Прескочи до съдържание

Централно Загори


Препоръчани мнения

Да се отклоня малко от темите за вируси-тестове-море, искам да споделя едно невероятно място в близка Гърция, северно от Янина - Централно Загори. 46 каменни села, 45 каменни моста от 16-18 век,  не знам колко каменни църкви и параклиси, каньонът Викос, който е защитен Геопарк на Юнеско.  Две нощувки, почти 2 дни, са минимума, за да добиеш някакъв бегъл поглед върху тях, иначе за любители има преминаване на каньона, връх с ледниково езеро, река за рафтинг, естествени водни басейни за плажуване. Хора нямаше, но пък на най-затънтеното място срещнахме нашенец, дето тъкмо слизал от върха 😀
Вица и Монодендри са идеални за изходен пункт за района. С 2 ръце препоръчвам хотела - https://vezitsa-zagori.com/ - страхотно място със страхотни домакини. За гледката от масите под 600-годишния чинар нямам думи, за храната с локални продукти - също. Много ни помогнаха и с логистиката за разглеждане наоколо. Бяхме единствените гости + един германец, дошъл с чартър и колело от Корфу 🙃
В деня на пристигането Вица-Монодендри- пеша до каменната църква Аг.Параскеви, от дворчето има тераса за наблюдение на каньона.

Ден 2 - Сутринта тръгнахме по Vitsa steps, като за около час и половина слязохме и се върнахме по добре маркирана пътека долу в каньона. По трасето има скрити съкровища за децата - за изучаване местния живот, живота на кафявата мечка.... След душ и почивка се отправихме с колата вече към Оxia, наблюдателната площадка от най-високата точка, по пътя се минава през каменната гора, най-добре се вижда структурата на скалите там, един слоест камък, от който са направени всички покриви на къщите. Пътят свършва при Оксиа. Продължихме към Папиго /голямото и малкото/. От там може да се превземе каньона, около 6 часа бил прехода, но трябва да си организираш транспорта за връщането. Ако не целия преход, от там може с малко ходене, вижда се долу в ниското, да се стигне до извора на реката, която минава през каньона. Връщане обратно до разклона и се поема по пътя, Аристи-Папиго-Микро Папиго. Между Голямото и малкото Папиго се намират естествените скални басейни, местните младежи тъкмо приключваха с плажуване. Всички тези неща са отбелязани с табелки и няма начин да се пропуснат. От Аристи предлагат и рафтинг.
Ден 3 - на път за морето- Вица-Кипи, по пътя или с малко ходене от 3-4 минути се виждат някои от най-впечатляващите мостовете на Загори.
Хем ми беше хубаво, хем много странно без никакви хора. Говорихме си с един младеж, дето продава туристически обувки в Мецово, че гърците не ходят на планина. А сега ги нямаше хората от цял свят, дето се събират. Според трипа обичайно е пълно с японци, израелци, китайци и всякакви. Сега видяхме 2 мнооого дърти френски кемпера, българина, германеца и туй то 🙂

IMG_20200704_173516.jpg

IMG_20200704_174107.jpg

IMG_20200704_183615.jpg

IMG_20200704_202106.jpg

IMG_20200705_105938.jpg

IMG_20200705_135425.jpg

IMG_20200705_150201.jpg

IMG_20200705_155217.jpg

IMG_20200706_105633.jpg

IMG_20200706_110951.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 5
Връзка към мнение

Чудесно изглежда! Каньона Викос и района отдавна са ми в списъка. Притеснява ме, че пътуваме с две сравнително малки деца ( на 3 и 7г.) и не знам доколко е подходящо. Как ти се струва за деца ? Естествено винаги може да си спестим маршрутите и да си намерим други забавления, а и там явно красотите и гледките са навсякъде 🙂

Връзка към мнение

@Ninkata17, ние бяхме набелязали района още преди 2 години, сега успяхме. И пак искам. Напълно подходящо за деца, моите откакто са проходили ги влачим с нас. Според мен е интересна пътеката с откриването на съкровища, тя е измислена за малки ученици. Има водопад, който бил пълноводен и август (остана за другия път), реката, басейнчетата... Маршрути за всяка възраст и възможности. Единственото - близалки за завоите, ако им става лошо. Моите са големи, но още сме с близалките 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси, добре звучи, особено пътеката със съкровищата! И нашите ги мъкнем навсякъде от бебета и слава богу не им става лошо по завои. Току що се върнахме от Пелион :). Мен ме притесняват по-скоро височини, стръмнини, необезопасени пътеки, такива неща, че малкия е голяма беля.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.