, за която ще се пазаря като циганче 3 месеца предварително, изчерпва всичко което ще видя по маршрута.  

Редактирано от Lindt
Връзка към коментар

Този вариант за пътуване през Загреб е по-дълъг, нищо, че ще използвате магистрали от Ниш до хърватското крайбрежие. Съвсем не си го представям да стигнете от София до Будва за един ден, защото говорим за около 1500 км. Дай да почнем отначало, че може би и аз нещо се обърках?

 

П.П.: Май почвам да "стоплям". ОК, разстоянието от София до Плитвички езера позволява еднодневен преход, но имай предвид, че ще пътувате между 10 и 12 часа, а също така ще "спечелите" един час от часовата разлика. Правил съм го това упражнение в обратна посока преди няколко години. Да приемем, че сте на езерата вечерта. Това означава нощувка там (мога да ти препоръчам място) и разглеждане на другия ден. Следобед преход до Дубровник и пристигане късно вечерта там. Нощувка и после разглеждане на града. Следва преход до Котор и нощувка плюс разглеждане на града. И тук вече става интересното. Ако продължите на юг, за да видите Будва и Св. Стефан, връщането ви е през Албания и Македония или пък алтернативно през Косово. Иначе, обратно през Мостар и Сараево...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Duke, това не е опция. По-скоро ще пропусна това, което съм виждала вече и нямам никакво желание да ходя в Македония. 

:huh:

Добре, да пробваме по друг начин - тръгваме към Загреб и взимаме разстоянието наведнъж. После вече се движим на юг. Виждам си Плитвичките езера за 1 цял ден, защото заради тях избирам Хърватска. Националният парк Пъкленица също е по наш вкус, поне на пръв поглед и бих останала цял ден. 

При това положение какво още да видя? 

Трогир в Хърватска, Мостар и Сараево в Босна... Евентуално пирамидите във Високо (Босна)

Редактирано от forry
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди 3 години ние минахме по следния маршрут:

София - Белград(нощувка с плескавици, вешалици..... и много бира)

Белград-Дубровник-Котор

От Белград минахме през Босна и Херциговина за Дубровник(около 800км) - невероятни места има за разглеждане по пътя.

Пътят минава през една планина и го нямаше на навигацията.На мен ми го каза един тираджия.На границата между Сърбия и Босна, бариерата беше дървена и се вдигаше ръчно. :) Почти нямаше никакво движение.Ако решите да минете по този маршрут няма да сбъркате.

Връзка към коментар

Трогир се приема за проучване, има замъци и UNESCO, замества ми Дубровник донякъде.

Следва извинение за тъпия въпрос, но в Мостар освен този мост, какво друго има за гледане? А Сараево?

Не съм страшен фен на градовете, ако не са цветни, криви и различни или парковете им не са страхотни по някаква причина.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Преди 3 години ние минахме по следния маршрут:

София - Белград(нощувка с плескавици, вешалици..... и много бира)

Белград-Дубровник-Котор

От Белград минахме през Босна и Херциговина за Дубровник(около 800км) - невероятни места има за разглеждане по пътя.

Пътят минава през една планина и го нямаше на навигацията.На мен ми го каза един тираджия.На границата между Сърбия и Босна, бариерата беше дървена и се вдигаше ръчно. :) Почти нямаше никакво движение.Ако решите да минете по този маршрут няма да сбъркате.

Убедих мъжете, че има страхотно месо и в Черна гора, а в Загреб има цяла улица за ядене и пиене (за това не съм убедена, но ще трябва да открия такава) и ще пропуснем този път Белград, чак не мога да повярвам, че проявиха гъвкавост. 

Връзка към коментар

Следва извинение за тъпия въпрос, но в Мостар освен този мост, какво друго има за гледане? А Сараево?

 

Мостар освен мост притежава и един особен балкански дух, който осмисля всичко случило се в региона през годините. Трудно ми е да определя защо, но една нощувка в Мостар си заслужава. Казвам нощувка, защото именно вечер по улиците на града и най-вече в традиционните заведения се улавя този дух, за който стана дума. Сараево е екзотичен град, цветен по твоите определения и според мен е задължителен за посещение...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да. Трогир е приятно място и аз лично го харесвам повече от Сплит.

Мостар... малко несериозен е твоя въпрос, но все пак. 

