Прескочи до съдържание

Хърватия


Препоръчани мнения

Ани, хората, които ще пътуваме сме твърде различни и комбинирането на интересите е сложен процес. Колко да е разхвърляно 2500 км?Горите вече са зелени май месец.Не съм ходила на море извън Гърция от десетилетие, не вярвам точно през май да променя това, така че съсредоточаване в крайбрежието ми се струва излишно.

Еминко, още веднъж благодаря, ще видя дали евтината цена на дизела оправдава липсата на алкохол за цяяял ден и ще скачаме. Това навсякъде ли ще е в Сараево и Мостар или само в определени заведения? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ани, хората, които ще пътуваме сме твърде различни и комбинирането на интересите е сложен процес. Колко да е разхвърляно 2500 км?Горите вече са зелени май месец.Не съм ходила на море извън Гърция от десетилетие, не вярвам точно през май да променя това, така че съсредоточаване в крайбрежието ми се струва излишно.

Еминко, още веднъж благодаря, ще видя дали евтината цена на дизела оправдава липсата на алкохол за цяяял ден и ще скачаме. Това навсякъде ли ще е в Сараево и Мостар или само в определени заведения? 

Алкохол има навсякъде в Босна!!По скъп е от този в Бг ,но го има.Само в определени заведения по усмотрение на собственика може да не се продава."При Курто собственика се казва Мохамед  и явно човека е по религиозен:-))В Мостар няма проблем с алкохола тъй като около 60% от жителите са католици,а и единственият им бизнес е туризма.Спряхме на едно крайпътно заведение на 100км южно от Сараево на път към Мостар да ядем  агне и там пък продаваха само бира...твърдо не.Т.е както случиш:-)

В Хърватско мога да ти препоръчам да се оглеждате за тъй наречения "Истрски пръшут"...или иначе казано 100% Италианско прошуто.Поне с 30% е по евтино от оригинала ,като в промоция може и да стигне 50% от цената на оригинала ,а с нищо не отстъпва като качество.Хърватско вино под 15 лева за нищо не става(скъпо е),въпреки че много се фукат,а лозовата им ракия -хубавата е около 20-25 лева .(Това са цени в супермаркет)

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Ами отдавна не съм писала, а изникнаха някакви неща за проучване. Вероятно ще настоявам за 6 нощувки, а не 5. Утре ще си купя гид на НГ за Хърватска, но да си питам и тук: 

и така - 1ви ден е ясен, пътуваме до Сараево, разглеждаме малко, вечеряме, спим.

2ри ден - може да отидем до пирамидите във Високо, да отделим 2 часа в Мостар, да продължим към Хърватска и място, на което да спим.

Тук нещата вече се нуждаят от проучване, харесахме на първо четене 4 парка - Плитвичките езера, Пакленица(парк с каньон и красиви скали), Национален парк Корнати и Национален парк Кръка. Мненията са противоречиви, трябва да отделим по ден за всяко място,в който да предвидим време за придвижване и час-два за разглеждане на основното в градовете, в които ще спим и вечеряме. 

За Корнати има организирани обиколки на островите от Сплит, ако не се лъжа. Може да използваме 2 часа за разглеждане на Диоклециановия дворец в Сплит и да нощуваме там. В Трипадвайзер има разнообразни мнения по темата, пуснах запитване към един от организаторите поне за цена. 

За Кръка има вход към парка, който включва лодка за плаване в езерото, звучи идеално за няколко часа. Може да спим в Трогир и да отделим третия си ден за парка.Някой да е ходил? 

За Пакленица не съм търсила нищо - хареса ми много на снимки, ще спим в  Задар примерно.

Следва придвижване до района на Плитвичките езера, нощувка, цял ден в тях. 

 

Ами тези паркове са опорните точки, надявам се на съвети препоръки. Засега клоня към нощувки в Сараево, Трогир, Сплит, Задар, Плитвице, Загреб. 

Връзка към коментар

 

 

Lindt, ние нощувахме тук, http://magelanci.com/topic/1231-%D1%85%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0-rub%C4%8Di%C4%87/ когато ходихме в Хърватска и по-точно на Плитвички езера. Моят съвет за там е да си отделите ден за тях. Ние си мислехме, че ще минем с час - два, обаче е толкова красиво, че е невъзможно да се откъснеш. Обиколката ни трая около 6 часа и не успяхме да видим доста неща.