Мостар е един от историческите градове в Босна. По време на войната е бил сринат и в последствие Стария град и моста са възстановени. Усещането като си на това място е уникално.. хем е ориенталско, хем ти говорят на разбираем за нас език, хем усещаш духа на града.

Самия стар град, моста и джамията / в стария град/ са изградени от един и същ архитект. - Синан, преди около 500години. Да не говорим, че в новата част на града все още има разрушени от войната сгради, които не ги реставрират - за да им напомнят ужаса, който са изживели / така ни разказваха местните/.

Има още тъжни истории, но не е сега времето да ги пиша...

Мисля си, че като неискаш Мостар.. може да се разходите до Меджугорието, което е друг туристически обект / основно за католиците/ в Босна. Но май първо трябва да си изясните маршрута, за да не стане всичко много галопиращо. Балканите си заслужават вниманието!

 

ПС. Duke вече ме изпреварил, но все пак.. :)

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Убедих мъжете, че има страхотно месо и в Черна гора, а в Загреб има цяла улица за ядене и пиене (за това не съм убедена, но ще трябва да открия такава) и ще пропуснем този път Белград, чак не мога да повярвам, че проявиха гъвкавост. 

 

Загребската улица се казва Tkalcica и наистина е цялата със заведения за ядене и пиене. Скарата в Черна гора е добра, но бих посъветвал там да се яде и риба...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Щом има приятна атмосфера в Мостар, отиваме, избрах го интуитивно като различен. Това ми е най-трудно да преценя - гледам снимките, подобни са ми градовете, историята не е сред общите интереси на колектива. Иска ми се да са различава всяко място, което посетим като визия, атмосфера и забавления. То и затова се връзват 3 държави де.

 

 Duke, спаси ми кожата :)   В Дубровник преди 5 години се опитаха да ни убият в препоръчано заведение от местните с едни неизмити октоподи и калмари, които се оказаха сепия, обичайно съм недоверчива за морска храна извън Гърция и Турция.  Бих яла в Албания обаче, гърци са ми хвалили храната, може черногорците да са също добри. Та коя риба ми препоръчваш? 

И въобще - дайте ми препоръки какво къде да ям - всякакви зеленчуци, цветя и меса са добре дошли. 

Връзка към коментар

Конкретна риба не мога да ти препоръчам, но във всички случаи гледай да е морска и прясна...

 

Ако обаче е необходимо да се избира между нощувка в Мостар и нощувка в Сараево, категорично везните натежават в полза на столицата...

Връзка към коментар

 Поли, от събраните 4 човека, аз съм разглеждала Дубровник, Котор и Будва, а шофьорът Албания и Македония и отказва да мине оттам за мое голямо нещастие. 

Избрах си Будва за нощувка, защото мирише на цитросови цветове през май и хората бяха много мили, а в Дубровник  ми се сториха надменни и кисели човеци. По този повод предпочетох и нощувката в Мостар, а не някъде в Хърватска, но природата им е невероятно красива и ако трябва, ще си търпя хърватите, дано да са се променили за 5 години. 

Много се пазя да препоръчвам каквото и да е било в сайта.Колкото хора-толкова мнения ,вкусове и разбирания.Искам само да ти спомена ,че съм бил 4 пъти в Хърватска ,като общо ми се събират около 20 нощувки.И което съм установил.

Най-приятния път за мен е през Босна за Адриатическото крайбрежие.Пътя до Сараево е около 650км ,но се пътува доста.Може да се спре на река Морава в Сърбия и да се хапне,след това точно преди границата да се разгледа Дрвен град на Костурица.Като се влезе в Босна,задължително трябва да се спре във Вишеград и да се мине по "Моста на Дрина".В Сараево винаги спим.След това на следващия ден надолу към Адриатика.Спиране в Мостар за 2-3ч...няма какво да се гледа освен Моста и Гимназиата(копие на Сараевската библиотека).След Моста задължително 1-2 часа трябва да се отдели на малкият градец Почител

Този град е точно на 20км от границата с Хърватска,на самия път.

Колкото за Хърватското крайбрежие-възможности много.