 

А в Задар нощувахме извън града, че бяха по-поносими нощувките. За там определено съжалявам, че не отделихме достатъчно време, а го взехме на тагадък. Градът е прекрасен! Но най-важното е, че чухме морския орган!

Редактирано от danimarkova
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Lindt, ние нощувахме тук, http://magelanci.com/topic/1231-%D1%85%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8-%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0-rub%C4%8Di%C4%87/ когато ходихме в Хърватска и по-точно на Плитвички езера. Моят съвет за там е да си отделите ден за тях. Ние си мислехме, че ще минем с час - два, обаче е толкова красиво, че е невъзможно да се откъснеш. Обиколката ни трая около 6 часа и не успяхме да видим доста неща.

 

А в Задар нощувахме извън града, че бяха по-поносими нощувките. За там определено съжалявам, че не отделихме достатъчно време, а го взехме на тагадък. Градът е прекрасен! Но най-важното е, че чухме морския орган!

Купих гид, прочетох 10 пътеписа, смених маршрута, за да пропуснем Босна и някак пак ми е неспокойно за това пътуване. 

Ако го обърна наопаки - с влизане от Загреб, излизане от Черна гора, може и да стане по-добре. 

Така може директно за 10 часа да стигнем до Плитвице и сутринта спокойно да сме от първите туристи. Но ще стигнем към 4-5 следобед, има ли какво да се яде там? Има ли какво да се разгледа вечерта в района? Или да спрем в Загреб за нощувка и вечеря? Харесах за първа нощувка Slunj  по картинка, там някой ходил ли е ?Rastoke_(2),_Slunj,_Croatia.jpg

Връзка към коментар

Ние пътувахме от Италия към България и в Плитвице бяхме вечерта към 9.00. Така беше изчислено. Нощувахме, станахме и отидохме на езерата, като си мислехме до обяд да ги минем и отпрашим към Задар. Ама не! Тръгнахме едва към 5 следобяд и пристигнахме в тъмни доби, че случихме лошо време, магистралата затворена и т.н. И затова Задар до съкратихме много.

Но за Плитвичките езера трябва много време. И са страшно красиви.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и аз съм решила да им отделя цял ден на езерата, но имам и предходната вечер, с която не знам как да процедирам.

На Кръка, паркът с водопади пак 1 ден. Лошото е, че еднодневната разходка с корабче из островчета Корнати не ми е потвърдена, а планинският парк Пакленица май е по-скоро за катерачи, а не красива местност за цял ден. И ако пропаднат парковете, ще гледам цели 4 дни Задар, Сплит, Дубровник, а на снимки ми изглеждат подобни и са градове, което не ми е целта. Нуждая се от алтернативни планове сред природа, а не градовете в Далмация, но не мога да измисля нищо повече. И се изнервям, защото останалите куфари от компанията ми дават зор да резервираме, все едно цялата държава ще се окупира за нашите празници. 

Връзка към коментар

Ако ви се гледа природа,задължително пътя трябва да ви е през Босна.Ако минете през Загреб и след това на юг към Плитвеш много ще ви се удължи пътя.Да не говорим разход за магистрала+скъпи хотели в Загреб.В Сараево има прилични хотели на прилични цени.Пътя от Сараево до Мостар е уникален,планини,реки...красота(пирамидите ги пропускате,няма да има време)В тази част на света не се гледат километри ,а часове.Между Мостар и Босненско-Хърватската граница трябва да се види и Почител(Pocitelj).Както и пътя от София до самото Сараево е много интересен.А до Загреб ви чакат 600км магистрала през равно поле с царевица!!!Ако ме питаш мен трябва да си изберете само една точка за спане м/у Трогир,Сплит и Задар.Те са в рамките на 100км,като Трогир е на 30км от Сплит.И в трите града има какво да се види.За Плитвешките езера ви трябват 24 ч.,т.е трябва да се преспи там,за да сте първи сутринта.Краткият маршрут е 8 часа.

Ако ме питате мен Черна Гора е забравете.Пътят се удължава и като км и като време.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Напълно подкрепям Еминко.

Прескачайте Черната гора, видяла си Котор, Цетинье/в никакъв случай не са за пренебрегване, но целта е Хърватска/. През Босна с един стоп/там също може да са повече има защо, но целта пак е същата/. И към крайбрежието на Хърватия. Там е достатъчно красиво. Може и Дубровник да прескочите. Отделете време за Трогир и Сплит, заслужават си. Не пропускайте водопадите Кърка. Фантастично място ние отидохме за два часа останахме 6. Магнетично и релаксиращо. И так нагоре по Адириатика. След Плитвичките езера може вече да се върнете по магистралата яко газ и скука, но пък бързо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

2 коли сме, шофьорите отказват минаване през Босна, почти бях победила, ама после тъпите новини за палежи из Сараево ме върнаха в изходна точка. Във форумите пишело, че ще им разглобят колите, каското не важи, роумингът е скъп, ще ни обезглавяват...а после искат да им мъдря Тайланд, Индонезия и Камбоджа, никъде извън Европа няма да ходя с тях. 

Така че начална точка ми е през Загреб до Плитвице, а последна нощувка в Котор и по пътя за вкъщи. 2100 км са някъде, магистралите са към 25 евро в Хърватска, май така го изчислих. По-скоро се чудя дали не може да спим на остров. Харесахме си Брач, ама феритата ме отказват с цените за кола и часовете.А на Хвар и Корчула пак градове. Ужас, омагьосах се от четене, не мога да взема решение. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

2 коли сме, шофьорите отказват минаване през Босна, почти бях победила, ама после тъпите новини за палежи из Сараево ме върнаха в изходна точка. Във форумите пишело, че ще им разглобят колите, каското не важи, роумингът е скъп, ще ни обезглавяват...а после искат да им мъдря Тайланд, Индонезия и Камбоджа, никъде извън Европа няма да ходя с тях. 

Така че начална точка ми е през Загреб до Плитвице, а последна нощувка в Котор и по пътя за вкъщи. 2100 км са някъде, магистралите са към 25 евро в Хърватска, май така го изчислих. По-скоро се чудя дали не може да спим на остров. Харесахме си Брач, ама феритата ме отказват с цените за кола и часовете.А на Хвар и Корчула пак градове. Ужас, омагьосах се от четене, не мога да взема решение. 

Бе какви са тези мъже:-)))??А може би роуминга е по- евтин в Сърбия и Черна Гора??Ми няма да се чуват с майките си по 3 пъти на ден ,а само сутрин и вечер преди лягане.А що се отнася за разстоянието Котор-София....пригответе са за 15-16 часа преход.И поне 50 евро за черногорските полицаи.Те са буквално на всеки 30км...

И още един съвет.Така и така ще минавате по дългият път през Дубровник и Котор,заредете колите с гориво в Босненският анклав.Там е най-евтино,освен това си носете международните паспорти.Горивото в Черна Гора е по-скъпо и от това в Хърватска.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бе какви са тези мъже:-)))??А може би роуминга е по- евтин в Сърбия и Черна Гора??Ми няма да се чуват с майките си по 3 пъти на ден ,а само сутрин и вечер преди лягане.А що се отнася за разстоянието Котор-София....пригответе са за 15-16 часа преход.И поне 50 евро за черногорските полицаи.Те са буквално на всеки 30км...

И още един съвет.Така и така ще минавате по дългият път през Дубровник и Котор,заредете колите с гориво в Босненският анклав.Там е най-евтино,освен това си носете международните паспорти.Горивото в Черна Гора е по-скъпо и от това в Хърватска.

Ами всъщност нашият шофьор ми се пада братовчед. После става по-интересно, към обичайната четворка има доброволци, на които не можем да откажем, тоест майките ни  :rolleyes:  Така хем съм организатор, хем не искам да ги разочаровам, а да дам максимума от тази екскурзия, а си беше моето любимо пътуване. А роумингът беше несъществена част от оплакванията. 

16часа ? Полицаите не ги помня..Ама като се замисля, по-добре да видят Дубровник, иначе рискувам и трети път да минавам от там някой ден :wacko:

Връзка към коментар

Дано пак не съм пропуснал нещо... За пътуване с автомобил ползваме ето този сайт - http://www.viamichelin.com/web/Routes. Много е подробен - дава алтернативни маршрути, изчислява километри, такси,разход и почти винаги е точен.

Накрая пак ти ще си "виновна" :(   - давай им опорните точки , остави шофьорите да изберат маршрута и се успокой, че докато дойде време да тръгвате съвсем ще изпушиш...