Сплит е готино и ти трябват 3-4 дена.Един ден за Трогир и 2 дена за града,има какво да се гледа.Ако си имаш време и парички задължително посети остров Хвар,като хванеш ферибота  от Сплит.След това по покрайбрежният път хващаш за Шибеник(св.Яков),след това към град Задар(стария град).От Задар хващаш право на север и през Динарските планини(магистрала+10км мнооого осветен тунел) след 100км стигаш Плитвеш.Там спане и на другия ден разглеждаш езерата,като трябва да знаеш че най-краткия маршрут (обиколка на езерата)е около 6ч ,има и за 10ч и за 24 ч за маниаци.Там е толкова населено с туристи ,колкото и в Дубровник.Та ако има възможност ,за да изпреварите тълпите купете билети предишния ден и към 8ч рано сутринта хванете първото електрокорабче).

И ако ти се пътува и харчи пари:-))продължи към Риека.Там може да спите на остров Крък(защото е най -евтино).Самата столица на острова,град Крк е много интересен.Задължително трябва да се види град Пула-на 70 км от Риека.!!...и ако  е гарга да е рошава може с ферибот от Пула да посетите остров Бриони.

Този маршрут сме го правили за 1 седмица ,като сме били с двете деца(на 5 и на 8 г)...така ,че е възможен.

Колкото за прибирането до БГ ,винаги съм минавал през Загреб(просто ни е любим).

Личното ми мнение за Черна Гора е.....става ,но само за 1 път и повече никога.Ако влезеш в Черна Гора след 1 седмица прекарана по Хърватска Адриатика,ще имаш усещането ,че се връщаш  годината на кончината на Тито(1980г).Ако има възможност избягвай пътя през Черна Гора-не си струва!!!!

Има и друг път от Мостар към Сплит и той минава през същинска Херцеговина(населена с етнически хървати) и там се намира град Междугорие ,масово посещаван от всички католици по света.https://www.google.bg/search?q=medjugorje&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=TpPVUuCLKeq_ygO17ILQBg&ved=0CDwQsAQ&biw=1366&bih=638

Бе  малко се отнесох:-))

По евтинко се спи в предградията на Сплит(в апартамент),във вила на Плитвешките езера,извън Риека на остров КРК(15км разстояние)

В Сараево винаги спим в хотел който се намира на 400-500 метра от Башчаршия.Не се връзвай на оферти в ново Сараево.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Еминко, благодаря ти! 

Досега го бистрихме и стигнахме до подобно прозрение:

1ви ден София - Сараево, разглеждам стария град, вечеряме и спим. Най-тегавият път е и ми се струва добре да е за първия ден.

2ри ден - закусваме, тръгваме към Мостар, виждаме моста (още не знам кое да добавя, четох за турски къщи),обядваме и продължаваме по пътя си до Трогир, където спим. 

3ти ден - тук не знам какво правим, виждаме някакви красиви неща и нощуваме някъде около Пъкленица. 

4ти ден - обикаляме Пъкленица и продължаваме към Плитвичките езера (тази нощувка не знам къде е точно ще бъде) 

5ти ден - обикаляме езерата, пътуваме до Загреб, вечеряме, виждаме го по-тъмно и си лягаме

6ти ден - 2-3 часа разходка из столицата, след което тръгваме към България.

Ако ни допадне Загреб, ще се върнем пак, все пак си правя планове за баварските замъци в близко бъдеще. Ако искаме повече време за крайбрежието, отиваме пак лятото. 

 

Надявам се да получа и някакви предложения за местни деликатеси и заведения по маршрута!

Връзка към коментар

Ние направихме тур до Дубровник по същите майските празници преди 2 години. Минахме през Сърбия и Подгорица и направо в Дубровник-3 нощувки. Пътят е доста дълъг, на красив. Единият ден обиколихме Дубровник и един ден обиколихме Которския залив. Много добре се получи с нощувките на едно място, защото по принцип обичаме да разгледаме по-малко места, но по-бавно. Мразя препускането, липсата на време за кафе, хапване и зяпане. На връщане се прибрахме през Мостар и мисля, че беше идеално за толкова време.

Плитвичките езера, за мен, са отделна дестинация. Посетихме ги след морска почивка в Сплит /заедно с концерта на Пинк Флойд, разбира се/ Тогава посетихме и Трогир и Омиш и Задар. На езерата ти трябва поне един ден защото е доста обикаляне.Невероятни са, но не съм сигурна,че ще е красива гората в началото на май???. Според мен маршрута ти е малко разхвърлян, но ти си знаеш.  Успех

 

Точно на входа на Плитв.езера има един хотел и спахме в него-много соц беше, ама бива. Ще го потърся как се казваше и ще ти пиша

Редактирано от Ani_pv
Връзка към коментар

Еминко, благодаря ти! 