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само ще вметна, че нашето прибиране декември месец през Албания ни отне близо 18часа, като нямаше кой знае какви почивки по пътя.. А пътни полицай в ЧГ не видяхме, но като си спазваш ограниченията, реално проблеми не можеш и да имаш..пък и пътя покрай Котор е такъв, че непредполага кой знае колко бързо да караш.

Винаги с едно на ум що се отнася за Албания. Там пътищата не са това, което са и винаги можеш да очакваш изненади, все пак главните пътища са ок.

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Случайно някой да е ходил в Кръка и в Корнати ? Ще съм много по-спокойна, ако получа информация от първа ръка специално за разходката по островчетата, защото няма как да се откажа на средата, а са си 9 часа.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Аз ще отвлека малко темата на Lindt, че горе-долу се дублира, а предполагам тоя въпрос ще вълнува и тяхната компания. Мъдрим сега подобна обиколка за майските празници. 

 

Идеята е да тръгнем на 30 април, след края на работния ден, като стигнем максимално навътре в Сърбия, което да съкрати следващия преход до Сараево. Колебаем се между Ниш и Крагуевац. Ниш го дава на 2 часа и половина, Крагуевац на 4 часа и половина, като печелим час от смяната на времето. 

 

В идеален вариант тръгваме към 6:30 от София, вечеряме в Димитровград и после към 11 пристигаме в Крагуевац и всичко е точно. Но предполагам тая вечер няма да сме единствените тръгнали към Сърбия и е възможно да има задръствания на границата. За това ми е питането, дали някой има опит със сръбската граница в натоварени периоди и как се справят там, има ли мотаене, колко часа да си предвидим и т.н.?

 

Ако е много вероятното чакане сигурно ще спим в Ниш, ако ще се мине бързо ще се метнем чак до Крагуевац. Проблема е, че приличните по цена хотелчета в Крагуевац имат чекин до 12 вечерта. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 Но предполагам тая вечер няма да сме единствените тръгнали към Сърбия и е възможно да има задръствания на границата. За това ми е питането, дали някой има опит със сръбската граница в натоварени периоди и как се справят там, има ли мотаене, колко часа да си предвидим и т.н.?

Чак опит нямам, но имам много неприятен спомен по едни майски празници точно на тази граница. Беше през 2009 г., така че нещата може и да се са променили. Спомням си, че бяхме тръгнали за Черна гора по време на пак едни такива дълги майски празници. Станахме много рано, за да избегнем опашката на границата и минахме много бързо българската граница. След това заседнахме преди сръбската граница и така до около 11.30 часа около обяд. Българската граница минахме около 7.30 сутринта. Проблемът не беше многото преминаващи, а обстоятелството че сърбите се скатаваха и запознаха да работят чак към 11. За тези 4.30 часа изядохме и изпихме всичко налично и похарчихме сумати евро за тоалетна. Тогава се обсъждаше между чакащите, че нарочно сърбите не работят, но дали е така не знам.

После минахме много бързо, но чакането между двете граници ни разказа играта. При други празници съм минавала българо-гръцката граница, но там никога не се е получавало такова струпване каквото направиха сърбите.

Връзка към коментар

В края на април - началото на май, имаме пътуване 7 дни на място /самолет + рент-а-кар/: Дубровник, Черна Гора, Шкодра /до там ще отидем с такси от Улчин/, Мостар.

 

Имам няколко въпроса:

 

1/ препоръка за паркинг в Мостар близо до историческия център?

Колата под наем ще е с хърватска регистрация /четох в интернет, че е добре да се паркира на охраняем паркинг, ако е в сръбската част, все още се случва вандализация на колата с хърватска регистрация/.

Може ли паркинга да се плати в друга валута?

 

2/ Мисля да поръчаме босненски марки /ВАМ/ в клона на банката ни /дано да може с да не ни се чудят/.

Планираме на 1 май да сме там - неработен ден и не знам как ще е възможно да обменяме и/или да се ползва банкомат.

Дали може да се купят босненски марки от Дубровник?

 

3/ Албански леки, мисля да купим от Улчин или на място в Шкодра /от чейндж или банкомат/. Някой има ли опит?

Връзка към коментар

Аз ще отвлека малко темата на Lindt, че горе-долу се дублира, а предполагам тоя въпрос ще вълнува и тяхната компания. Мъдрим сега подобна обиколка за майските празници. 

 

Идеята е да тръгнем на 30 април, след края на работния ден, като стигнем максимално навътре в Сърбия, което да съкрати следващия преход до Сараево. Колебаем се между Ниш и Крагуевац. Ниш го дава на 2 часа и половина, Крагуевац на 4 часа и половина, като печелим час от смяната на времето. 

 

В идеален вариант тръгваме към 6:30 от София, вечеряме в Димитровград и после към 11 пристигаме в Крагуевац и всичко е точно. Но предполагам тая вечер няма да сме единствените тръгнали към Сърбия и е възможно да има задръствания на границата. За това ми е питането, дали някой има опит със сръбската граница в натоварени периоди и как се справят там, има ли мотаене, колко часа да си предвидим и т.н.?

 

Ако е много вероятното чакане сигурно ще спим в Ниш, ако ще се мине бързо ще се метнем чак до Крагуевац. Проблема е, че приличните по цена хотелчета в Крагуевац имат чекин до 12 вечерта. 

Ние пътувахме и миналогодишните майски празници, нямаше натоварване за коли, но по правило я минаваме около 6сутринта границата.

На Калотина, освен при великото турско преселение и техните празници, е спокойно. Може да се позабавите между 7 и 9 заради смяната на митница и от двете страни.

О, честит първи пост в тази тема, вече доста ти се сърдех.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В края на април - началото на май, имаме пътуване 7 дни на място /самолет + рент-а-кар/: Дубровник, Черна Гора, Шкодра /до там ще отидем с такси от Улчин/, Мостар.

 

Имам няколко въпроса:

 

1/ препоръка за паркинг в Мостар близо до историческия център?

Колата под наем ще е с хърватска регистрация /четох в интернет, че е добре да се паркира на охраняем паркинг, ако е в сръбската част, все още се случва вандализация на колата с хърватска регистрация/.

Може ли паркинга да се плати в друга валута?

 

2/ Мисля да поръчаме босненски марки /ВАМ/ в клона на банката ни /дано да може с да не ни се чудят/.

Планираме на 1 май да сме там - неработен ден и не знам как ще е възможно да обменяме и/или да се ползва банкомат.

Дали може да се купят босненски марки от Дубровник?

 

3/ Албански леки, мисля да купим от Улчин или на място в Шкодра /от чейндж или банкомат/. Някой има ли опит?

Паркинг има на 100-200 метра от стария център с моста над река Неретва.Имаше и дървета дори под които да мушнем колата в жегата.Ако не се лъжа ни взеха за  3 часа 5 босненски марки=5 лева.Не е скъпо.В Босна е препоръчително колите да се паркират на охраняеми паркинги.В Мостар няма сърби,но човек знае ли:-))При това паркинга на който спряхме беше в хърватската част на града,т.е не ми се струва да имате проблеми заради регистрацията.Колкото по на юг и на запад се спускаш в Босна,толкова по-често се срещат коли с хърватска регистрация.

Ако зареждате бензин в Босна(там е най-евтин) да знаете ,че малко бензиностанции имат пост-терминали.Върви си кеш-а:-).И еврото върви,но е най-добре да имаш марки.Ние си купуваме от София винаги.Банкомати има,но са много по на рядко от колкото в БГ.Даже като се замисля само в Сараево и Мостар съм виждал,в малките градчета не.Знам и ,че ти взимат голяма комисионна като теглиш от автомат.Все пак не е нито страна в ЕС,нито е кандидатка,нито  нищо:-))

В Дубровник има бюра за обмяна ,но като знам как всичко там е направено с цел да скалпират туристите не ви съветвам да купувате Босненски Марки.Виждал съм в Дубровник босненски туристи,сигурно има и марки.

Преди да стигнете Мостар малко след границата има едно страхотно място-селце!!!.Казва се Почитель.Заслужава да му се отдели внимание поне 1-2 часа.

А за Шкодра не съм чувал кой знае какво.Исках да е посетя,но черногорски албанци ми казаха,че само ще си загубя времето.Отделно пътя бил не така хубав в Албанската част,не че в Черна Гора е кой знае какво пътя:-)

Приятна разходка ви желая и много поздрави да предадете на Генерал Готовина в Хърватска:-))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много Благодаря за информацията и съветите!

 

Ще пробваме първо да поръчаме от тук босненски марки, ако не може, ще търсим на място или в евро ще плащаме.

 

Pocitelj - тук във форума в друга тема попаднах на твой пост за града и много ми хареса :) включила съм го в програмата. Не бях чувала за него, много Благодаря за информацията.