Досега го бистрихме и стигнахме до подобно прозрение:

1ви ден София - Сараево, разглеждам стария град, вечеряме и спим. Най-тегавият път е и ми се струва добре да е за първия ден.

2ри ден - закусваме, тръгваме към Мостар, виждаме моста (още не знам кое да добавя, четох за турски къщи),обядваме и продължаваме по пътя си до Трогир, където спим. 

3ти ден - тук не знам какво правим, виждаме някакви красиви неща и нощуваме някъде около Пъкленица. 

4ти ден - обикаляме Пъкленица и продължаваме към Плитвичките езера (тази нощувка не знам къде е точно ще бъде) 

5ти ден - обикаляме езерата, пътуваме до Загреб, вечеряме, виждаме го по-тъмно и си лягаме

6ти ден - 2-3 часа разходка из столицата, след което тръгваме към България.

Ако ни допадне Загреб, ще се върнем пак, все пак си правя планове за баварските замъци в близко бъдеще. Ако искаме повече време за крайбрежието, отиваме пак лятото. 

 

Надявам се да получа и някакви предложения за местни деликатеси и заведения по маршрута!

Радвам се за вас.Готин маршрут.Не му се плаши на пътя до Сараево.Много е живописен особено след град Чачак в Сърбия.С двете деца го минаваме за около 12ч...със спиране за обед на река Морава,Забравих да ти кажа ,че и пътя Сараево-Мостар  не е от най-бързите.Но е много красиво,невероятен цвят на реките,зелени планини.Тъй като ще сте през май ,през 5-10км ще подминавате кафани които предлагат "ягнетина"-пресно агънце.Горещо ви го препоръчвам босненското агнешко.В Сараево задължително опитайте местните кебапчета направени от агнешко и от месо на юница.Сега се сещам за името на една"чевапчийница" която се намира на чаршията до чешмата.Казва се "При Курто",страхотно месо,но поради религиозни съображения не сервираха алкохол.Друго място където може да се  хапне босненски специалитети е кръчмата"Инат куча".Намира се на моста до Сараевската библиотека(построена и подарена на бошняците от император Франц Йосиф).

Друго което се сещам за Босна-дизела е с около 40 стотинки по евтин от този в БГ,На много малко места работят с кредитни и дебитни карти,но пък свободно приемат евро.(аз лично си купувам Босненски марки от бЮрото на Граф Игнатиев)

В Хърватска навсякъде приемат карти,но не взимат евро...или по бензиностанциите по дървен курс.Така,че ти препоръчвам да си купите КУНИ и да си носите за магистрала,закуски и дребни разходи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Радвам се за вас.Готин маршрут.Не му се плаши на пътя до Сараево.Много е живописен особено след град Чачак в Сърбия.С двете деца го минаваме за около 12ч...със спиране за обед на река Морава,Забравих да ти кажа ,че и пътя Сараево-Мостар  не е от най-бързите.Но е много красиво,невероятен цвят на реките,зелени планини.Тъй като ще сте през май ,през 5-10км ще подминавате кафани които предлагат "ягнетина"-пресно агънце.Горещо ви го препоръчвам босненското агнешко.В Сараево задължително опитайте местните кебапчета направени от агнешко и от месо на юница.Сега се сещам за името на една"чевапчийница" която се намира на чаршията до чешмата.Казва се "При Курто",страхотно месо,но поради религиозни съображения не сервираха алкохол.Друго място където може да се  хапне босненски специалитети е кръчмата"Инат куча".Намира се на моста до Сараевската библиотека(построена и подарена на бошняците от император Франц Йосиф).

Друго което се сещам за Босна-дизела е с около 40 стотинки по евтин от този в БГ,На много малко места работят с кредитни и дебитни карти,но пък свободно приемат евро.(аз лично си купувам Босненски марки от бЮрото на Граф Игнатиев)

В Хърватска навсякъде приемат карти,но не взимат евро...или по бензиностанциите по дървен курс.Така,че ти препоръчвам да си купите КУНИ и да си носите за магистрала,закуски и дребни разходи.

Що се отнася за спането в Плитвеш,има голям избор на вили и къщи които се дават по наем.Не си заслужава да се набутва човек в хотел.Ни спахме във вила"ВУК"...на около 2км от централният вход на парка.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.