 

Гледах неотдавнашно видео за пътя Улчин - Шкодра, доста километри са ремонтирали. Прочетох, че на автобусната гара в Улчин, таксиметрови шофьори /етнически албанци/ предлагат курс до Шкодра, както и обратно. За обмена на леки, не мисля, че ще е проблем.

Връзка към коментар

Много Благодаря за информацията и съветите!

 

Ще пробваме първо да поръчаме от тук босненски марки, ако не може, ще търсим на място или в евро ще плащаме.

 

Pocitelj - тук във форума в друга тема попаднах на твой пост за града и много ми хареса :) включила съм го в програмата. Не бях чувала за него, много Благодаря за информацията.

 

Гледах неотдавнашно видео за пътя Улчин - Шкодра, доста километри са ремонтирали. Прочетох, че на автобусната гара в Улчин, таксиметрови шофьори /етнически албанци/ предлагат курс до Шкодра, както и обратно. За обмена на леки, не мисля, че ще е проблем.

Само да не забравя!!В Босна трябва да влезете с червени паспорти!!Поне до септември миналата година беше така!

И на босненската граница винаги искат да им се покаже зелена карта.Във вашият случай с рент а кара не знам какво ще поискат,но е хубаво да кажете във фирмата .че ще ходите в Босна.

Връзка към коментар

Случайно някой да е ходил в Кръка и в Корнати ? Ще съм много по-спокойна, ако получа информация от първа ръка специално за разходката по островчетата, защото няма как да се откажа на средата, а са си 9 часа.  

Аз съм ходил в Крка (и Скрадин - чудесно малко градче, точно на входа на парка) - общо взето е сходно с Плитвичките езера, само мащаба е по-малък. Ако си ходил/а на Плитвичките езера преди това, може и да не се впечатлиш топкова от Крка. Не съм посещавал Корнати.

Връзка към коментар

Здравейте,

Мислех да пусна отделна тема, но открих настоящата и реших директно да пиша в нея, тъй като информацията може да е полезна и за останалите членове на форума (Моля, ако модератора прецени, че поста ми е за отделна тема да го премести).

Обмислям пътуване до Хърватска с автомобил през Юни и бих се радвал да споделите вашия опит и мнения относно плануваната почивка. Общо взето идеята е да се отпътува в началото на Юни и продължителността да е от порядъка на 7-10 дни, като целта е да се намери баланс (доколкото е възможно) от умерено разглеждане на централните и (частично) южни части на Адриатическото крайбрежие в комбинация с плаж и почивка. Към момента нямам твърд маршрут, но идеята е следната:

 

1 ден – София – Слунж (Slunj), нощувка

2 ден – Плитвички езера – Задар, нощувка

3 ден – Задар, нощувка

4 ден – Биоград на Мору (Biograd na Moru) или Скрадин с посещения на природен парк Крка, нощувка

5 ден – Шибеник, Примощен , нощувка

6 и 7 ден – Трогир, 2 нощувки

8 и 9 ден – Сплит – остров Хвар, 2 нощувки

10 ден – остров Хвар – Загреб, нощувка

11 ден – Загреб – София

 

И така въпросите ми са следните:

Има ли други интересни места по маршрута, където би било интересно да се отиде? Примерно мога да заменя някой от градовете с други – да кажем Скрадин (Кръка) с някой друг?

Какво мислите за Макарска? Мислех след Хвар да мина от там, но трябват 2 ферибота или да се примине целия остров, след което да се пътува с ферибот до Дрвеник.

Относно нощувките – гледам различни опции за стаи/апартаменти в booking.com, но не съм сигурен дали резервацията на подобна нощувка би имала големи предимства. Ще се радвам да прочета, ако някой сподели опит с намирането на стая/апартамент на място. Лесно ли се намира? Има ли преговори за цената?

Времето в Юни – Как мислите, дали времето ще позволява плаж? Среднодневните температури в този период са около 27C, а на водата 23C. Специално за водата ми се вижда малко висока за началото на месеца.

От изброените места съм посещавал – Плитвички езера, Скрадин и Крка, Промощен, Трогир и Сплит и съответно имам някаква представа за градовете. Ще се радвам да прочета вашите съвети, както и да споделя своя опит и впечатления от Хърватска, включително и за други места/градове, които съм посещавал. J

 

Благодаря предварително!

Редактирано от Alenn
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.